Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0014_09-11-29_19-58-55_st250_pts10.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoc 20x80 sau telescop?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 03 Oct 2007 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoc 20x80 sau telescop?
Raspunde cu citat (quote)

Greu si confuz mai este cand intri intr-un domeniu necunoscut ...... Vreau sa va cer sfatul in urmatoarea problema. Eu as avea un buget de pana la 14-15 milioane din care vreau sa-mi cumpar neeaparat un binoclu de 10x50 sau pe acolo si restul banilor nu stiu exact in ce sa-i investesc....
Sa spunem ca binoclul costa 3 milioane....ar ramane vreo 11-12 sa zicem...
Cu banii astia as putea sa-mi iau maxim un Dobson de 8" sau as putea sa merge pe varianta binoclu de putere mare de tipul 20x80.....

Din experienta voastra cu ce combinatie credeti ca as avea o implinire astronomica mai mare?


Greu e..... Sad
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Oct 2007 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obiectele nu aduc impliniri. Doar actiunile Smile Atunci cand ai un buget nu trebuie neaparat sa-l papi pe tot. Fa un pas si mai asteapta o saptamana (o luna, un an eventual). Cantitatea de marfa nu va descreste in viitorul previzibil ci va creste. Preturile vor descreste. Calitatea tehnica va creste. Asta daca totul merge bine. Daca nu, nu mai conteaza. Sad
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 03 Oct 2007 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filozofia ca de obicei nu ma ajute Laughing Vreau sfaturi practice fata de contextul prezentat.... Cool
Sus
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Oct 2007 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca un binoclu oricum iti trebuie (7x50, 10x50). Iar ca instrument mai mare depinde unde observi mai mult timp.... un refractor 120mm - e mai compact si usor si nu trebuie colimat. Un reflector de 150 - 200 mm e mai greu, necesita colimare, si e dificil de utilizat daca locul de observatie cere deplasare - daca nu reprezinta un inconvenient atunci e o alegere foarte buna fie ca e dobson fie ca e pe montura eq. - dar de pe balcon nu ai o mobilitate buna, asa ca ai un camp limitat de observare. Dobson-ul e cel mai dificil de utilizat de pe balcon pentru ca nu ai reglaj al inaltimii, deci trebuie sa confectionezi ceva reglabil. Oricum nu e indicat sa observi de pe balcon; doar cu binoclul - si sa nu te apleci peste balustrada Razz
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Oct 2007 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia un telescop. Un binoclu e bun, insa nu iti permite sa vezi la fel de multe ca un telescop si nu e la fel de versatil. La banii tai iti permiti un Dobson de 8", un reflector newtonian de 6" pe montura ecuatoriala, o luneta de 90mm, 102mm pe monturi ecuatoriale. Daca mai ai bani poti completa cu un binoclu mai mic (nu 20X80, acesta are nevoie de montura solida pentru a-l utiliza) de 10X50, 12X50 pentru a avea campuri largi de 5-6 grade. Insa sfatul meu este mergi pe un telescop ca instrument principal.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 03 Oct 2007 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Eu zic ca un binoclu oricum iti trebuie (7x50, 10x50). Iar ca instrument mai mare depinde unde observi mai mult timp.... un refractor 120mm - e mai compact si usor si nu trebuie colimat. Un reflector de 150 - 200 mm e mai greu, necesita colimare, si e dificil de utilizat daca locul de observatie cere deplasare - daca nu reprezinta un inconvenient atunci e o alegere foarte buna fie ca e dobson fie ca e pe montura eq. - dar de pe balcon nu ai o mobilitate buna, asa ca ai un camp limitat de observare. Dobson-ul e cel mai dificil de utilizat de pe balcon pentru ca nu ai reglaj al inaltimii, deci trebuie sa confectionezi ceva reglabil. Oricum nu e indicat sa observi de pe balcon; doar cu binoclul - si sa nu te apleci peste balustrada Razz


Locuri de observatie or sa fie curtea din pacate in mijlocul orasului cu multa poluare luminoasa, si foarte aproape de oras la 4-5 km unde am descoperit o aria total neluminata unde se vede calea lactee impecabil. Chiar ma intreb ce magnitudine o fi. Insa spre orizont exista poluare luminoasa masiva pe partea orasului si multe lumini de la celellate asezari rurale.... Dar oricum e bine.... am fost complet derutat de multitudinea de stele....cu ochiul liber...
Sus
Alex3
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2008
Mesaje: 16

Motto: Lasa pe maine ce poti face azi ca poate mane nu mai este nevoie :)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2008 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca esti incepator iti recomand saa incepi cu un binoclu foarte puternic.folosestel vreo 5 luni s dupa ce te nveti treci la un telescop.
e recomandabil sa incepi cu un bnoclu de 3 milioane.Smile
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 20 Iun 2008 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

5 luni ? E prea mult. Eu mi-am luat telescop dupa 3 luni dupa ce mi-am luat binoclu, si asta pentru ca atunci s-a ivit ocazia sa gasesc unul mai ieftin. Ca daca as fi gasit mai devreme, luam mai devreme.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Alex3
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2008
Mesaje: 16

Motto: Lasa pe maine ce poti face azi ca poate mane nu mai este nevoie :)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2008 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dezavantaul tau este ca esti foarte nerebdator.eu am 12 ani si am asteptat 1 an ca sa-mi iau telescop :)cum se spunea mai sus,nu instrumentele conteazaci actiunea lor:)
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Iun 2008 07:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex3 a scris:
dezavantaul tau este ca esti foarte nerebdator.eu am 12 ani si am asteptat 1 an ca sa-mi iau telescop :)cum se spunea mai sus,nu instrumentele conteazaci actiunea lor:)


Pai vezi... La 12 ani si eu aveam toata rabdarea din lume... O sa descoperi si tu peste vreo 15 ani ca rabdarea este mai scurta decat la 12 ani Laughing
Sus
Alex3
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2008
Mesaje: 16

Motto: Lasa pe maine ce poti face azi ca poate mane nu mai este nevoie :)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2008 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai nu ma refeream la faptul ca zic:
mmm....ce conteaza?e doar un telescop,nu ma intereseaza prea mult astronomia.ci jocurile pe computer.mai astept eu si 10 ani ca sa am un telesccop.ei bine eu ma ocup mult mai mult de astronomie de cat de joaca si nu pot zice asa ceva.Smile
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Iun 2008 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as recomanda un Dobson de 8" unde aici ai potential destul. Daca ai o curte, atunci ai posibilitate a folosi acest instrument cel mai comod si cel mai des. Un Binoclu de 20x80 este un instrument relativ de tare, dar aici iti trebue cel putin un treipied care tine acest binoclu, pentru ca manual nu faci nimic cu el.
Un binoclu de 10x50 se poate cumpara pe langa un telescop.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Iun 2008 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Msi.....totusi intre timp mi-am luat un astromaster 70/900, f bun pt planete si luna; acum vreau sa-l insor..ceva amatori?
Urmeaza Dob-ul de 8. Regret ca nu l-am luat de la inceput, dar asta e...
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Iun 2008 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce ti-ai luat luneta in loc sa iti fii luat telescopul de la inceput ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Iun 2008 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar mai conteaza? ...Misjudgement... Oricum 300 de lei cat e luneta mare pierdere nu e...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact