Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224527
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fizica și Inteligența Artificială


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 03 Feb 2007 02:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu cred că un astfel de calculator ar trebui să facă "nebunii", să facă mai mult decat îi ceri, aducă să aducă în prim plan motivul incertitudinii, a surprizei și de ce nu, a evoluției.


Adevarat si anumite modele de retele neurale chiar asta fac. De asta si sunt considerate "cutii negre" si asat este si motivul pt se progreseaza foarte greu in domeniul asta. Dar acum de la caz la caz nevoia unui nivel de abstractizare mai mare sau mai mic poate varia si atunci se poate apropia prin methode mult mai usor de abordat cum e evolutia cu alorithmi genetici.

Citat:
Oare nu noi suntem cele mai evoluate produse ale muncii sale?


La momentul asta in timp in locul asta cred ca se poate spune asa. Dar si asa suntem nu noi ca indivizi ci societate pe care o formam. Daca cei care au descoperit sau studiat un lucru altul nu ar fi comunicat asta altor indivizi din societate mai mult ca sigur nu am fi fost la nivelul asta de evolutie.
La fel de bine in societatea asta umana poate avea loc si "organisme artificiale" care sa functioneze ca o prelungire a capabilitatilor noastre.

Citat:
Oricum extrem de greu de realizat un astfel de algoritm ...


Algoritmul exista deja si e este aplicat in forme diferite. Nu trebuie decit adaptat pt acest caz "particular". Sigur complexiatea poate fi extrem de mare de la caz la caz. De asta zic pt inceput sa testam/evaluam pe cazuri simple.

Larry
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Feb 2007 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Fizica și Inteligența Artificială
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
În ce măsură capacitățile hard și soft ale calculatoarelor pot ajuta cercetarea în Fizică?

Nu as merge asa de departe in inlocuirea omului in cercetarea teoretica, insa nu pot sa nu amintesc ca deja calculatorul a revolutionat fizica. Extrem de multe probleme in care solutia teoretica este foarte greu de obtinut sau chiar imposibil au fost totusi rezolvate aproximativ prin simularea lor pe calculatoare.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 04 Feb 2007 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit ceva pe aproape:
http://sdi-inc.com/newweb/e_algorithm.htm

Sistem e capabil sa deduca anumite ecuatii care verifica un set de date observat. E folosit pt TADS/PNVS (Target Acquisition and Designation Sight / Pilot's Night Vision Sensor) si SAR (Synthetic Aperture Radar ) in US army.

Alfel e folosit in multe cazuri in rezolvarea anumitor ecuatii. Cum arata de exemplu programul asta:
http://www.geocities.com/neuralpower/AF_Examples.htm

Citat:
Nu as merge asa de departe in inlocuirea omului in cercetarea teoretica


Nu cred ca problema trebuie pusa asa (de inlocuire a omului...). Eu vad relatia mai degraba asta ca fiind o relatie simbiotica unde "masinile" sunt o prelungire a capbilitatilor omului.

Larry
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 07 Feb 2007 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

larrylart a scris:
Nu cred ca problema trebuie pusa asa (de inlocuire a omului...). Eu vad relatia mai degraba asta ca fiind o relatie simbiotica unde "masinile" sunt o prelungire a capbilitatilor omului.



Dar se va ajunge intr-un final si la inlocuirea omului ... si despre asta vorbeam in primul meu mesaj ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 07 Feb 2007 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am descărcat versiunea demo de la evolutionary și m-a încântat că îmi merge în Linux. Din păcate este mult sub ceea ce ne dorim noi. Apăreau doar reprezentări grafice și nu am găsit nicio modalitate de a-i pune probleme „filosofice”. Cam la fel și cu al doilea link.

Dar ambele mi-au clarificat ceva: că trebuie să găsim o modalitate generală de reprezentare a cunoștințelor „pe înțelesul” calculatorului. Ce știe calculatorul? Știe să facă orice cu simbolurile, dar nu le înțelege semnificația. Semnificația simbolurilor o descoperim doar noi oamenii și așa va rămâne pentru totdeauna. Așa că trebuie să adaptăm calculatorul să ne furnizeze o succesiune de simboluri pe care noi le putem înțelege. Mă mai gândesc la asta. Dealtfel, mi-am produs ca spre sfârșitul vieții, după ce reușesc să construiesc o nouă teorie în Fizică, să lucrez numai la această problemă a Inteligenței Artificiale Smile.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 07 Feb 2007 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Dealtfel, mi-am produs ca spre sfârșitul vieții, după ce reușesc să construiesc o nouă teorie în Fizică, să lucrez numai la această problemă a Inteligenței Artificiale Smile.


Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ... poate e mai bine sa incepeti invers; adica sa realizati o Inteligenta Artificiala care sa va construiasca o noua teorie in Fizica. Smile

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 07 Feb 2007 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
poate e mai bine sa incepeti invers; adica sa realizati o Inteligenta Artificiala care sa va construiasca o noua teorie in Fizica. Smile

Mi-ar lua mai mult timp. Și îmi place mai puțin; îmi pare mai puțin interesant decât ceea ce fac în Fizică.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 07 Feb 2007 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta ziceam si eu la inceput ... ce rost mai are viata daca un geniu virtual n-ar revolva toate problemele ...
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 07 Feb 2007 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
Asta ziceam si eu la inceput ... ce rost mai are viata daca un geniu virtual n-ar revolva toate problemele ...

Nu înseamnă că dacă îmi place mai mult Fizica, viața nu ar mai avea rost dacă „un geniu virtual ne-ar rezolva problemele”. Din două motive:
1). Nu există geniu virtual care să poată rezolva toate problemele;
2). Sunt oameni cărora nu le place mai mult Fizica decât altceva, iar pentru ei un asemenea „geniu” care îi scapă de „coșmarul” Fizicii ar fi foarte util.

Sunt țărani care nu ar renunța la munca lor dacă le-ai oferi un „geniu” care să le lucreze pământul. Și asta pentru că le place, pentru că asta fac ei din copilărie.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 07 Feb 2007 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar daca ar exista o asemenea masinarie ... practic toate descoperile in fizica, tehnogie, un model economic mai bun, chiar si politica ar putea fi controlata de un astfel de geniu informatic... ceea ce ar duce omul sa fie mai mult un observator... care pentru mine un astfel de observator nu este un om.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 07 Feb 2007 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

P.S. Poate am dus problema poate prea departe ... intradevar pentru inceput o astfel de masinarie e utila dar trebuie sa fim atenti pentru viitor.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 13 Feb 2007 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am descărcat versiunea demo de la evolutionary și m-a încântat că îmi merge în Linux. Din păcate este mult sub ceea ce ne dorim noi. Apăreau doar reprezentări grafice și nu am găsit nicio modalitate de a-i pune probleme „filosofice”. Cam la fel și cu al doilea link.


Bine, cel putn in primul caz e varianta demonstrativa care vine cu un singur exemplu. Acum pe de alta parte ce exista in domeniu in moment asta e mai mult orientat in deducerea unor relatii pe baza unor rezultate experimentale sau in producerea unui nou design. Abele cazuri implica introducerea datelor initiale intr-un anumit format mai mult sau mai putin standard - in cazul asta programarea unui genom si a regulei de fitness cit mai precis ca sa se reduca timpul de computatie.
De aici pana a se contrui o interfata capabila sa traduca probleme filozofice direct mai e ... Smile

Citat:
ceea ce ar duce omul sa fie mai mult un observator... care pentru mine un astfel de observator nu este un om.


Ehh, daca e sa filozofam despre un posibil viitor - atunci poate ca asta e cursul evolutie - asa cum am evoluat noi din aminoacizi ... asa poate ca noi in viitor sa evoluam in masini Smile Nu mi se pare asta exclus sau "rau" atata timp cit asta este cursul normal al evolutiei dictat de mama "natura" Smile

Larry
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact