Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
barnie-complete2_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

observatii Jupiter


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
robotractor
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mai 2007
Mesaje: 68



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 10 Mai 2007 01:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da cat de mare era? Smile deci la intrebarea asta nu-ti poate raspunde nimeni...
Poti folosi filtre sa ameliorezi calitatea imaginii, prin marirea grosismentului ai sa pierzi contrast,claritate deci degeaba e "mai mare".

Un filtru bun pentru Jupiter,Saturn si Luna este Meade seria 4000 #80A Albastru, transmisie 30%,colorat in masa sticlei de calitate optica excelenta,merge pe ocular 1,25",rama de aluminiu si se monteaza prin infiletare,eu l-am foloisit destul si pot zice ca ajuta dar nu te astepta la schimbari extreme,se poate sa ai tendinta sa zici " am dat banii pe filtru asta si nu ajuta cu nimic,nu vad decat ca jupiter e acum albastrui" ,ai rabdare si observa corect si ai sa-ti dai seama de schimbari si de detaliile pe care le releva un astfel de filtru.
Este unul dintre cele mai populare filtre pentru studierea acestor planete si luna si costa aprox. 15$US
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 10 Mai 2007 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat un filtru similar de la firma Telescop Expert. Din pacate vremea nu a tinut cu mine si inca nu l-am testat "riguros". Am apucat doar intr-o seara sa vad Saturnul pentru cateva momente in conditii nu foarte bune (umezeala mare in atmosfera si turbulenta cat duce trenu'). L-am observat doar la 130x (atat imi permitea turbulenta sa maresc fara sa se strice calitatea imaginii). Singura schimbare care am vazut-o in conditiile de mai sus cand am folosit filtrul a fost diminuarea luminozitatii planetei si aspectul albastrui. Astept conditii mai bune sa fac o testare mai aprofundata. Am ales acest filtru deoarece mai toate site'urile il recomandau ca fiind un filtru bun. Sper sa fi facut o alegere corecta. Este cineva aici pe forum care a folosit acest filtru (#80A)? Care este diferenta dintre observatia vizuala fara filtru si cea cu filtru in cazul Lunii, Planetei Saturn si Jupiter?
Sus
robotractor
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mai 2007
Mesaje: 68



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 10 Mai 2007 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu la instrumentul meu Newton 114/900, 36x, 100x nu am oservat diferente notablie la Saturn, pt Jupiter se vede o ameliorare a contrastului si benzile tropicale se observa mai usor si apar unele mici detalii in acestea, pata rosie e mai usor de idetificat ceva mai contrastat, la Luna datorita transmisiei de 30% se amelioreaza confortul vizual datorita reducerii luminozitatii si se pot vedea unele mici detalii care altfel ar disparea, la un telescop cu o deschidere mai mare nu am testat...

Se poate si fara filtru #80A Very Happy dar daca doriti un mic plus atunci e o investitie buna.

Numai bine.
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 11 Mai 2007 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta cerul pare sa fie senin, asa ca voi continua observatiile cu fitrul 80A. Mi-am propus sa observ planetele Saturn si Jupiter cateva stele duble si cateva obiecte deepsky (in cel din urma caz am citit pe net ca unele nebuloase sau comete pot beneficia de pe urma acestui filtru - ramane de vazut in seara asta). Am sa va tin la curent cu rezultate.
Sus
robotractor
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mai 2007
Mesaje: 68



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 12 Mai 2007 02:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru deepsky mai bun ar fi #82A albastru deschis, este la 73% transmisie, pentru deschideri sub 150mm este mai indicat decat #80A, motivul este evident.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4016



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 14 Mar 2012 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa pun aici observatia asupra lui Jupiter de aseara, 13.03.2011.

Deci, pe la 18:30 TLR, mi-am aruncat o privire la Jupiter cu refractorul acromat 80/400 mm si cu un ocular Zoom-Apo 8-24 mm dublat cu un Barlow acromat 2x (in diagonala lunetei nu intra tot barrel-ul de la Barlow asa ca e mai mult un 2.2x decat 2x). Cam pe la 110x, pe langa 3 sateliti de aceeasi parte - Io, Callisto si Ganymede in ordinea departarii fata de planeta - se vedeau si detalii pe disc: 4 benzi (NEB subtirica, SEB cu ceva foarte vagi neuniformitati, NTB, iar STB mai mult intuita), cele 2 regiuni polare (NPR si SPR) si Marea Pata Rosie (GRS) evidenta, distincta de SEB, cu o culoare mai deschisa decat banda, pozitionata chiar pe meridianul central.

Pe la 18:40 TLR a mai aparut un satelit! Europa a iesit din umbra lui Jupiter, la vreo 20" de disc, tot pe partea celorlalti 3 sateliti. E prima data cand observ un astfel de fenomen.

Am atasat si-un GIF animat format din doua imagini furnizate de WinJUPOS pentru orele 16:30 si 16:40 UT si care arata destul de fidel ce-am observat aseara la ocular.



Jupiter-20120313-1830-1840.gif
 Descriere:
Jupiter, 13 martie 2012, 18:30 - 18:40 TLR
 Marime fisier:  6.46 kb
 Vizualizat:  de 3137 ori

Jupiter-20120313-1830-1840.gif



_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, APM 16x70ED, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ 6x30
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact