Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lumina_zodiacala_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 536



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 20 Mar 2022 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei, super observatii!!! Astept si eu cu interes rapoartele de observatii, ori pe astronomie de amatori, ori aici . Timp sa fie si cer senin! Smile
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2431



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Apr 2022 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Smile

Desi nu prea am mai postat nimic pe forum in ultima vreme, nu am luat pauza de la astronomie, ci am facut observatii, la sfarsit de Martie si inceput de Aprilie, profitand de cerul senin, doar ca nu prea am avut timp sa postez rapoartele observatii si s-au strans multe, asa ca le-am combinat pe toate intr-un singur raport de observatii mai lung. Smile

Am facut observatii in special la galaxii din Leo, Ursa Major, Canes Venatici, Fecioara, pe 23, 24 si 28 martie, 4 aprilie si aseara pe 5 aprilie, deci in vreo 5 seri imprastiate pe in interval de aproape doua saptamani.

Am folosit telescopul de 150mm, ocularele de 40mm Celestron Plossl, 20mm, Kellner (stock) si de 9mm TS Optics Plossl, precum si filtrul UHC, si am observat urmatoarele obiecte ceresti:

In ziua de 23 martie 2022:

Leu:

- Galaxia NGC 2903, este relativ bine vizibila insa relativ slab luminoasa, relativ mare si eliptica.
- Galaxiile M 105 si NGC 3371, ambele usor vizibile, luminoase mici si rotunde.
- Galaxia NGC 3377 , este relativ bine vizibila, mica si relativ luminoasa.
- Galaxia NGC 3412, este relativ vizibila, foarte mica si relativ luminoasa.
- Galaxia M 96, este relativ vizibila, cam slab luminoasa, si relativ mica.
- Galaxia M 95, este relativ vizibila, slab luminoasa, mica, dar cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 3489, este relativ vizibila, foarte mica si luminoasa.
- Galaxia M 65 , este relativ vizibila, mica si relativ luminoasa, eliptica.
- Galaxia M 66 , este mai bine vizibila, ceva mai mare si mai luminoasa decat M 65, de forma eliptica.
- Galaxia NGC 3628, este foarte greu vizibila, de forma eliptic-alungita.
- Galaxia NGC 3593, este foarte greu vizibila.
- Galaxia NGC 3626, este relativ bine vizibila, mica, cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 3607, este bine vizibila, relativ luminoasa in centru, de forma eliptica.
- Galaxia NGC 3608, este relativ vizibila, slab luminoasa mica si de forma rotunda.
- Galaxia NGC 3521, este foarte bine vizibila, luminoasa, relativ mica, cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 3640, este relativ vizibila, mica si eliptica.
- Galaxia NGC 3810, este greu vizibila ,mica.

Sextantul:

- Galaxia NGC 3166, este relativ bine vizibila, mica si eliptica, relativ luminoasa in centru.
- Galaxia NGC 3169 , este relativ vizibila, mai slab luminoasa decat precedenta, avand o stea in preajma, spre E de centru.
- Galaxia NGC 3115 Spindle, este foarte bine vizibila, eliptica, luminoasa si cu aspect cvasistelar in centru.

Fecioara:

- Galaxia M 104, este bine vizibila, luminoasa , de forma eliptic- alungita, cu aspect cvasistelar accentuat in centru.
- Galaxia M 60 , este la fel de bine vizibila ca si M 104, luminoasa, dar de forma mai rotunda.
- Galaxia M 59 , este relativ vizibila, mai slab luminoasa decat M 60, dar si mai mica.
- Galaxia M 58 , este bine vizibila, relativ mica, de forma eliptica.

In ziua de 24 martie 2022:

Ursa Major:

- Galaxia M 81 , foarte bine vizibila, luminoasa si relativ cvasistelara in centru ,difuza pe margine ,de forma eliptica.
- Galaxia M 82 , este bine vizibila, ceva mai slab luminoasa decat M 81, de forma eliptic-alungita, cu o zona usor intunecata in centru.
- Galaxia NGC 2787, este relativ greu vizibila si foarte mica.
- Galaxia NGC 2976 , foarte greu vizibila.
- Galaxia NGC 3077, este relativ greu vizibila, mica si de forma rotunda.
- Galaxia NGC 2985, este relativ vizibila, foarte mica ,relativ luminoasa, cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 3147, este relativ greu vizibila si foarte mica.
- Galaxia NGC 2768, este relativ bine vizibila, mica si de forma eliptica.
- Galaxia NGC 2950, este relativ vizibila, foarte mica, cu centrul relativ luminos, avand si o stea imediata apropiere, de magnitudinea 11-12.
- Galaxia NGC 2841, este foarte bine vizibila, luminoasa, mica, cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 2681, este relativ bine vizibila, foarte mica.
- Galaxia NGC 3079, este foarte greu vizibila.
- Galaxia NGC 3310, este bine vizibila, relativ luminoasa ,mica si de forma eliptica.
- Nebuloasa planetara M 97, este relativ bine vizibila cu filtrul UHC si greu vizibila fara acesta.
- Galaxia M 108 , este greu vizibila, eliptic-alungita, cu aspect granular.
- Galaxia NGC 3613 , este relativ vizibila, foarte mica si relativ luminoasa.
- Galaxia NGC 3610, este bine vizibila, foarte mica, luminoasa, cu aspect cvasistelar in centru.

In ziua de 28 martie 2022:

Canes Venatici:

- Galaxia M 106 , este relativ bine vizibila, relativ luminoasa, de forma eliptica.
- Galaxia NGC 4346 , este greu vizibila, mica ,de forma eliptica. Este pentru prima oara observata.


Ursa Major:

- Galaxia NGC 4088, este foarte greu vizibila,
- Galaxia NGC 4026, este relativ bine vizibila, relativ luminoasa, mica, de forma eliptica.
- Galaxia NGC 3953, este relativ greu vizibila, slab luminoasa, mica si de forma eliptica.
- Galaxia NGC 4102, este relativ greu vizibila, are doua stele foarte aproape de centru, la W de el, de magnitudinile 12, respectiv 13. Posibil sa fie stele din Galaxia Calea Lactee, nu prea cred ca ar fi supernove, cine stie.
- Galaxia NGC 3949, este relativ vizibila, relativ slab luminoasa, mica ,de forma eliptica.
- Galaxia M 109, este foarte greu vizibila.
- Galaxia NGC 3898, este relativ bine vizibila, foarte mica si relativ luminoasa.
- Galaxia NGC 4036, este relativ bine vizibila, mica si relativ luminoasa.
- Galaxia NGC 4041, este relativ greu vizibila, slab luminoasa.
- Galaxia NGC 3945, este relativ bine vizibila, mica ,relativ luminoasa.

In ziua de 4 aprilie 2022:

In Draco:
- Galaxia NGC 4589, este relativ vizibila, mica si slab luminoasa.Este pentru prima oara observata.

In Ursa Major:

- Galaxia NGC 4605, este relativ vizibila, slab luminoasa si mica.
- Galaxia NGC 5322, este relativ bine vizibila, mica, relativ luminoasa, cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 5631, este foarte greu vizibila,
- Galaxia M 101 , este deasemenea foarte greu vizibila, numai centrul foarte slab luminos.
- Galaxia NGC 5473, nu departe de M 101 este in schimb mai bine vizibila, mica, de forma eliptic-alungita si este pentru prima oara observata.


In Canes Venatici:
- Galaxiile M 51 + NGC 5195 , ambele sunt relativ bine vizibile, relativ slab luminoase, ambele de forma rotunda.

Aseara (5 aprilie 2022):

In Canes Venatici:

- Galaxia NGC 4618 , foarte greu vizibila, fiind pentru prima oara observata.
- Galaxia M 94 , este poate cea mai bine vizibila galaxie din cate am observat, cu exceptia galaxiilor M 31 din Andromeda si M 81 din Ursa Major, este foarte luminoasa, pentru "standardul" galaxiilor observate vizual prin telescooape mici, vizibila si cu vedere directa, iar cu vedere periferica se zareste si ceva difuz foarte slab luminos in jurul centrului luminos al galaxiei, posibil o parte din inelul ce inconjoara nucleul, galaxia facand parte dintr-o clasa mai aparte, Sb Ring.
- Galaxia NGC 4485, este deasemenea bine vizibila, luminoasa, de forma eliptic-alungita.
- Galaxia NGC 4449, este chiar mai bine vizibila decat NGC 4485, putin mai luminoasa, de forma eliptic-alungita.
- Galaxia NGC 4800, este in schimb greu vizibila, foarte mica, slab luminoasa, fiind pentru prima data observata.
- Galaxia M 63 , este bine vizibila, relativ luminoasa, de forma eliptic-alungita.
- Galaxia NGC 5005, este deasemenea bine vizibila, dar mai mica decat M 63, de forma eliptica, relativ luminoasa.
- Galaxia NGC 5033, este relativ greu vizibila, mai mica si mai slab luminoasa decat galaxia NGC 5005, dar tot eliptica, alungita.
- Galaxia NGC 5371, este foarte greu vizibila.
- Galaxia NGC 5353 ,nu departe de precedenta ,este relativ greu vizibila, dar mai usor vizibila decat NGC 5371, fiind mica si eliptica si este pentru prima oara observata.
- Galaxia NGC 5354, in imediata apropiere de galaxia NGC 5353 ,este mai greu vizibila,mai mica si impreuna cu NGC 5353 si probabil si cu NGC 5371 face parte din grupul de galaxii Hickson 68 din constelatia Canes Venatici. Este deasemenea pentru prima oara observata de mine.

Deci ,in aceste 5 seri am observat nu mai putin de 71 galaxii (si o nebuloasa planetara printre ele), cumulat, din care 8 galaxii noi, pentru prima oara observate de mine, care ridica numarul la 213 galaxii observate de mine pana acum. Very Happy

In seara asta se anunta din nou senin cristal asa ca voi fi pe faza, voi continua cu constelatiile Coma Berenices si Fecioara, unde sunt galaxii foarte multe, multe dintre ele inca nedescoperite de mine. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Sky-Watcher 130/900mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2022 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

WOW! Shocked
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2431



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Apr 2022 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am avut parte din nou de cer senin cristal, fara pic de nori, dar cu Luna ceva mai stralucitoare si mai prezenta, si am iesit din nou la observatii cu telescopul de 150mm.

Am observat vreo 13 galaxii din constelatiile Ursa Major, Leo Minor si Canes Venatici, din care 5 galaxii pentru prima oara observate, acestea fiind urmatoarele:

Ursa Major:

- Galaxia NGC 4051, este relativ greu vizibila, mica si eliptica, de forma eliptica.
- Galaxia NGC 3938, este foarte greu vizibila, fiind pentru prima oara observata.
- Galaxia NGC 4013, este relativ vizibila, nu prea dificila, foarte mica, eliptic-alungita, cu aspect cvasistelar in centru. Este deasemenea observata pentru prima data.
- Galaxia NGC 3941, bine vizibila, este mica, luminoasa si cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 3675, este relativ vizibla, slab luminoasa, mica si de forma eliptica.
- Galaxia NGC 3665, este relativ greu vizibila, slab luminoasa, foarte mica si de forma eliptica.

Canes Venatici:

- Galaxia NGC 4111, este bine vizibila, luminoasa, foarte mica,de forma eliptica, cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 4143, este relativ bine vizibila, relativ luminoasa, foarte mica.
- Galaxia NGC 4138, este greu vizibila, slab luminoasa si foarte mica, fiind pentru prima oara observata.
- Galaxia NGC 4151, este bine vizibila, luminoasa, foarte mica, cu aspect cvasistelar accentuat in centru.
- Galaxia NGC 4214 , este relativ greu vizibila, slab luminoasa, mica si de forma eliptica. Este pentru prima oara observata.
- Galaxia NGC 4631 Whale, este greu vizibila, dar fascinanta, avand un aspect eliptic foarte alungit si subtire, galaxia fiind relativ mare si este cel mai bine vizibila la grosismentul de 70x dar si la 35x, la 155x nu prea se observa din cauza stralucirii foarte reduse.

Leo Minor:

-Galaxia NGC 3432, este relativ greu vizibila, foarte mica, slab luminoasa dar cu aspect usor cvasistelar in centru. Este deasemenea pentru prima data observata.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Sky-Watcher 130/900mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Apr 2022 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, baieti, nu stiu daca ati vazut, este o supernova in galaxia ngc 4647 din Virgo. Este chiar langa M 60, deci este chiar foarte usor de gasit, la magnitudinea 12.5 in acest moment. Am observat-o ieri, M60 se vedea in 8dob tare, ngc 4647 chiar invizibila, doar de cateva ori am sesizat-o in jumatate de ora cu viziune periferica. Ma gandesc ca a fost si mai greu de vazut pt ca focusul ochiului era atras de punctuletul de langa, supernova, care se vedea clar in 10mm. Chiar superb, recomand. Pun o poza sa vedeti unde e exact, stelutele din jur nu se vad deloc, doar galaxiile si supernova.


NGC4647+SN2022hrs.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  54.61 kb
 Vizualizat:  de 4910 ori

NGC4647+SN2022hrs.jpg



_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2431



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Mai 2022 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am reusit sa observ si eu supernova SN 2022 din galaxia NGC 4647 de langa galaxia M 60. Very Happy Se vedea ca o steluta de magnitudinea 12-12.5, aproape de limita telescopului de 150mm, la N-W de galaxia M 60 ,fix acolo unde este galaxia NGC 4647 pozitionata, dar care nu este vizibila in telescopul de 150mm. Este cea de-a doua supernova observata de mine, dupa cea din 2020 din galaxia NGC 4636, tot din constelatia Virgo. Smile

In afara de supernova si de galaxia M 60 am mai observat galaxiile M 58 (usor vizibila, cu centru luminos), NGC 4660 (foarte mica) ,NGC 4596 (greu vizibila, eliptica), dar au fost si nori care au acoperit temporar zona Virgo si m-a determinat sa caut in alte parti alte obiecte, ajungand la roiurile globulare M 5 din Serpens Caput si M 13 din Hercules, pe care le-am observat si la grosismentul maxim de 388x obtinut cu ocularul de 3,6mm pe telescopul de 150mm, M 13 se rezolva in stele pana aproape spre centru iar M 5 doar pe margine, dar la grosismentul maxim ambele se vedeau mai intunecate, desi se rezolvau mai usor in stele decat la grossimentul mediu de 155x. Smile

O sa incerc zilele astea sa fotografiez supernova cu telescopul de 114/900mm si camera Meade DSI si sa fac alte observatii vizuale daca vremea permite.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Sky-Watcher 130/900mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2505



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Mai 2022 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super captura "milanpicard"! Multumim de informatie. Sper sa o pozez si eu.
_________________
Marius
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2431



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Mai 2022 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

Vin cu un nou raport de observatii dupa o pauza de cateva zile, impusa de vremea capricioasa. Smile
Aseara a fost un cer senin limpede si stabil pe toata durata sesiunii de observatii, am iesit cu telescopul de 150mm la observatii vizuale, dar si cu cel de 114mm pentru astrofoto (la supernova SN 2022).
Dupa ce am pus la punct echipamentul astrofoto, m-am pus pe observatii cu telescopul de 150mm, ocularele de 40mm, 20mm si 9mm, observand urmatoarele obiecte ceresti:

- Supernova SN 2022 hrs din galaxia NGC 4647 - Relativ greu vizibila, magnitudinea estimata undeva pe la 12.2 mv, comparand-o vizual cu o stea de comparatie de 11,8 magnitudini, diferenta fiind de circa un grad de luminozitate. Mai multe detalii despre supernova si fotografia sa puteti gasi si aici .
- Galaxia M 60 (Virgo) - Bine vizibila, mai ales la grosismentul de 155 ori , luminoasa relativ mica si rotunda.
- Galaxia M 59 (Virgo) - Mai slab luminoasa decat M 60, dar relativ bine vizibila, eliptica, cu centru relativ luminos.
- Galaxia M 58 (Virgo) - Relativ bine vizibila, eliptica, cu centru relativ luminos cu aspect aproape cvasistelar.
- Galaxia M 87 (Virgo) - Bine vizibila si luminoasa, de forma usor elipttica, cu centru luminos.
- Galaxia NGC 4478 (Virgo) - Relativ greu vizibila, foarte mica, dar cu centru relativ luminos, vizibila mai ales de la 155 ori in sus.
- Galaxia M 84 (Virgo) - Aproape la fel de luminoasa ca galaxia M 87, dar cu centru putin mai luminos si cu aspect mai cvasistelar, forma usor eliptica.
- Galaxia M 86 (Virgo) - Ceva mai slab luminoasa decat M 84, dar la fel de bine vizibila ,putin mai mare,mai rotunda si mai difuza.
- Galaxia NGC 4388 * (Virgo) - O noua galaxie observata pentru prima oara aseara, in apropierea galaxiilor M 84 si M 86, formand un triunghi aproape echilateral cu acestea, galaxia NGC 4388 aflanduse in "varful sudic" al acestui triunghi. Este foarte greu vizibila, mica si de forma eliptic-alungita.
- Galaxia NGC 4435 (Virgo) - Una din galaxiile "Ochii", relativ vizibila, relativ slab luminoasa, dar cu centru mai distinct, de forma usor eliptica.
- Galaxia NGC 4438 (Virgo) - Cea de-a doua galaxie "Ochii", este slab luminoasa, ceva mai mare si de forma mai eliptica decat precedenta.
- Galaxia NGC 4461 (Virgo) - Relativ greu vizibila, foarte mica ,dar cu centru mai distinct.
- Galaxia NGC 4458 (Virgo) - Foarte greu vizibila, in apropiere de galaxia precedenta.
- Galaxia NGC 4473 (Coma Berenices) - Relativ bine vizibila, mica si luminoasa,de forma rotunda, cu centru cvasistelar.
- Galaxia NGC 4477 (Coma Berenices) - La fel de bine vizibila ,de luminoasa . rotunda si cu centru cvasistelar, ca si cealalta.
- Galaxia NGC 4459 (Coma Berenices) - Chiar mai bine vizibila si mai luminoasa decat galaxiile NGC 4473 si NGC 4477, de forma eliptica.
- Galaxia M 88 (Coma Berenices) - Este relativ greu vizibila, relativ mare dar slab luminoasa, de forma usor eliptica.
- Galaxia NGC 4419 * (Coma Berenices) - O alta galaxie observata pentru prima oara aseara, intre galaxiile M 88 si M 100, cam pe la jumatea distantei dintre ele, este o galaxie nu prea luminoasa dar nici prea greu vizibila, mica si rotunda.
- Galaxia NGC 4350 * (Coma Berenices) - La fel ca si precedenta, a fost observata pentru prima oara de mine, este ceva mai luminoasa si mai bine vizibila decat NGC 4419, la fel de mica dar de forma eliptica.
- Galaxia NGC 4450 (Coma Berenices) - Relativ vizibila ,mica slab luminoasa, de forma eliptica.
- Galaxia M 100 (Coma Berenices) - Relativ vizibil numai centrul galaxiei, mic si rotund, restul (bratele) fiind invizibil pentru telescopul de 150mm.
- Galaxia M 99 (Coma Berenices) - Greu vizibila, foarte slab luminoasa, relativ mica si de forma eliptica.
- Galaxia NGC 4216 (Virgo) - Este relativ bine vizibila, luminoasa de forma eliptica, cu centru cvasistelar.
- Galaxia NGC 4371 (Virgo) -,Este relativ greu vizibila, slab luminoasa, mica si de forma rotunda.
- Galaxia NGC 4429 (Virgo) - Relativ vizibila, cam slab luminoasa dar cu centru relativ cvasistelar.

Deci, in total 24 de obiecte observate, din care trei galaxii observate pentru prima oara de mine aseara, care maresc numarul galaxiilor observate de mine la 221. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Sky-Watcher 130/900mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2022 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Ai avut o seara de observatii foarte reusita, felicitari !
Este o adevarata incantare sa vedem cat de mult te-a ajutat cresterea in apertura la 150mm.
Felicitari speciale pentru observarea Lantului Markarian !

Aseara am facut observatii cu dobul de 250mm.
Am inceput prin centrarea cautatoarelor pe Iota Leo, cu separatia de 2'' si pe care am rezolvat-o si am separat-o foarte frumos la 171x.
Socoteala n-a mai fost la fel de usoara insa la HDS 1642AB de la Est de Iota Leo si care are separatia de 1.2''. Pana la urma Radian 5mm a facut dreptate eforturilor mele si mi-a aratat companionul aflat la Vest si cu aproape trei clase de magnitudine mai slab ...
Ca sa-mi fac o idee despre conditiile de observatii, am vizitat M65 si M66 care nu pot fi cuprinse in acelasi camp de Radian 5mm la 240x. A fost placut sa le studiez detaliile de forma si pe rand.

Pornind de la Vindemiatrix, am urmat Calea Zen pe la dubla STF 1689, cu primara galbena si rezolvata de X Cel 25mm la 48x. Spre Vest de STF 1689 am observat galaxiile NGC 4762 si NGC 4754.
Prin 34 Vir am ajuns la M60 si am facut-o pe savantul autodidact la observarea supernovei SN 2022hrs din NGC 4647.
Am urmat directia M60-M59 si am ajuns rapid la M58, bine vizibila deja la 48x.
Nu am avansat pe aceasta directie arhicunoscuta ci am luat-o spre Nord, in sus unde am observat M89, NGC 4550-vizibila numai cu vedere periferica si M90.

Am gasit cu usurinta asterismul in ''Y'' din zona si care este o ancora foarte tare, usor de gasit si, daca ma ratacesc, revin la ea si nu trebuie sa revin la 34 Vir de fiecare data ... ca in tineretile mele observationale.
Am observat dubla STF 1666 de la Nord de ''ancora'' si cu acestea doua a fost usor sa gasesc M91 si M88, doua obiecte cam rar observate de mine.
A urmat NGC 4459, o galaxie maruntica si, de aici, am intrat ''de sus'' in Lantul Markarian :
NGC 4477-NGC 4473-NGC 4461- (''Ochii'' : NGC 4435-NGC 4438) - M86-M84.
Tot acest parcurs a fost facut cu ocularele X Cel 25mm/ 48x si TS UWA 7mm/ 171x, o combinatie aflata ''in rodaj'' pe dobsonianul de 250mm.
Am pus insa punct trainingului si am schimbat cu ocularul zoom Mark III si vreo jumatate de ora mi-am facut de cap, plimbandu-ma prin Lantul Markarian, intre M84 si NGC 4459.

''Orele erau deja mici'' asa ca mi-am propus sa inchei.
Am observat la 480x roiul sferic M5, o imagine nemaipomenita ! ''Cam tu si'' daca nu crezi !
Apoi am revazut contrastul minunat de culoare al lui Izar. Stele galbene vad des dar azurii precum companionul ei, nu !
Am incheiat cu adevarat , dar nu asa de rapid cum mi-am propus, prin reobservarea dublei Eta CrB - cu separatia de 0.37'' dupa StelleDoppie, la care am vazut discurile Airy in forma cifrei ''8'', asa cum am descris la topicul de ''stele duble subarc''.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2431



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Mai 2022 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc inca odata pentru felicitari dl. Mircea. Very Happy

Intr-adevar, telescopul de 150mm , mai ales de cand i-am schimbat secundara, a devenit principalul instrument pentru observatii la obiecte de cer profund, cu el am facut multe descoperiri si inca mai fac, in special la galaxii, unde se pare ca mai sunt destule de gasit si de observat. Smile
Telescopul de 114mm nu il mai folosesc la observatii DSO , ci la planete, Luna , Soare (cu filtru solar) si stele duble si multiple, fiind mai bun in aceste domenii decat in DSO, precum si in astrofoto unde in ciuda vignetarii (cu camera Canon 450D) si a luminozitatii relativ mici ( f/8 ) furnizeaza imagini faine, fara coma si cromatism.
Aseara am fost mai ocupat cu astrofotografia dar si cu observarea supernovei SN 2022hrs, asa ca nu prea am avut timp de observatii vizuale, dar tot am mai observat galaxiile M 60 ,M 59 , M 58 si am facut o scurta "plimbare" prin Lantul Markarian, apoi am mai observat si doi asteroizi, (10) Hygiea (m 9,4) in constelatia Fecioara, aproape de granita cu constelatia Balanta, formand impreuna cu alte 5 stele de magnitudini similare un triunghi , si (13) Egeria (m 10) in constelatia Balanta, in apropiere de steaua Zubenelgenubi (Alpha Librae). Cu acesti doi asteroizi observati aseara am ajuns la 16 asteroizi observati pana acum. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Sky-Watcher 130/900mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Andrei Ionescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2020
Mesaje: 52

Motto: Memories under the nightsky last forever

Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Mai 2022 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un nou raport de observații, așa cum v-am promis, de la cea mai proaspătă ieșire a lui Gargantua, un weekend (aproape) plin de observații sub lumina stelelor, într-o locație cu cer superb.
Încep prin a menționa faptul că cerul a fost unul foarte bun, probabil ca în nicio altă locație din centru țării. Bortle 2 este valoarea menționată de light pollution map, însă îmi permit să contrazic puțin această estimare, din punctul meu de vedere ledurile instalate în satele din apropiere spunându-și cuvântul. Seeingul și transparența au tot fluctuat pe parcursul celor două nopți, de la valori mai scăzute la unele moderate, însă per total, pentru perioada actuală a anului, mă declar foarte mulțumit de condițiile atmosferice de care am avut parte.
Pe parcursul celor două nopți, însoțit de mai toți participanții din tabără, am reușit să vedem destul de multe obiecte prin Gargantua, telescopul de 20” (508mm), prin oculare de top de la TeleVue, cum ar fi Ethos-urile de 13mm și 21mm, ajutate, unde a fost nevoie, de filtre UHC și OIII de la Astronomik (mulțumiri lui Ivo).

⭐La categoria galaxii, poate cea mai bogată în obiecte observate, ne-am făcut de cap cu obiecte populare, mari și luminoase, Gargantua depășind chiar așteptările personale și a celorlalți astro-prieteni. Începând cu M51, care de data asta chiar m-a dat pe spate, la propriu, am reușit să observăm foarte clar nu doar nucleele, puntea de legătură și spiralele, ci și materie stelară la greu de jur împrejurul structurii spiralate, cum numai în poze mi-a fost dat să văd. Toată priveliștea ocupa o bună parte din imensul câmp oferit de Ethos-ul de 13mm, grosismentul de 150x fiind ideal pentru observarea acestui obiect;
Traseul ne-a dus de la M51 la vecina M101, unde efectul de gură căscată a fost amplificat de un aspect pe care nu l-am mai observat niciodată cu nivelul acesta de detalii. E de prisos să mai spun că am observat spirale, vreo 4 la număr, dintre care două extrem de evidente, însă puteau fi extrem de ușor identificate roiurile și nebuloasele prezente în brațele galaxiei. Pe mine unul m-a pus pe gânduri faptul că pot observa obiecte deep-sky din altă galaxie;
În continuare, ne-am plimbat prin puzderia de galaxii din zona Coma-Virgo-Leo, unde am observat fenomenul astronomic al momentului, imediat lângă galaxia M60, și anume supernova 2022hrs, vizibilă foarte ușor în interiorul galaxiei spiralate NGC 4647 (despre care voi scrie un articol în zilele care urmează, întrucât avem poze cu ea trase în tabără). Tot în acea zonă am observat galaxii precum M104 (Sombrero Galaxy), NGC 4565 (Needle Galaxy) și celebrele formațiuni galactice tripleta și cvartetul din Leo, fiecare dintre ele fiind aclamate de fiecare persoană care își băga ochiul în ocular;
Canes Venatici ne-a adus perechea de galaxii NGC 4631 (Whale Galaxy)-una dintre preferatele mulțimii, și NGC 4656 (Crowbar Galaxy), de-a dreptul superbe în ocular, cu extrem de multe detalii și de o parte și de cealaltă, neexistând dubii referitoare la denumirile primite de către cele două obiecte;
În imediata apropiere am dat și de NGC 6946 (Fireworks Galaxy), cu o formă clar neregulată și cu ceva-ceva indicii de spirale pe ici pe colo;
M81 și M82, celebra pereche din botul Ursei Mari, a fost încă o zonă îndelung cercetată de noi, acest fapt datorându-se priveliștii incredibile din ocular. Dacă M81, mult mai întinsă decât vecina ei, a reușit în sfârșit să ne arate cele două brațe spiralate pe care le conține, M82 ne-a uimit pur și simplu cu filamentele întunecate de materie stelară din interior;

⭐ Din punct de vedere al roiurilor de stele, pot spune cât pot de sincer că provoacă dependență observarea întinselor clustere deschise prin câmpul imens al Ethos-ului de 21mm, iar pe cea a globularele prin cel de 13mm. În aceste condiții am observat M13, celebrul roi globular din Hercule, unde am putut rezolva extrem de multe stele până în centru și, spre dimineață, M11 (Wild Duck Cluster), unde contrastul a fost mai bun decât în orice altă sesiune de observații, formațiunea de stele chiar prinzând o formă interesantă și ciudată în același timp, fiecare dintre noi văzând în interiorul roiului o z…. un simbol în formă de cruce specific unui regim de extremă dreaptă 😄.
De asemenea, am ținut neapărat să revin la activitatea mea preferată de pe cerul de vară, și anume „star-walk” printre miile de stele ce compun M24 (Sagittarius Star Cloud), roiul meu deschis preferat. NGC 7789 (Caroline’s Rose) care, pentru prima dată, chiar avea formă de trandafir și C13 (Owl Cluster) au fost opririle din această categorie de obiecte aflate în constelația Cassiopeia, o revedere foarte drăguță.

⭐Nebuloasele planetare au avut, de asemenea, locul lor aparte printre observațiile făcute în cele două nopți. NGC 6826 (Blinking Planetary Nebula), privită printr-un telescop de calibrul lui Gargantua, face ca numele să nu mai aibă niciun sens. Nebuloasa apărea ca o gogoșică pufoasă inclusiv privind direct la ea, însă e interesant să vezi atât steaua suprapusă pe nebuloasă cât și nebulozitatea din jurul acesteia, în același timp;
M57 (Ring Nebula), mărită de 150 de ori și fără filtru ne-a arătat niște culori impresionante, verde și albastru deopotrivă. La un moment dat, de la prea mult entuziasm și imaginație, unii dintre noi, mai exact eu și Cătălin, au văzut o tentă cărămizie pe marginea nebuloasei, cu toate că acest lucru tinde mai degrabă spre imposibil;
M27 (Dumbbell Nebula), în combinația dintre ocularul de 13mm și filtrul UHC de la Astronomik, a oferit detalii de-a dreptul excepționale, partea ce seamănă cu un cotor de măr sau cu o ganteră fiind mai accentuată, așezată superb pe fundalul cu mai puțin contrast al restului nebuloasei, rezultatul dând forma specifică unei nebuloase planetare. Pe lângă toate aceste detalii impresionante, pitica albă din centrul nebuloasei era foarte clar vizibilă;

⭐ Ultima categorie și poate cea mai impresionantă este cea care înglobează nebuloasele. Am observat, până ca nebuloasele de vară să ajungă la altitudini decente, NGC 7023 (Iris Nebula), vizibilă, în primă instanță, ca o stea pufoasă, norii de praf și gaz ieșind cu adevărat în evidență abia după cuplarea filtrului UHC. Tot în zonă și cu același filtru am observat și NGC 281 (Pacman Nebula), nume care i se potrivește perfect, nebulozitatea ieșind destul de bine în evidență pe fundalul plin de stele din Cassiopeia.
Imediat ce constelațiile de vară au ajuns la peste 20-25° altitudine, am pus filtrul OIII (sau filtrul Veil, cum l-am poreclit) și am început să scrutăm constelația Cygnus. Prima oprire, complexul Veil. Efectiv cel mai frumos lucru pe care l-am văzut vreodată prin telescop. În ambele părți, atât în cea de est cât și în cea vestică, filamentele nebulare căpătau un efect 3D puternic, având impresia că din moment în moment vor ieși din ocular și vor împrejmui telescoapele. În lipsa de câmp destul de generos pentru a le cuprinde integral, ne-am plimbat în zonă, în urma „voalului”, câteva zeci de minute bune, nevenindu-ne a crede ce vedeam.
Zona Deneb-Sadr ne-a oferit, de asemenea, două nebuloase superbe, și anume NGC 7000 (North America Nebula) și NGC 6888 (Crescent Nebula). În prima am aterizat, conform planului, în „Golful Mexic", unde nebulozitatea se vedea, citez „ca un M42 mai mic” (credite lui Alexandru Gabriel). Dacă am crezut vreun moment că, trecând de la imensa NGC 7000 vom ajunge la ceva mult mai mic, nebuloasa Crescent, ne-am înșelat amarnic. Am avut parte de o surpriză când, în ocular, am dat peste o meduză cât se poate de luminoasă, ce ocupa aproape tot câmpul vizual disponibil, în centru aflându-se nenumărate filamente și firicele de materie nebulară.
Orele dimineții au adus, însă, adevăratul spectacol. Ok, am zis de OIII că e „filtrul Veil”? Am vrut să spunem filtrul Veil și Swan. M17, Swan Nebula, Omega Nebula, cum vreți să-i spuneți. O superbitate. Coada lebedei se întindea până departe, spre marginea câmpului vizual generos, de 100 de grade, iar interiorul nebuloasei prezenta zeci, sute de filamente întunecate de-a dreptul superbe.
Ceva mai sus am dat peste M16 (Eagle Nebula). Primul gând, înainte să ajung cu Gargantua în dreptul ei, a fost „Stâlpii Creației”. Și chiar acolo erau. Printre zecile de stele din interiorul nebuloasei, printre marea de gaz gri, luminos, se afla o pată întunecată, lunguiață, cu o formă foarte bine cunoscută grație imaginilor celebre ale telescopului Hubble. Vedeam pentru prima dată, fără pic de îndoială, Stâlpii Creației, iar sentimentul a fost de neprețuit.
M8 (Lagoon Nebula) nu avea cum să dezamăgească. Poreclită de mine, pe merit și pe bună dreptate, M42 de vară, a oferit o baie în marea de nori gazoși din componență, întrucât câmpul vizual a fost efectiv inundat de nebulozitate, luminată incredibil de strălucitorul roi stelar deschis din interior. Vecina ei, M20 (Trifid Nebula), a fost însă cireașa de pe tort. Pentru câteva secunde am avut impresia că cineva îmi face o farsă și îmi pune în fața ocularului o poză cu această nebuloasă. Pur și simplu filamentele negre din interiorul nebuloasei erau bine contopite în părțile luminoase, creând un tot unitar superb.

Acestea au fost principalele obiecte observate în mini-tabăra din județul Buzău. Ne-am distrat pe cinste în această scurtă călătorie prin Cosmos, căci așa am perceput-o datorită oglinzii de 508mm în combinație cu superbele oculare Ethos, de la TeleVue. Ne-am relaxat, am făcut fotografii, spre dimineață ne-am delectat cu parada planetelor pe fundalul crepusculului (vine curând și articol despre acest fenomen) și, cel mai important, am cunoscut oameni noi iar pe unii i-am reîntâlnit cu mare drag. Aștept cu mare nerăbdare următoarea ieșire de o asemenea anvergură, sub un cer, sper eu, asemănător celui sub care mi-am petrecut weekend-ul.
Cer senin!

_________________
SkyWatcher 355/1650 Skyliner FlexTube DOB
SkyWatcher 508/2000 Stargate DOB
Finderscope: TS Optics 60/234 + Rigel

EP: Skywatcher Skypanorama set 82 grade, 7,23mm, TeleVue Ethos 13mm, 100 grade
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Mai 2022 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei

Exceptional, multumesc ca ai descris atat de frumos si in amanunt noile observatii cu ''Gargantua'' !
Pentru asa ceva, sperand la asa ceva, m-am inscris pe forum.
Ai aici un cititor fidel al viitoarelor rapoarte de observatii, cer senin, spor in toate, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Mai 2022 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duminica 8 Mai am facut observatii cu dobsonianul de 250mm.
Ei, dobsonienele astea ...
Uite ca incet, incet devin subiecte ale artei populare.
In trecut, vecinii nostri banateni il aveau pe Tiberiu Ceia care le canta ''Frumoasa vecina noastra'' :

https://www.youtube.com/watch?v=kGs-u2ypomM

Imaginati-va acum aceeasi melodie cantata cu versuri noi, din noua cultura dobsoniana :

''Aseara trecui calare
Pe la dobsoanele tale
Te vazui la oculare
Concentrata tare !

Au, inima mea
Iar incepe a ma durea,
In loc sa observ
Eu tot colimez.

Daca-s sti ca de la tine
Vine Ethosu' la mine
As canta mereu
Tot de dobul tau ...''

(Am inspiratie ca mi-am cumparat si acum testez noile casti ''DEEP BASS'' de la JVC, ca celelalte au raposat de atata Trance...).

-Reiau legatura in studio, gata cu arta, de aici numai stiinta ... Wink

Am centrat deci cautatoarele pe Castor si am testat seeingul nu prea grozav observand Alcor-Mizar si Polaris.
Am dat rapid chix la 78 UMa asa ca m-am multumit cu separarea stelelor STF 1693, STT 122, STF 1774, STF 1770 , toate din ''ruda'' Carului Mare.

-La Est de Gamma UMa am observat o dubla maruntica, deocamdata neidentificata

-M40, o alta stea dubla

-7 CVn cu o separatie uriasa si STF 1645 cu separatia de 10''

-M106 ca un obiect cetos, relativ mare dar fara detalii

-langa Beta Her am separat STF 2079, STF 2085, STTA 149 - o alta dubla cu separatie mare.
Din acea zona va recomand calduros STF 2049 (sau mai bine ''racoros'', dupa canicula care ne-a lovit zilele acestea), este o tripla superba cu separatia AB de 1.1'' si AC de 25''.

-Obiectul cel mai interesant al acelui colt de cer este planetara NGC 6210, vazuta ca un minuscul obiect cetos de forma circulara, fara detalii

-Messier 13 la 480x e un spectacol care ma uimeste ori de cate ori l-as vedea

-Transparenta nu a fost grozava, de aceea in sistemul Epsilon 1-2 Lyrae am reusit sa vad doar una dintre stelele ''debollissima''

-Cand pe lista ''negativelor'' s-au adaugat Bu 648 si STT 525, am incheiat prin observarea asterismului in ''Y'' a lui Beta Lyr, stea variabila-scoala si ale carei fluctuatii nu le-am mai urmarit din vara trecuta.

Pentru atmosfera, atasez o poza din primele zile ale lui Aprilie, in care vedem dobsonianul de 250mm si asistenta mea de Astronomie.

Veti intalni mentionari ale dublelor cu separatie mare deoarece am inceput sa le ''colectionez'', ma intereseaza. De ce ?
Deoarece am un ocular astrometric Baader pe care-l pot folosi la masuratori, vedeti reticulul.
Si ... cine stie ... asa cum am promis mai sus, poate ''meibi'' ma cuprinde elanul si ma apuc sa fac observatii stiintifice, cantitative de stele duble. Deci cu masuratori de separatii si unghiuri de pozitie.
Dar cu dotarea mea pot face asa ceva doar la stelele duble cu separatie mare.
De aici ''interesu' poarta fesu' ''.

Mircea



DSCN8347_885.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  927.95 kb
 Vizualizat:  de 4584 ori

DSCN8347_885.JPG



Ocular Baader astrometric.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  33.47 kb
 Vizualizat:  de 4584 ori

Ocular Baader astrometric.JPG



Baader astrometric.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  33.85 kb
 Vizualizat:  de 4584 ori

Baader astrometric.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2022 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasă grădina, mai ales "floricelele" duble ce le-ai adunat! Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Mai 2022 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin !
Am mai adunat ceva ''floricele'' duble in aceste zile.

Aseara, Miercuri 18 Mai a.c. am observat cu dobsonianul de 250mm supernova SN 2022hrs, 24 de galaxii in Virgo, roiurile sferice M5 si M13 cu galaxia NGC 6207, Iota Leo si dubla maruntica din asterismul triunghiular de la Est de ea, greu observabila si nebuloasele planetare M57/Lyra si ''Cat's Eye'' /NGC 6543 din Dragonul.
Dobsonianul de 250mm este nou pentru mine si simt mereu imboldul sa revad cu el toate obiectele deja cunoscute pentru a evalua si a ma bucura de apertura marita.
Inafara de observarea supernovei SN 2022hrs, ceea ce m-a bucurat deosebit aseara a fost vizibilitatea ''nemaivazuta'' in curtea mea a galaxiei M 98, unul dintre cele mai dificile obiecte Messier, clar vizibila si luminoasa la 171x si 240x.
Cu mariri mai mici = nicio sansa.

Daca am timp, revin cu detalii.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact