Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
roiuldublu.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224758
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Filtru solar, ND3.8 sau ND5?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2006 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Filtru solar, ND3.8 sau ND5?
Raspunde cu citat (quote)

pana ne spune dragon mai multe amanunte despre filtrul de rejectie as vrea sa va intreb ceva.
vreau sa-mi fac un filtru solar pentru o camera video dar nu stiu ce folie e mai bine sa folosesc, ND3.8 sau ND5.
stiu ca prima este pentru foto dar ma intreb daca nu lasa prea multa lumina pentru o camera video.
daca a facut cineva incercari il rog sa-mi spuna si mie.

si daca e nevoie revin cu amanunte despre camera video si/sau obiectivele folosite.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Aug 2006 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti spun eu: pentru fotografie solara foloseste un filtru Baader de densitate 3.8. Pentru observatii vizuale un filtru de densitate 5. Sub nici o forma sa nu te uiti prin filtrul de 3.8 cu ochiul liber=> in cateva secunde s-ar putea sa orbesti. Cel de 3.8 nu iti va afecta obiectivul aparatului sau lentilele/oglinzile telescopului. Toata problema este daca vrei sa faci fotografie direct cu camera, nu prin telescop. Daca camera ta are un obiectiv in care este si ceva plastic, cum sunt majoritatea camerelor video, e important sa acoperi partile din plastic, mai precis sa nu le expui la soare prin filtru. Sa faci de exemplu ca apertura filtrului sa acopere doar lentilele, nu si plasticul, iar plasticul sa fie acoperit cu rama de carton... ti-as face un desen cum mi-am facut eu filtrul astfel incat partile din plastic sa nu fie expuse, dar cred ca banuiesti cum e. Asta pentru a evita orice probleme cu un plastic prost care se deformeaza la putina caldura.

Si daca tot camera ta are lentile din plastic si nu sticla (mai sunt la unele camere ieftine)... atunci mai bine nu incerca ca nu se stie ce va iesi...poate va fi bine, poate se vor deforma putin.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2006 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mersi mult!

stiu ca folia ND3.8 are un factor de transmisie a luminii de 16x mai mare decat ND5 de aia nu sunt tentat sa ma uit prin ea.
acum din ce spui imi dau seama ca nu am dat destule date la inceput si nu aveai de unde sa stii ce camere si ce obiective folosesc.
detalii:
-camerele folosite de mine nu sunt webcam-uri si nici handycam-uri ci sunt camere construite in carcasa metalica cu obiectiv interschimbabil pe montura CS.
-obiectivele/teleobiectivele folosite sunt doar Computar si Cosmicar/Pentax pe schelet de dural eloxat cu lentile de sticla si cu filet mx0.75 in fata obiectivului.
un singur cosmicar am care pare sa aiba piese si din plastic dar pe acesta am sa-l iert de expunere la soare.
sigur, ai ghicit foarte bine, as vrea sa fac filmulete prin aceste obiective.
in situatia data ce folie ti se pare mai potrivita?


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 11 Aug 2006 12:02, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2006 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ps. eu ma gandesc mai mult la placuta CCD. daca folosesc folie ND3.8 nu e pericol sa se distruga?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Aug 2006 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod normal daca filtrul nu are defecte, iar expunerile nu sunt foarte lungi (pentru fotografie solara nu e nevoie de expuneri mari) nu se va distruge chipul ccd. Insa folia de 3.8 a fost facuta pentru proiectie prin ocular, unde ocularul mai reduce din luminozitate, pentru a permite expuneri foarte scurte de pana la 1/1000.

Pentru fotografie/film cu camera direct mai bine foloseste folie ND5. Eu am folosit de ambele. Singura diferenta e ca la folia ND5 timpul de expunere e mai mare, dar tot zecimi de secunda. Deci mai bine ia folie ND5. Pentru ce vrei tu e cel mai bine. Si daca iei o bucata mai mare iti faci filtru si pentru observatii vizuale.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2006 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, am sa merg pe ND5, mi se pare si mie mai sigur asa.

mai am totusi o intrebare. stie cineva care este curba te transmisie in functie de lungimea de unda pentru folia asta?
banuiesc ca in spectrul vizibil e liniara dar nu stiu ce se intampla in IR si UV. pot gasi informatia asta undeva?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Aug 2006 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.baader-planetarium.com/pdf/astro_solar_test_e.pdf

Desi nu e ceea ce cauti, dar aproximativ.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 10 Aug 2006 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ceea ce cunosc eu stiu, ca folia solara ND3,8 chiar daca arata lumina solara de 16x ami tare ca folia de ND5, totusi nu este preiculoasa nici la ochi si nici la un objeciv. Asta va dau scris.
Nu ca nu am incercat singur, dar va explic de ce.
Asa ca daca se foloseste folia cum trebue fie folosita (in fata objectivzlui) lumina solara este deja franta si nu mai are aceasta putere cum ar avea, fara filtru.
Asa ca singura deosebire intre aceste filtre este numai puterea luminoaza.
La un filtru solar de ND3,8 trebue sa lucrezi cu un filtru gri ND3 jar la un filtru solar de ND5 iti trebue numai un filtru gri de 0,9 in plus.
La siguranta amindoua folii sint sigure si nu va trebue sa aveti nici o frica.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am gasit pe pagina celor de la Baader factorii de transmisie ale acestor folii unde ND5 e trecut cu valoarea de 0.00001 si ND3.8 cu valoarea de 0.00016 deci de 16x mai mare decat la ND5.
e posibil sa ai dreptate si nici una din ele sa nu fie periculoasa dar din discutiile cu skywatcher am concluzionat ca e mai potrivita folia ND5 pentru mai multa siguranta.

acum, de ce am intrebat de raspunsul in frecventa? pentru ca e posibil ca in domeniul IR sa fie o acumulare mai mare de energie care poate duce la supraincalzirea CCD-ului si la deteriorarea lui mai ales la camerele alb/negru care nu au in fata CCD-ului filtru de IR.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Aug 2006 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baader recomanda un filtru ND2 pentru observatii solare vizuale prin folia ND3.8. Iar cu folia ND5 nu ai nevoie de filtru gri, poti sa observi direct prin ea (asa spune Baader si asa am facut si eu pana acum). O observatie insa (din experienta personala si din relatarile altora): chiar si cu folia ND5 unii simt o durere la ochi dupa observatii prelungite, unii nu simt nimic. In acest caz se poate folosi si un filtru gri (ND 0.9 sau 0.6) pentru atenuarea intensitatii luminii. Oricum, folia ND 5 mi se pare mai sigura si de preferat si se poate folosi chiar si pentru fotografie prin telescop si proiectie prin ocular.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Aug 2006 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Baader recomanda un filtru ND2 pentru observatii solare vizuale prin folia ND3.8. Iar cu folia ND5 nu ai nevoie de filtru gri, poti sa observi direct prin ea (asa spune Baader si asa am facut si eu pana acum). O observatie insa (din experienta personala si din relatarile altora): chiar si cu folia ND5 unii simt o durere la ochi dupa observatii prelungite, unii nu simt nimic. In acest caz se poate folosi si un filtru gri (ND 0.9 sau 0.6) pentru atenuarea intensitatii luminii. Oricum, folia ND 5 mi se pare mai sigura si de preferat si se poate folosi chiar si pentru fotografie prin telescop si proiectie prin ocular.


Iti dau dreptae, ca folia ND5 este mai prefarabila la folosit vizual Smile , din cauza ca este mai "inchisa" la lumina.
Dar se poate observa cu amindouo feluri de folie, fara nici un pericol pentru ochi, sau pentru instrumente, DACA SE PUNE FOLIA IN FATA OBIECTIVULUI, SAU LA TELESCOP.
Am scris mare, ca este foarte important a verifica aceasta treaba, altfel iti dau inca o data dreptate, ca se poate orbii imediat.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2006 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai baieti, try to stay on focus! zircon a intrebat de un filtru pentru o camera video. Mai zircoane, de ce nu ai tu incredere in ce zice nemtii astia, ca nu e prosti Smile Firma Baader e o firma specializata in filtre. O gramada de lume cumpara de ani de zile de la ei si nu s-a plans nimeni. Filtrul 3.8 (eu stiam de 4 da tot aia e) e special conceput pentru utilizare foto. S-a constatat ca 5 care era facut pentru vizual e prea inchis si pozele apar subexpuse. Cand spun foto, nu fac diferenta intre digital si film. Pai daca rezista pelicula de film cum sa nu reziste o bucata de siliciu. Asa ca da-i drumu' si nu mai sta pe ganduri. Cat despre filtrele de rejectie, alea se dau la olimpiada Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact