Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_-_Zoom_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225631
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

procesare imagini solare


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului: procesare imagini solare
Raspunde cu citat (quote)

Asteptand eclipsa, am incercat pe 2 ianuarie primele fotografii la soare cu un 400D in prime focus-ul unei lunete 90/600. Rezultatul nu e foarte spectaculos, mi-ar fi trebuit marire ceva mai mare. In ocular arata mult mai bine, grupul de pete 1142 se descompunea in multe fragmente la 80x iar in jurul lui 1140 se vedea o zona luminoasa extinsa (plage - care e termenul in limba romana ?).

Am 16 cadre pe care as dori sa le suprapun. Ce optiuni am, in afara de registax ? Cu registax ori nu ma descurc eu, ori nu se descurca el. Imaginile au deplasari destul de mari, fiind facute de pe trepied fix. Stiu ca n-o sa obtin prea multe detalii suplimentare, ideea e doar sa invat, soarele e un subiect nou pentru mine si pare destul de interesant.

De asemenea, descopar ca e nevoie de flats ca sa scap de praful de pe senzor. Astea cam cum s-ar face, prin filtrul solar, fara filtrul solar ?! Prin filtru mi-ar trebui timp de expunere mult mai mare decat cei 1/500 la soare cu flatbox-ul actual. Sugestii ?

Multumesc



sun-20110102.jpg
 Descriere:
Soarele, 2 ianuarie 2011
 Marime fisier:  100.12 kb
 Vizualizat:  de 7331 ori

sun-20110102.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10707



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare ca nu e focusata bine.
In ceea ce priveste praful de pe senzor as zice:
- cureti senzorul
- sau daca nu ai curaj, in softul de editare sa ii dai "heal" sau "clone" ca sa stergi punctele
In ceea ce priveste detalii vizual vs. foto si eu patesc la fel insa poti incerca mai multe expuneri cat mai scurte posibil (apertura mai mare si/sau iso mai mare) si o alegi pe cea mai buna, sau, pentru detalii mai multe, cu un barlow cat mai bun si ulterior faci panoramica (banui ca pe de la 1500mm in colo deja nu mai intra intr-un cadru).
Ce filtru solar ai? Vezi ca cel foto permite timpi mai mici decat cel vizual (de cca 10 ori din cate inteleg din specificatii). Un timp mai mic inseamna influenta mai mica a turbulentelor, poti folosi un iso mai mic. Mai e problema si montura, cat de solida e, daca folosesti MLU la declansare sau declansare cu fir/remote.
Mai exista si functii de sharp prin softurile de editare care mai scot ceva detalii si e mai rapid decat registaxul.
Vezi la registax sa nu se incurce in praful de pe senzor si de aia nu merge cum trebuie. Incearca un "clone" inainte si dai apoi registax.
Eu nu m-as chinui cu registax, as incerca mai multe expuneri si as selecta o singura expunere cat mai buna dupa care ceva levels, sharp, contrast si WB.
Parerea mea.
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Pare ca nu e focusata bine.


Hm, poate-s eu prea putin pretentios sau nu stiu la ce sa ma astept, dar n-as zice ca nu e bine focalizata. E crop 1:1 dintr-un cadru in care soarele e 0.35 pe verticala, si nu i-am facut nici unsharp mask; imaginea e destul de bruta, pentru exemplificare doar. Am focalizat printr-un angle finder 2x.

Citat:
In ceea ce priveste praful de pe senzor as zice:
- cureti senzorul
- sau daca nu ai curaj, in softul de editare sa ii dai "heal" sau "clone" ca sa stergi punctele


Nu prea sunt puncte, sunt ditamai scamele la F/6-7 (nu-s vizibile in cadrul asta). Senzorul il curat destul de des, dar fiind camera pentru astro e si expus la fel de des...

Citat:
Ce filtru solar ai? Vezi ca cel foto permite timpi mai mici decat cel vizual (de cca 10 ori din cate inteleg din specificatii). Un timp mai mic inseamna influenta mai mica a turbulentelor, poti folosi un iso mai mic. Mai e problema si montura, cat de solida e, daca folosesti MLU la declansare sau declansare cu fir/remote.


Filtrul e baader astrosolar, nu stiam sa fie mai multe variante. Timpul de expunere a fost 1/500 la iso 100, MLU si declansator remote. Trepiedul e destul de solid, pozele de zi prin aceeasi luneta nu au fost miscate. Ar fi o idee sa incerc cu iso mai mare si timp mai mic, mai ales cand o sa am si un barlow.

Citat:
Vezi la registax sa nu se incurce in praful de pe senzor si de aia nu merge cum trebuie. Incearca un "clone" inainte si dai apoi registax.


E cam exclus sa le scot cu clone, cea mai dificila scama era cam 1/5 din diametrul discului solar. Nu vreau nici sa inventez pixeli Smile Oricum, nu asta era problema registax-ului, ci cred ca shift-ul destul de mare intre imagini.

Multam de sugestii.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vad rostul sa va chinuiti atat. In primul rand Soarele este foarte stralucitor si necesita timpi scurti de expunere. Din acest motiv cerintele nu sunt asa de pretentioase ca la fotografiile pe cerul noptii. In al doi-lea rand fenomenele pe discul solar se petrec destul de repede. Stacarea nu prea isi are sensul. Poti risca sa pierzi detaliile. Fotografia solara se incadreaza in alte standarde decat cea lunara, planetara sau deep-sky. Pana si cea lunara are reguli specifice (Luna are si ea o starlucire mare pe cerul noptii). Importante la fotografia solara sunt rezolutia si filtrele de banda ingusta folosite (H-alpha, CaK, solar continuum) sau filtrele de disipare a energiei solare (fitrele ERF) pentru evitarea turbulentelor in tub. Pentru observatii solare este bine sa se foloseasca instrumente dedicate. Cool
_________________
CER SENIN !
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Ian 2011 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stacking s poate face si in Photoshop. Se deschide o imagine, apoi se copiaza si celelalte sub forma de layere separate si se regleaza transparenta layerelor la valori diferite de 100% (ex. primul la 25, al doilea la 30, al 3-lea la 35 samd).

Imaginea cred ca e destul de bine focalizata. Poate sunt probleme de turbulenta (ceea ce e de asteptat la imagini facute ziua cand seeing-ul e nasol de regula).

Flat-uri cred ca poti face si fara filtrul solar. Oricum, problema este de praf pe senzor mai mult decat de vignetare (si la imagini solare full disk vignetarea nu eatat de importanta colturile imaginii sunt negre oricum).

LE eventuale alte neuniformitati ale imaginii se mai pot datora si norilor care trec prin fata Soarelui. Cu astea n-ai ce face, fac parte din imagine si gata.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata Laurentiu la 06 Ian 2011 17:14, modificat de 2 ori in total
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu totusi nu agreez stacuirea pozelor solare. Apropo de modul in care se poate observa Soarele:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/realtime-update.html

Atunci cand se folosesc filtre de banda ingusta este bine ca refractorul folost sa aiba f/25 - f/30. In acest caz, la refractoarele obisnuite sunt doua posibilitati: diafragmarea obiectivului (scade rezolutia) sau marirea distantei focale. In primul caz se pot folosi diaframe solare de tip iris care pe langa reducerea aperturii au si rolul de a regla luminozitatea imaginii si de reducere a aberatiei cromatice. In cazul al doi-lea nu se folosesc lentile Barlow ca la observatii nocturne. Se folosesc sisteme de lentile telecentrice care produc raze paralele pentru a reda corect cromsfera pe tot campul vizual. Cool

_________________
CER SENIN !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10707



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Vasiliu are dreptate: daca vrei poze spectaculoase folosesti $cule specializate. Daca nu, un filtru e suficinet. Si revenind la poza, mai poate fi o problema: aclimatizarea sau turbulentele din aer. Acum daca stau sa ma gandesc si daca zici ca e crop 100% parca e totusi mai bine decat am reusit eu sa obtin. Doar cu barlow am obtinut mai bine de atat.

Dan Vasiliu a scris:
diaframe solare de tip iris
Neaparat de tip iris? Nuse poate cu un disc gaurit la diverse diametre. Se pune undeva anume?

Dan Vasiliu a scris:
sisteme de lentile telecentrice care produc raze paralele pentru a reda corect cromsfera pe tot campul vizual.
TV powermate stiu ca produce raze paralele, nu e chiar un barlow. Este ok?

Ultima modificare efectuata de catre valy la 06 Ian 2011 17:35, modificat de 1 data in total
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este neaparat nevoie de diafragme tip iris. Eu am indicat echipamentul hi-level. Se poate si cu diafragma home-made. Diafragma se pune in fata obiectivului.

Daca dispozitivul produce raze paralele ar trebui sa fie OK. Nu am lucrat cu el si nu-i pot aprecia just valoarea.

_________________
CER SENIN !
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 06 Ian 2011 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru flat-uri nu este nevoie de filtru solar si nici nu ai nevoie nici de flatbox, cerul senin pozat in parteaopusa soarelui este foarte OK. Reglezi timpul de expunere astfel incat sa nu arzi poza si sa ai un fundal uniform unde se pot vedea particulele de praf. Cel mai important este sa nu modifici geometria camerei in telescop.

Eu am experimentat multe variante la Soare si am constat ca o expunere de maxim 1/60 sec poate sa iti ofere o poza reusita. Cu cat folosesti un ISO mai mic cu atat scapi de zgomotul CCD-ului si poti aplica ulterior diferite tratamente de corectie.

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, multumesc mult, mi-ati dat niste puncte de plecare. O sa mai incerc poze si observatii la soare, nu stiu de ce am ignorat pana acum aspectul asta.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma ... poza este foarte buna. Iti doresc sa ajungi la excelenta!
_________________
CER SENIN !
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 13 Ian 2011 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa ma bag si eu un pic in seama...
Flat-uri... eu nu as recomanda fara filtru, la urma urmei tu vrei prin flaturi sa corectezi erorile opticii implicit cele produse de particulele de praf si tocmai ca indepartand filtrul tu indepartezi o parte din particule deci reduci implicit eficienta flatului ceea ce duce la o subcorectare din punctul meu de vedere.

Emil
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Ian 2011 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil, fiind vorba de filtrul solar de apertura acesta nu e foarte aproape de planul focal asa ca praful de pe el nu cred ca aiba alt efect decat, poate, o reducere infima de luminozitate.

Ce poate produce, intradevar, acest filtru este o oarecare vignetare. Dar nu cred ca importa la imagini ale soarelui full disc (asa cum ziceam).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact