Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33_3awa_2kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mi-am vandut Lacerta Smart 10x50


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 11 Aug 2022 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Daca poti , financiar vorbind, ia M5 e mai nou si mai performat decat 5 ...probabil il va inlocui. Cat despre "sunt putin reticent si mi-e frica sa nu vad mai putine detalii, stele, etc cu 42-ul...", Nu fi Smile ai sa vezi chiar mai mult....


Am rupt forumul in doua de cateva zile incoace...
Comanda a fost data.
Saru'mana de sfat Wink
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2022 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa fie intr-n ceas bun ...si sa ne faci si tu, eventual, un review ... si asa "te iertam ca ai rupt forumul in doua". Very Happy
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 12 Aug 2022 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Sa fie intr-n ceas bun ...si sa ne faci si tu, eventual, un review ... si asa "te iertam ca ai rupt forumul in doua". Very Happy


Vrei sa rada toata lumea de mine, nu?
Dar uite, pentru tot suportul vostru, asa a-tehnic cum sunt o sa fac un review la noul Monarch M5 10x42
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 27 Aug 2022 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a sosit jucaria, Nikon Monarch M5 10×42 🤩
La o prima vedere pare un binoclu destul de solid, bine legat.
La stele nu prea am avut cum sa ma uit din cauza norilor, dar am 2 observatii:
1. Reglajul este extrem de fin, nu stiu cum sa ma exprim, dar cum ajustezi focusul fata, spate cum iesi afara din focus. Parca are prea multe straturi si inclusiv la distante mari nu te duci cu reglajul pana in capat. E mai deranjant ca la Lacerta unde erai pe focus la distante relativ apropiate, adica odata reglat la distanta mare nu mai ajustam nimic si ma uitam si la munte si la o masina in zare fara a mai regla nimic.
2. Sper sa ma insel si sa fie vremea de vina, desi nu vad cum, dar parca vad printr-un abur imaginile la distanta. Adica ce vad cu ochiul liber clar, contrast, etc cand pun binoclul la ochi vad ca si cum ar fi umiditate ceva in aer...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2022 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Să-l folosești sănătos!

Finețea e un lucru bun, din câte îmi dau seama. Nu poți să ai clar la distanțe foarte diferite decât cu un set de oculare cu focala lungă. Probabil că acest binoclu are oculare cu focala mai scurtă, pentru 10X. Cred că 7X sau 8X este magnificație mai portrivită pentru 42mm apertura și atunci câmpul clar are profunzime mai mare. Nu este neapărat un dezavantaj dacă acolo unde te uiți obții o imagine mai clară și mai detaliată decât cu binoclul vechi.

Trebuie testat în toate condițiile ca să îți dai seama de performanțele sau defectele unui instrument. Atmosfera poate fi foarte înșelătoare, mai ales pentru cineva neexperimentat.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 27 Aug 2022 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sebastian, in primul rand nu te panica! Apoi sa il folosesti bucuros si sanatos! Vreau sa fac o observatie chiar daca poate nu e cazul dar oricum e bine venita pentru altii poate la un moment dat, despre cum reglam diferenta de dioptrii dintre ochi: prima data privim cu ochiul stang (in cazul in care reglajul se gaseste la ocularul drept) acoperind obiectivul drept, nu inchide ochiul pentru ca nu e bine, si reglezi clarul din rotita centrala, apoi acoperi obiectivul stang si reglezi dreptul de la reglajul ocularului fara sa te mai atingi de reglajul central. Dupa ce ai facut acest lucru folosesti doar reglajul central atat timp cat nu mai umbli la reglajul ocularului drept. Mai verifica odata acest pas chiar daca l-ai facut deja. Daca afara era foarte cald se vede prin binoclu miscarea maselor de aer ca un blur distorsionat. Referitor la adancimea de camp nu stiu ce sa zic, sunt binocluri care au adancime extrem de mica (Minox BV 10x42) si altele au adancime foarte mare (Zeiss Conquest 10x42 de la aprox 150m la infinit), nu stiu cum e la Monarch dar la Minox invarti intr-una la reglaj. Totusi cred ca in cazul tau poate e vorba doar de un pic de stres/panica, in caz ca totusi nu iti place, ii faci retur pana poti.

Am cautat putin pe net si am vazut ca e foarte apreciat de iubitorii de pasari, la fel si Minox de care pomeneam mai sus, parerea mea este ca in acest caz e chiar bine venita o adancime de camp mica, e mai usor sa extragi informatia dintr-un plan cand ai DOF mic, dar daca il folosesti ca si mine de ex, la distante foarte diferite, e cam neplacut.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2022 13:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sebastian Soltan a scris:
Mi-a sosit jucaria, Nikon Monarch M5 10×42 🤩
.....
2. Sper sa ma insel si sa fie vremea de vina, desi nu vad cum, dar parca vad printr-un abur imaginile la distanta. Adica ce vad cu ochiul liber clar, contrast, etc cand pun binoclul la ochi vad ca si cum ar fi umiditate ceva in aer...

Este absolut normal si cauza trebuie sa ne-o explici chiar tu ... La Lacerta nu ai vazut acest fenomen niciodata? Smile
Invata-te cu noul binoclu, imprieteniti-va si toate observatiile vor fi minunate Smile
Sa il stapanaesti sanatos si sa te bucuri de el !
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 29 Aug 2022 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu detalii:
1. Clar nu-l reglasem bine, dar deh, e primul binoclu dioptric. Eu reglam dioptria cu ambii ochi deschisi si practic cel mai bine vedeam pe zero Laughing . Noroc cu @Cristian Kata ca m-a dumirit ce si cum
2. Intr-adevar, ma cam deranjeaza ajustarea continua a DOF acesta fiind extrem de fin, dar ma obisnuiesc
3. Aseara am avut parte de o gaura intre nori si m-am uitat la Jupier, reperul meu la care ma raportez pt ca am stat cu Lacerta pe el destul de des. Imi place sa observ miscarea/pozitia satelitilor in jurul lui. Surpriza a fost una placuta, adica l-am observat mai clar. Daca cu Lacerta avea ceva raze, acum cu M5 aparea ca un glob fara raze si satelitii se vedeau perfect. Uitandu-ma la Saturn parca se vedeau mai clar inelele, de fapt inelul pt ca nu pot distinge amanunte mai multe prin binoclu
4. Ca greutate clar este o diferenta fata de Lacerta si poate fi tinut mai usor
5. Ce-mi place este ca M5 este mai usor de carat fiind mai micut atat in lungime cat si ca greutate
6. Ce imi mai solicita timp este scoaterea capacelor din fata si atasarea lor, lucru mult mai greoi decat la Lacerta. Probabil ca la drumetie sau carat de colo, colo este util pentru ca aceste capace nu se deschid accidental sau si mai rau nu le pierzi pe undeva. La Lacerta capacele pot fi pierdute cu usurinta neavand un sistem de siguranta
7. Cat despre coating, intr-adevar pe ocular apar reflexiile a doua nuante de culoare, verde si violet/mov iar pe lentile verde intens si parca mici reflexii violet/mov

Alte lucruri inca nu am observat dar nici timp si cer senin ca sa ma joc noatea nu am avut. Trebuia sa-l fi avut la Vadu acum o saptamana... Rolling Eyes



20220824_142702.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  348.16 kb
 Vizualizat:  de 2339 ori

20220824_142702.jpg



20220824_142726.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  610.25 kb
 Vizualizat:  de 2339 ori

20220824_142726.jpg



20220826_174105.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.29 MB
 Vizualizat:  de 2339 ori

20220826_174105.jpg



20220826_192611.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.17 MB
 Vizualizat:  de 2339 ori

20220826_192611.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2022 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incepem sa mai venim de acasa ... uite ce relatie frumoasa a inceput in numai cateva zile de la achizitie Smile . Cat despre reglajul de clar ...care il faci mai des ... trebuie sa te obisnuiesti ... chestia zisa mereu ca faci , la unele binocluri, clarul pe la 80 m si vezi clar de la 80- la infinit este o mare inadvertenta. Da, vezi de la 80 la infint dar nu clar! Este doar o impresie de clar ... de fapt nu vezi maximul de clar decat intr-o anumita distanta restul este neclar, dar intr-o zona sa zicem tolerata de ochii tai. Astfel daca faci probe vei ajunge cam la aceeasi concluzie ...daca vrei maximul de clar posibil (cam asta este dezideratul unui observator pretentios) trebuie sa faci clarul pe fiecare pozitie studiata indiferent de profunzimea campului respectivului binoclu..... Very Happy
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 19 Sep 2022 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu noutati si cu parere de rau va spun ca am renuntat la Monarch M5.
O sa detaliez putin. Monarch M5 a fost foarte dragut si usor de folosit/carat, insa nu a fost pe gustul meu. Motivele pentru care am renuntat la el au fost doua la numar (Luminozitatea si Clarul/DOF):
1. Ma asteptam la o imagine mult mai buna ca la Lacerta. Aici asteptarile au fost inselate intrucat binoclul era mai intunecat (10x50 vs 10x42 e diferenta mare de luminozitate). Hai ca ziua deja ma obisnuisem cu el dar noaptea eram in depresie. Cand puneam Lacerta la ochi vedeam de 10 ori mai multe stele decat cu ochiul liber, in timp ce cu M5 vedeam aceleasi stele ca si cu ochiul liber, poate ceva in plus si mai luminoase, mai clare (Jupiter fiind luminos il vedeam ca pe un globulet), dar cerul nu mai era la fel de frumos ca si cu Lacerta.
2. Clarul sau DOF ma dispera. Acum era clar, acum mutam putin stanga, dreapta, acum era neclar. Reglam focusul la fel de des ca un pianist care atinge clapele.

Dupa ce l-am returnat cu rusine ce-i drept pt ca nu cred ca am returnat de 2 ori in viata mea cumparaturi, am inceput sa caut iar binoclu.
Am fost la Astromagazin in Bucuresti (apropo merita pe deplin experienta de a merge si a testa lucruri inainte de a le cumpara) si mi-am ales 3 binocluri pe care le-as fi ales pe baza a ceea ce am citit: Lacerta Elit 10x56, Omegon Brightsky 10x50 si APM 10x50 ED. Am asteptat ceva pana le-am testat dar a meritat:
1. Lacerta Elit are o imagine frumoasa, destul luminoasa, clara dar spre extremitati devine neclar si asta deranjeaza destul de mult. Nu este un binoclu usor; are peste 1 kg, de zici ca are mercur ceva in el. Este cam nivelul lui Vortex 10x50 HD, care si el mi-a atras atentia datorita claritatii imaginii
2. Omegon Brightsky a fost wow desi e putin mai greu ca APM-ul. Imaginea frumoas, luminoasa, sharp m-a facut sa oscilez mult intre el si APM. Aproape ca nu vedeam diferenta de calitate a imaginii intre ele (repet, le-am testat ziua). Ca dimensiuni este fix cat APM doar ca este fabricat dintr-un plastic dur dar placut la atingere. Constructia pare solida, dar este si greu, peste 1,5 kg. Ce m-a facut sa-l las deoparte a fost o neclaritate mai accentuat decat la APM si parca o usoara tenta verzuie.
3. APM-ul a fost cel care mi s-a lipit de mana. E un tanc, are o constructie serioasa, robusta. Imaginea este asemanatoare cu Omegon insa ai claritate pana aproape de exteriorul lentilei. Desi mai greu de reglat pentru ca are reglaj individual, la fel ca la Omegon, odata ce i-ai facut focus-ul corect pe fiecare ochi este un spectacol. Acesta, in ciuda celor 1,4 kg este usor de tinut in mana. In seara asta l-am scos putin afara pana sa se innoreze si imaginea a fost wow, am vazut din nou stele invizibile cu ochiul liber care se vad frumos conturate si stralucitoare prin binoclu.
Atasez si poze cu cele 3 bijuterii:



20220919_133102.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  627.42 kb
 Vizualizat:  de 2137 ori

20220919_133102.jpg



20220919_133052.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.29 MB
 Vizualizat:  de 2137 ori

20220919_133052.jpg


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 20 Sep 2022 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"As vrea sa se incadreze in jur de 1500 lei." Nu aveam cum sa ne dam seama ca glumesti Smile.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 20 Sep 2022 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Cand puneam Lacerta la ochi vedeam de 10 ori mai multe stele decat cu ochiul liber, in timp ce cu M5 vedeam aceleasi stele ca si cu ochiul liber, poate ceva in plus si mai luminoase...." Avand in vedere si luand in considerare cele de mai sus tragem o concluzie: tu ai deja 10x nativ, de aceea ai vazut la fel si cu si fara Monarch, acum practic cand te uiti cu APM vezi ca si cu 20x, avantajul fiind faptul ca nu ai tremurul de la 20x ci de la 10x. (Mai glumim ca doar nu e interzis Smile)) ) Ca o paranteza iti spun ca marimea pupilei de iesire nu da verdictul final la luminozitatea unui binoclu decat daca vorbim de aceeasi calitate a sticlei si a depunerilor, adica daca difera doar prin diametrul obiectivelor, in rest nu e o regula, dupa cum 10x42 poate fi mai luminos decat 10x56 fara probleme, greu de crezut ca Monarch M5 e mai slab la lumina decat Smart 10x50. Important este ca acum esti multumit, ai dat un ban si nu iti pare rau. Sa il folosesti sanatos!
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 20 Sep 2022 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
"As vrea sa se incadreze in jur de 1500 lei." Nu aveam cum sa ne dam seama ca glumesti Smile.


Hai ca m-ai facut sa rad Laughing
Calculul de acasa nu se potriveste cu ala din targ. Am facut un efort sa iau M5 la 1800 de lei iar cand am primit cei 1800 inapoi, clar m-am gandit ca pot sa plusez Laughing Laughing Laughing
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 20 Sep 2022 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
"... Avand in vedere si luand in considerare cele de mai sus tragem o concluzie: tu ai deja 10x nativ, de aceea ai vazut la fel si cu si fara Monarch, acum practic cand te uiti cu APM vezi ca si cu 20x,
...Important este ca acum esti multumit, ai dat un ban si nu iti pare rau. Sa il folosesti sanatos!


Acum cu de 10x mai multe stele, clar nu le-am numarat, dar ce pot spune este ca aseara am pus APM-ul la ochi si am avut aceeasi satisfactie ca atunci cand am pus Lacerta la ochi. Se vedeau muulte stele invizibile sau f putin vizibile cu ochiul liber.
Dimineata priveam aiurea pe cer, inspre nord si am vazut un avion total invizibil cu ochiul liber care circula destul de jos, probabil in zona aeroportului. Am incercat sa-l disting si cu ochiul liber dar nimic.

Cat despre 10x nativ, am descoperit ca am acest dar pe plaja, la mare sau pe strada la gagici Laughing Laughing Laughing
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 21 Sep 2022 07:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sebastian Soltan a scris:


Acum cu de 10x mai multe stele, clar nu le-am numarat, dar ce pot spune este ca aseara am pus APM-ul la ochi si am avut aceeasi satisfactie ca atunci cand am pus Lacerta la ochi. Se vedeau muulte stele invizibile sau f putin vizibile cu ochiul liber.
Dimineata priveam aiurea pe cer, inspre nord si am vazut un avion total invizibil cu ochiul liber care circula destul de jos, probabil in zona aeroportului. Am incercat sa-l disting si cu ochiul liber dar nimic.



Eu inteleg ce vrei sa spui pentru ca mi s-a intamplat si mie, tot la APM 10x50 (dar nu e ED) in comparatie cu un alt 10x50.
Cand am pus APM la ochi mi-am data seama ca vad stele fara sa fie blurate pe o suprafata mult mai mare; a fost ca si cum as fi deschis ochii larg.
Fiind stelele blurate pe margini, nu iti dai seama ca sunt acolo (la cele mai putin luminoase mai ales).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact