Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225358
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

buna ziua, achizitonare bioclu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ytssa
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Ian 2008
Mesaje: 7



Localitate: slobozia

MesajTrimis: 18 Ian 2008 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului: buna ziua, achizitonare bioclu
Raspunde cu citat (quote)

as vrea sa imi iau un binoclu. am intrat pe astroshop si am vazut o gramada. acum cel mai scump e si cel mai bun? sunt unele foarte ieftine(30-40 euro) si unele mai greu accesibile(in jur de 300 de euro). acum daca fac un efort sa il aiu pe cel mai scump isi merita investitia? apoi, daca evoluez si o sa trec la telescop, pot sa il vind(de putut pot, dar il cumpara cineva Razz ?). (ma rog, am vrut sa zic daca se cumpara la mina a doua.) pt cine imi poate raspunde si vrea, as dori un model anume sa ma pot ghida. si inca o intrebare: pot vedea planetele cu un binoclu? Embarassed



Titlul apus de HoO Mod
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 18 Ian 2008 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

nu tot mereu trebue sa fie cel mai scmp instrument, automatic cel mai bun. De multe ori se plateste la scumpe instrumente si numele, dar desigur acolo este si calitatea ceva mai mare.
Bine este ca este posibil a face alegere, asa ca eu as putea recomanda un instrument foarte bun la un pret convenabil.
Aici vorbesc de un binoclu rusesc 26x70. El trebue sa fie sustinut cel mai bine pe un treipied, dar calitatea este foarte buna, pretul nu este prea scump.
Totusi tot un binoclu bun ar fii si unul de 7x50 sau 10x50. Aici eu tot as recomanda instrumente rusesti, pentru ca optica lor este prevazand pretul, cea mai avantajoasa.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
moni
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Oct 2007
Mesaje: 25



Localitate: Cj-N

MesajTrimis: 18 Ian 2008 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ora actuala cel mai "best bang for the buck", cel mai bun binoclu la un pret mic sunt cele de la Celestron, seria SkyMaster (sau modelele asemanatore noname care se mai vand). Uite aici: http://www.skywatcher.ro/BinoCel/skymaster.htm. Un 15X70 sau chiar si un 12X60 iti permite sa vezi nebuloase, cateva galaxii mai luminoase (daca cerul e negru), clusteri de stele, plus observatii terestre. Daca tot vrei sa iti iei un telescop ulterior si sa vinzi binoclul, de ce sa dai bani multi pe unul? Un binoclu e util insa si impreuna cu telescopul (nu intotdeauna ai chef sa montezi / sau poti sa ai cu tine un telescop, pe cand un binoclu incape in geanta). Cel de 15X70 inca poate fi tinut in mana fara sa tremure imaginea perioade scurte de timp. Orice binoclu peste 15X are nevoie de trepied (chiar si acesta sau un 12X50 cum am eu pot spune ca merge mai bine pe un trepied decat in mana).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Ian 2008 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alegerea unui binoclu pentru inceputul de drum in astronomie e un pas normal si util. Daca vei alege unul bun nu vei mai fi nevoit sa-l vinzi pentru ca iti va fi mai mereu util. Un binoclu completeaza excelent un telescop mai mare in cazul drumetiilor, sedintelor scurte de observare, sau in alte situatii...
Personal in materie de binocluri prefer tot optica ruseasca pentru ca are o calitate buna la un pret rezonabil.
De ce totusi se vand greu binoclurile in regim second hand?
In aparenta pare un paradox dar cred eu ca lucrurile sunt mai simple: binoclurile ieftine nu se vand pentru ca nu indeplinesc criteriile minime necesare unui instrument astro in general, iar binoclurile bune nu se vand pentru ca sunt prea scumpe Smile
Ca sa ne destindem putin iata mai jos un binoclu care nu numai completeaza dar si suplineste in totalitate un instrument mare (este vorba de un 25x150 ED pe la 10.000 euro) Very Happy



fuji25x150ed-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  43.34 kb
 Vizualizat:  de 5886 ori

fuji25x150ed-2.jpg


Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Ian 2008 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta in caz ca vrei efectiv sa dai pe spate Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact