Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
spot16.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2020 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea,
Nici eu nu m-aș fi băgat prea tare la pozat planete, însă am fost nevoit. La astrofoto, în loc de focala ocularului intervine rezoluția senzorului, pixel/mm2 așadar nu este foarte greu de calculat.

Cel mai simplu este să folosim un calculator online. și astfel ne putem da seama dacă un anumit instrument, fie telescop reflector, fie lunetă, cu un anumit senzor dau rezultatele dorite în condițiile normale de seeing. De obicei o rezoluție care depășește mult seeing-ul nu este de dorit, e la fel cum ai încerca să te uiți cu un ocular foarte scurt care depășește mult rezoluția teoretică și nu mai înțelegi nimic, totul este blurat.

Ceea ce face ochiul și creierul foarte experimentat în timp real, amatorul de astrofotografie face în decursul multor ore de prelucrare. E o "aventură" la care prefer să mă uit cu zoom maxim, la fel ca tine... Very Happy

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Oct 2020 08:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri noapte am iesit sa vedem Luna cu finul meu, Andrei, care e in clasa I. El stia, inca chiar de acum doi ani, cateva constelatii si zeci de nume de stele. La inceput chiar stia mai multe si decat parintii lui care au inceput sa invete constelatiile prin intermediul coplilului Smile Andrei a invatat de la un profesor batran de matematica care a facut, fara bani, doar din placere, un cerc de astronomie pentru copiii comunitatii bisericii ortodoxe din cartier! O data sau de doua ori am asistat si eu la o astfel de lectie de astronomie. Profesorul nu folosea nici un instrument, dar ii invata pe copii constelatiile, stelele si locul lor pe cer. Practica se facea direct din curtea bisericii de cartier. Le cerea si un caiet unde trebuiau sa deseneze acasa diferite constelatii si sa numeasca stelele. In repetate randuri si ocazii i-am mai aratat si eu prin binocluri si telescoape, asa ca micutul Andrei este deja obsnuit cu observarea vizuala a cerului si reperarea unor stele, planete sau constelatii fara instrumente, doar cu ochiul liber. Atunci cand mi-l arata chiar el cu degetul pe Marte, Jupiter sau pe Saturn deja nu mai este un lucru iesit din comun pentru el!
Dar a venit momentul sa privesca cerul si printr-un instrument al lui. Asa ca i-am facut cadou un acromat 70mm cu focala de 700mm pe montura AZ-2. Chiar daca barlowul avea pe lentila frontala o ampreta mare de deget mic de copil Smile , Andrei a fost foarte bucuros cand a vazut craterele Lunii la 140x (ocular 10mm+barlow). A inteles ca la inceput se foloseste ocularul de 25mm(28x) ca sa poata cauta si gasii mai usor obiectele in luneta cautatoare de 6x24 a telescopului. Apoi poate trece la mariri mai mari! La puterea 70x (10mm ocular) pe Jupiter se vedeau doua benzi maronii palide, pe care a reusit sa le distinga si micutul copil. A inteles ca trebuie sa se uite mai indelung la planeta ca sa se obisnuiasca ochiul cu luminozitatea ei, pentru a putea vedea aceste detalii maronii. Bineinteles ca am vazut si patru sateliti ai planetei. Saturnul l-a entuziasmat si mai mult pentru ca i se vedea renumitul inel asa cum il stia el din reprezentari. Si parintii lui au fost incantati de cum s-au vazut planetele si Luna.
Telescopul este foarte bun, in schimb montura este veriga slaba. Tocmai de asta manevrarea monturii, focusul si schimbarea ocularelor am facut-o eu pentru ca montura asta in nici un caz nu este pentru incepatori. Pentru ca unui incepator ii va fi aproape imposibil sa "imblanzeasca aceasta montura". Montura e foarte proasta miscandu-se din toate incheieturile ca la rodeo, si trebuia sa-i gasesc "cantecul". I-am instruit pe prietenii mei (tatal si mama copilului) cum sa faca acest lucru mai bine.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 22 Oct 2020 21:29, modificat de 2 ori in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Oct 2020 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Imi cer scuze daca am suparat pe vreunul dintre colegii nostri astrofotografi , nu am aceasta intentie.
Imi scot palaria in fata rabdarii si pereseverentei lor, eu doar voiam sa spun ca ma simt depasit de acel domeniu.

Multumita lui Gavril Beches si abonamentului sau la Sky&Telescope am avut ocazia in anii '80 sa citesc articolele proaspat publicate ale lui Walter Scott Houston.
Am invatat de la el respectul pentru observatia astronomica ,de la cea cu ochiul liber ,la cea cu telescoape mici si mari ,la cea fotografica si pana la radio.
Abordate fara prejudecati , toate sunt extrem de interesante.
De pilda , eu voi tine minte anul 2020 nu ca cel in care am zarit caracterul binar al unor stele duble cu separatii sub 0.5'' ci ca anul in care am vazut nebuloasa Messier 8 cu ochiul liber.

Tudor

Sa traiasca nasul si finul sau si sa aiba ambii parte de stele fara numar !

Felicitari si succes in bricolarea unei monturi bune, cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 22 Oct 2020 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Constantin Preotu a scris:
de obicei la "prime focus" se folosește DSLR-ul fără obiectiv astfel încât imaginea se obține pe senzor aflat în planul focal al instrumentului. În loc de DSLR poate fi webcam sau cameră dedicată. Sau, în cazul meu, telefonul fără lentila camerei Smile


Nici cu dSLR-ul nu obtii imagini mai spectaculoase, daca faci "single frame capture". Macar un webcam (pentru astrofoto focala) sau ceva sa filmeze bine (pentru foto afocala): telefon sau sapuniera (camera compacta). Mi-aduc aminte de primele mele incercari prin "Lidlscope"-ul Bresser 70/700 (buna jucarie!) la Saturn. Am folosit Canon 550D prime focus, a rezultat o imagine hilara, dar pentru mine rezultatul a fost... măreț, vezi attachement. Eram mandru! Laughing A durat ceva pana sa ajung aici: https://www.astronomy.ro/forum/files/asrxsaturnrmk2020_112.jpg

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Oct 2020 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
romh
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2023
Mesaje: 186

Motto: Dupa suisuri urmeaza coborasuri

Localitate: KL

MesajTrimis: 19 Mar 2023 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta discutie. Ma alatur si eu clubului cu instrumente mici. Am achizitionat recent un Mak de 70 mm f/14 ... cel mai ieftin pe care l-am gasit. Ma bucur ca tubul e din aluminiu si nu din plastic. Ocularele totusi imi par ca nu sunt din sticla Smile . Nu as vrea sa ma apuc sa testez si sa zgarii. A venit cu un trepied relativ ok, din plastic desigur. Intentionez sa observ catalogul Messier pe care l-am neglijat impreuna cu toata astronomia practica. O sa deschid probabil o alta discutie despre experienta mea cu acest instrument pt incepatori, pt ca asta sunt.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Download topic
Pagina 8 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact