Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_225820_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Baigish la Arad


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 16 Noi 2009 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In talcioc Militari cereau pe niste vechituri 8X30 1 mil. Vechituri cu lentilele patate de mucegai, cu focalizatorul intepenit de jeg. Asa ca unul ca acesta nou, chiar chinezesc de ar fi, daca vede bine, pentru outdoor merge. Nu-ti atarna greu in rucsac. Dar important ar fi sa-l probezi sa vezi daca imaginea te satisface, e confortabil de tinut la ochi, sa nu iti dea dureri de cap dupa ce privesti cu el Smile .
Sus
Rudy
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Noi 2008
Mesaje: 60




MesajTrimis: 16 Noi 2009 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La cat de laudat este, mi se pare totusi ca valoarea lui e destul de mica.
Asta ma intriga.
Inainte de '89, tatal meu a achizitionat unul identic cu peste 1000 de lei, cei drept cu holder, cureluse de gat de piele si filtre galbene.


Ultima modificare efectuata de catre Rudy la 16 Noi 2009 15:33, modificat de 1 data in total
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Noi 2009 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valoarea sau pretul ?
Sus
Rudy
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Noi 2008
Mesaje: 60




MesajTrimis: 16 Noi 2009 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ron
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Dec 2009 00:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri,Duminica 20 Decembrie,in jurul orei 22:00 TLR,am testat binoclul Baigish 10x50mm in conditii noi.Nu stiu ce temperatura o fi fost,dar a fost foarte negativa.Azi,Luni,la ora 11:00,dupa ce Soarele a batut vreo doua ore si tot erau inca -14 grade Celsius.
Revenind la observatia de Duminca seara,cerul a fost noros,doar partea de Est a cerului s-a mai eliberat de nori;la zenit se vedeau stele de pana la magnitudinea 4 VOL.Nu ma indoiesc ca si in zonele care s-au deschis putin,au ramas straturi subtiri de nori.Ca obiecte,dupa un post astronomic foarte lung,am reusit sa vad M42,Pleiadele,Hyadele,roiul dublu hi si has Persei.Nu am reusit sa vad nici una din roiurile din Auriga sau Stupul din Rac.Am admirat nitel Betelgeus din Orion (George Gamow povesteste despre un ostas care credea ca steaua se numeste ''Gasca de lupta''/''Batlegoose'' Laughing ),Sirius ,Castor si Pollux.Apoi tremuratul a devenit cronic asa ca am intrat in casa.
Si atunci a avut loc testul proriu-zis:de indata ce am intrat la caldura,binoclul s-a aburit.Insa numai in exterior,nici inainte si nici dupa uscarea exteriorului nu am vazut semne de aburire in interior.Stim ca binoclurile cu Center Focus, de slaba calitate mecanica, au aceasta tendinta.Ceea ce nu este cazul binoclului pentru care am deschis acest topic.Mircea
Sus
gtibicj
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Noi 2009
Mesaje: 53



Localitate: Baciu - Cluj

MesajTrimis: 29 Dec 2009 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Mircea, va rog sa-mi spuneti daca despre acest binoclu este vorba: http://www.comenzi.ro/product_info.php?products_id=2161
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Dec 2009 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara-ndoiala sunt frati,difera in mici detalii.La al meu lipseste logo-ul de pe capacul care acopera piulita de fixare pe trepied;toate componentele mecanice sunt de culoare neagra;capacul ocularelor este paralelipipedic cu capetele racordate; iar acoperirea anti-reflex de pe obiective are aceeasi culoare albastra ca si cea de pe lentilele ocularului,nu galben-portocaliu ca in poza.Al meu a costat 140RON,din magazin.

Deci singura diferenta notabila consta in culoarea AR.Eu folosesc la locuinta de serviciu un binoclu Sakura 9x60mm cu obiective portocalii,care deci acolo ''locuieste'',ca sa nu trambalez Fujinon-ul sau Baigish-ul saptamanal;cred ca ar rezista,dar vibratiile si socurile suportate cate 6 ore pe saptamana nu cred ca fac bine nici unui instrument.Categoric Sakura nu se claseaza pe locul trei din cauza acoperirii portocalii Laughing .

Sper ca ti-am raspuns la intrebare,daca mai ai altele, raspund cu placere.
Mircea
Sus
gtibicj
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Noi 2009
Mesaje: 53



Localitate: Baciu - Cluj

MesajTrimis: 29 Dec 2009 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns, insa mi-e cam greu sa ma hotarasc... Am mai gasit in aceeasi gama de pret un binoclu UpClose de la Celestron 10X50 Porro http://www.skywatcher.ro/BinoCel/upclose.htm. Inca nu e o urgenta pentu mine binoclul, dar pe viitor cu siguranta voi cumpara unul. Pana atunci am sa-i fac o vizita dl-ui Horatius, sa vad mai de aproape binoclul. Ar fi interesanta o comparatie intre cele doua modele.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Ian 2010 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare,inca un verisor,daca nu frate cu binoclul meu.Doar ''fitele'' imbracamintii cauciucate difera.In rest,cat poti intelege dintr-o poza,seamana bine de tot.Mircea

http://www.scopesnskies.com/prod/Adler/opt....html.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact