| Index |
Index forum |
Autentificare |
Inregistrare
|
Cine este online |
Galerie imagini
|
Calendar evenim. |
Cautare detaliata |
Ghid forum |
Colaboratori
Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.
| Statistici forum |
| |
Numar total de mesaje in forum: 242028 |
| |
Numar de utilizatori inregistrati: 2938 |
| |
Cel mai nou utilizator inregistrat: supersaiyan |
| |
|
| |
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 1450 la data de Lun Mai 11, 2026 |
| |
|
| |
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat
|
| |
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute |
|
| Legenda |
 |
Mesaje noi |
 |
Nu sunt mesaje noi |
 |
Forumul este inchis |
|
|
| Subiectul anterior :: Subiectul urmator |
|
| Autor |
Mesaj |
Cristian Kata Membru

Data inscrierii: 30 Iun 2018 Mesaje: 818
Localitate: Oradea
|
Trimis: 02 Mar 2026 14:08 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Sunt aspecte terestre vs. astronomice la binocluri care nu se impaca deloc intre ele, pana mi-am dat seama a durat ceva vreme, nu intelegeam cum pot unii sustine lucruri pe care le vedeam clar ca nu sunt asa, doar ca eu le vedeam terestru si altii astro, si de fapt fiecare avea dreptate pt ca destinatia era diferita. Un exemplu simplu ar fi comparatia intre SLC si NL Pure, pt ca am mai avut pareri diferite cu Cristib. Daca e sa aleg eu, clar aleg NL Pure pt ca are camp larg si clar pana in margine, daca alege Mircea Pteancu sigur alege SLC, un motiv simplu de inteles ar fi efectul de bila rostogolita la NL Pure din cauza campului super plat, care se traduce in astro ca o deformare a distantelor dintre stele, avand in vedere ca magnificatia la centru este cea din specificatii apoi scade spre exteriorul campului semnificativ, sa zicem ca avem 4 stele colineare egal distantate, privind printr-un binoclu cu camp plat ele sunt tot mai apropiate pe masura ce sunt mai la marginea campului vizual, asa ca Mircea o sa fie nedumerit rau pt ca peste zi s-a schimbat pozitia stelelor care pana acum erau mai distantate, apoi cand o sa afle ca e de la campul plat problema, o sa ne dea cu binoclul in cap, iar cand o sa mai afle si pretul...o sa fie sigur ca avem ceva defecte la etaj. Exemplele sigur pot continua,... Chiar sunt curios daca Mircea stia ca un binoclu foarte scump ii poate arata o alta harta a cerului, adica cu alte distante intre stele decat cele reale . |
|
| Sus |
|
 |
CristiB Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008 Mesaje: 2221
|
Trimis: 02 Mar 2026 15:07 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
In sfarsit ai inteles de ce am spus de atatea ori ca nu vreau NL decat daca mi-l face cadou. 🙂
Unii probabil au luat asta ca pe o aroganta, dar nu e cazul, pur si simplu binoclul asta nu e pentru astro.
In schimb SLC-ul e universal, iar obiectivele de 56 mm il aseaza clar in pole-position pentru astro. |
|
| Sus |
|
 |
Cristian Kata Membru

Data inscrierii: 30 Iun 2018 Mesaje: 818
Localitate: Oradea
|
Trimis: 02 Mar 2026 15:59 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
"In sfarsit ai inteles de ce am spus de atatea ori ca nu vreau NL" tocmai ca nu am inteles nici acum , eu vorbeam despre situatia in care un astronom adevarat ar alege. Tu nu ai argumentat niciodata de ce ai ales SLC, doar ca iti place mai mult...si cam atat, dar nu ai specificat nimic ce ar avea SLC mai bun decat NL din comparatiile tale, atunci as fi inteles dar asa doar ca iti place mai mult nu are cum ma lamureasca. Si eu cred ca as alege EL, dar nu doar pt ca imi place ci pt ca are claritate pana in margine si campul il pot cuprinde, adica un fel de NL cu crop la camp, rezultand o margine a campului mai buna decat la NL ( care nu e chiar asa de clar la margine dupa cum e vorba in teorie...) dar camp mai mic. Deci pana la urma cred ca tu ai inteles abia acum de ce ai ales SLC . (ia-o ca o gluma ))) ) |
|
| Sus |
|
 |
CristiB Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008 Mesaje: 2221
|
Trimis: 02 Mar 2026 16:19 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Aici ai dreptate, nu sunt un astronom adevarat, eu am folosit o metoda mai empirica, m-am uitat prin ele, fara sa fac analize stiintifice.
Si ce a placut ochiului aia a luat. E ca la femei. Nu stau sa-i analizez distanta intraciala, focala vaginala, daca e acoperita cu piele sau cu silicon sau daca are corpul umplut cu gaz sau nu. Iti place si ti se potriveste, ala e instrumentul tau.
Orice analiza ai face, si oricate argumente ai aduce in favoarea unui instrument, se vor gasi cel putin o suta care iti vor demonstra contrariul. Bazat pe analizele lor bineinteles. |
|
| Sus |
|
 |
Cristian Kata Membru

Data inscrierii: 30 Iun 2018 Mesaje: 818
Localitate: Oradea
|
Trimis: 02 Mar 2026 16:41 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| Adica "dragoste la prima vedere". |
|
| Sus |
|
 |
Cristian Kata Membru

Data inscrierii: 30 Iun 2018 Mesaje: 818
Localitate: Oradea
|
Trimis: 18 Mar 2026 12:48 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| Aseara am comparat cateva binocluri pe stele, in urma rezultatelor sunt tot mai convins ca binoclurile roof nu fac fata cerintelor astro nici la sume foarte mari. Cu riscul de a ma repeta la unele aspecte, va supun ca nici unul din binoclurile mele roof nu se ridica nici macar la nivelul unui Zeiss Jenoptem 10x50 (varianta din anii 1970 aproximativ, nu multi coated). E clar ca cel mai bun roof al meu este Conquest 10x42 si tot atat de clar este ca Jenoptem il depaseste indiscutabil la modul in care focalizeaza/strange stelele, iar despre celelalte roof-uri nici nu are sens sa mai pomenesc. Daca am plasa pe un segment la pozitia 1 pe Conquest iar pe Fujinon la pozitia 10, atunci Jenoptem ar fi cel putin la 6-7, adica mult mai aproape de Fujinon la ce ofera in mod astro. Roof cere foarte multi bani, ofera mult terestru dar prea putin pe astro. Oare care ar fi suma nesimtita pe care trebuie sa o dai pe un roof ca sa egaleze un binoclu vechi de 60 de ani? Eu am Jenoptem varianta cu tratament mov/indigo, am comparat mai demult cu unul multicoated, cu AR visiniu, imi aduc aminte doua aspecte doar, cel multi coated era semnificativ mai luminos dar era mai slab la definitie, nu puteam sa vad detalii foarte fine pe care le vedeam cu al meu, am testat numai terestru de aceea nu stiu cum se prezinta la stele modelul de Jenoptem multi coated, poate e mai bun dar poate fi si mai slab... Cred ca este un binoclu care merita achizitionat de pasionati, acest CZ Jenoptem 10x50. Comparativ cu alt porro, Lacerta Exolorer 10x50, Lacerta nu aduna stelele atat de bine ca Jenoptem. Pacat ca roof-urile au invadat piata, terestru sunt exceptionale dar astro nu, pe de alta parte daca am vedea procentul folosit in astro a roof-urilor, am vedea ca e foarte foarte mic, practic nu sunt destinate pt asa ceva chiar daca marketingul ne spune altceva si chiar daca sunt cateva exceptii care raman exceptii pana la urma. Eu as vrea sa vad cat costa cel mai ieftin roof care iti ofera stele atat de bine focalizate ca un Jenoptem 10x50. |
|
| Sus |
|
 |
Cristian Kata Membru

Data inscrierii: 30 Iun 2018 Mesaje: 818
Localitate: Oradea
|
Trimis: 21 Iun 2026 20:44 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
M-am tot gandit unde sa postez, ca sa nu mai deschid topic-uri inutile, asa ca postez pana la urma aici chiar daca nu o fi chiar on topic.
De mai mult timp am vrut sa scriu cateva pareri personale dar am eziat, acum sunt convins de anumite lucruri asa ca ....scriu .
Vedeti, aici fiecare spune ce primeaza pt el la un binoclu, si putem sa vedem cat suntem de diferiti, sunt aspecte pur subiective, ce imi place mie...ce ii place altuia si poate chiar exista tentatia de a gandi ca unul sau altul nu stie ce vrea pt ca vrea ceva diferit de ce vreau eu. Pe langa aceste chestiuni subiective, exista unele obiective pe care mi-am dat seama ca nu le luam in considerare, aspecte de tin de ochiul fiecaruia, de afectiunile pe care le are fiecare, unul intr-un fel altul in alt fel. Acum vreo doua saptamani cred, un prieten (nu e pe forum) a mers sa testeze un Conquest 10x42 si unu 8x42, eu l-am trimis pt stiam ca nu a avut ocazia sa intalneasca un binoclu atat de bun si era si curios de reactia lui. Pe langa acestea a mai avut la indemana si Zeiss Terra (parca) si alte binocluri mai slabe indicutabil fata de Conquest. Dupa ce a fost la "intalnire" am vb cu el (curios foarte ), doar ca am avut un soc )), a zis ca mare lucru nu a vazut intre el, toate erau bune...nimic impresionant la Conquest, ba mai mult, intre 8x si 10x parca parca cu 10x se vedea un pic mai bine detaliile dar...parca..., acelasi lucru l-am vazut si proprietarul binoclurilor, adica mare diferenta nu a vazut intre binocluri, toate sunt bune. Nu am mai zis nimic...ce sa zic, cum sa comentez eu ce vede un om, el stie ce vede cu ochii lui. Intre timp am mai avut si alte discutii cu alti colegi de forum si o alta persoana care nu este pe forum. Concluzia mea este urmatoarea: faptul ca eu zic ca un binoclu este foarte bun nu are nici o valoare si nici o importanta, e importanta sa fie bun pentru cel care il cumpara/foloseste, o afectiune a ochilor (indiferent de tipul ei) o sa duca la o total alta viziune asupra aceluiasi binoclu. Un defect la un binoclu, sa zicem astigmatist, poate la o persoana care are astigmatism sa faca o corectie chiar (despre asta imi zicea Tudor), in acelasi timp pe unul care nu are astigmatism o sa il dispere, apoi cate si mai cate diferente. Prin asta vreau sa spun de fapt ca am ajuns la concluzia ca review-urile nu prea au mare importanta, sincer sa fiu din cate am citit...pot spune ca extrem de putine au fost oarecum la fel cu perceptia mea iar unele chiar total opuse, din acest motiv nu cred ca o sa mai fac vreun review la vreun binoclu pt ca nu ii vad rostul, e exact cum ai spune unui barbat sa ia de nevasta o femeie doar pt ca tu stii ca e alegerea perfecta....aiurea. As mai adauga ceva, in urma cu ceva timp au fost discutii aprinse pe seama faptului ca am atacat Habicht 10x40 dupa ce am avut in mana doua exemplare care nu erau modelul nou cu transmisie traznet si fara galben, intre timp am avut ocazia sa testez un model fara galben cu transmisie traznet versiune militara cu reglaj independent, asa ca daca la momentul scandalului, pt ca a fost chiar un scandal atunci, nu am putut sa trag cu tunul pt ca insemna sa vorbesc despre ceva ce nu am avut in mana, acum trag direct cu incarcatura nuclera si spun ca nu as da 1000lei pe asa ceva nici batut, pretul unui astfel de binoclu este absolut fara tangenta cu optica lui, scurt! Am vrut sa scriu asta mai de mult timp dar era la vanzare pe forum un exemplar si am considerat nesimtire sa fac acest lucru, acum s-a vandut asa ca pot spune ce vreau , dar voi nu trebuie sa va luati dupa mine, poate pt unii o sa fie cel mai bun binoclu iar aprecierea mea o sa va para ca a unuia care bate campii . Asa ca orice discutie care duce spre cearta/suparare pe tema aceasta, adica contradictii in aprecierea unui binoclu, este o prostie. Aproape ca nu exista doua persoane pe forum care sa evalueze la fel un binoclu, iar daca intre Terra si Conquest nu este diferenta, ce sens are sa dea omul 6000lei pe un Conquest? doar pt ca am zis eu ca e mai bun? nu are sens, pt el e la fel de bun si cel cu 4000 mai ieftin. |
|
| Sus |
|
 |
|
|
| |
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum Nu puteti vota in chestionarele din acest forum Nu puteti atasa fisiere in acest forum Puteti descarca fisiere in acest forum
|
|