Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
RevisionJPG_200K.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224470
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie filtru Clip-In pt. Canon 7D nemodificat


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 23 Aug 2021 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie filtru Clip-In pt. Canon 7D nemodificat
Raspunde cu citat (quote)

Salut.

Am un Canon 7D nemodificat si as vrea sa fotografiez cu el si in Bucuresti. Montura este un SkyGuider Pro, deci este fara Go-To.

Momentan nu am niciun filtru, ca urmare as vrea sa cumpar 1 (maxim 2 filtre) pentru a-mi permite sa efectuez imagini in zone cu luminozitate puternica. De asemenea as vrea ca aceste filtre sa-mi imbunatateasca cadrele pe care le voi face in zone cu luminozitate acceptabila (cer de tip Bortle=4) la galaxii/nebuloase.


Initial ma gandeam sa iau un filtru H-alpha ( Astronomik Filtre Filtru Clip H-aplpha 12nm pentru camere Canon EOS APS-C .... pt. fotografia nebuloaselor), insa problema cu un astfel de filtru pus pe un DSLR consta in faptul ca trebuie sa faci imagini cu filtrul pus (pt. un plus de detalii in cadrul nebuloaselor) si imagini fara filtru. Apoi imaginile trebuie combinate (Ha + RGB). Insa este extrem de greu sa dai jos obiectivul in timpul trackingului, sa lasi aparatul pe montura, sa pui/scoti filtrul, apoi sa pui la loc obiectivul si sa reiei fotografiatul. O astfel de procedura cred ca va misca putin montura si o va dezechilibra, iar a pune filtrul Clip-In in aparat cat este "agatat" de montura pare o procedura aproape imposibila.

Daca as da jos intreg aparatul de pe montura ca sa schimb filtrul, ar insemna sa reiau cautarea tintei (montura neavand Go-To) si evident ca nu va mai fi incadrata similar, ceea ce va complica mult mai mult combinarea cadrelor Ha cu cele RGB.

Ca urmare, pana trec la o camera dedicata care sa aiba roata de filtre, cred ca m-as complica achizitionand filtru Ha (sau OIII ori SII)....

Gresesc cumva in ce priveste filtrul Ha ? Sau ar fi totusi indicat ?



Asadar, momentan caut genul de filtru cat mai bun la cat mai multe tipuri de tinte pe care sa-l pun pe aparat si sa-l folosesc de la inceput pana la sfarsit:

Variantele ar fi:

1. Optolong Filtre Clip Filter for Canon EOS APS-C L-Pro ( https://www.astroshop.ro/filtre-l-rgb/opto...ro/p,59440)

2. Optolong Filtre L-eNhance APS-C EOS Clip (https://www.astroshop.ro/filtre-de-banda-larga/optolong-filtre-l-enhance-aps-c-eos-clip/p,67305)

3. Optolong Filtre Filtru Clip pentru Canon EOS APS-C CLS-CCD (https://www.astroshop.ro/filtre-de-banda-larga/optolong-filtre-filtru-clip-pentru-canon-eos-aps-c-cls-ccd/p,59443)


Ce imi recomandati ? Personal inclin spre varianta 1. Ar fi interesant de stiut daca sunt alte persoane care au utilizat astfel de filtre cu succes pe camere nemodificate.


Un exemplu: am incercat sa fotografiez Nebuloasa Voalul (de Vest) si semnalul rezultat a fost extrem de slab. Ma gandeam ca un filtru m-ar ajuta (in cazul asta, poate Optolong Filtre L-eNhance...?)



Multumesc.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2021 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfat achizitie filtru Clip-In pt. Canon 7D nemodificat
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:

Daca as da jos intreg aparatul de pe montura ca sa schimb filtrul, ar insemna sa reiau cautarea tintei (montura neavand Go-To) si evident ca nu va mai fi incadrata similar, ceea ce va complica mult mai mult combinarea cadrelor Ha cu cele RGB..
E suficient sa ai motorizare, nu iti trebuie neaparat GoTo. Nu opresti trackingul cat timp pui/scoti filtrul, si daca nu atingi prea mult se pastreaza incadrarea .. aproximativ, depinde si ce focala ai. Chiar daca nu se suprapun perfect, din soft se pot alinia, doar sa incadrezi subiectul ceva mai larg. Poti incepe cu achizitia fara filtru, si la final il montezi, poate e mai simplu asa si poti sa o faci cu aparatul pe montura.

Din oras e complicat cu poluarea luminoasa, as merge pe camera mono (cu racire)+filtre de banda ingusta, doar ca varianta asta e cea mai scumpa.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 727



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 23 Aug 2021 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca folosesti obiectiv DSLR pt fotografie, cred ca cel mai bine e cum a zis Valy in postarea anterioara (fotografiezi prima data fara filtru apoi incerci sa-l atasezi fara sa misti camera)
Daca, in schimb, ataseszi body-ul DSLR la un telescop, si putea incerca sa folosesti filter changer, ceva de genul:

https://www.astroshop.eu/filter-wheels-fil...t2/p,56987

alegand varianta potrivita pentru ce ai tu.

si pe aici mai sunt diverse modele
https://www.teleskop-express.de/shop/index...lider.html

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 23 Aug 2021 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfat achizitie filtru Clip-In pt. Canon 7D nemodificat
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Alexandru Claudiu a scris:

Daca as da jos intreg aparatul de pe montura ca sa schimb filtrul, ar insemna sa reiau cautarea tintei (montura neavand Go-To) si evident ca nu va mai fi incadrata similar, ceea ce va complica mult mai mult combinarea cadrelor Ha cu cele RGB..
E suficient sa ai motorizare, nu iti trebuie neaparat GoTo. Nu opresti trackingul cat timp pui/scoti filtrul, si daca nu atingi prea mult se pastreaza incadrarea .. aproximativ, depinde si ce focala ai. Chiar daca nu se suprapun perfect, din soft se pot alinia, doar sa incadrezi subiectul ceva mai larg. Poti incepe cu achizitia fara filtru, si la final il montezi, poate e mai simplu asa si poti sa o faci cu aparatul pe montura.

Din oras e complicat cu poluarea luminoasa, as merge pe camera mono (cu racire)+filtre de banda ingusta, doar ca varianta asta e cea mai scumpa.


Ok, urmatorul pas va fi camera mono, insa pana atunci propunerea ta consta intr-un filtru H-alpha (acesta fiind singurul care elimina substantial poluarea in oras) pe care sa-l pun dupa ce trag RGB ?
Multumesc.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 23 Aug 2021 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
Daca folosesti obiectiv DSLR pt fotografie, cred ca cel mai bine e cum a zis Valy in postarea anterioara (fotografiezi prima data fara filtru apoi incerci sa-l atasezi fara sa misti camera)
Daca, in schimb, ataseszi body-ul DSLR la un telescop, si putea incerca sa folosesti filter changer, ceva de genul:

https://www.astroshop.eu/filter-wheels-fil...t2/p,56987

alegand varianta potrivita pentru ce ai tu.

si pe aici mai sunt diverse modele
https://www.teleskop-express.de/shop/index...lider.html



Interesant ... dar nu ar merge ca acest adaptor (https://www.astroshop.eu/filter-wheels-filter-sliders/artesky-filter-changer-t2/p,56987) sa mearga si daca folosesc DSLR + teleobiectiv ? Sau exista un astfel de adaptor de prindere a filtrelor si pentru DSLR ?
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 727



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 23 Aug 2021 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea stiu; eu am folosit DSLR impreuna cu luneta.

In al doilea link gasesti si ceva mai special: si anume se prinde cu inel de tip baioneta pt nikon sau canon si t2 in cealalta parte.

Dar desi sunt "low profile" tot introduc un path optic de cativa mm; poate cineva mai experimentat sa ne spuna daca sunt ok.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2021 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
.Sau exista un astfel de adaptor de prindere a filtrelor si pentru DSLR ?
Tehnic nu vad cum, daca pui chiar si 1mm intre montura si obiectiv nu mai poti ajunge cu focusul la infinit. Iar in interior e cam complicat ca nu prea ai loc, pe de o parte ai oglinda, pe cealalta este sistemul optic de la zoom/focalizare care se misca si poate lovi filtrele. Clipin e cam singura optiune. Poti surubari si pune un filtru de 1.25 in interior dar o faci pe riscul tau. Varianta cu filtru in fata obiectivului este posibila si ea dar putin probabila.
Din pacate daca alergi dupa doi iepuri, dslr+obiectiv acum si camera dedicata pe viitor, cele doua nu prea sunt compatibile, daca iei filtre clipin pentru canon, cand vei trece la camera va trebui sa iei din nou filtre de 1.25/2, si nu sunt deloc ieftine.

Asa cum a zis si gpaunescu mai devreme, lucrurile se mai simplifica putin daca ai avea o luneta: luneta+roata de filtre+filtre le poti folosi atat cu DSLR cat si cu o posibila viitoare camera astrofoto.

O alta probema la canon este lipsa racirii. O alta problema la canon o reprezinta filtrele RGB/matricea Bayer astfel ca pierzi mult semnal util. Ambele probleme inseamna timpi lungi de expunere, zgomot mult in imagine.

Eu m-as gandi serios daca merita sa aloc timp pentru astrofoto din oras cu DSLR -> mergi pe canon+filtre clipin (fie de banda ingusta fie antipoluare).

Este strict optiunea ta pe ce tip de filtru mergi, banda ingusta sau banda larga-antipoluare, sau fara filtru deci spectrul complet RGB. Mai depinde si de subiect, de ex. nu toate emit Ha.

Cand iei filtre verifica si compatibilitatea cu camera ta (sa mearga la 7D). Mai sunt unele filtre cu banda mai larga decat poate senzorul tau ( https://kolarivision.com/wp-content/upload...-line1.png ), si astfel nu prea beneficiezi de ele la intreaga capacitate.
Sus
mutantu2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2012
Mesaje: 240



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2021 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam asa iese din Bucuresti cu un Canon 70D modificat si filtru CLS EOS:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=192242
Am testat si un Optolong L-enhance din Bucuresti dar cu camera racita
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=196037

Eu as lua Optolong L enhance EOS , chiar L Extreme (nici nu stiu daca exista varianta EOS pentru Lextreme...)p entru Bucuresti, iar daca vrei sa faci poze cu un cer mai bun nu ai nevoie de filtru.
Din Bucuresti e f important sa faci poze cand targetul e cat mai aproape de zenit, in perioada asta ar fi Cefeu, Casiopeea, Perseu un pic mai in noapte.
Ce obiectiv ai?
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 26 Aug 2021 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am Canon 7D (nemodificat) cu Sigma 150-600 sau Canon 85 1.2. In general folosesc zoom-ul.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2021 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
.. Canon 85 1.2. ..
Teoretic asta este minunat pentru astrofoto.
Sus
mutantu2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2012
Mesaje: 240



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2021 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia-ti un Optolong UHC EOS (sub 100 euro dupa cate vad), foloseste Canonul 85 la f/2-2.8 si incearca nebuloasa North America sau Elephant trunk. Sau Heart&Soul dar mai spre 1-2 noaptea.
Daca poti vedea steaua polara de la tine e perfect, o sa poti face poze de ~2 minute doar facand alinierea polara din luneta, fara ghidare. Cu StarAdventurer am facut poze de 1 minut neghidat la 135mm(https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=207933), la 85mm poti incerca 2 minute fara probleme.
Sigma e cam intunecat, are f5 la 150 daca nu ma insel, o sa te chinui si la incadrare si la focus.
Neaparat iti trebuie un intervalometru, asteapta o noapte cat de cat limpede si fara luna, pune in pol cat de bine poti (de ex PolarisView e o aplicatie pe Android care iti arata exact cum se vede Polaris prin luneta polara), focusul pe screen la 10x sau cu Bahtinov daca ai - restul e istorie Smile
Bafta.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact