Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PLey1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binocluri self-made


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Iun 2009 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca va dati seama de ce e unul e mai scurt si altul mai lung:sunt montate in diagonala unul sus si altul dedesupt ca sa fie aprox la distanta dintre ochi ca sa nu mai fie necesare prismele . un artificiu destul de complicat ce implica obiective si oculare diferite , incat sa rezulte aceiasi marire.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pot să fie și identice, cum se vede în construcția dată de Cristi, diferă doar poziția diagonalei în drumul optic. Cred că dl.Mircea are dreptate și binocularul din poza cu băiatul a fost montat greșit. Idea e să combini 2 instrumente relativ ieftine și să obții un instrument mai bun prin stereoscopie.

eu am găsit second-hand un mic binoclu 8x23 care are obiectivele apropiate, spre deosebire de binoclurile mai mari la care obiectivele sunt depărtate. Mă întreb dacă nu l-aș putea folosi ca ocular bino-viewer, pentru a privi printr-un singur obiectiv mai mare.


Ultima modificare efectuata de catre Erwin la 22 Iun 2009 02:32, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 01:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, daca inteleg eu bine, tu vrei sa pui binoclul (probabil fara obiectivele lui) in capatul unei lunete sau a unui telescop. Teoretic se poate, practic te vei ''bucura"" de imagini extraaxiale, cu toate restrictiile si aberatiile care sunt prezente in zona. Si asta in cazul in care ai un focuser de 3'' sau 4'', ca sa il poti prinde si focaliza. Evident, si tubul trebuie sa fie pe masura.

Ca sa faci un divizor optic, sa obtii imagine axiala, nu stiu cum ai putea din asa ceva. Din ce imi amintesc eu, nu cred ca merge.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 01:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

intercalând un divizor optic, bineînțeles. Care divizor am înțeles din altă discuție că e greu de făcut... :p
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 02:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E greu de facut rost de prisme potrivite, apoi de pus prismele intr-un soclu pivotant, de aliniat. Cred ca mai repede cumperi unul mai ieftin si daca are probleme il mai reglezi, decat sa cauti cine stie cat timp prismele alea.

Sau mai simplu, desfaci binoclul asta, care probabil e pe prisme roof, (nu sunt sigur, dar asa cred) si le utilizezi sa faci ceva ca in imaginile de mai sus. Si chiar daca sunt porro, merge.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 02:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred că mai bine îl las așa cum e, e foarte bun pe timp de zi și mai ales ultra-portabil, ocupă puțin loc. Carcasa e din aliaj de aluminiu, deși pare din plastic din cauza stratului de vopsea, elementele optice din sticlă acoperite antireflex cu tentă verzuie, are reglaj de dioptrii la un ocular și manșoane din cauciuc la ambele. Focalizarea acționează asupra obiectivelor, prin interior, și are o mișcare fină. Nu e o jucărie decât în privința prețului, am dat 30 de lei pe el, dar cred că a costat mult mai mult de nou.


picture 010.jpg
 Descriere:
binoclu 8x23 revue
 Marime fisier:  353.76 kb
 Vizualizat:  de 4588 ori

picture 010.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 02:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, mai bine il lasi asa. Da sa-mi zici si mie de unde, ca la pretul asta...

Retrag ce am spus cu prismele. Cred ca sunt porro.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 02:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

l-am găsit într-un magazin de hobby, de toate pentru toți, mai ales electronice, alături de un binoclu chinezesc care se găsește și în piață cu 50 lei, așa că am obținut o reducere de la vânzător pe motiv că ăla era mai mare și nou, iar ăsta era mic și second-hand. După ce m-am uitat puțin prin ăla chinezesc am început să văd dublu, dar ăsta mic are o imagine foarte clară, ar trebui doar un pic curățat. Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 02:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Norocul tau. Nu stiu daca la stele e bun, dar la vecine cred ca da Laughing
_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iun 2009 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa repetam,ca sa ne asiguram ca s-a inteles bine.La solutiile de lunete binoculare frecvente pe situl german prezentat mai sus,se folosesc lunete cu obiective identice dar cu tuburile principale de lungime diferita din motive constructive.Motivul constructiv consta in necesitatea de a apropia axele ocularelor la distanta interpupilara ceruta,conditie adesea imposibila datorita diametrului prea mare al tuburilor/monturilor obiectivelor/parasolarelor,daca asezam numitele tuburi intr-un plan paralel cu planul care contine pupilele de iesire.Diferenta de lungime dintre tuburi este compensata de o prelungire ,un adaptor adaugat la portocularul/prisma diagonala de pe drumul optic dotat cu tub principal mai scurt.Tubul mai scurt trebuie montat mai jos,deci mai departe de ochi si el va purta,intre ocular si prisma, prelungitorul de compensare a diferentei de lungime a tuburilor.Situl citat de cristib confirma acest lucru.Obiectivele si ocularele sunt identice,lungimea diferita a tuburilor principale ale lunetelor fiind doar un artificiu constructiv bazat pe principiul ''ce s-a scazut la tubul scurt se adauga la prelungitor''.
Inca ceva,atentie,aceste instrumente sunt personalizate,nu se fac ''posta''.
Dar se pot face cu distanta interpupilara reglabila,exista o solutie implicita vizibila cred pentru toata lumea.
Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iun 2009 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un exemplu maghiar de binoclu mare construit de catre Schmidt Zoltan de la Asociatia Astronomica Maghiara.Trebuie insa sa retinem ca obiectivele sunt doua din legendarele lentile Zeiss de 50mmx540mm care se vand de ocazie la 100 Euro bucata-si care au fost importate in Ungaria cu miile in perioada comunista.''Noi'' ne-am pastrat puritatea!
Tuburile sunt picioare metalice de masa de la Obi,ocularele sunt Barium de 20mm si 10mm cu care obtine grosismente de 27x si 54x.Descrierea calitatii imaginii stereo a reliefului selenar,sau bilutele satelitilor galileeni ai lui Jupiter vazuti 3-D fata de planeta principala sau imaginile extraordinare ale obiectelor Deep-Sky ,impresii de altfel confirmate si de colegi de ai nostri de aici de pe forum,constituie o insiruire de adjective si epitete cu care n-am de gand ''sa va enervez''.Mircea



http://www.mcse.hu/a_tavcsovek_vilaga/20080206-oriasbin.html
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Aug 2009 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un site japonez foarte interesant,unde binoclul si telescoapele binoculare domina ca tema centrala.In stanga jos,puteti vedea poze de la n-spe star party-uri axate pe tema enuntata.In dreapta sus este butonul pentru text in limba engleza,numai unele titluri insa.Mircea



http://homepage3.nifty.com/imdiygo/index-English.htm
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact