Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-51998.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

cateva indicatii


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
virusrusesc
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2008
Mesaje: 21

Motto: fii tu, lasa-i pe altii sa te imite

Localitate: romania

MesajTrimis: 05 Feb 2008 02:50 Download mesaj
Titlul subiectului: cateva indicatii
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor, sunt nou si nu prea am nici in clin nici in maneca cu astronomia insa mi s-a intamplat ceva interesant.Mi-am cumparat din state un laptop iar cand am primit pachetul inauntru era de fapt un binoclu.Prima data m-am inervat teribil mai ales ca nu-mi doream un binoclu.Apoi am vazut in primul rand ca acest binoclu era mai scump decat laptopul si in plus mi-am dat seama ca am atractie catre astronomie...Smile .Imi doresc sa-l folosesc dar nu stiu nici cum si nici in ce scopuri l-as putea folosii, mai ales ca nu cunosc termenii"tehnici" de specialitate.Acesta este primul site pe care l-am gasit in acest domeniu si de aceea am scris aici.Pe cutia binoclului scrie exact asa: Apogee 20-32x88mm Binoculars Right-Angle Astro VUE Series w/ Two Sets of Eyepieces & Aluminum Case RA-88-SA. Asi dori sa imi spuna cineva care se pricepe, acesta este un binoclu pentru terestru sau pentru cer?Nu am mai avut un binoclu inainte si nici nu am mai privit printr-unul. Scuzati-mi nepriceperea.Va multumesc
_________________
nu sunt hacker sau alte bazaconii de felul ãsta
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Feb 2008 04:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai s-au redus de la $900 la $629.99 Shocked
http://www.opticsforyou.com/product-70-0-1-1.html
Da. Niste binoacle cam scumpe. Cum se poate sa comanzi laptop si sa-ti vina binoclu Confused Bine ca nu ai comandat un server ca-ti venea un telescop Laughing Acuma ... asta e! Te-ai ales cu un binoclu super. Din pacate trebuie sa mai dai bani pentru un trepied. Un asa binoclu mare nu poate fi tinut in mana in afara de cazul ca vrei sa te apuci si de culturism in acelasi timp. Bine-nteles ca poti sa te uiti si pe la vecinele de bloc. Sau la ... hmm ... hmmm ... pasari si alte animale Rolling Eyes Dar daca afli unde e Andromeda si te uiti la M31, o sa-ti treaca de altele Cool sau ... poate nu Wink
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 05 Feb 2008 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Informatii destul de complete si recomandari despre binocluri poti gasi la http://www.geocities.com/sarmvali/instrumente/
Exista carti pe site-ul astroclubului care se refera direct la acele observatii astronomice care se pot face cu binoclurile (vezi celebrii vinatori de comete).
Instrumentul pe care-l ai este de calitate deosebita. Lentilele sunt semi-apo ceea ce inseamna ca si daca este folosit la puterea de 32x nu va arata aberatie cromatica (culori false in imagini).
Faptul ca are doua rinduri de oculare si focus individual este extrem de avantajos fata de clasicul design zoom. Astfel se poate obtine cimpul vizual maxim.
Un alt lucru util este ca unghiul de privire e sub 90 de grade (nu ca la binoclul conventional) si este deosebit de comod de a fi folosit pe trepied normal fotografic. In anumite conditii este posibila si privirea zenitala care altfel e dificila. Deja el are probabil piesa de montare pe trepied cu filet deci nu mai ai nevoie de adaptor binocular.
Nebunii l-au facut sa arate ca o masina de curse, si acesta este un plus, dar minor.
Recomandarea mea este sa privesti spre cer, spre padure, spre orizontul marin si cam tot ce nu-ti este in raza privirii.. Cu siguranta ca vei fi multumit de rezultat. In astronomie (in locuri fara poluare luminoasa) el iti poate servi cel mai bine avind performante optice comparabile cu telescoapele mici de calitate.
Sa-l folosesti sanatos. Wink

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
virusrusesc
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2008
Mesaje: 21

Motto: fii tu, lasa-i pe altii sa te imite

Localitate: romania

MesajTrimis: 08 Feb 2008 04:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

l-am vandut...Smile imi placea dar erau prea multi bani blocati pentru un inceput de hobby...si in plus am inceput sa ma plictisesc sa vad tot ce-i in jurul meu, asta era fain la munte sau la mare iar eu stau la oras.La stele nu mi se pare nimic interesant...puncte luminoase.La luna in schimb chiar a fost ceva deosebit, se vedeau craterele foarte bine, dar si de ea m-am plictisit.Probabil ca o sa radeti de mine dar eu nu am in sange astronomia.Va multumesc oricum.
_________________
nu sunt hacker sau alte bazaconii de felul ãsta
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact