Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Picture_220.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224749
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

sfat alegere binoclu


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Adrian_TM
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Iun 2016
Mesaje: 13




MesajTrimis: 20 Noi 2019 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului: sfat alegere binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Din ce am mai citit pe forum am inteles ca Lacerta Explorer 10X50 ar fi o alegere buna.
Cand am vrut sa il cumpar am vazut la o diferenta mica de pret Lacerta Explorer 12X50.

Are rost sa dau 50 de lei in plus pentru Lacerta Explorer 12X50 ?

Am vazut ca e si o diferenta de camp vizual:
10x50 --- camp Vizual: 114m/1000m, unghi Vizual: 6.5 Grade
12x50 --- camp Vizual: 98m/1000m, unghi Vizual: 5.9 Grade
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2826

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Noi 2019 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acest model 12x nu l-am testat, dar modelul 10x cred ca datorita magnificatiei mai mici este mai versatil, fiind mai usor de tinut in maini, si cred un pic mai luminos. Eu am un prieten care mi-a zis ca varianta 12x nu l-a impresionat la fel ca varianta 10x pe care a si cumparat-o. Dar daca vreti neaparat 12x, incearcati-l si spuneti-ne si noua cum se comporta optic Smile
Orice model ati alege trebuie pe cat posibil sa fie testat pentru ca pot fi diferente de la exemplar la exemplar in aceasta clasa de pret!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Noi 2019 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dintre modelele 8x45, 10x50 si 12x50, pupila de iesire cea mai mare este la primul, deci imaginea mai luminoasa. Totodata, pe masura ce cresti puterea de marire, campul nu numai ca devine din ce in ce mai putin luminos (nu extrem de vizibil, dar pe un cer bun sesizezi usor diferenta) si mai ingust, dar greutatea efectiva a instrumentului devine un factor important, la fel si stabilitatea imaginii, devenind mai sensibila la vibratiile inerente ale mainilor in timpul observatiilor.

Am un 8x45 si mi se pare foarte ok. Am avut un binoclu 10x (nu Lacerta, ce-i drept) si mi s-a parut ca se simte nevoia unui suport. La 12x deja nu mai puteam vorbi de imagine stabila - desi cu Tento 12x40, spre deosebire chiar de Baigish 12x45, vad ca lucrurile stau usor altfel, data fiind constructia diferita si distributia maselor putin mai bine echilibrata decat la binoclurile 12x45 sau 12x50 (mai putina sticla in fata, pozitionata ceva mai in spate gratie focalei efective mai scurte pt acelasi raport focal f/4, dar si unui drum putin mai lung parcurs de fascicol in interiorul corpului prismelor).

Plusul de dimensiune aparenta a obiectelor in camp castigat de puterea de marire, l-ai putea da pe minusul de luminozitate si stabilitate. Daca-l pui pe trepied, s-ar mai echilibra nitel treburile, poate chiar suficient cat sa-ti placa sa-l folosesti. Nu am folosit Lacerta 12x50, cu atat mai putin la stele, asa ca o proba cu un exemplar inainte de cumparare ar fi o idee buna.
Deci, poate mai important decat pretul, ar trebui sa iei in calcul alti factori Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 20 Noi 2019 14:14, modificat de 1 data in total
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2019 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta foloseste o sticla de foarte buna calitate astfel incat eu personal nu mi-as face griji de luminozitate ...care este comparabila cu cea de la 10x50 .... dar daca citeai review-urile scrise de noi pe acest site vedeai ceea ce eu cel putin consider o problema la 12x50.
Respectiv zona de neclar vezi punctul 2- din review:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=173730#173730
Poate e mai bine sa te orientezi catre un Lacerta Smart 10x50 ?
Seria Explorer a generat in ultimii 2 ani multe reclamatii vis a vis de o executie proasta ...
Sus
Adrian_TM
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Iun 2016
Mesaje: 13




MesajTrimis: 25 Noi 2019 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa ma hotarasc intre Lacerta Explorer 8X45 si 10x50.
Cam inclin spre 8x45 avand in vedere ca poate e mai usor de tinut. M-am uitat printr-un 10x50 (nu lacerta) si imi cam tremurau mainile dupa destul de putin timp...

Practic e diferenta mare intre ce poti vedea cu ele?
Poate imi puteti da un exemplu Smile

Multumesc pentru raspunsuri si bunavointa!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2826

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Noi 2019 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru astronomie, daca va obisnuiti cu stabilizarea binoclului, un 10x50 cred ca se va comporta mai bine decat un 8x45 sau chiar si decat un 8x50. Practic datorita magnificatiei 10x veti castiga un pic la magnitudinea stelelor, ceea ce nu este un lucru de subestimat!
Sus
Adrian_TM
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Iun 2016
Mesaje: 13




MesajTrimis: 25 Noi 2019 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam ce inseamna practic acel un pic ?
Pot gasi undeva niste exemple vizuale ?

Am gasit un simulator pe telescopius.com dar nu imi dau seama daca e realist sau nu...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2019 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adrian_TM a scris:
Cam ce inseamna practic acel un pic ?
Pot gasi undeva niste exemple vizuale ?
Cel mai bine iesi cu colegii la un star party, eventual daca au modele similare iti poti face o idee comparativa. Este greu de explicat in cuvinte sau de simulat intr-o aplicatie, realitatea bate filmul.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2019 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diferența este mică, probabil mai puțin de 1 magnitudine vizuală sau pe-acolo. Uneori contează, mai ales dacă dorești să identifici roiuri sau nebuloase mici pentru a le găsi apoi în telescop. Eu aș merge pe 10x50. M-am uitat prin mai multe exemplare și mi s-a părut un binoclu decent în gama lui de preț.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2019 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu sfatul meu este sa incerci sa te obisnuiesti sa tii in mana un binoclu 10x50. Daca acum iti tremura 10 x 50, garantat iti va tremura si un 8 x 40,45,50. Dupa ceva antrenament insa, tremuratul se va atenua si pe binoclurile mici si pe cele mari... este doar antrenament. Nu merita sa pierzi un 2X in plus. Ca in orice domeniu unde se cere putina indemanare in a controla un device, si la binocluri trebuie sa inveti sa lucrezi cu el, din toate punctele de vedere inclusiv modul de sustinere libera in maini.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 29 Noi 2019 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand e vorba de astronomie eu cred ca in final orice binoclu va necesita trepied si din aceasta cauza nu as face din greutate un criteriu de selectie. Eventual sa nu iti rupa gatul sau rucsacul dar la magnificatiile in discutie oricum nu e cazul. Exista doi factori pentru care un trepied sau orice alt accesoriu dedicat pentru stabilizare este cel putin recomandat daca nu obligatoriu in cazul observatiilor astronomice:

1. Durata relativ lunga a observatiilor face ca sustinerea stabila din mana a binoclului sa solicite detensionarea musculara involuntara si sa provoace vibratii. Antrenamentul poate rezolva partial aceste probleme dar in general confortul fizic este scazut.

2. Distanta foarte mare la care sunt situate obiectele de observat face ca stabilitatea binoclului sa fie afectata chiar daca observatorul isi sprijina coatele pe un suport solid sau e intins pe spate.

Pentru magnificatii intre 8x-12x un simplu trepied foto este suficient, preferabil cu cap panoramic, nu cu bila. Este destul de usor de carat in spate sau atasat la rucsac iar gradul de confort este incomparabil mai mare decat in cazul observatiilor din mana. Desigur, exista si alte dispozitive de stabilizare atasabile la umeri dar vorbind de cele mai accesibile cred ca trepiedul foto in acest caz este solutia cea mai folosita. In final eu m-as concentra pe performanta optica ca unic criteriu de selectie in aceste cazuri.
Sus
hpavictor
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Sep 2013
Mesaje: 28



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2019 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici vorba .
Cred ca ar trebui analizata si o varianta pur astronomica , un binoclu serios cu trepied , 25x100 , spre exemplu Celestron SkyMaster 25x100 .
Invit pe acesta cale la discutii pro si contra !

_________________
Binoclu 1 : Carl-Zeiss Jena Deltrintem 8x30
Binoclu 2 : IOR B7x40
Binoclu 3 : PENTAX SP 8x40 WP
Reflector 1 : inca nu
Reflector 2 : inca nu
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2826

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Noi 2019 02:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, se poate discuta aici...
Daca se recurge la trepied, binoclul mic si portabil nu isi mai are rostul, saracindu-l de ce are el mai bun: portabilitate maxima, libertatea de miscare, usurinta de a privi cu rapiditate oricand in orice directie. Trepiedul este "domeniul" binoclurilor mari (care uneori au si oculare la 45gr sau 90gr) sau al lunetelor, deci nu al binoclurilor mici 10x. Uneori binoclul mic gen 10x50 il folosim doar ca "accesoriu" ce vine in ajutor in cautarea si orientarea pe cer, pe langa un instrument mult mai mare care are deja si el o montura. Dar in cazul unor reprize mai lungi de observatii exclusiv cu binoclul, in lipsa unei monturi speciale de binocluri, cel mai comod este sa stai usor pe spate, relaxat, pe un sezlong confotabil, cu un binoclu 8x sau 10x din mana. Sau culcat pe iarba, pe nisipul plajei etc. Eu stau si in zapada foarte bine. Bineinteles ca in unele cazuri de exceptie se pot stabiliza si binoclurile 10x sau 8x pe trepied dar va fi foarte incomod sa privesti mai sus pe cer cu un binoclu mic de pe un trepied obisnuit, pentru ca iti va da dureri cervicale. De pe trepied va fi comod sa priveti terestru, dar cu cat indreptam binoclul mai in sus cu atat devine mai incomod.
Dbird are dreptate cand afirma ca este o chestiune de obisnuinta si de tehnica. Sunt cateva lucruri care se invata numai din practica. De exemplu cu totii stim din teorie ca un binoclu trebuie tinut ferm in maini, dar multi fac greseala si il tin prea strans in maini, rezultand dureri musculare, obosela si in cele din urma tremur...dar nu trebuie nici prea slab tinut. Toate astea nu sunt mari filosofii, dar nu se pot explica decat incercandu-le.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 30 Noi 2019 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stabilitate, confort, portabilitate, e cam greu sa le impaci pe toate chiar daca nu imposibil. Nu am poze acum dar am adaptat un cadru de fotoliu montat pe o baza rotativa pentru miscare azimutala si un brat oscilant vertical pentru altitudine reglabil in stilul: https://www.skyandtelescope.com/astronomy-...binoculars
Ma pot misca lin si precis ca un artilerist inclusiv la altitudini zenitale dar daca e vorba de miscat hardughia din loc se lasa cu hernie si pamant afanat Smile...
Chestia cu pozitia culcat in sezlong pare foarte comoda dar orientarea si stabilizarea binoclului par posibile pe durate relativ scurte mai ales in cazul unui binoclu mare. Acum depinde si de antrenamentul fiecaruia. Cred ca o montura paralelogram e cea mai convenabila alternativa din punctele de vedere mentionate cel putin pentru binoclul meu 20x80 si functioneaza pentru multe marimi de binocluri inclusiv pentru observatii zenitale atat in pozitia culcat pe spate sau pe sezlong cat si din picioare.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2019 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
Stabilitate, confort, portabilitate, e cam greu sa le impaci pe toate chiar daca nu imposibil.
Pai de aceea s-au inventat binoclurile 8x, 10x, ca sa ai confort, portabilitate si stabilitate.
Ca daca vorbim de trepied dece sa ne limitam cu un binoclu si nu folosim un telescop serios, e mai flexibil? Si cu un telescop poti cobora in magnificati spre 12x daca vrei camp vizual larg ca al binoclului.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact