Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
saturn5log.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223826
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Corectie filet interior adaptor M60 x 0.75


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 27 Sep 2022 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Corectie filet interior adaptor M60 x 0.75
Raspunde cu citat (quote)

Intreb pt un prieten Smile de fapt pt fratele meu.
As putea apela la un strungar (de preferat din Bucuresti, dar la o adica poate fi si din alta parte, atata timp cat e priceput) pt corectarea unui filet interior M60 pas 0.75mm? Pot pune la dispozitie piesa martor/conjugata cu care trebuie sa se potriveasca cea din imagine.
Am dat-o la facut fara piese martor dar cu cotele reale masurate la sutime pt piesele de conexiune, asa ca filetul exterior a iesit bine (se infileteaza corect piesele una-ntr-alta), filetul interior se intepeneste dupa nici jumatate de spira (pasul e corect, diametrul trebuie majorat cu 0.05-0.1 ceva....).
Multumesc.



305993242_3229689497313449_2890536636941599090_n.jpg
 Descriere:
filetul problema M60 x 0.75
 Marime fisier:  93.45 kb
 Vizualizat:  de 1421 ori

305993242_3229689497313449_2890536636941599090_n.jpg



306928209_544294454124317_9127539319072950411_n.jpg
 Descriere:
filetul bun M60 x 0.75
 Marime fisier:  561.65 kb
 Vizualizat:  de 1422 ori

306928209_544294454124317_9127539319072950411_n.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2022 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucrare pt foarte rafinati mesteri . o piesa scoasa facuta cum se zice din aceiasi prindere greu se mai poate face la alta prindere in bacuri sa nu bata . poate chiar batea era ceva mica asimetrie fata de suprafata externa la taierea filetului . cand va prinde pe ext sau int filetul va avea o mica bataie . e dificil cu Al daca e sort neadecvat se agata si se smulg cateva sutimi si se blocheaza chiar cumplit
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 27 Sep 2022 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, cunosc riscurile si procedura (in linii mari) Smile
Am mai avut piese date la corectat si cand a lucrat "cine trebuie" a iesit ok, cand nu, nu Smile
De aia intrebam de un strungar priceput.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 28 Sep 2022 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu vad 2 probleme:

1. Asa cum spune Octavian, centrarea poate fi dificila.
Eu am dubii ca piesa a fost facuta dintr-o prindere, caci asta ar fi insemnat sa taie filetul exterior intr-o zona ingusta langa universal. E posibil, dar nu e tocmai usor.
Insa probabil ca piesa e facuta din doua prinderi, dar poate ai noroc ca filetul interior sa fi fost taiat in aceeasi prindere cu vreo suprafata cilindrica. Trebuie sa il intrebi pe strungar cum a lucrat piesa. Daca e vreo suprafata cilindrica centrata cu filetul acela se poate face centrarea, cu conditia ca strungarul sa doreasca asta. Depinde si de universal desigur, dar chiar si cu o chinezarie se poate face centrarea cu multa rabdare.

2. A doua problema majora este inceputul filetului. Pentru a rectifica un filet, trebuie sa pui cutitul exact aliniat longitudinal cu filetul si nu vad cum s-ar putea face asta exact. Dupa mine asta e cea mai problematica chestie si din cate imi imaginez eu s-ar face doar vizual. Cum filetul e fin, e greu de apreciat vizual si pot aparea erori, astfel ca filetul sa iasa cu joc. Strungarul trebuie sa bage cutitul in prima adancitura, nu complet si sa invarta manual unversalul si sa vada daca avansand in adancime are tendinta de a taia pe un flanc. Daca da, trebuie ajustata pozitia din avansul longitudinal mic si tot asa. Deci chiar daca strungarul e foarte bun, exista riscul sa largeasca filetul prea tare, daca nu are si ochi foarte buni.

Pacat ca nu ai dat piesele martor. Ar fi fost usor sa mai ia atunci un span de corectie.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Sep 2022 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da man, inteleg si eu problemele, le cunosc Smile multumesc frumos. Incercam sa ma concentrez pe solutii, pe rezolvarea lor.
In 6 ani Poli (3 de Colegiu si 3 de continuare de studii - pe vremea aia erau alte reguli) oi fi invatat si eu cate ceva despre problemele Proceselor de Operare (cum se chema cursul de 4 semestre cu laborator cu tot.....).

N-aveam cum sa dau si piesa martor - era in Bucuresti, strungarul care a facut piesa e aici in Cracovia.

Hai ca s-o gasi strungar priceput care sa se incumete, ca doar n-or fi emigrat chiar toti; speranta moare ultima Laughing

Ms oricum pt input Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 28 Sep 2022 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ah scuze. Da ai dreptate.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2022 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Piesa e din Al, nu?

Sorin Sfartz a scris:

2. A doua problema majora este inceputul filetului. Pentru a rectifica un filet, trebuie sa pui cutitul exact aliniat longitudinal cu filetul si nu vad cum s-ar putea face asta exact.
Nu chiar exact, avand in vedere ca sapi ai o oarecare marja +/-.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2022 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În cazuri din astea se folosește o lupă. Un meseriaș bun cum aveam eu la Timișoara putea face piesa, din păcate este prea departe să mai ajung la el.

Angajarea cuțitului pe un filet existent se poate face foarte simplu: după ce se cuplează șurubul conducător se apropie cuțitul de piesă apoi se destrânge cuțitul din suport și se așează manual cu vârful într-un gang fără să se rotească piesa. Se strânge în poziție și gata.

Tot zic că o să îmi iau un strung. Poate la anul ce vine. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2636

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Sep 2022 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu la asemenea situație am făcut rectificare manuală Twisted Evil . Cuțitul trebuie să aibă unghi mai mic de 60 grade , ca să muște întâi din fundul canalului . Și din aproape în aproape , cu probe de înfiletare , se ajunge până la capăt .

Doar că poate dura destul de mult . Sau mai puțin dacă ai "mână" Smile .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2022 07:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De fiecare data cand s-a intamplat sa nu se potriveasca, am facut doar rectificare manuala. Trebuie multa rabdare si multe probe, asa cum zice Catalin.

De centraj imi e frica, multi strungari nu ii dau atentia cuvenita si asa am ajuns sa arunc la gunoi o celula de otel pentru un obiectiv de 80mm.

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 02 Oct 2022 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
De centraj imi e frica, multi strungari nu ii dau atentia cuvenita si asa am ajuns sa arunc la gunoi o celula de otel pentru un obiectiv de 80mm.


E adevarat, pentru ca centrajul poate dura foarte mult si strungarii nu au vreme pentru asta. Toti mesterii pe care ii stiu eu au ceasuri comparatoare, dar nici unul nu foloseste asa ceva. Toti se bizuie pe universalele lor autocentrante si inspecteaza vizual centricitatile, ceea ce e in regula pentru majoritatea lucrarilor obisnuite. Necazul pentru mine era ca majoritatea lucrarilor mele erau neobisnuite, astfel ca a trebuit sa arunc unele piese si eu. Pana la urma mi-am cumparat un strung si asta a fost una din cele mai bune investitii. Iar pentru centraj am luat un universal cu 4 bacuri independente. Nu e nimic special, e chinezesc, insa permite totusi centraje uzuale la nivel de sutime.

Vizavi de repararea filetelor, din curiozitate, am incercat ieri sa vad daca merge si am testat ideea lui Erwin (punerea cutitului manual intr-un gang si apoi strangerea in portcutit). Mi-a reusit. Nu e chiar perfecta pozitionarea, pentru ca suruburile alea ale portcutitului deplaseaza putin cutitul la strangere, dar merge. Probabil cu o placuta intre suruburi si cutit merge si mai bine. Deci se poate face mai bine decat manual, dar trebuie rabdare.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2022 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo! Metoda descrisă de mine am văzut-o folosită de Cristi/Jimao22, dar strungul lui are port-cuțit cu schimbare rapidă, astfel că strângerea cuțitului este independentă de strângerea port-cuțitului și nu influențează deloc poziția. Eu eram sceptic că o piesă odată luată jos din universal mai poate fi rectificată la filet, dar dacă ai sculele potrivite e relativ simplu. Strungul lui este Wabeco și destul de precis chiar dacă are alte dezavantaje.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2636

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Oct 2022 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cea mai haioasă rectificare am făcut-o cu ajutorul unei scule construită ad hoc , un disc de textolit gros , băgat forțat în piesă , în gaura centrală șurub lung prins cu două piulițe , iar cuțitul prins pe o piuliță lungă .

Cred că ați înțeles că pasul șurubului era exact cât pasul filetului cu probleme . Oricum , treaba a mers strună și de asta am păstrat jucăria . Doar că la posibile retușuri viitoare , o să am nevoie de alte discuri și probabil alte șuruburi .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 03 Oct 2022 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin Sfartz a scris:
(...). Toti mesterii pe care ii stiu eu au ceasuri comparatoare, (...) dar trebuie rabdare.


Exact Smile asta e ceea ce are de facut cel care va face lucrarea asta; printre alte..
A plecat deja piesa la un atelier, sa vedem ce-o iesi Smile in cel mai rau caz, doua filete Laughing dar sper ca nu.. Oricum, la ce urmeaza sa fie folosita piesa (extensie de focuser de 2" pt camera foto, la un mic refractor 80/500), ar trebui sa fie suficient.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 05 Oct 2022 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa iasa piesa bine! Succes. Sa ne spui rezultatul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact