Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ar13140-13141-_b.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224485
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Articol - Armonia Universului Fizic


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 16 Feb 2006 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Articol - Armonia Universului Fizic
Raspunde cu citat (quote)

"Armonia Universului Fizic" este titlul unui articol scris de dl. Iacob Dumitru, care fost publicat la noi pe site in 12 februarie.

Articolul se gaseste la adresa:

http://www.astronomy.ro/armonia-universului-fizic_617.html

Comentarii, opinii sau intrebari pe marginea articolului se pot posta in acest fir de discutie.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Feb 2006 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit articolul, in esenta e interesant si gloseaza destul de gratios asupra limitelor metricilor si ale fizicii, dar mi se pare foarte ezoteric si speculativ.
Unele comentarii Smile :
"trebuie remarcat faptul că, ființa omenească acceptă eterna preexistență a eterului (ca și neutru mediu tridimensional perfect omogen și izotrop). "
- omenirea o fi acceptat, dar nu si fizica moderna, care presupun INexistenta eterului. Asta e de altfel una dintre premizele ei de baza. Fizica moderna presupune existenta vidului, eterul fiind cu totul alta presupunere.

"Dezinvoltura cu care matematica invocă infinitatea punctuală în definirea oricărui element geometric, este preluată aproape fără discernământ de formalismul fizicii moderne. "
- infinitatea punctuala este o abstractie utila in geometrie. Iar in momentul in care proiectezi geometria in metrica fizica, deja ai probleme pentru ca fizica moderna utilizeaza si metrici noneuclidiene. In plus, indiferent de metrica, nici o ecuatie fizica nu foloseste infinitatea punctuala a argument.

"Este prematur să vorbim de o presupusă scară dimensională, în absența minimei informații cu privire la apariția din senin a dimensiunii. " - prezenta dimensiunii este o axioma antropologica; faptul ca noi existam implica existenta dimensiunii. A pune la indoiala existenta spatiului este un exercitiu poate interesant, dar bun de literatura gnostica, nu de fizica.

"Teoreticienii nu au descoperit încă legea de bază a comportamentului absolut neomogen și de aceea l-au numit haos" - haosul este un substitut al nederminarii, adica al lipsei de informatii complete despre un fenomen observat. La nivel cuantic se vede foarte clar (vezi Heisenberg) ca ajungem la o limita fizica de la care suntem fortati sa lucram probabilistic . Nu stiu ce nu au descoperit teoreticienii, dar cred ca mai degraba practicienii trebuie sa descopere.
Deocamdata atat, desi cred ca as mai gasi destule lucruri de comentat Smile.

Poate ca sunt eu prea pragmatic, dar fizica e mai mult despre facts si nu despre speculatii.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 20 Feb 2006 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca ati citit acest articol ma onoreaza. Asa dupa cum spuneti dumneavoastra, “Fizica moderna presupune existenta vidului”. Eu nu am pus nici un moment la indoiala existenta spatiului. Am pus insa la indoiala existenta vidului. Conceptul neomogenitatii absolute demasca inexistenta solutiei teoretice a vidului. Prin urmare, orice volumul este un spatiu fizic prin excelenta. In astfel de situatie am recomandat mai multa prudenta in definirea „dimensiunii” fizice. La adresa http://www.astronomy.ro/index.php?did=100&...p;tid=300, administratorul acestui site va informeaza cu privire la publicarea urmatorului articol (“servomotorul cuantic”) dintr-o serie mai lunga. Sper ca aceasta ocazie sa dea satisfactie pragmatismului dumneavoastra.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2006 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutia despre vid este interesanta, dar periculoasa, pt. ca e f usor sa daramam teoria relativitatii si poate o parte din mecanica cuantica cu ea Twisted Evil .
Astept cu interes si acest articol legat de mecanica cuantica.
Intre timp si eu trebuie sa ma fortez un pic sa imi termin obligatiile mele legate de astronomy.ro, ca vad ca sunteti foarte prolific si raman de rusine Smile

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Feb 2006 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti perfecta dreptate, discutia despre vid este interesanta, deosebit de periculoasa, dar ce poate fi mai frumos decat abordarea unui subiect incitant ce, mai mult sau mai putin intamplator, poate conduce la consolidarea ideii de relativitate si la o intelegere deplina a mecanismului cuantic de functionare.
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 22 Feb 2006 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca avem o prima dezbatere despre noua serie de articole scrise de dl. Iacob Dumitru. Sper ca aceasta dezbatere sa ramana la un nivel decent si cat se poate de profesionist.

bakunin99, va trebui sa mai astepti putin dupa urmatorul articol din serie (“servomotorul cuantic”).
Datorita numarului "mare" de articole si evenimente din aceasta saptamana, va trebui sa aman publicarea articolului mentionat cu cateva zile. Sper sa apara catre sfarsitul saptamanii sau cel tarziu catre sfarsitul lunii.

Numai bine!
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2006 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok. Poate pana atunci ajung sa includ in lecturile mele cam subtiri in ultima perioada, si ceva de mecanica cuantica.
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 06 Mar 2006 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La adresa:

http://www.astronomy.ro/index.php?did=700&cid=200&tid=400

gasiti mult asteptatul articol din seria "Armonia Universului Fizic" scris de dl. Iacob Dumitru. Acest nou articol este intitulat "Servomotorul cuantic".

Comentarii pe marginea articolului se pot face in acest fir de discutii.
Lectura placuta!
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 07 Mar 2006 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O actualizare pentru cei care au citit prima parte a articolului "Armonia Universului Fizic": aceasta parte este intitulata "Starea generala a
materiei".
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 23 Mar 2006 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La adresa:

http://www.astronomy.ro/index.php?did=700&cid=200&tid=500

gasiti un nou articol din seria "Armonia Universului Fizic" scris de dl. Iacob Dumitru. Acest episod este intitulat "Unda si corpuscul".

Comentarii pe marginea articolului se pot face in acest fir de discutii.
Lectura placuta!
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 07 Apr 2006 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A aparut un nou articol din seria "Armonia Universului Fizic". Acesta se gaseste la adresa:

http://www.astronomy.ro/index.php?did=700&cid=200&tid=600

si este intitulat "Sarcina elctrica".
Este scris de dl. Iacob Dumitru, colaborator al site-ului nostru, care va sta la dispozitie, in acest fir de discutii, pentru comentarii si intrebari pe marginea articolului.

Lectura placuta!
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 14 Mai 2006 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A aparut un nou articol din seria "Armonia Universului Fizic". Acesta se gaseste la adresa:

http://www.astronomy.ro/index.php?did=700&cid=200&tid=700

si este intitulat "Interactia Coulombiana".
Este scris de dl. Iacob Dumitru, colaborator al site-ului nostru, care va sta la dispozitie, in acest fir de discutii, pentru comentarii si intrebari pe marginea articolului.

Lectura placuta!
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 15 Mai 2006 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu care credeam ca doar Kant este greu de citit Very Happy .
Nu va suparati dk intrebarile mele par un pic mai puerile.

De exemplu prima relatie din ultimul articol este una intuitiva? Ati obtinut-o luand in consideratie datele experimentale sau este o conventie in incercarea de a explica starile energetice?

Ati inceput prin evocarea neconcordantei dintre valoarea teoretica si cea practica a sarcinii electrice. Ati obtinut niste proportii. In continuarea ati facut anumite conventii pentru ca in urma unui calcul matematic interesant sa concluzionati inexistenta unui echilibru de pontential.

In continuare nu am inteles de ce ati inlaturat din formula expresiei coulombiene efectul povocat de introducerea valorii parametrului μ0 precum și pe cel datorat medierii radiale. Daca ati putea sa-mi explicati intr-un limbaj mai uzual as fi recunoscator.

...........calcule peste calcule pentru ca in final sa obtineti acea neconcordanta intre valoarea practica si cea teoretica a sarcinii electrice.

Intrebare: La ce ne ajuta aceste calcule? Conventiile folosite pentru a explica neconcordanta sunt verificate si in cazul altor procese fizice sau este doar un artificiu de calcul al unui matematician bun?

Si alta intrebare: Cum ati putea explica, folosind teoria dvstra, interactiunea dintre undele EM si atom? Ce reprezinta acea forta E+q(vXB) si cum actioneaza asupra electronului?

A-ti putea sa-mi recomandati niste carti pentru o mai buna intelegere a fizicii atomului?

Multumesc pt raspuns.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Mai 2006 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceste intrebari ma bucura. Articolul Interactia Coulombiana face parte dintr-o serie mai lunga de articole intitulata Armonia Universului fizic. Datele sunt obtinute pe cale pur teoretica si nu se bazeaza pe existenta vre-unui postulat. Prima relatie din articolul mai sus mentionat este preluata din articolul Sarcina electrica si il poti gasi la sectiunea Diverse. Pe scurt, orice sarcina electrica poate fi oricand echivalata cu un izvor sau cu un devorator de spatiu, in speta volum. Stiu ca ideea poate parea bizara, dar, din fericire, ea devine foarte eficienta in momentul in care dorim sa implementam o metoda optima de studiu asupra materiei.
Practic, spatiul inconjurator este o insiruire de evenimente. De regula, aceste evenimente sunt acceptate ca o baza abstracta de date. Imposibilitatea accesului teoretic la o precizie maxima a determinarilor face ca decalajele temporale sa reprezinte un dat, sau altfel spus, o plamada extrem de reala, interactiva. Odata cu accesul garantat la durata temporala avem si un acces garantat la evenimente. Teoretic, este imposibil sa putem izola un eveniment primar. Izolarea totala poate fi echivalata cu non-interactia totala, ori noi contorizam tocmai aceste interactii ca si informatii disponibile despre lumea cu care avem permanente contacte. In acest sir al ideilor, o densitate mai mare de evenimente atrage dupa sine micsorarea timpului sau spatiului de comunicare si viceversa. Oricum, aceste detalii le poti gasi in articolul Servomotorul cuantic.
Eu nu am inlaturat efectul produs de introducerea constantei μo. Substituirea unor date se bazeaza pe informatii obtinute in articolele anterioare.
Neconcordanta dintre datele teoretice si cele practice este numai una aparenta. Initial, studiul srcinii electrice a fost efectuat in conditii de relativa izolare. Datele obtinute in acest mod sunt absolut noi si in mod evident, nu pot avea vre-un corespondent printre datele obtinute pe cale experimentala. Luarea in consideratie a modificarilor produse de aflarea in imediata vecinatate a altei sarcini electrice pune la dispozitie noi date. De tata aceasta coincidenta dintre datele teoretice si cele practice este mai mult decat elocventa. In articolul Defectul de masa, articol ce va fi publicat luna viitoare, vei putea remarca un efect de diminuare al valorii sarcinii electrice.
Aceste calcule nu ne ajuta cu nimic prin ele insele. Ele sunt dor puse la dispozitia unui concept unitar. Intelegerea ideii de ansamblu este mult mai importanta. Pentru cei pragmatici au totusi o importanta deosebita. Lor li se pune la dispozitie un model unic de calcul, pentru o multitudine aproape nelimitata de situatii posibile. In acelasi timp, vizionarii au toate sansele sa descopre lucruri la care poate nici macar nu au indraznit sa viseze pana acum.
Inainte de a descoperi relatiile dintre atom si undele electromagnetice, este bine sa intelegi interactiile dintre componentii atomului si mediul inconjurator. Intamplator, componentii atomului sunt sarcinile electrice despre care tocmai am incercat sa vorbim, iar intrebarile tale nu sunt nici pe departe puerile. Fortele despre care amintesti sunt un lung si inevitabil sir de abateri, o adevarata baie de interactii. Fotonii sunt exemplificari practice ale acestor interactii. Dispunerea in timp si spatiu a acestor transformari elementare dau contur ideii de relativ repaus, relativa simetrie si nu in ultimul rand, unei lumi inchipuite si pline de informatii (receptate din diverse planuri ale obsrvatiei).
Datele literare ofera o multitudine de informatii cu privire la modul de evaluare al atomului. Datele din manualele scoalare sunt suficiente pentru crearea unei prime impresii. Personal, nu iti pot recomanda o indoctrinare exagerata in acest sens. Iti recomand totusi sa citesti cu atentie aceasta serie de articole si soliciti fara rezerve lamuriri suplimentare atunci cand consideri ca este cazul.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2006 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa cunosc domnule Iacob Dumitru, daca aceasta serie de articole este reluata dintr-o publicatie stiintifica, sau pur si simplu sunt scrise aici in premiera?

propun tot acum moderatorului, mutarea acestui topic in sectiunea carti/reviste/articole, pentru posibilitatea dezvoltarii unui dialog pe acest fir.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact