Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SHA_05-05-26.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225731
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Lidl Auriol 10x50


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 15 Mai 2024 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit chiar acum ceva asemanator la magazinul de lenjerie, nu de la cel de branza. E si la reducere, in loc de 150 lei numai 50, un chilipir. Are si busola!
Pacat de toate resursele si materialele folosite.



Compress_20240515_172301_1314.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  460.52 kb
 Vizualizat:  de 665 ori

Compress_20240515_172301_1314.jpg



Compress_20240515_172302_2456.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  461.95 kb
 Vizualizat:  de 665 ori

Compress_20240515_172302_2456.jpg



Compress_20240515_172303_3083.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  455.46 kb
 Vizualizat:  de 665 ori

Compress_20240515_172303_3083.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10716



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2024 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da' binoclu', cum e binoclu'?
E metal sau plastic? Am meu luat in 2005 parea metal, pana s-a rupt deunazi, plastic adevarat. Iar coatingul, acolo unde era, s-a basicat in ambele obiective.
Si eu ma intreb cum reusesc sa ajunga la preturi mici. Probabil chinejii sa traiasca. Fac milioane, unele rebuturi de diverse calitati ajung in diverse magazine de masa. Pana la urma din sute(le) de mii (cu doi de ii?!) de clienti s-or nimeri doi-trei sa le cumpere.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4851

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Mai 2024 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Gogu: doar ca explicatie, cu numeralele ... exista reguli, dar exista si exceptii de la reguli (ceva similar cu 'ora unu', 'ora doua'): https://www.stiridb.ro/tu-stii-cum-e-corect-doi-i-sau-doi-de-i/
Cu metrul este un pic mai simplu: un metru, doi metri, metrul acela, metrii aceia (formele articulate).
Din partea mea ... atata bai sa fie Smile

Revenind la binoclul din discutie ... daca vrei sa vezi din ce-i facut corpul si bratele, si nu merge cu ochiometrul, poti incerca cu un ac inrosit, intr-un loc discret. Daca-i plastic odinar, vezi imediat. Oricum, arata mai bine decat gunoiul de mai sus.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2703

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Mai 2024 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Da' binoclu', cum e binoclu'?
E metal sau plastic?...


Cred că e intenționat făcut complet din plastic . Să nu ne fulgere prin el , Doamne ferește ! Probabil e pentru iubitorii de munte , e ușor , nu conduce electric , am pus mâna pe așa ceva în talcioc . Dacă îl arunci în văzduh , se întoarce ca un bumerang .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10716



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2024 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vinde asa ceva in talcioc, cu cat?
(ultima data cand am fost in talcioc, chipurile dupa chilipiruri, erau preturi mai mari ca in supermarket)
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2703

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Mai 2024 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici la "Chiatra" sunt tot felul de prețuri . De cele mai multe ori aberante , și în sus dar și în jos . Pe unul din ăsta despre care discutăm , cerea proprietarul muulte zeci de lei .

Până la urmă , e tot un fel de loterie . Eu am dat pe Belfont 7x50 doar 20 lei . Probabil pentru că era cam lovit . Dar panarama ailaltă din plastic fiind "țiplă" , costa de vreo 4 sau 5 ori mai mult . Să tot faci afaceri cu țiganii Smile !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 16 Mai 2024 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
@Gogu: doar ca explicatie, cu numeralele ... exista reguli, dar exista si exceptii de la reguli (ceva similar cu 'ora unu', 'ora doua'): https://www.stiridb.ro/tu-stii-cum-e-corect-doi-i-sau-doi-de-i/
Cu metrul este un pic mai simplu: un metru, doi metri, metrul acela, metrii aceia (formele articulate).
Din partea mea ... atata bai sa fie Smile



Mersi pentru explicatii. Am cautat pentru cuantificarea iilor si am gasit discrepante, dar in link mai sus este explicat foarte bine.
Sus
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 16 Mai 2024 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Da' binoclu', cum e binoclu'?
E metal sau plastic? Am meu luat in 2005 parea metal, pana s-a rupt deunazi, plastic adevarat. Iar coatingul, acolo unde era, s-a basicat in ambele obiective.
Si eu ma intreb cum reusesc sa ajunga la preturi mici. Probabil chinejii sa traiasca. Fac milioane, unele rebuturi de diverse calitati ajung in diverse magazine de masa. Pana la urma din sute(le) de mii (cu doi de ii?!) de clienti s-or nimeri doi-trei sa le cumpere.


Nu cred ca e si metal ca e nitel cam usor. La suma asta, daca avea si ceva prin el, nu era aliaj de magneziu sau vre-un titan, era fer, si ajungeai sa faci si biceps si spate cand priveai prin el.

Al meu sigur nu are viata lunga pentru ca il ia asta mic la tavalit, si are atentia unui copil de 5 ani...caci atat are.

cristib a scris:
Am gasit chiar acum ceva asemanator la magazinul de lenjerie, nu de la cel de branza. E si la reducere, in loc de 150 lei numai 50, un chilipir. Are si busola!


La 50 de lei luam doua, unu pentru disectie si unu pentru piese de schimb Smile)

Una peste alta, daca te roade curiozitatea, nu e ca si cum arunci cine stie ce bani pe optica.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 16 Mai 2024 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gogu a scris:


Una peste alta, daca te roade curiozitatea, nu e ca si cum arunci cine stie ce bani pe optica.


Aici ai dat o definitie demna de un mare intelept!
Pentru cei ce au pasiunea in sange, indiferent ca achizitioneaza un instrument de 10 mii de € sau numai de 10 €, achizitia respectiva se bazeaza pe definitia ta.
Ai grija cu copilul, eu m-am uitat cam un minut prin cel postat ieri si ma dureau ochii deja.
In rest ai grija si la gaurirea corpului pentru a afla din ce material e facut, exista un risc major de a creste concentratia de azot din interiorul binoclului.
Sus
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 16 Mai 2024 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="cristib"]
Gogu a scris:


Ai grija cu copilul, eu m-am uitat cam un minut prin cel postat ieri si ma dureau ochii deja.
In rest ai grija si la gaurirea corpului pentru a afla din ce material e facut, exista un risc major de a creste concentratia de azot din interiorul binoclului.


Copilul se uita cateva secunde prin el, cand isi aduce aminte. Lui ii place mai mult sa-l care decat sa-l foloseasca.

Pentru aflarea materialului, astept sa-i scape din mana sau sa dea cu el de vre-o piatra mai mare si sa se crape/sparga. Altfel, nu ma roade atat de tare curiozitatea
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 321



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 16 Mai 2024 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Auriol, corpul binoclului este din metal, un aliaj...acoperit cu cauciuc, in rest este plastic inclusiv brate oculare. Variantele de Auriol sunt si ele multe la numar, initial aveau brate ocular din metal.... E un binoclu bun pentru a invata cum functioneaza un binoclu porro, miscari prisme/efect, sa vezi ce e prin el si cam atat. A cumpara Auriol cu scopul de a fi folosit ca binoclu este exact cum ai cumpara ochelari de vedere din diverse magazine la pret de 25 lei doar pe baza dioptriei fara a tine cont de nimic altceva. Auriol nu e un binoclu pentru pasionati ci pentru cei care nu sunt pasionati, e un binoclu care iti scoate din cap o eventuala samanta de pasiune pentru asa ceva si care "vaccineaza" cu succes copii impotriva acestui microb. Cunosc deja destule cazuri in care parintii le cumpara binocluri din Lidl, Jumbo, etc niste binocluri mizerabile pe care copii efectiv nu le folosesc si ajung la concluzia ca nu le mai place "jucaria" cumparata de tata. Ba chiar si maturi am intalnit care atunci cand i-am intrebat daca nu vor sa se uite prin binoclu au zis ca nu pt ca si ei au dar...nu sunt pasionati, cand i-am intrebat ce model au....sigur ca erau niste pocnitori, iar cand am insistat sa primeasca printr-un Bresser HD 10x50 (o pocnitoare care si pocneste) au fost surprinsi, asa ca am dedus ce aveau, daca si un umil Bresser i-a lasat masca, oare ce ar fi zis la ceva acceptabil care sa coste sa zicem pana in 700lei? Pasiunea costa, problema in ziua de azi consta in a sti pe ce sa dai banii si pe ce sa nu dai, cu aceeasi suma poti lua ceva bun sau ceva jalnic de prost. La pret de Auriol poti lua de pe Olx o vechitura , cu conditia sa te si pricepi la ce iei, pe care sa o restaurezi fara alte investitii si sa obtii o bijuterie comparat Auriol.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2703

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Mai 2024 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate și mai rău decat deja ilustrul Auriol 10x50 .

Din câte știu eu , acel binoclu "polaroid" are obiective făcute din sticlă groasă de geam . Pe exterior e un anti reflex oribil , un fel de "orange-coating" , pe circumferință sunt scrise nu mai știu ce bazaconii , prin oculare se vede albastru turcoaz și din cauza prismelor mici este folosit un diametru cam de 35-37 mm , din așa-zisele obiective .

Cred că nu am văzut vreodată ceva mai în bătaie de joc , în materie de binocluri .

Așa că nu merită cumpărat nici măcar de antrenament la dezmembrare .

E totuși bun la ceva , poți să faci o farsă la aniversarea unui prieten astro amator .

Am mai văzut odată ceva parcă mai scârbos , unul din plastic verde , cu aceeași arhitectură ca la Polaroid . Și ăla tot cu lentile din sticlă verde de vitrină .

_________________
Hai noapte , hai !!


Ultima modificare efectuata de catre catalin dumitru la 17 Mai 2024 00:25, modificat de 1 data in total
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 321



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 16 Mai 2024 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin, ai perfecta dreptate referitor la cel mai scarbos binoclu, este cel pe "sasiu" de "polaroid", unele sunt verzi, unele doar negre, lentilele din plastic oribil, mie imi provoaca greata, exact asta e sentimentul, greata, fara nici o exagerare. Auriol este la ani lumina distanta de acele jeguri oribile, dar este un binoclu slab care nu merita cumparat chiar daca nu se compara cu mizeriile respective. Trebuie avertizati cumparatorii, incat sa nu se mai vanda apoi nici sa se mai produca asemenea pocnitori, stiu ca e greu spre imposibil....inca exista multi fani ai binoclurilor cu zoom, deci....e cale lunga.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5566

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2024 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
... acel binoclu "polaroid" are obiective făcute din sticlă groasă de geam . Pe exterior e un anti reflex oribil , un fel de "orange-coating" , pe circumferință sunt scrise nu mai știu ce bazaconii , prin oculare se vede albastru turcoaz și din cauza prismelor mici este folosit un diametru cam de 35-37 mm , din așa-zisele obiective .


Am intalnit si eu o panarama de asta fix cum zici, dar ce m-a contrariat cel mai tare a fost faptul ca obiectivele alea oranj erau simple lentile biconvexe, nici vorba de dubelete acromatizate. Binoclul, daca ii pot spune asa, era un "breaker cobra", marca de renume Laughing Laughing

Paradoxal insa, binocluri precum cel din lidl sau de la raionul de lenjerie sunt cele care starnesc cel mai mare interes la noi. Uitati-va ce efervescenta, ce emulatie pe acest topic comparat cu cele pe care se vorbeste despre un zeiss, leica ori fujinon... acolo autorii vorbesc mai mult de unii singuri, ca televizorul sau ca Moise in pustiu ... colac peste pupaza ieri mi-am luat si o cearta de la un moderator ca am indraznit sa scriu pe acolo. Nu-i nimic, trecem peste ...
Avertismentele postate de Cristian privitoare la aceste binocluri le consider bine venite.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 17 Mai 2024 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:


Paradoxal insa, binocluri precum cel din lidl sau de la raionul de lenjerie sunt cele care starnesc cel mai mare interes la noi. Uitati-va ce efervescenta, ce emulatie pe acest topic comparat cu cele pe care se vorbeste despre un zeiss, leica ori fujinon... acolo autorii vorbesc mai mult de unii singuri, ca televizorul sau ca Moise in pustiu ...


😊 Silviu, paradoxal sau nu, ai facut exact aceeasi greseala! Pai cum vine asta, incerci sa trezesti efervescenta pentru Zeiss, Leica sau Fujinon si pe Swarovski il ignori total!?
Am inteles ce spui si ai dreptate, cred ca iti mai amintesti cand am deschis un topic despre un Kowa si ca urmare a faptului ca interesul a fost zero am sters totul.

Cat despre jucariile despre care s-a vorbit pana acum aici raman la parerea ca e risipa de materiale si de resurse.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact