Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0404_2a_p.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Foarte,foarte dezorientat!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
berty
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Iul 2008
Mesaje: 2



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 31 Iul 2008 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Foarte,foarte dezorientat!
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand va salut cu tot respectul,sunt nou pe forum!!
In al 2-lea rand sunt foarte debusolat de multitudinea de oferte de telescoape de pe net! Am tot citit, si-n stanga si-n dreapta si nu m-am hotarat ce telescop sa-mi cumpar. Nu vreau sa-mi cumpar ceva ieftin sau cu performante slabe, pt ca nu pot sa-l schimb cand voi avansa in astronomie. Vreau sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce va-ti lua in locul meu dintre:

1 Telescop Newton SkyWatcher 150/1200 EQ3
Caracteristici:
- Obiectiv: 150mm
- Distanta focala: 1200mm
- Raport focal: f/8.3
- Magnitudine stelara: 13
- Montura: EQ3
- Oculare: Super 10mm(120x) si 25mm(48x)
- Cautator: 6x30
- Diametrul focalizatorului: 1,25"
- Trepied: aluminiu
- Greutate: 20kg

2 Telescop SkyWatcher Dobson 150/1200

Caracteristici:
- Obiectiv: 150mm
- Distanta focala: 1200mm
- Raport focal: f/8.3
- Magnitudine stelara: 13.6
- Montura: Dobson
- Oculare: Super 10mm(120x) si 25mm(48x)
- Cautator: 6x30
- Diametrul focalizatorului: 2" cu adaptor 1,25"
- Greutate: 18kg

3 Telescop SkyWatcher Dobson 200/1200 Clasic

Caracteristici:
- Obiectiv: 203mm
- Distanta focala: 1200mm
- Raport focal: f/5.9
- Magnitudine stelara: 14.2
- Montura: Dobson
- Oculare: Super 10mm(120x) si 25mm(48x)
- Cautator: 9x50
- Diametrul focalizatorului: 2" cu adaptor 1,25"
- Focalizator: Crayford
- Greutate: 17kg

Telescoapele Dobson sunt mai greu de manevrat, pt. ca n-au trepied, ma incurca cu ceva lucrul acesta?
Mentionez ca stau la bloc, dar am casa si la tara.
Milioane de multumiri celor care vor avea buna vointa sa ma ajute!!!![/b]
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 31 Iul 2008 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine venit pe Forum.

Primele douo instrumente cu marimea 150/1200 se diferez in cazul monturei, adica unul este montat pe o montura ecuatoriala (care este cam slabuta pentru instrument) si al doilea este montata pe un truss de lemn in fel azimutal. Aici amandouo instrumente sant mai predestinate a putea observa planetele, luna si cu un filtru respectiv si soarele.

Telescopul 200/1200 Dobson ofera o apertura mai mare, unde aici detaliile la observarea planetelor, sau sub magnificare mare si la luna, se pot vedea mai bine.

Un instrument montat Dobson este mai usor de manuvrat pentru un incepator, acest instrument nu trebue fie pus spre nord cum ar fii necesar la o montura paralactica.
Obiectul se gaseste sub miscraea azimutala ambelor axe, adica inaltimea si latitudimea obiectului.
Observarea sub magnificare mare da putin probleme la un Dobson, pentru ca obiectul magnificat mare, iese repede din campul ocularului. Aici montura trebue sa fie miscata tot mereu cu obiectul, si pentru ca nu sta paralactic, se misca ambele axe, adica inatlimea se corecteaza si latitudimea.

Asta cam ar fii primele informati de la mine.

Totusi nu joaca nici un rol la care instrument te hotaresti, isntrumentele de la firma Synta (marka Skywatcher) sant foarte bune si nu sant scumpe.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Iul 2008 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite un instrument bun care impaca si capra si varza: suficient de mare ca sa nu te plictisesti vreo 10 ani de observatii cat de cat sistematice, dar si posibilitatea de a-i face upgrade in viitor si niste fotografie cu el, un reflector 2001PEQ5 SkyWatcher
[link retras de Mod.] Trebuie numai sa fii pregatit sa il cari (nu e cu mult mai mare ca un Dob de 8").

Sau ceva mai micut, de 150mm diametrul numai, dar cu o montura solida, mai buna decat EQ3-2: un Celestron C6N pe montura CG5 [link retras de Mod]

Sau daca vrei satisfactii imediate (fara stresul si frustrarea generata de cautarea manuala si anevoioasa a obiectelor pe cer, cu harti in mana, laptopuri etc) poti sa mergi pe mana unui telescop cu o montura cu goto (automata): ceva din seriile NexStar SLT, NexStar SE, Advanced GOTO sau CPC, cu cat mai mare cu atat mai bine: [link retras de Mod] Cu o montura cu goto poti face maraton in observarea cat mai multor obiecte in timp scurt, iar posesorii de telescoape fara goto te vor invidia de fiecare data cand tu vei gasi obiectul in maxim 1 min, iar ei se vor chinui zeci de minute.

Linkurile retrase de Mod, in aceasta rubrica linkuri comerciale nu sant permise
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2376

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
shrewie
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iul 2008
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2008 02:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Cu o montura cu goto poti face maraton in observarea cat mai multor obiecte in timp scurt, iar posesorii de telescoape fara goto te vor invidia de fiecare data cand tu vei gasi obiectul in maxim 1 min, iar ei se vor chinui zeci de minute.


Parca vezi posesorii de telescoape fara goto cum dau cu basca de pamant de suparare ca nu gasesc obiectele. Smile Acu sa nu exageram, tre' sa fii totusi batut in cap sa-ti ia zeci de minute sa gasesti un obiect, daca ai niste minime cunostinte, gen in ce constelatie te afli, ce FOV ai la finder si care e distanta de la o anumita stea sau grupare de stele la obiectul cautat. Plus ca e foarte posibil sa-ti gaseasca GOTO obiectul si sa nu vezi nimic. Razz

Pt. berty : daca te incadrezi financiar la telescoapele descrise de tine, este CLAR ca dobsonul cel mai mare este alegerea potrivita ca raport performante/pret. Cu 150mm pe EQ3 n-o sa faci astrofoto asa ca e inutil. Nici cu 200mm pe EQ5. Acum, dpdv vizual, dai de 2 ori mai mult pe acelasi instrument pus pe o montura ecuatoriala fata de una dobson, si vezi aceleasi lucruri. Mie mi se pare destul de clara concluzia. Smile
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Aug 2008 07:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Foarte,foarte dezorientat!
Raspunde cu citat (quote)

berty a scris:
Telescoapele Dobson sunt mai greu de manevrat, pt. ca n-au trepied, ma incurca cu ceva lucrul acesta?

Cineva te-a dezinformat Smile Sa-i ceri banii inapoi Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2008 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Foarte,foarte dezorientat!
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
berty a scris:
Telescoapele Dobson sunt mai greu de manevrat, pt. ca n-au trepied, ma incurca cu ceva lucrul acesta?

Cineva te-a dezinformat Smile Sa-i ceri banii inapoi Very Happy

Poate nu a reusit el sa se exprime corect, dar uite ce zice Robert mai jos. Pe de o parte Dobsonul se manevreaza mai usor...
HoO_Germany a scris:
Un instrument montat Dobson este mai usor de manuvrat pentru un incepator, acest instrument nu trebue fie pus spre nord cum ar fii necesar la o montura paralactica.
Obiectul se gaseste sub miscraea azimutala ambelor axe, adica inaltimea si latitudimea obiectului.

..pe de alta parte nu...
HoO_Germany a scris:
Observarea sub magnificare mare da putin probleme la un Dobson, pentru ca obiectul magnificat mare, iese repede din campul ocularului. Aici montura trebue sa fie miscata tot mereu cu obiectul, si pentru ca nu sta paralactic, se misca ambele axe, adica inatlimea se corecteaza si latitudimea.

Deci are dreptate cand zice ca un Dobson se misca mai natural datorita monturii dar si cand zice ca atunci cand ai magnificatii mari e cam complicat sa calculezi in timp real ercosteta, ersinteta. Dar cred ca cu timpul capeti experienta si faci miscarea din incheietura, ca la pinpong, din reflex.
Pe de alta parte un EQ bun (sa zicem EQ5) e destul de scump, greu, incomod, etc. E bine sa-l iei cand stii despre ce este vorba. Pentru simplitate si usurinta un Dobson e OK, desi tubul e mai mare, cutia e patratoasa....parerea mea de incepator.
Sus
berty
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Iul 2008
Mesaje: 2



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 01 Aug 2008 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc la toti pt pareri! Sunteti niste oameni deosebiti!
Mai mult de 1.500 de roni nu-mi permit,mai am si alte cheltuieli,voi cumpara un dobson de 200,oricum este primul telescop din viata mea, nu m-am mai uitat prin asa ceva niciodata. Cred ca pt. inceput ajunge sa ma uit la planete si la nebuloase, sper sa se vada asa ceva prin el, oricum imi trebuie o harta ceva si trebuie sa invat sa o citesc, nu stiu sa gasesc decat luna pe cer atat! Daca mai aveti sfaturi sunt bine venite!!! MULTUMESC!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 01 Aug 2008 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Decizia este foarte buna, un Dobson 200/1200 este o alegere buna.
O sa ai posiblilitate a te uita si la planete, si la DeepSky, asa ca in anii viitori o sa ai treaba multa Smile .

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 02 Aug 2008 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bun venit in clubul astronomilor amatori cu dobson de 200 Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact