Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
si_003.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu începător


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2014 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hunter 10x50 BAK4 nu este fabricat de Bresser (el a mai aparut sub unele denumiri inclusiv bresser la lidl). Hunter 10x50 BK4 este fabricat de bresser. Cel din urma este un binoclu foarte reusit , poate cel mai reusit de pe piata noastra la acest pret. Hunterul original are camp vizual mai mare decat celalat (sau alte binocluri de la noi) optica excelenta si calitativ mult mai bine lucrat. Mergi si mai incearca o data daca mai ai ocazia, comparand cu atentie cele 2 versiuni.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2014 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Hunter 10x50 BAK4 nu este fabricat de Bresser (el a mai aparut sub unele denumiri inclusiv bresser la lidl). Hunter 10x50 BK4 este fabricat de bresser. Cel din urma este un binoclu foarte reusit , poate cel mai reusit de pe piata noastra la acest pret. Hunterul original are camp vizual mai mare decat celalat (sau alte binocluri de la noi) optica excelenta si calitativ mult mai bine lucrat. Mergi si mai incearca o data daca mai ai ocazia, comparand cu atentie cele 2 versiuni.


Foarte tare ! Mi a trecut si chestia asta cu fabricatu prin cap ... dar avand marca bresser stantata pe el ... am zis ca n are cum. O sa ma duc cand imi fac niste timp. Cu ocazia asta poate ma edific si poate achizitionez un 10x50. Mersi pt informatie! Very Happy
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Feb 2014 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de sticle, BK vine de la sticla crown borosilicat (simbol chimic al borului - B)
BaK vine de la sticla crown (acel K din coada) cu bariu (Ba - simbolul chimic al bariului).

Nu am vazut in nici un catalog de sticle un crown borosilicat 4, BK4. Am vazut BK1, BK3, BK7. Nu BK4.
Am vazut insa crown cu bariu 4, faimosul BaK4.

Legat de binoclu, doar o speculatie: probabil Hunter-ul BaK4 e o re-brand-uire a unor binocluri chinezeasti deja existente, in timp ce BK7-ul e un alt lot, probabil Hunter-ul initial comandat de Bresser? (si as adauga eu tot facut de chinezi, da' selectat mai riguros de CTC-ul celor de la Bresser?)
[/u]

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2014 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte corect zis Herr_Alien.
Denumirea BK4 este doar o greseala gramaticala a mea , am vrut sa scriu BAK4 Sad (si am mancat a-ul). Bresser lucreaza in china. Dar in acelasi timp are controlul calitatii in fabrica originala. Deci calitatea este daca vreti garantata de firma mama. Astfel orice model care nu figureaza pe siteul original meade.de, dar este scris Bresser este un fel de loterie care nu prea merita accesata.
In aceeasi idee , daca doriti cu adevarat sa cunoasteti caracteriticile unui produs Bresser este cel mai bine sa le cititi pe siteul lor mentionat mai sus (pe alte siteuri mai apar erori in acest sens).
@Mars Boy
Cat despre faptul ca citim un brand pe un produs, nu trebuie sa uitam ca traim intr-o perioada de marketing agresiv, fara jena si rusine. Un bun exemplu este Sakura , mentionat pe unele binocluri si indicat a fi japonez. Practic nici nu cred ca a mai exista o firma cu numele acesta care face binocluri.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2014 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:

@Mars Boy
Cat despre faptul ca citim un brand pe un produs, nu trebuie sa uitam ca traim intr-o perioada de marketing agresiv, fara jena si rusine. Un bun exemplu este Sakura , mentionat pe unele binocluri si indicat a fi japonez. Practic nici nu cred ca a mai exista o firma cu numele acesta care face binocluri.


Asa e. De Sakura eu am auzit prima oara prin magazinul Bucur Obor. Chiar am si fost sa vad niste modele. De mult. Tin minte si acum ca erau rubicon ... te uitai in oglinda daca puneai obiectivele spre fata ta. Constructia era slaba ... si din cate stiu parca erau numai modele cu zoom. Nu cred ca era ceva cu grosisment fix. Si chiar daca ar fi fost ... sigur aveau grosismente absurd de mari, deci inutilizabil. Bine ca nu am fost tentat sa cumpar.
Sus
invisimoth rob
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2014
Mesaje: 1



Localitate: baia mare

MesajTrimis: 21 Feb 2014 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="Dbird"]Am mai fost acuzat ca incurajez la chinezarii ieftine, dar spre exemplu pot garanta ca acest model:
http://www.bresser.de/en/products/binocula...b63c489bba
este un binoclu extrem de reusit. Bate la mare distanta toata gama de binocluri de tipul celor de mai sus, si ca luminozitate si ca contrast si ca colorit. Este foarte bine lucrat. Are si plastic in el fara doar si poate dar nu este atat de sensibil pe cat se crede. Am avut ocazia sa il compar cu multe tipuri de binocluri si a iesit castitigator mereu. Vine din fabrica foarte bine colimat. Doar ca si aici ar mai fi niste discutii. Respectiv pe mai multe binocluri scrie Bresser, dar nu sunt de fapt decat etichetate ca atare respectiv calitativ sunt slabe. Inclusiv exista modele originale Bresser care m-au dezamagit (cele cu depuneri verzi). Este daca vrei o dovada ca un binoclu bine proiectat si executat nu conteaza daca are sticla bak4 sau bk7. Iar de un 10x50 hunter cu Bak4 m-as cam feri Smile (à bon entendeur salut
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2014 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce nu a fost inteles din citatul de mai sus ?
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2014 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei care au urmarit discutia de aici ... si nu numai ... Bresserul 10x50 Bak4 nu este pe siteul oficial Bresser pentru ca a fost produs pentru Lidl. Probabil ca este un Hunter cu bak4 si poate ceva modificari minore ( ex eyecups rotative de plastic ).
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2014 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este produs de Bresser, este doar branduit "la negru" cu marca.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2014 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Nu este produs de Bresser, este doar branduit "la negru" cu marca.


Aha ... cred si eu ... pentru ca tocmai am citit pe net review ul unui tip ( nu din RO ) care spunea ca a luat unul ... dupa care a luat inca 3 parca pentru restu familiei pentru ca i a placut mult si pretu era bun. Omu l a folosit 2 ani dupa care a spus ca se vedea dublu si defocusat, iar dupa cateva saptamani le a verificat si pe celelalte iar unul din ele se prezenta exact ca si al lui. Un review pe Amazon din cate tin eu minte. Cu siguranta Hunter-ul ar trebui sa fie mai reusit totusi.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Feb 2014 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa parerea voastra, care se prezinta cel mai slab ?
Si cum se face ca cei de la Bresser nu i-au dat in judecata pe cei de la Lidl ?



binculos.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  244.56 kb
 Vizualizat:  de 8359 ori

binculos.jpg



binculos2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  356.96 kb
 Vizualizat:  de 8358 ori

binculos2.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2657

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Feb 2014 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am privit prin nici unul dar sunt sigur ca la toate trei corectia campului marginal ''fa' cagare'' atat la distorsiune cat si la claritate.
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2014 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un proces cu firme fantoma din china, este relativ dificil si inutil. Cumparatorul , magazinul este exonerat sub pretextul ca a cumparat de la un dealer alrespectivei firme. Astfel incat pagubitul nu se poate lua de magazin (acesta nu va mai cumpara de l a firma fantoma, ci de la alta probabil tot la fel, eventual un alt chilipir branduit cu alt brand, este cauza pentru care modelele chilipir se gasesc in loturi mici si cu multe denumiri de brand sau nonbrand). Revenind la idee trebuie gasita firma fantoma din china si ea evetual data in judecata. Aici problema se complica. Statul chinez are mare grija de industria sa atat oficiala cat cea underground. Cine aduce bani la buget este ajutat neconditionat. Si totul se incalceste atat de mult incat in final nu mai merita sa te lupti. Cam asta ar fi ideea. La fel cum si rusia in perioada de glorie copia Hasselblad si Z80 si multe alte produse si nimeni nici macar americanii pagubiti nu ii dadeau in judecata. Problema trebuie inteleasa ca tot noi end userii platim tot. Asa ca e bine sa fim extrem de atenti la ceea ce cumparam , nu numai la binocluri.
Si am mai zis , acest sfat generic, daca privesti printr-un binoclu si iti place cum se vede prin el , e foarte bine , poti cumpara linistit.
Sfaturile , ca si ochii celorlati, difera deci parerile pot fi subiective. Very Happy
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Feb 2014 06:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa povestea, doar ca: Bresser este in Germania, Lidl este in Germania iar produsul se vinde si in Germania: http://www.lidl.de/de/Fernglaeser-Nachtsic...esser-BaK4
Eventual, mai documenteaza-te ce inseamna sa vinzi, la scara larga comerciala, produse contrafacute sau chiar sa faci frauda in Germania. Adica toata incurcatura pentru un binoclu deja chinezesc care original costa 43,90 EUR ?
Mai mult ca sigur ca e contrafacut de cei de la Zeiss Rolling Eyes



044.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  55.57 kb
 Vizualizat:  de 8309 ori

044.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2014 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In afara de acest model mai exista cel putin inca doua modele pe care scrie Bresser, dar ele nu exista nici pe siteul german nici pe cel american. Chiar in acest moment cred exista pe siteurile romanesti , la vanzare. Eu , om mai sparios nu prea am cum sa cred ca sunt originale din moment ce nu este oficializat.
Cred ca am zapacit lumea cu acestqa disputa , lejer inutila pana la urma.
Sincer , cu toata tristetea in suflet, eu cel putin trebue sa fiu multumit de existenta acestor chinezarii. Poate fara chinezi nu as fi reusit privesc printr-un binoclu de tip gigant sau nu mi-as fi permis niciodata un calculator Sad
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact