Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC434_900sec-Sandu_Val_Cosmin.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Abordarea matematică a precesiei


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 44, 45, 46  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Mecanica Cereasca

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Noi 2009 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mafalda a scris:
Cum ramane cu precesia, care-i cauza, mecanismul, dece nu e decat la putine corpuri, si alea planetare ?

Pentru cei care stiu astronomie explicatia e simpla. Planetele sunt mult mai mici decat stelele in jurul carora se invart. In ceea ce priveste sistemele stelare, distantele sunt mult prea mari. Precesia fiind cauzata de gravitatie e semnificativa la diferente mari de masa si distante relativ mici. Precesia e neglijabila la distante mari.
Sus
mafalda
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Feb 2008
Mesaje: 384




MesajTrimis: 18 Noi 2009 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inexact, chiar total gresit..As fi putut sa zic ca asa-i, dar nu strica sa recomand reanalizarea si recanalizarea efortului intelectual si pe alte directii, ca nu totul este gravitational...Planetele din jurul lui Saturn au precesii ?
Parca exista si unele corpuri speciale destul de izolate, care au o precesie a naibii...Atat in microcosmos cat si in macrocosmos. Unele dintre acestea sunt inimaginabil de energetice, masive, dar au o precesie ultrarapida, de ordinul secundelor sau minutelor. Emit gigantice energii/radiatii, care baleiaza Universul. Sunt milioane astfel de "faruri' in spot ingust, milioane care ne baleiaza chiar si pe noi, dar majoritatea surselor (poate miliarde de miliarde) nici nu trec cu spotul lor binefacator peste capetele noastre.
Mafalda chiar daca stie cate ceva, nu le si spune pana la capat, nu este nicaieri prevazut asa ceva. Va lasa si dumneavoastra chinul/placerea muncii de cercetas si revelatia/satisfactia unor noi si mari idei.
Mai sapati, stiti povestea, tot veti descoperi ceva. Dar sa nu aruncati prea departe Pamantul, mai trebuie si generatiilor viitoare.
Sper sa nu va apucati sa-mi sapati chiar mie groapa, ca-s nemuritor si rece, nu-s nici uman, nici chiar material, sunt doar o idee..Si ce talent au romanii sa ingroape ideile...Asa cred ei, dar isi ingroapa singuri chiar propriul cap in nisip..
Fiecare gandeste si scrie atata cat il duce..., atat cat si cum a vrut si i-a dat Dumnezeu.


Ultima modificare efectuata mafalda la 19 Noi 2009 01:16, modificat de 2 ori in total
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Noi 2009 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Crackpot Razz
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 20 Noi 2009 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am găsit pentru voi un material extrem de important (ca să-i mai sâcâi pe cei cu „crackpot”, precum Doru și Laurentiu) scris de un fizician ce a studiat la Universitatea din Chicago, în care acesta arată din septembrie 2006 că este o problemă cu conservarea momentului cinetic al componentelor din sistemul solar.
Domnul C Johnson s-a apropiat foarte mult de descoperirea legii de conservare a impulsului volumic și chiar ar fi descoperit-o dacă nu ar fi ales ca soluție calea contestării legii de conservare a momentului cinetic, ci ar fi căutat o altă cauză pentru neconservarea pe care dânsul a observat-o.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2009 00:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti dai seama, daca nici profesorul de la U Chicago nu a descoperit impulsul bulimic... pai nimeni nu se ridica la nivelul lui Abel... poate Hawking ar descoperi-o daca nu ar fi atat de ocupat cu povestile alea ale lui...
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 21 Noi 2009 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Am găsit pentru voi un material extrem de important (ca să-i mai sâcâi pe cei cu „crackpot”, precum Doru și Laurentiu) scris de un fizician ce a studiat la Universitatea din Chicago, în care acesta arată din septembrie 2006 că este o problemă cu conservarea momentului cinetic al componentelor din sistemul solar.
Domnul C Johnson s-a apropiat foarte mult de descoperirea legii de conservare a impulsului volumic și chiar ar fi descoperit-o dacă nu ar fi ales ca soluție calea contestării legii de conservare a momentului cinetic, ci ar fi căutat o altă cauză pentru neconservarea pe care dânsul a observat-o.


Tipul asta e un „crackpot” ca mulți alții. Probabil ai observat că el a doar absolvit la Universitatea din Chicago și nu lucrează acolo! Wink

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Noi 2009 03:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut, Alex și alți eventuali doritori, vă rog să vă abțineți de la comentarii neștiințifice sau fără legătură cu subiectul! Dacă știți ceva concret în legătură cu greșelile domnului Johnson sau puteți contribui cu contraargumente riguroase, sunteți bineveniți să ne arătați și nouă, altfel, lăsați-i pe cei care pot, din respect pentru cei interesați cu adevărat de subiectul (adevărul) precesiei. Mulțumesc. Smile
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 21 Noi 2009 04:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Rautu a scris:
Abel Cavași a scris:
Am găsit pentru voi un material extrem de important (ca să-i mai sâcâi pe cei cu „crackpot”, precum Doru și Laurentiu) scris de un fizician ce a studiat la Universitatea din Chicago, în care acesta arată din septembrie 2006 că este o problemă cu conservarea momentului cinetic al componentelor din sistemul solar.
Domnul C Johnson s-a apropiat foarte mult de descoperirea legii de conservare a impulsului volumic și chiar ar fi descoperit-o dacă nu ar fi ales ca soluție calea contestării legii de conservare a momentului cinetic, ci ar fi căutat o altă cauză pentru neconservarea pe care dânsul a observat-o.


Tipul asta e un „crackpot” ca mulți alții. Probabil ai observat că el a doar absolvit la Universitatea din Chicago și nu lucrează acolo! Wink


Good point.
Și științific dovedit, Abel. Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
mafalda
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Feb 2008
Mesaje: 384




MesajTrimis: 21 Noi 2009 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiecare sistem solar sufera in timp modificari permanente, atat masa creste cat si viteza unghiulara a fiecarui corp. Ca sa nu mai vorbim de pozitie, de axa, de dimensiunea/diametrul care se micsoreaza. Fiecare stea parcurge o traiectorie spiratat-elicoidala prin bratul galaxiei, plecand dela margini spre centru. Deabea acolo la centru face bum-bum cu stelele din celalalt brat, ca si cum nu ar exista alta atractie gravitationala pe parcurs intre cele doua brate.. Ce se intampla acolo cu toata energia, este alta poveste.
Rezulta logic ca domnul acela care a gandit ca Sistemul nu este fix, a avut dreptate, nu era taman el tzacanitul.
Celor ce stau pe margini la hora, ca fetele batrane, rad, arata cu deshtu si dau calificative gen "crackput".. --Sa le fie de bine, sistemul merge inainte, babele inapoi.
Cam cu cate tone creste masa Pamantului intrun an ? Asta ar trebui sa stie orice astronom amator. Cate tone de cenusa cad in capul nostru zilnic din cer, nu numai cati meteoriti, extraterestrii sau pere malaiete..
Si Soarele expulzeaza multa materie, dar si mai multa capteaza.
Dupa ce explodeaza o supernova, ramane o masa si mai mare decat cea initiala. Chiar numai masa energei expulzate depaseste de cateva ori masa anterioara supernovei. Formula ecuatiei E=mc2 nu se mai aplica..Acolo se petrec cu totul si cu totul alte fenomene decat cele "fizicesti clasice" (pt lamuriri, in faza anterioara exploziei au loc imense capturi de energii inconjuratoare, in avalansa, ceva asemanator fulgerului).
Energia radiata de explozia unei supernove influenteaza enorm zona inconjuratoare, si inca mult timp dupa. In general mai ramane inca un corp cu puternice radiatii si precesie, dar precesia nu este obligatorie.
Sa calculezi azi ceva la scara cosmica este inutil, cum am vazut in acel articol de mai sus. Trebuiesc trimise in prealabil sonde spatiale la mii si mii de ani (chiar lumina) in toate directiile, sa culeaga date locale..
Trebuie sa tii cont de pozitiile diferite pe care le are un sistem in galaxie si modificarile parametrilor spatiali, "vidul" nu e omogen, izotrop, izomorf. In mare am putea stii la ce sa ne asteptam, dar putem avea si mari surprize, suntem deabea la inceput..
Daca in apropiere de noi va exploda Betelgeuse, (in a carui con de precesie protector se afla tinut si sistemul nostru solar), nu vom avem in prealabil de unde sa stim.. Si cand vom sti, "informatia" va veni cu viteza luminii, sau ca un trasnet, ne va zgaltzai bine sau chiar ne va praji a la BBQ="berbeque"..
Pt cei interesati, in conul de precesie a lui Betelgeuse se afla mentinute gravitational mai multe sisteme solare, care sunt energetizate de o radiatie posibil gravitationala. Betelgeuse cam sta sa crape, e cam aproape de crack point, o faza critica pt o stea prea masiva pe alocuri (centrale) si prea umflata in general..
Betelgeuse este momentan mai mult o stea (mono) electrica, cu mari diferente de densitate. Exact asta ii da si precesia si spotul de radiatie unidirectional.


Ultima modificare efectuata mafalda la 22 Noi 2009 00:53, modificat de 2 ori in total
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2009 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul lui Abel a fost al 666-lea pe acest topic. Coincidence? You decide!
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Noi 2009 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing O fi 666 dar inca nu e anul 2012 ... si sunt sigur ca nici atunci nu se va termina discutia ... Wink
Sus
vux
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Apr 2009
Mesaje: 63



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Ian 2010 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate cineva sa confirme ca precesia se constata doar relativ la obiectele din exteriorul sistemului solar? (si nu -de exemplu- relativ la Luna sau planete). Am intalnit o teorie pe tema asta... ma refer la cea propusa de Walter Cruttenden. Daca e intr-adevar asa, explicatia consacrata nu mai sta in picioare.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Ian 2010 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoria stelei binare este doar una din teoriile care incearca sa explice evenimente catastrofice din trecutul geologic al Pamantului. Cei care se pricep cat de cat la astronomie au propus un companion (nedescoperit) intunecat al Soarelui si nu o stea ca Sirius care este la ani lumina de Soarele nostru (ceea ce e absurd). Exista si alte teorii care incearca sa explice catastrofele din istoria Pamantului ca de exemplu trecerea sistemului solar, cvasi-periodic prin bratele Galaxiei, zone cu densitate mai mare a materiei. Walter Cruttenden este doar unul din autorii de carti "senzationale" aparuti in decursul timpului. Vor mai apare si altii care vor castiga bani buni exploatand naivitatea unor cititori.
Sus
vux
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Apr 2009
Mesaje: 63



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Ian 2010 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am aflat in sfarsit ca sunt naiv Smile Oricum, in opinia mea, explicatiile aduse de Cruttenden sunt perfect logice (i-am citit cartea) si, daca se bazeaza pe un set de date masurabile reale (cum ar fi lipsa unei precesii relativ la obiectele din interiorul sistemului solar, accelerarea precesiei, etc.) si pot explica unele anomalii in traiectoriile sondelor spatiale Pioneer si in orbitele planetelor exterioare gen Sedna, pe mine ma conving.

Eu privesc problema in felul urmator. Avem o explicatie stiintifica, matematica, a precesiei, care insa nu e 100% exacta (altfel n-ar exista topicul asta de 40 de pagini).. dar trebuie sa ne gandim ca la fel avea si Ptolemeu in Almagest o explicatie suficient de buna a miscarilor ceresti care a rezistat 1000-2000 de ani pana la Copernic. Cu toate ca era fundamental gresita, reusea sa explice fenomenul intr-o mare si complicata masura (ceea ce imi aminteste de precesia astazi).

Eu cred ca merita sa fim putin mai receptivi, sa studiem teoriile existente (atat steaua binara a lui Cruttenden cat si Nemesis a lui Muller la care face in principal referire Doru in mesajul sau) si sa nu le respingem a priori drept incercari de imbogatire pe spatele naivilor.

Cred ca orice teorie care are ca finalitate popularizarea astronomiei este bine-venita.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2010 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Avem o explicatie stiintifica, matematica, a precesiei, care insa nu e 100% exacta (altfel n-ar exista topicul asta de 40 de pagini)..


Hei, exista 40 de pagini pe forumuri si la intrebarea daca ne tragem din extraterestri. Si daca dacii erau extraterestri. Etc. Faptul ca o chestie nu e crezuta (cum e sa zicem teoria evolutiei) nu inseamna ca "gata, nu e fundamentata 100 la 100 teoria" ci paote ca "unii nici nu vor s-o inteleaga".

Citat:
Cu toate ca era fundamental gresita, reusea sa explice fenomenul intr-o mare si complicata masura (ceea ce imi aminteste de precesia astazi).


Mda, doar ca disputa era intre mai multi oameni de stiinta, nu intre stiinta si tine...

Citat:
Eu cred ca merita sa fim putin mai receptivi, sa studiem teoriile existente (atat steaua binara a lui Cruttenden cat si Nemesis a lui Muller la care face in principal referire Doru in mesajul sau) si sa nu le respingem a priori drept incercari de imbogatire pe spatele naivilor.


Corect. Problema e ca nimeni nu mai studiaza si teoria aia care e contrazisa de teoriile astora, adica fizica... si trage concluzii pripite.

Citat:
Cred ca orice teorie care are ca finalitate popularizarea astronomiei este bine-venita.


Nu cred, petnru ca popularizarea astronomiei inseamna si popularizarea stiintei.

Citat:
explicatiile aduse de Cruttenden sunt perfect logice (i-am citit cartea) si, daca se bazeaza pe un set de date masurabile reale (cum ar fi lipsa unei precesii relativ la obiectele din interiorul sistemului solar, accelerarea precesiei, etc.) si pot explica unele anomalii in traiectoriile sondelor spatiale Pioneer si in orbitele planetelor exterioare gen Sedna, pe mine ma conving.


Eh, logica si stiinta sunt impreuna pana in momentul in care stiinta ii spune logicii ca greseste.
"Anomaliile" alea trebuie explicate cantitativ, nu prin vorbe: avem anomaliile astea deci... adica din calcule trebuie sa reiasa existenta exacta a planetei aleia. Pentru ca iti spun de pe acum ca daca fac o simulare gravitationala a sistemului solar si adaug o planeta asa, aiurea, perturarile sunt mult mai mari.

De ce ordin de marime este anomalia Pioneer?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Mecanica Cereasca Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 44, 45, 46  Urmatoare

Download topic
Pagina 45 din 46
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact