Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_7413_[640x480].jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224526
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nou posesor de Delta Chase 10x50 ED


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Apr 2021 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Nou posesor de Delta Chase 10x50 ED
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Am ajuns si aici, tot la sfatul cuiva binecunoscut pe forum, sa fac ceea ce nu am mai facut niciodata pana acum: un review la instrumentul achizitionat.
Cum am mai spus si cu alte ocazii, nu sunt nici pe departe un priceput in domeniu, dar am gasit o metoda, inspirata tot de pe forum, de a face un review prin comparatie, avand in posesie de ceva vreme un alt binoclu, pe numele lui Auriol 10x50(porro). Deci din start cred ca voi forta putin nota comparand un roof cu un porro, dar nu cred ca va fi cu suparare.
Asadar voi incepe cu primele impresii de la "unboxing", cum se spune acum. Deci prima senzatie se poate exprima asa: wow, ce mic si greu este! Un binoclu compact, cu o greutate destul de mare raportata la dimensiunile de gabarit. Finisaje de calitate, aspect placut in general. Se simte placut in maini. Acoperit cu un cauciuc fin, de calitate. Pare un echipament solid, bine "inchegat". Vreau sa spun ca si cureaua de gat este facuta dintr-un material fin si elastic, foarte comfortabila, cu sigla producatorului imprimata la vedere. Capace independente la obiective, prinse de carcasa - avantaj consider eu. Capac comun la oculare, cu posibilitatea prinderii de curea - ok. Eye-shield-uri reglabile in trepte, cu miscari foarte fine si placute, cu o cursa maxima destul de mare - un alt mare avantaj din punctul meu de vedere. Garantie: 10 ani, care conteaza, macar psihologic, pentru ca ai nostri comercianti romani ofera doar 24 de luni, spunand ca cei 10 ani sunt oferiti de producator, daca inregistrez produsul pe site-ul acestuia. Nu m-au lamurit, insa, cum se rezolva o problema de garantie dupa cele 24 de luni pe care le acopera comerciantul...

Si acum sa trecem si la comparatie: Auriol 10x50(porro)-zis A vs Delta Chase 10x50 ED(roof)-zis D

Tip constructiv: A - porro; D - roof

Dimensiuni(cu capace): L l h
- pliat: A 175x187x68mm; D 163x117x73mm
- extins: A 175x194x63mm; D 163x135x65mm

Greutate(cu curea si capace): A 856g; D 872g

Dist. intre pupile: A 58 - 74mm; D 58 - 76mm

Dist. minima de focalizare: A 9m; D 3m

Camp vizual(luat din specificatii): A 120m/1000m; D 109m/1000m
(desi prin comparatie directa campul este mai mare la Delta, fara dubii)

Reglaj dioptrie: A - pe ocularul drept; D - intern, rotita de reglaj este in spatele rotii de focalizare(ceva deosebit)

Eye-shields: A fixe; D reglabile

Capace: A independente, subtiri, cad accidental; D prinse(de carcasa, respectiv curea), stau bine fixate

Case: A subtire, din panza, cu adeziv la capac; D hardcase, fermoar, deschidere 180gr sau 45gr(cand sta pe umar)

Prindere pe trepied: A - da, fara probleme; D - da, dar pliat de tot nu mai ramane spatiu pentru suportul "L" intre tuburi...

Luminozitate mai buna la Delta.
Contrast mai bun la Delta.
==> Se vede mai clar prin Delta
Efectul 3D, insa, este mult mai pronuntat la Auriol decat la Delta.

Pret: A - aprox. 100 lei(cred) D - 1400 lei

La alte caracteristici gen aberatii cromatice, distorsiuni de nu stiu care, rezolutii pe margine, pe centru, etc... nu ma bag... Embarassed

Acum, ca si concluzii(de profan Embarassed ): ori Delta nu e un WOW, ori Auriol nu este chiar atat de prost cum credeam, dar e clar ca diferenta intre ele, la cat pot distinge simturile mele, nu este de 14 ori. Dar ma consolez prin faptul ca am mai citit pe aici ca pretul nu creste direct proportional cu calitatea.

Per ansamblu, sunt multumit de achizitie. Sunt cateva aspecte care se prezinta ca mari avantaje pentru mine: dimensiuni mici(portabilitate buna), greutate "buna", eye-shielduri mari, reglabile, claritatea imaginii si nu in ultimul rand si aspectul foarte placut, cu finisaje bune, care inspira si calitate.



IMG_8007.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  965.69 kb
 Vizualizat:  de 2927 ori

IMG_8007.jpg



IMG_8008.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  924.06 kb
 Vizualizat:  de 2927 ori

IMG_8008.jpg



IMG_8006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  929.56 kb
 Vizualizat:  de 2927 ori

IMG_8006.jpg



IMG_8011.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  935.32 kb
 Vizualizat:  de 2927 ori

IMG_8011.jpg




Ultima modificare efectuata de catre AstroAlex la 08 Apr 2021 01:12, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2808

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Apr 2021 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Review-ul tau este foarte binevenit, pentru ca fiecare experienta personala impartasita ne este folositoare!

Se vede de la o posta care e mai bun! In general chiar daca sunt diferente mici in calitatile optice, ele se aduna si insumate cantaresc enorm in performanta generala a binoclului. Adica vreau sa zic ca:
un pic de mecanica mai buna+ un pic de rezolutie in plus+ un pic de contrast in plus+ un pic de luminozitate in plus+ un pic de aberatii in minus+ un pic de eyerelief in plus= o performanta optica si mecanica generala a binoclului mult mai buna si o usurinta de folosit mult mai mare!
Sa-l stapanesti sanatos!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2021 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Acum, ca si concluzii(de profan Embarassed ): ori Delta nu e un WOW, ori Auriol nu este chiar atat de prost cum credeam, dar e clar ca diferenta intre ele, la cat pot distinge simturile mele, nu este de 14 ori. Dar ma consolez prin faptul ca am mai citit pe aici ca pretul nu creste direct proportional cu calitatea.
Laughing Laughing Laughing
Daca imi este permis ... diferenta dintre ele este de 14 ori Smile doar ca nu est liniara asa cum te-ai astepta la un alt produs. La binocluri ... si in general la optica asa cum ai intuit diferente sesizabile mai greu ...costa mult ... Si din nou daca imi permiti ... pe masura ce ai sa le folosesti cu adevarat ... ai sa descoperi multe alte diferente intre ele ... care conteaza foarte mult Smile. Folosestele la greu ... imprieteneste-te cu ele cu termenii aia care nu i-ai analizat inca ...
Citat:
La alte caracteristici gen aberatii cromatice, distorsiuni de nu stiu care, rezolutii pe margine, pe centru, etc... nu ma bag... Embarassed
.
Prinderea in L pe care o ai nu este buna ... trebuie o prindere putin mai buna ... nu binoclul este problema ci prinderea Smile
...si mai tarziu ...vei descoperi cu surprindere ca Delta este totusi un WOW Smile
Oricum daca totusi Auriolul iti place mai mult ... oferta mea initiala ramane valabila !!!
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Apr 2021 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intru totul de acord cu voi...
In primul rand, ceea ce am facut se numeste "primul review de instrument din viata mea". In alta ordine de idei, ceea ce am scris a fost cu sinceritate si precum am constatat/simtit din primul moment, fara analize foarte sofisticate, pe care oricum nu stiu sa le fac. Dar mai invat, mai studiez... dupa care e posibil sa revin cu un review la review... Wink
Nu are cum sa-mi placa Auriolul mai mult decat Delta... never. Dar totusi nu-l voi arunca la gunoi, cum credeam ca as fi in stare dupa ce ma voi uita prin Delta... Smile

Ce model de suport "L" imi recomandati?

Despre acea oferta... nu mai vorbim... deocamdata. Laughing
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2808

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Apr 2021 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AstroAlex a scris:
Ce model de suport "L" imi recomandati?

Trebuie sa fie metalic si solid, de forma unui fuselaj de avion ca sa intre intre tuburile binoclului.
Ceva de genul asta:
https://telescop-expert.ro/adaptor-trepied...uri_106211

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2021 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact cum zice Tudor , sa fie metalic si cu forme potrivite pentru asa ceva. Exista multe modele.


modele.jpg
 Descriere:
Cateva exemple de adaptori
 Marime fisier:  662.4 kb
 Vizualizat:  de 2777 ori

modele.jpg


Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Apr 2021 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru suporti! Smile Caut...

Apropos de review, analiza s-a efectuat terestru, mai mult ziua, foarte putin noaptea. Acum, pentru ca s-a inseninat putin, m-am uitat si la stele, atat cat se poate din balconul unui apartament din centrul orasului, cu vedere spre SW. Deci cu Delta vad stele care cu Auriol nu se vad... Cool
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2021 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Culmea 😀😄😃😀😂😃😃😄
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2808

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Apr 2021 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AstroAlex a scris:
Deci cu Delta vad stele care cu Auriol nu se vad... Cool


Si eu cred ca Auriol a patit ceva intre timp saracul Laughing ...deltita cronica!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Apr 2021 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact