Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
27aug0426.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224777
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Emanuelis
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Leica Trinovid 8x20 BCA new


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2827

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Mai 2021 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Leica Trinovid 8x20 BCA new
Raspunde cu citat (quote)

Prezentare generala

Pentru mine acest binoclu este o curiozitate optica si mecanica. Este un fel de "sa vedem pana unde putem comprima optica". Astfel va voi prezenta o miniatura de la Leica: Trinovid 8x20 BCA este cea mai noua emisie cu toate straturile antireflex "la zi". Eu detin si o varianta mai veche de Trinovid 8x20 BC (1988). De-a lungul timpului se cunosc aproximativ 4 generatii de Trinovid compact. Seria Trinovid de buzunar este foarte veche (ani '70), fiind "cizelata" de opticienii germani pana in zilele noastre! Astfel se observa imbunatatiri optice si mecanice de-a lungul timpului, putand sa afirm ca in ziua de azi a ajuns, prin noul Trinovid, la maturitate optica si mecanica... Acum binoclul beneficiaza de acoperire de faza P40 si HighLux-System HLS®, cele 6 lentile din fiecare tub in parte sunt acoperite cu "HDC® multicoating". Aceste tratamente optice sunt cele mai bune de la Leica si sunt foarte importante pentru rezolutie, contrast si transmisia luminii.
Noul Trinovid 8x20 BCA este cel mai mic binoclu 8x20 fabricat de Leica si cred chiar de pe piata actuala! Avantajul lui este ca se pliaza extrem de mic (chiar inca si mai mic decat varianta mai scumpa Ultravid 8x20). Practic avem un binoclu cu optica HighEnd in cel mai compact si simplu volum posibil din categoria 8x20. (vezi pozele unde binoclul "se ascunde" dupa un card). Micutul nu este rezistent la imersie fiind rezistent doar la ploaie (splash-proof)

Performanta optica

Din punct de vedere optic noua emisie depaseste versiunea 1988 la urmatoarele aspecte:
Luminozitatea pe timp de zi e uimitoare pentru un binoclu de buzunar!!! Aici se simte cel mai mult coatingul modern si performant!
Contrastul si rezolutia foarte mari. Este un binoclu mic dar cu o claritate extraordinara! In testul de rezolutie depaseste chiar si binocluri mult mai mari in diametru.
Redarea culorii alb este impecabila, avand tonuri foarte vii caracteristice Leica (mai ales culoarea rosie are o saturatie specifica)
Rezistenta contra lumina este un pic mai buna in modelul nou. Doar in conditii de Soare puternic frontal in imediata apropiere a FOV-ului apare o usoara reflexie pe marginea opusa Soarelui.


Asemanarile optice ale acestor binocluri din generatii diferite sunt urmatoarele:
Rezolutia pe margini scade undeva pe la 20 % de margini dar nu brusc, ce face practic ca trecerea sa fie neobservata si naturala.
Distanta de privire la oculare este uimitor de comoda pentru purtatorii de ochelari (clar peste 14mm din specificatiile tehnice)
Campul vizual este de 6.6 grade dand un camp aparent un pic peste 52grade. Nu este un camp mare dar pentru un binoclu de dimensiunile acestea se accepta! Acest camp vizual este perfect delimitat si este comod de observat dupa ce te obisnuiesti cu pozitionarea la oculare!
Aberatiile cromatice sunt bine tinute in frau, fiind prezente doar spre margini si neintruzive.
Distorsiunea campului vizual este mica.

Verdict

Trinovidul de buzunar este un concept de binoclu ultra compact ce s-a nascut acum zeci de ani. Acest concept a fost cu timpul rafinat si imbunatatit optic si mecanic de opticienii de la Leica. Admir si sunt uimit cum au ajuns sa echilibreze un sistem optic atat de performant int-un corp atat de miniaturizat ca acesta! Atentie, la prima vedere este un binoclu pe care n-ai paria ca vei vedea ceva cu el...dar odata pus la ochi ai impresia ca este vorba de o smecherie sau scamatorie la mijloc, ca n-are cum sa se vada asa de bine printr-un "pachet de tigari" asa mic. Ratiunea acestui binoclu? Este faptul ca-l port la mine direct in buzunarul de la pantaloni fiind mai putin voluminos decat un portofel (apropo cred ca incape intr-un pachet de tigari). Il folosesti mai rar dar cand ai nevoie, pe nepregatite, este la tine in buzunar tot timpul. Bineinteles daca imi planific o iesire la stele sau in natura voi folosi binocluri mai voluminoase si mai luminoase. Dar acest Trinovid este binoclul de la purtator care va sta in orice situatie la buzunarul de la piept, un fel de pistol de rezerva al lunetistului Smile

Ah, era sa uit...este si extrem de frumos micutul (vizionare placuta!)



LEICA TRINOVID 8X20 BCA 4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  956.74 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

LEICA TRINOVID 8X20 BCA 4.jpg



LEICA TRINOVID 8X20 BCA 6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1009.27 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

LEICA TRINOVID 8X20 BCA 6.jpg



LEICA TRINOVID 8X20 BCA 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1000.69 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

LEICA TRINOVID 8X20 BCA 3.jpg



LEICA TRINOVID 8X20 BCA 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  987.68 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

LEICA TRINOVID 8X20 BCA 1.jpg



LEICA TRINOVID 8X20 BCA 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  992.69 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

LEICA TRINOVID 8X20 BCA 2.jpg



LEICA TRINOVID 8X20 BCA 7.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  998.19 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

LEICA TRINOVID 8X20 BCA 7.jpg



LEICA TRINOVID 8X20 BCA 8.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  998.29 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

LEICA TRINOVID 8X20 BCA 8.jpg



TRINOVID 8X20 new vs old coating.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1000.78 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

TRINOVID 8X20 new vs old coating.jpg



TRINOVID 8X20 new vs old.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  981.28 kb
 Vizualizat:  de 5164 ori

TRINOVID 8X20 new vs old.jpg



Leica TRINOVID 8X20 new vs old.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  973.98 kb
 Vizualizat:  de 5157 ori

Leica TRINOVID 8X20 new vs old.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 11 Mai 2021 07:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aoleu!!! Tudor. Deci vrei sa ne faci pofta....aici m-ai tintit involuntar. Daca nu ai gustat din ceva niciodata e mai greu sa iti faca cineva pofta, dar daca stii gustul, si cineva iti spune ca e mai bun decat ce ai gustat tu..."ii bai" Smile. Am un Leit Trinovid 10x25 BCA, acela verde, probabil cel mai vechi, chiar daca e 10x si mai mare, tot cam aceeasi "mancare" este. Si ca sa vezi cata dreptate ai....cand l-am luat i-am dat un scopt clar: ''pentru copii" datorita dimensiunii si a DIP, si nu l-am nici analizat macar, ca doar....ce stie asta? L-am redescoperit in momentul in care am verificat daca are corectie de faza, ca experiment (nu are al meu, e vechi), atunci am vazut ce poate. Ce ai scris tu probabil ca unii ar fi tentati sa spuna ca ai exagerat, iar eu as spune ca nu ai "exagerat" destul, avand in vedere diferentele de cateva generatii intre ce am eu si modelul nou de la tine....cred ca si unui stomatolog i-ar fi de folos, in sensul ca daca priveste cineva prin el pentru prima oara, ramane cu gura cascata Smile. Referitot la "...este si extrem de frumos micutul" cred ca cea mai neplacuta urare ar fi "sa-ti creasca mare micutul!" Smile)).
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2827

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Mai 2021 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian, ai mare dreptate cu "gustatul", acest lucru fiind valabil si pentru multe alte binocluri! Ma bucur ca impartasim aceleasi sentimente de admiratie fata de micutii dar fiorosii nostrii trinovizi Very Happy Trebuie sa recunosc ca variantele vechi, cum il ai tu in armura verde kaki, sau ca al meu in piele, au un design superb, din punctul meu de vedere inca si mai reusit decat designul nou. Plus ca intervine si patina timpului care le face si mai irezistibile. Istoria lor se "citeste" in zgarieturi fine, exfolieri subtile, toate aceste mici cicatrici dand o frumusete aparte binoclurilor vechi ce au trecut prin "razboiul" vietii!
Intradevar cea mai neplacuta urare ar fi fost "sa-ti creasca mare micutul!" Laughing Este la regim fiind monitorizat la milimetru!
Am si eu varianta 10x25 BCA noua. https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=188707#188707 Deci suntem frati de trinovizi cu adevarat Very Happy
Asa ca eu iti urez: sa-ti creasca mic Trinovidul!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 11 Mai 2021 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu il am in husa originala de piele cu fermoar, si aceea are stanta Leitz, si ce m-a mirat e faptul ca nu are nici cea mai mica urma pe lentilele de la oculare si obiective, ca si unu nou. As mentiona un aspect, parca ziceai tu undeva ca la acest model nu se colimeaza, (daca nu ma insel tu parca ai desfacut unul), de fapt se colimeaza din ocular....nu asta e ideea acum, ci faptul ca e atat de bine proiectat incat daca faci o cheie pt oculare foarte buna si la fix sa intre, practic binoclul ramane colimat, tu ai facut o cheie super atunci si nu aveai cum banui ca ocularul poate fi deplasat in orice pozitie,deci e mare lucru ca la un binoclu roof sa poti scoate ocularele, iar la remontare sa ramana colimat, asta inseamna ca grupul prismelor este perfect centrat in tub, si axa optica coincide cu axa geometrica imaginara a tubului, se traduce prin proiectare super calitativa Smile.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2021 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@tudor:
asta nu este binoclu Sad este "samanta de binoclu" Shocked ... ia incearca sa il ingropi (nu in pamant ca n-ai voie sa il uzi!) intr-un sertar ... lasa-l la umbra acolo vreo 2 saptamani, si vezi nu rasare vreun binoclu mai falnic mai stejaros ?!?
Glumesc, dar invidia e cat casa Smile
Am avut si eu o experienta cu un binoclu 10x20 sau 10x25 (nu mai imi aduc bine aminte) prin care m-am uitat intamplator ... tot un binoclu care posesorul il tinea tot timpul la el ... mic, contrar placerilor mele ... si dupa ce am privit prin el ... tot caut daca il gasesc pe undeva sa il cumpar Laughing . In mod cert nu era de calitatea mentionata mai sus de tine, dar mi s-a parut extrem de util. Poate cand mai treci pe la mine sa il iei la tine ? Embarassed
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2021 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos acest mini-binoclu, ca o bijuterie ! Cred ca este o senzatie extraordinara sa te poti bucura de el, asa mic si util in buzunar.

Dar este scump pentru muritorii de rand, am vazut un pret de 2380 ron nou....

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 11 Mai 2021 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singura "bubă" pe care o văd eu este prețul. La 2300-2500 ron găsești binocluri Swarovski 8x30 sau 10x30,la mâna a 2-a,în stare ireproșabilă.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 11 Mai 2021 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pretul a 3 perechi de ochelari medii spre buni, pe care inevitabil ii schimbi dupa un timp relativ mic si devin inutili, iar costul productiei a 3 perechi de ochelari este mic pe langa productia acestui binoclu pe care nu il schimbi decat daca doresti, dar ramane la fel de utilizabil ca la inceput. Deci totul e relativ... Smile
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 11 Mai 2021 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara sa intram in vreo polemica, dar vreau neaparat sa specific un lucru: am avut la reparat un swarovski habicht slc 8x30, si pot sa va spun ca avea joc la axul central care regleaza clarul, practic era uzat filetul, apoi totul era lipit pe la exterior, dar nu asta e marea uimire, ci faptul ca corpul, inclusiv bratele tuburilor (balamalele cum vreti sa le ziceti) erau dintr-un aliaj de plastic dur, si urechile unde se prinde strap-ul, cureaua pt pus la gat, tot din avelasi material, de aceea s-a si uzat reglajul pt clar, era praf, cu toate ca binoclul era ingrijit si nu avea urme la exterior. Nici optic nu te dadea pe spate, era bun dar nu era "OZN". I-am recomandat sa il trimita in Austria, ceea ce a si facut. Nu as da banii aia pe modelul acela pt nimic pe lume. Sa nu imi spuna cineva ca era un fals, nu, era chiar original, cu toate ca eu am sustinut la momentul respectiv ca e fals, recunosc. Binoclul a fost trimis la producator si a fost inlocuit, cu modelul nou pt ca acela nu mai era in productie (gratuit), deci daca era fals nu il inlocuiau, clar. Nu pun la indoiala calitatea swarovski, dar nici existenta unor rateuri, asa ca simplul nume Swarovski nu imi spune neaparat: calitate. Smile Vorbesc din vazute nu din auzite sau presupuse.
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 11 Mai 2021 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă uimește să aud asta,eu am privit prin 2 modele de Swarovski,cel de 8x30 și cel de 10x50 Swarovision,și dpdv optic erau ireproșabile. Și mecanica mi s-a părut de top.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 11 Mai 2021 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista si exceptii din pacate. Eu cand vad Swarovski Habicht 8x30 W modelul nou....raman cu ochii blocati pe poza, sunt convins ca e o bijuterie, se vede pe el, dar.....doar poze. Ca aspect imi place la nebunie, are rafinament indiscutabil, poate sunt subiectiv aici, avand in vedere ca am crescut cu un BPT5 8X30, am ramas cu forma asta clasica intiparita in ADN Smile.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2827

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Mai 2021 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Matrixul, Dbird, Cristian, mcuzic2002,
multumesc de cuvinte!

Cristian,
Da, Swarovski Habight 8x30 W varianta noua este un super binoclu cu o transmisie a luminii record de 96%. Am testat acest binoclu la un moment dat in "binoclurile mele comparate intre ele" si este super sharp cu contrast extraordinar. Campul este cam mic in comparatie cu competitia actuala (7.8 grade) si are ceva reflexii parazite care pot deveni suparatoare in iluminare dificila.

mcuzic2002,
Orice binoclu mic si mai scump este sortit unor astfel de critici foarte indreptatite cand vine vorba de pret. Inteleg perfect logica. "De ce acest binoclu mic cand poti cumpara unul mai mare si mai luminos? Ratiunea mea este urmatoare si trebuie judecata in contextul meu subiectiv: Acest binoclu nu este calul meu de bataie. Daca ar fi sa investesc 2500 ron pe un singur binoclu si sa nu mai am altele in afara de acela, atunci in mod clar nu as cumpara un binoclu mic de 20mm, 25mm si nici de 32mm. As cumpara unul de cel putin 42mm, in conditiile date mai sus asa sfatuiesc si pe altii! Dar cum in realitate mai am si alte binocluri de diferite marimi, mi-a fost simplu sa-mi impun urmatoarea prioritate de nezdruncinat si anume: sa fie un binoclu cat de mic posibil, dar care sa nu faca rabat de la calitatea optica si mecanica. De ce il vreau sa fie foarte mic? Pentru ca va fi un binoclu folosit ocazional si care va sta oricum mai mult in buzunar, decat folosit, deoarece cel mai des voi folosi binocluri mai mari din posesie. Astfel variantele 8x25 au picat din start ca sunt prea mari pentru ce cautam eu! Variante 8x30mm nici nu incapeau in discutie! Deci trebuie sa fie cat mai mic posibil si in acelasi timp calitativ optic si mecanic! La toate astea adaugati si placerea mea pentru binocluri si iaca am intrat in febra cumparaturilor!

Astfel m-am limitat sa studiez piata binoclurilor 8x20 si am avut in vizor mai multe variante de binocluri foarte bune si unele din ele foarte scumpe: Leica Ultravid 8x20, Nikon HG 8x20, Docter 8x21, Kowa Genesis 8x22 si Trinovid 8x20 BCA. Dintre toate aceste binocluri mici am ales Leica Trinovid pentru ca este singurul binoclu dintre cele de mai sus care a indeplinit amandoua conditiile: sa fie cat mai mic posibil si in acelasi timp si bun optic/mecanic. Leica Utravid a fost imediat pe locul doi in optiunile mele, fiind umplut cu gaz inert si un pic mai bun optic dar nu cu mult decat Trinovidul. Insa este mai voluminos cand se pliaza datorita rotitei de focus supradimensionate pentru o folosire mai usoara. Astfel Ultravidul este cu aproximativ 5mm mai lung si lat decat Trinovidul. Cand vorbim de binocluri de buzunar 5mm sunt mult, cel putin pentru gusturile mele. Mai este si diferenta de pret enorma in conditiile in care Ultravidul este foarte asemanator optic cu Trinovidul! Si celelalte binocluri am gasit ca sunt mai voluminoase decat Trinovidul iar optic pot spune ca toate sunt cam in aceeasi categorie, fiecare avand slabiciuni si calitati ce se compenseaza unele pe altele. De exemplu un binoclu extraordinar este Docter 8x21 care are un camp vizual de 7.5 grade si un eye relief de 15mm dar pacat ca era cam cat un 10x25 de mare. Singura slabiciune serioasa a Trinovidului dar si a Ultravidului, in raport cu competitori de mai sus, este campul vizual mai mic, dar e compensata prin claritate si contrast foarte bune

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 11 Mai 2021 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai mare dreptate cu Docter 8x21, are ceva aparte, este peste Trinovidul meu, totusi e vorba de multi ani in care e logic ca optica a avansat, este si acela un binoclu care surprinde prin ceea ce poate, foarte frumos. Partea proasta e ca...am vazut cum arata pe interior...era necesar pt ca a facut baie...si nu se mai vedea prin el, avea depuneri pe prisme si era cam opac, prin urmare a trebuit sa scot prismele din suport. Constructiv, ma refer la partea interioara, este mai slab decat Trinovid, iti trebuie o atentie extraordinara, suportul prismelor e firav, silicon pt fixare prisme in suport din belsug, plasticaraie, se colimeaza din suruburi la oculare, si asta imi aduc bine aminte ca erau subdimensionate suruburile, mult prea subtiri in diametru raportat la forta cu care trebuie strans, minuscule as zice, dar intradevar se vedea super cu el si se simtea si in mana oarecum robust.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2827

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Mai 2021 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un "supliment" vizual pentru pasionati! Sper sa va placa!

(nu uitati sa priviti la rezolutie mare!)



Leica 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  923.56 kb
 Vizualizat:  de 4901 ori

Leica 1.jpg



Leica 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  990.33 kb
 Vizualizat:  de 4901 ori

Leica 2.jpg



Leica 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  989.64 kb
 Vizualizat:  de 4901 ori

Leica 3.jpg



Leica 4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  971.16 kb
 Vizualizat:  de 4901 ori

Leica 4.jpg



Leica 5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  924.52 kb
 Vizualizat:  de 4901 ori

Leica 5.jpg



Leica 6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  989.84 kb
 Vizualizat:  de 4901 ori

Leica 6.jpg



Leica 7.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  984.43 kb
 Vizualizat:  de 4901 ori

Leica 7.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Mai 2021 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor, nu mai fi asa nemilos cu noi Smile)), si ne mai spui ca e "supliment" Smile)), adica ceva de genu: sunt rupt de foame si tu imi mai dai ceva pentru pofta de mancare, supliment Smile)). Bag de seama ca producatorul s-a gandit la doua faze de apreciere: prima ar fi de genu "ce frumos e sa privesti LA el!" si a doua "ce frumos e sa privesti CU el", ambele adevarate dar...parca as merge pe a doua Smile. Iti spun la modul cel mai sincer, ca pozele acestea, ma refer in special la cele unde e scos in evidenta tratamentul anti reflex, sunt dintre cele mai frumose poze vazute de acest gen, arata atat de frumos incat imediat iti trece prin minte ideea ca ar fi de fapt o lucratura de genul Photoshop.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact