Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclisa_Soare_03_10_2005.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224496
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura iOptron GEM28 GoTo LiteRoc - mic review


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 727



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 22 Aug 2021 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura iOptron GEM28 GoTo LiteRoc - mic review
Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat prima mea montura, sa spunem, "mai serioasa". Incerc sa o descriu (review este prea mult spus) atat cat stiu eu de bine.
Nu o sa scriu aici toate specificatiile tehnice pentru ca acestea se pot gasi pe site-ul producatorului.
Este o montura ecuatoriala clasica. Dintre variantele de monturi equatoriale disponibile in aceasta categorie (Sky Watcher, Celestron), m-am oprit la GEM28 deoarece mi s-a parut mai compacta (desi este mai voluminoasa decat credeam).
Ofera o capacitate de incarcare de pana la 12.7 kg, din cate spune in manual; Desigur eu nu am atat de mult (cine stie in viitor).
Are o greutate totala de 22 de kg, declarata. Am masurat montura, trepied si contragreutate si mi-a iesit cam 16kg; nu stiu de unde este diferenta. Si daca o calculez nu iese 22 kg: montura 4.5kg, trepied 7kg, greutate 4.5 kg; adunate fac 16 kg.
Ce as fi preferat, e trepiedul standard de 1.5" in loc de LiteRoc de 1.75"; era cu 2 kg mai usor. Dar configuratia pe care am gasit-o disponibila asta este; trebuia sa astept mai mult pt ce-a standard.

Ofera WIFI integrat in varianta standard (altele il ofera ca si optiune).

Ca mai toate monturile ecuatoriale, are luneta polara integrata. Poate fi folosita din orice pozitie (stiu ca exista monturi la care luneta polara poate fi folosita numai in "home position", altfel visibilitatea prin luneta este obturata de un ax, parca DEC; sper sa nu gresesc, deoarece nu am avut experienta cu o astfel de montura - am citit despre asta numai). Este destul de precisa; dupa ce am aliniat-o polar (destul de grosier, adica nu am stat sa incadrez steaua polara foarte precis), am verificat alinierea cu Ekos polar align si eroarea era foarte mica.

Este foarte silentioasa; aproape ca nu se aude cand se misca.
Ce nu-mi place este faptul ca suruburile de fixare a moturii pe trepied, suruburi ce trebuiesc putin slabite la adjustarea azimutului, trebuie manevrate cu un imbus. Imbusul este fixat intr-un locas magnetic, pe montura.

Meniul de pe hand controler este clasic, seamana cu cel de la Celestron. O functionalitate importanta, pe care nu am vazut-o la alte monturi, este procedura de a alinia polar, atunci cand nordul nu este vizibil, numai folosind luneta polara si hand controller-ul. Nu am incercat inca, deoarece luminositatea lunii m-a impiedicat sa gasesc stelele indicate pe hand controller.

Din balcon de la mine am aplicat, aseara, o procedura de incepator: am asezat montura pe directia nord cat s-a putut de bine. Apoi i-am dat un GOTO la Jupiter. apoi am ajustat pozitia trepiedului astfel incat sa ajunga Jupiter in campul vizual. Dupa aceea, am ajustat mai fin din montura pe altitudune si azimut (suruburile folosite la alinierea polara).
Asta mi-a asigurat o "aliniere polara" destul de buna; Montura era in stare sa se duca cu GOTO la orice obiect si acela sa se afle in campul vizual.

Vineri seara, am incercat si capturi de 10 min; stele erau rotunde peste tot. Nu am avut ce face cu acele capturi, deoarece lumina de la luna, era prea mare. Desigur, alinierea polara a fost riguroasa, din curte unde am visibilitate la steaua polara.

Comparand AZ-GTi cu asta, "plate solve" se face mai rapid, la fel durata pana cand incepe sa faca guide, este mult mai mica. Stiu ca nu sunt amandoua din aceiasi categorie, dar nu am cu ce altceva sa compar. Si AZ-GTi-ul era aliniat polar inainte.

Inca ceva ce am gasit util: telecomanda are baterie pentru ceasul intern; retine valorile introduse despre locatie, ceas. La Celestron nu avea si era destul de enervant sa le introduci de fiecare data.
Telecomanda are un ecran foarte mare, pe care poti citi foarte lejer.

La aliniere, imi lipseste optiunea de la Celestron de aliniere dupa 3 stele luminoase (fara sa le alegi din meniu).

Cam asta este deocamdata.

O zi buna,
Gabi



IMG_20210822_093745.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  291.63 kb
 Vizualizat:  de 1074 ori

IMG_20210822_093745.jpg



IMG_20210822_093802.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  292.35 kb
 Vizualizat:  de 1074 ori

IMG_20210822_093802.jpg



IMG_20210822_093826.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  243.66 kb
 Vizualizat:  de 1074 ori

IMG_20210822_093826.jpg



IMG_20210822_094344.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  362.04 kb
 Vizualizat:  de 1074 ori

IMG_20210822_094344.jpg



IMG_20210822_094402.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  442.55 kb
 Vizualizat:  de 1074 ori

IMG_20210822_094402.jpg



_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Aug 2021 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun acest review. Cat priveste trepiedul, greutatea mai mare e un avantaj la stabilitate. Si dezavantaj la portabilitate.
_________________
Dragos N
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 727



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 22 Aug 2021 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mda, de portabilitate ma plangeam
_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact