Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1-4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

[VAND] Diverse monturi ATM/DIY


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (privat)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 03 Mar 2021 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului: [VAND] Diverse monturi ATM/DIY
Raspunde cu citat (quote)

Curatenia de primavara Smile

In cele din urma, dupa multe luni in care m-am tot gandit si m-am razgandit, m-am decis sa scot la vanzare cam tot ce am construit in ultimii 4-5 ani, iar asta nu atat din nevoia de a finanta un alt proiect (ceea ce este totusi adevarat), cat din nevoia de a mai elibera din spatiu; in plus, pot oferi altcuiva ocazia sa continue ceea ce am inceput, ca sa zic asa.

Preturile afisate nu reflecta catusi de putin costurile de productie, care de regula au fost intre dublu si triplul valorii respective, si nu includ eventuale taxe de transport. Sunt fixe, "ultimul pret", ne-negociabil; daca nu se vor vinde intr-un interval de timp pe care-l voi considera rezonabil, vor ajunge la "fiare vechi" (puncte de reciclare). Nu pentru ca asta ar merita, ci pentru ca nu consider ca mai pot investi resurse in continuare pt pastrarea si utilizarea lor.

Ansamblurile sunt functionale, sunt in tara, le-am construit cu multa pasiune si rabdare, am invatat cate ceva in timp ce le-am proiectat si asamblat, dar cred ca mai important e sa-mi optimizez cat mai bine (din ce in ce mai) putinul timp liber petrecut la stele, decat sa acumulez diverse accesorii de care sa nu ma pot bucura asa cum ar trebui. In continuare - cateva date despre ele; detalii si poze suplimentare pot oferi la cerere.

1 - Tracker metalic, sau "Mk.2" - 100E, sau echivalentul in lei

2 - Tracker din lemn, sau "Mk.1" - 100E, sau echivalentul in lei

3 - Barndoor tracker - 50E, sau echivalentul in lei

4 - Sunspotter, sau "Spotty" - 50E, sau echivalentul in lei

------------------------------

1 - I-am facut un scurt review in urma cu ceva timp, este functional, mai poate fi imbunatatit, de aceea as prefera sa se duca la cineva cu oarece inclinatii ATM-istice. Am reusit sa obtin expuneri de 30s la 450mm, iar la 300mm am avut cadre si de 60s reusite. Are avea nevoie, cred, de putina atentie la centrajul rotii dintate si la minimizarea frecarilor pe suprafetele plan-paralele. De asemenea, suportii melcului sunt un pic mai elastici decat ar trebui - de aceea pot pune la dispozitie o pereche de suporti la care incepusem sa lucrez, mult mai rigizi, dar care necesita un pic de manopera pentru a putea fi montati in locul celor actuali. Este ceva mai masiv decat un tracker obisnuit, dar probabil niste gauri ici-colo in placile ce constituie corpul ar mai rezolva partial acest aspect. Nu vine cu trepied sau polar finder. Prinderea obiectivului/camerei se face prin talpica pe standard Vixen. Motorasul si controllerul (dezvoltat de un prieten si coleg de-al nostru, programator) merg la 6V cc.

------------------------------

2 - Este prototipul inceput cu putin timp inaintea lui Mk.2 (LINK review), mai mult ca "proof of concept". Cantareste jumatate din greutatea lui Mk.2 si poate beneficia de aceleasi imbunatatiri ca si acesta. Vine cu trepied extensibil de aluminiu, din acela "standard" pt monturi de tipul EQ3 / EQ3-2 (poze si detalii la cerere - inca nu l-am trimis in tara, dar urmeaza sa vina in curand), dar fara polar finder. Am reusit expuneri de 60s cu obiectiv de 135mm si 30s la 200mm. Dupa fine-tuning, sigur se poate merge mai sus. Motorasul si controllerul merg tot la 6V c.c. - pot pune la dispozitie si acumulator.

------------------------------

3 - A fost practic predecesorul lui Mk.1, insa nu am reusit sa trec peste vibratiile induse de motoras (1 rpm), data fiind conexiunea direct drive. Pun la dispozitie cuplaj elastic, poate mai vin idei. Nu vine cu trepied, sau polar finder, insa are un loc prevazut pt un suport unde se poate monta acesta, are un mini cap cu bila, iar prinderea se face cu ajutorul talpicii vixen din textolit, pe blocul reglabil de latitudine. In caz ca, intr-un final, nu prezinta interes ca ansamblu intreg functional, se poate dezmembra si vinde pe componente. Voi reveni cu poze actualizate pentru el, in curand - pozele de mai sus sunt facute inainte de a schimba blocul fix de latitudine cu cel reglabil.

------------------------------

4 - L-am conceput sa fie un pic mai versatil decat vesiunile "standard" ce se gasesc (mai greu si la niste preturi....) pe piata, mai exact sub forma de montura dobsoniana.
La baza sta un obiectiv acromat air-spaced de 60/900, al carui fascicol este frant in trei locuri, cu ajutorul celor trei oglinzi. De mentionat ca oglinzile ar trebui realuminizate - cel putin una dintre ele si-a pierdut partial stratul reflectant la curatare (si nu pt ca as fi insistat, dar se pare ca a fost depus in niste parametri foarte slabi).

L-am testat de vreo doua ori din casa si o singura data de afara; in tot restul timpului a stat in dulap, neavand ocazii prea multe sa-l pun la treaba - nici soarele nu a avut cine stie ce activitate.
Proiecteaza imaginea soarelui pe placa de jos, o hartie galbena ajuta la obtinerea unui contrast mai bun, un colorit mai placut, si mai putine aberatii (ocularul este un Ramsden, dar poate fi inlocuit, de preferat cu unul cu cat mai putine elemente lipite si carcasa metalica.

Ca si costuri, fiecare sunbansamblu din componenta sunspotterului a costat cam 40E; adica: obiectivul + celula ~ 35E, o oglinda + celula ~ 40E (*3 => ~120E). Despre debitarea placajului nici nu cred ca mai are rost sa detaliez Smile Faceti un calcul si va raspundeti singuri la intrebarea "si nu mai lasi din pret?". Asa cum ziceam, nu le vand ca sa ma-mbogatesc, alta este motivatia.

Multumesc frumos.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Mar 2021 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mica actualizare - acum si trackerul metalic (Mk2) are inclus in pret un trepied.
Mai jos cateva poze cu cele doua trepiede disponibile.
Poza cu detaliu este de la trepiedul pt. Mk1 - are un mic defect (asa mi-a fost livrat, au spus ca asa l-au avut in depozit, nu mi l-au mai schimbat..) care insa nu pare sa influenteze functionarea; nu stiu la cat s-a limitat acum sarcina maxima (pana la flambaj), dar fiind livrat cu Mk2, nu are sanse sa depaseasca 6-7kg tot ce va sta pe el, deci nu pune nici un pericol acea indoitura.
Pe capetele suruburilor M8 am pus niste piulite cu cap sferic, stiu ca pot lasa niste urme urate pe pantofi fara ele Smile
Ambele trepiede au tavita pt accesorii (nu apar in poze).
Multumesc.



20210318_180539.jpg
 Descriere:
trepied Mk2
 Marime fisier:  531.86 kb
 Vizualizat:  de 6163 ori

20210318_180539.jpg



20210318_181131.jpg
 Descriere:
trepied Mk1
 Marime fisier:  523.51 kb
 Vizualizat:  de 6163 ori

20210318_181131.jpg



20210318_181215.jpg
 Descriere:
detaliu trepied Mk1
 Marime fisier:  420.99 kb
 Vizualizat:  de 6163 ori

20210318_181215.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Iun 2021 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa incercam si un mic UP?
Stiu ca poate lumea e mai mult plecata prin concedii perioada asta, dar nah, vedem ce iese. Smile
Multumesc.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Aug 2021 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UP
si niste precizari:

- am primit o cerere pentru un trepied separat. mai sunt astfel de cereri? ca in cazul asta putem rezolva si pe componente, doar sa stiu in ce formula le descompletez si cum ne intelegem Smile

multumesc.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 16 Aug 2021 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,la ce preț e un astfel de trepied?...triunghiul acela care unește picioarele este din metal sau plastic?...Mersi Smile
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Aug 2021 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavitele triunghiulare sunt din metal. Sunt trepiedele care se vindeau la pachet cu monturile EQ3-2 si EQ5 de acum cativa ani; nu stiu daca le-ai prins, prin 2007-2008 erau foarte populare.
Eu am trepiedele de la alte monturi pe care le folosesc acum pe alt tip de trepied, asa ca au ramas extra, oarecum. Nu le-am primit gratis, asa ca nu pot nici eu sa le donez Smile Separat le-as da cu 150 ron/buc. Plus eventuale taxe de transport, daca e cazul.
Pentru ceea ce fac ele, si la cat costa unul pe piata (in jur de 400-450 ron), cred ca e un pret ok, chiar si cu micile imperfectiuni estetice pe care le-am mentionat.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2021 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, ai PM.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Aug 2021 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu, ms Gabi Smile de-aia am raspuns si aici pe topic.
Daca vrei tu unul si Mihai unul, pot sa le rezerv, iar cine vrea trackerele (daca le vrea), o sa le aiba fara trepied, daca nu s-a grabit nimeni cat au fost disponibile la pachet Smile
Iar daca nu vrea nimeni trackerele ca atare (ansambluri functionale), o sa ma gandesc, in functie si de ce cereri vor fi, daca le dau pe bucati/subansambluri - motorase, rotite, melci, surubele Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Sep 2021 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Update:
- ambele trepiede sunt rezervate.
Ma interesez de o optiune de transport avantajoasa si revin cu detalii.

Asadar, trackerele pot fi considerate fara trepiede Smile insa pretul ramane neschimbat (din aceleasi ratiuni prezentate in urma cu ceva timp, nu mai reiau..)

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 27 Sep 2021 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unul din cele doua trepiede revine la vanzare - doritorul a fost nevoit sa renunte la telescop, asa ca nu mai e nevoie sa-si ia trepied..
Deci, daca sunt doritori, astept mesajele voastre.
La fel si pt trackere. Daca exista interes pt tracker plus trepied, si mai bine Smile
Multumesc.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Noi 2021 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ambele trepiede au ajuns in tara si sunt deja la noii proprietari - le multumesc pt tranzactie, sa le foloseasca cu placere Smile

Asadar, raman disponibile in continuare cele doua trackere, Mk1 si Mk2, pt care ma gandisem sa dau trepiedele; in aceleasi conditii, nu se schimba pretul (momentan).
Si celelalte doua "jucarii" sunt disponibile.

In caz ca nu le va lua nimeni ca atare, la pret de ansambluri, in cateva luni, voi alege sa le dau pe bucati/componente, la preturile potrivite Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Dec 2021 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mic update: - trackerele Mk1 si Mk2 nu mai au motorase Smile

Intrucat nu au fost cereri pentru ansamblurile ca atare, am decis, asa cum am si anuntat deja, sa le dau (sper) pe componente: ax melcat, roti dintate, rulmenti, cap cu bila, cupla & sina vixen etc.. - la pret per bucata.
Daca nici in felul asta nu vor fi doritori de surubareala - practic, trebuie doar rafinate si finalizate aceste proiecte - atunci probabil vor ajunge la vreun centru de recuperare a materialelor.
La fel si pentru celelalte doua "jucarii" (Spotty si Barnie), doar ca acolo sunt mai putine piese si mai mult lemn, deci dupa ce dau jos vopseaua de pe ele, ar putea sa se faca utile acum pe perioada iernii, intr-o soba ceva Smile

Multumesc.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Iun 2022 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am spus, urmeaza vanzarea pe componente a trackerelor. Spotty e deja rezervat, asa ca scot urmatoaele subansambluri la vanzare:

- mini cap cu bila Andoer: pret 50 ron
- cap cu bila Andoer AD10: pret 100 ron
- cap cu bila Andoer TB81X: pret 150 ron

Specificatiile lor tehnice se pot gasi pe siteurle prducatorului si ale diversilor distribuitori. Ca idee, mini capul a tinut camera si obiectiv de 135 mm f/2.5, iar celelalte doua capete cu bila au tinut camera (un 550D) si un teleobiectiv de 300mm f/4.5 (Tair 3s).

Pe langa acestea, urmeaza si:

- bloc de latitudine pt Star Adventurer, orignal: pret 200 ron
- bloc de latitudine pt Star Adventurer, cu baza suplimentara pt trepied de montura SW EQ3-2/EQ5 (3D print PETG 50% infill, cu piulita M10 incastrata): pret 250 ron.

Preturile sunt fixe si nu contin eventuale taxe postale / de transport.

Multumesc.



ballheads.jpg
 Descriere:
capete cu bila
 Marime fisier:  1009.85 kb
 Vizualizat:  de 3202 ori

ballheads.jpg



swsa-latbase-1.jpg
 Descriere:
latitude base swsa
 Marime fisier:  980.5 kb
 Vizualizat:  de 3202 ori

swsa-latbase-1.jpg



swsa-latbase-2.jpg
 Descriere:
latitude base swsa
 Marime fisier:  901.79 kb
 Vizualizat:  de 3202 ori

swsa-latbase-2.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 08 Iun 2022 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bună ziua. Aveți pm.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Iun 2022 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Capul AD10 este rezervat.
_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (privat) Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact