Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m22_reprocessed_b~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

colimare binoclu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristian c
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2014
Mesaje: 297



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 08 Sep 2014 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului: colimare binoclu
Raspunde cu citat (quote)

buna seara ma poate ajuta cineva cu colimarea unui binoclu SAKURA 20 - 280X100 , mentionez ca este nou dar se manifesta prost la zoom mare adica dubleaza obiectele sau la stele apare si o lumina aiurea nu prea stiu sa explic oricum cred ca nui normal , daca ma poate ajuta cineva macar sa ma indrume unde as putea gasi ajutor, multumesc.


CAM00191.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.25 MB
 Vizualizat:  de 7447 ori

CAM00191.jpg



CAM00195.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.04 MB
 Vizualizat:  de 7447 ori

CAM00195.jpg


Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 09 Sep 2014 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Cred ca ai 'sarit' un reply in alt topic: e practic imposibil sa mentii colimarea la zoom mare, la un binoclu la care poti sa schimbi atat distanta interpupilara cat si zoom-ul. Sunt prea multe piese in miscare ca sa atingi precizia necesara, si sa o mentii pe toata plaja de zoom si distante interpupilare.

Sunt si binocluri la care variezi zoom-ul schimband ocularele. Alea au insa o alta mecanica in spate, si si alea merg pana la mariri de vre-o 40-50.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
cristian c
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2014
Mesaje: 297



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2014 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in concluzie nu am nici o sansa sa-i fac ceva sa inteleg doar sa il schimb ?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 09 Sep 2014 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Il poti folosi, limitand puterea de marire pana cand incepe sa dubleze imaginea.

Daca insa l-ai luat ca sa il folosesti in mod expres la puteri mai mari decat acel prag, atunci mai bine il schimbi pe un telescop. Sunt topic-uri suficiente aici pe forum de tipul "ce telescop sa imi iau", asa ca ai de unde citi.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Sep 2014 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfatul meu , ti-o spun pe sleau , e sa te c...ci in el zoom si sa treci binoclul pe oculare fixe.

Oculare cu focala fixa poti face chiar din lentilele binoclului.

Ai suficient material pentru a construi doua oculare kellner .

Acum , daca dubletul de ochi e in regula, claritatea si liniaritatea campului marginal vor depinde mai mult de forma lentilei biconvexe ce se gaseste in sistemul zoom.

Ideal ar fi sa fie o biconvexa asimetrica , cu una din fetze aproape plana. De multe ori insa nu e asa .

Restul , plasticaraie, lentila biconcava , porcaria aia de parghie cu lamela cu tot , pot fi aruncate .

Nu e simplu de facut dar eu zic ca nu ai ce pierde.

Abia dupa ce echipezi binoclul cu oculare fixe , potisa treci la recolimare , daca mai e nevoie .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 09 Sep 2014 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfatul lui catalin e ok, mai ales daca nu il mai poti returna. Daca insa il mai poti returna, sau schimba pe unul cu marire fixa, atunci mergi inapoi la magazin.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
cristian c
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2014
Mesaje: 297



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2014 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu il pot returna si nici nu ma pricep sa fac ce spuneti voi dar multumesc oricum de sfaturi , cred ca o sa strang bani si o sa i-mi iau altul cand pot , pana atunci ma folosesc de el asa cum este la un zoom de maxim 1\3 din capaciatatea lui se vede normal sau macar asa cred nu mai vad efectul de dublare asa rau se poate reduce din focus pana se impreuneaza imarginile .
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2014 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Practic nu cred ca este cu adevarat un 20-280x100. Ar trebui sa verifici tu. Totusi din ocularele existente (daca 20-280 este reala ca plaja ) vei reusi sa obtii oculare fixe de circa 90 x. Ceea ce nu este rentabil chiar daca ele vor fi wide , caci la puterea asta de marire wideul e relativ.
Practic e mai bine sa cauti alte oculare avand o putere maritoare undeva la 15-25x , daca ai obiective de 100mm(si asta e bine sa masori). E foarte mult de munca care nu cred ca se prea justifica pentru un Sakura, desi ar trebui sa recunosc ca nu am privit niocodata prin un astfel de binoclu.
Pacat ca nu ai intrebat inainte de al achizitiona.
PS- Am uitat sa zic daca te hotarasti sa il faci faci fix doar din piesele lui se arunca(se scoate ..cine stie poate le mai vei folsi la ceva vreodata) grupul de lentile mobile si se pastreza cele 2 lentile fixe din fata. va trebui scurtata si distanta ocular corp binoclu. Daca nu ai lucrat niciodata e bine sa te ajute un prieten.
Sus
cristian c
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2014
Mesaje: 297



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2014 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am masurat si nu au 100mm ci doar 70 din pacate si nu stiu cum sa il fac drept care ramane asa doar daca nu stiti voi pe cineva care sa am ajute
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2014 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe scurt, ai luat o țeapă cu o chinezărie la care caracteristicile sunt umflate cu scop comercial. Nu cred nici că este Sakura de fapt. Nu ai ce pierde dacă-l folosești în limitele pe care le consideri acceptabile pentru observații. La un binoclu nu factorul de mărire sau diametrul este cel mai important ci calitatea și claritatea imaginii pe un câmp cât mai mare. La multe binocluri ieftine pe marginea câmpului aberațiile sunt supărător de puțin corectate. Observă cu el și învață cât mai multe despre cer și instrumente optice și îți vei lua mai târziu unul bun în cunoștință de cauză. După ce ai deja un alt instrument poți să-l desfaci cu grijă și să încerci să scoți ce este în plus pentru a-l îmbunătăți.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Sep 2014 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te mai necaji. Teapa era daca luai "Sakura" la pret de Zeiss.
Incearca sa-l folosesti asa cum este, la zoom cat mai mic.
Este si "varianta" 10X-380x100 Shocked ... culmea, la specificatii apare: Objective Lens Diameter: 7cm Laughing
http://www.aliexpress.com/item/High-Qualit...36897.html

Apropo, in japoneza, Sakura inseamna floare de cires si este folosita ca simbol metaforic pentru natura efemera a vietii.

Morala: "Enjoy life, it has an expiration date." Wink



Sakura-Wallpaper-sakura-japan2.jpg
 Descriere:
http://artwallpapers.co/wallpaper/wp-content/uploads/2012/07/27/Sakura-Wallpaper-sakura-japan.jpg
 Marime fisier:  208.9 kb
 Vizualizat:  de 7244 ori

Sakura-Wallpaper-sakura-japan2.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2014 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Practic sfaturile colegilor sunt foarte bune. Cu atat mai mult cu cat acum vedem ca ai obiective de 70 mm , cu alte cuvinte daca il lasi pe zoom minim , respectiv 20x este chiar puterea recomandata pentru o astfel de apertura. Deci daca nu dubleaza pe 20x e foarte bine , uita de zoom - ul mai mare. In principiu daca ai sa studiezi putin pe net vei vedea ca pana si binoclurile profesionale la un obiectiv de 100 mm nu folosesc puteri maritoare mai mari de 25x ! Cam asta este ideea la binocluri, el NU poate suplini un telescop, dar poate fi folosit cu succes pana la mariri de 25X. Fiind un binoclu cu zoom cu timpul ai sa descoperi ca exista totusi un efect asa zis de tunel , dar asta te va deranja putin mai tarziu pe masura ce il vei folosi pe el in paralel cu alte binocluri deci experienta ta in domeniu va mai creste un pic. Nu fi trist , asa este la inceput avem impresia ca trebuie ca puterea de marire sa fie cat mai mare, cu timpul vei vedea ca ideea este putin diferita.
Deci , cer senin, si incepe sa folosesti binoclul. Deja in fata ochilor tai se va dezvalui o noua lume pe cerul relativ banal de deasupra ta. Si desi vorbim de "doar" 20x este necesar deja sa iti faci / procuri un trepied sau alt sistem de montare a binoclului pentru o si mai spectaculoasa vizionare. Citeste acest forum, si vei descoperii multe sugestii si solutii.
Sus
cristian c
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2014
Mesaje: 297



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2014 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dap aveti dreptate e ok asa cum e , dar se pare ca cerul bucurestiului e cam sarac in stele din pacate , cred ca din cauza poluarii excesive sau poluarea luminoasa excesiva , oricum dupa ati zis o sa capat experienta pe masasura ce inaintez in acest domeniu fascinant , desi mi-as dori sa vad care este diferenta de calitate la un alt binoclu mai de firma sa zicem asa sa am si eu un termen de comparatie ca asa poate doar dramtizez eu lucrurile .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact