Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Montura_tip_Vixen_Porta-2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Landview 10x42 ED


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2022 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Landview 10x42 ED
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Landview 10x42 ED
...din seria Made in China

1 PREZENTARE GENERALA
Cel putin pana azi un noname, in care banui de fapt, un fel de reeditare a sistemului japonez din anii trecuti. O fabrica, probabil aceeasi care face pana mai deunazi serii de binocluri cunoscute, revine cu serii de produse noi atat ca design cat si ca concept cu denumiri ciudate. Landview 10x42 ED, binoclul a carui denumire ce ne duce cu gandul la un binoclu preponderent terestru urmeaza sa fie subiectul review-ului de astazi. Initial l-am considerat ca un pretendent la “titlu” lui Svbony 10x42 ED, chiar daca pretul este putin mai mare (Landview =129 USD iar Svbony = 115 USD). Testele au infirmat acest lucru, si iata de ce.

Date tehnice:
Diametrul obiectivului: 42mm
Puterea de marire: 10x
Lentile HD: nu
Lentile ED si in obiectiv si in ocular: da
Sistem de focalizare: Central
Distanta minima de focalizare: 2,5 m
Ocular: 4 lentile in 3 grupe (FMC)
Obiectiv:3 lentile in 2 grupe (FMC)
Camp vizual real: (366ft/1000yds – 122m/1000m)
Diametrul pupilei de iesire: 4,2mm
Ocular relief: mic, nu permite utilizarea cu ochelari!
Acoperire suprafete optice: FMC - (Maro Ambra puternic, Violet palid, Galben palid)
Sistem Prisme: roof
Material Prisme: BaK4 (acoperit cu Ambra MGF2)
Greutate: 635 g grame.
Alte accesorii: Geanta de transport, Capace protectie, Curea gat, Laveta curatare
Sistem de prindere pe trepied=Da

2- ISTORIC
In mod cert exista o istorie dar pentru binocluri ce au purtat alt nume. Este facut in mod cert de una din firmele noi, “lupi tineri” dar nu as putea sa precizez exact care Smile. Exista o “risipa” de sticla, multa, mare, dar ceva tradeaza o firma cu mai putina experienta in optica.
3- MECANICA
Mecanica este bazata pe dural, avand un design frumos simplist si optim. Este lucrata impecabil, cu invelis cauciucat de foarte buna calitate. Aspect extrem de ingrijit, totul se imbina perfect, totul se misca bine fara jocuri. O mecanica de nota 10.

4- OPTICA
Se bate moneda cum ca sticla este integral ED atat pe oculare cat si pe obiective. Nu pot contrazice acest lucru, doar ca sticla ED este fara doar si poate varianta mai ieftina (eu ii zic “chinezeasca” spre deosebire de cea Hoya sau echivalenta Hoya). Imaginea este ceva mai rece, aduce aminte de Zeiss Conquest 10x42 fara insa a aduce aberatii de culoare, fiind totusi lipsita de dominanta. Totul pare ok, cu exceptia campului visual care este clar pana la undeva la 25-26 % de margine ceea ce eu am considerat ca fiind destul de mic chiar daca vorbim de un camp de 7 grade. Nu sunt reflexii interioare sau exterioare depunerile facandu-si treaba foarte bine. Definitia este foarte buna in zona de clar, campul vizual este perfect delimitat cu trecere brusca negru/camp. Lumina si contrastul sunt bune (insa nu mai bune decat Svbony, vom vedea mai jos). Desi “Landview”, urmare a testelor, cred ca denumirea ar fi trebuit fi pusa “Skyview” caci se comporta mai bine in astro decat in terestru.

5- TESTE
Am testat acest binoclu cu un Nikon Monarh 5 10x42 ED si Vanguard II ED 10x42. Pe timp de zi, terestru, Landview are un contrast ceva mai scazut. La fel senzatia de lumina pare mai scazuta, cu extrem de putin. Este ca si cand , ca senzatie spun, ar avea sticla BK7 dar HD, asta daca as putea facea un fel de aproximatii incluzand acesti termeni de marketing. Marea surpriza este insa pe astro, unde lumina si contrastul cresc si egaleaza perfect pe cei doi titani cu care a fost testat. Stelele sunt superb punctiforme. Astfel tot ce se vede cu Nikon si Vanguard se vde identic si cu Landview. Ajuta mult campul visual mare de 7 grade in pofida zonei de neclar. Este totusi un binoclu bun dar nu este un “wow!” asa cum a fost Svbony la vremea lui. Este si motivul pentru care acesta din urma nu a fost detronat Smile.

6- CONCLUZII
Un binoclu, frumos si elegant care isi face tgreaba cu brio dar din nefericire pierde la raportul pret / calitate. Un fel de branza buna in burduf de caine caci cu circa 15 USD mai putin putem achizitiona Svbony mai luminos, mai contrast dar intr-adevar cu un camp visual mai mic. Si totusi campul visual venind cu o zona de clar ceva mai mica scade valoarea efectiva a binoclului. Deci nu as putea recomanda acest binoclu, lasand in continuare ca “favorit” pret/calitate pe fratele lui Svbony10x42.
[/b]



landview10x42EDmic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  935.39 kb
 Vizualizat:  de 1024 ori

landview10x42EDmic.jpg



2.jpg
 Descriere:
Vanguard, Landview, Nikon
 Marime fisier:  691.26 kb
 Vizualizat:  de 1024 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
Vanguard, Landview, Nikon
 Marime fisier:  783.85 kb
 Vizualizat:  de 1024 ori

3.jpg


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 28 Aug 2022 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La urma urmei oare ce o fi sticla ED? Conform abrevierii ar insemna o sticla cu dispersie foarte scazuta, cat de scazuta....nu ne spune nimeni. Deci pana la urma e vorba de ceva foarte discutabil atat timp cat nu avem niste valori in care sa se incadreze. E ca si cum am vorbi despre "cald", daca e iarna si spun "Afara e cald." probabil sunt 15 grade celsius iar daca e vara si spun acelasi lucru poate sunt 35 grade celsius, deci nu am spus nimic prin "cald". In momentul lansarii lui Zeiss Conquest probabil era inca la moda "HD" si de aceea nu e "ED", totul e relativ. Acum cativa zeci de ani nu era nici HD nici ED si totusi unele exemplare sunt mai HD si mai ED decat cele din ziua de azi care sunt stantate bine cu HD si ED. Mai mult, am gasit ca solutie de "producere" a sticlei ED, la anumiti producatori, doar prin tratament exterior al sticlei, depuneri de straturi gen AR, si cand am vazut acest lucru m-am lamurit cum sta treaba cu ED, orice imbunatatire la nivel optic este etichetata imediat ca fiind "ED", marketing curat, in loc de versiunea v1.1 avem v1ED pentru ca are efect mai bun Smile.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2022 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, informatia se poate verifica doar "ochiometric", considerand contrast, definitie si aberatii cromatice. Personal am "distins" daca pot spune asa cam trei nivele de marker ED :
ED chinezesc - mai de slaba calitate , dar nu produce aberatii cromatice sesizabile in zona cetrala, are insa defintia si contrast mai slabe (cu putin , dar sesizabil)
ED echivalent Hoya - de mai buna calitate, aberatii si mai putine, definitie si contrast mai bune ca pozitia de mai sus.
si
ED Hoya - prezent la versiunile foarte scumpe, normal ca este cea mai spectaculoasa...
Vorbim aici de markerul ED , de notatia ED ... o fi chiar sticla, o fi doar depunerile sau o fi o combinata intre cele doua e greu de spus ...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2022 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
... o fi chiar sticla, o fi doar depunerile sau o fi o combinata intre cele doua e greu de spus ...


Va propun sa gandim cu capetele noastre: dispersia luminii are loc prin refractie atunci cand ea traverseaza un mediu transparent cu indicele de refractie mai mare decat 1. Ne aducem aminte chiar de dispersia atmosferica care ne necajeste uneori la obserrvatii planetare (n aer = 1,0003).

Prin reflexie nu se produce dispersie pentru ca altfel am avea telescoape newtoniene cu reziduu cromatic dar n-am auzit de asa ceva pana acum.

In concluzie traversarea sticlei produce dispersie iar straturile antireflex gestioneaza dupa cum le spune si numele transmisia luminii si reflexiile parazite. Cu alte cuvinte, inca nu s-au inventat straturi antireflex cu proprietati dispersive.

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact