Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25078589301_d9428e00dc_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225682
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

monturi ?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
silviu9
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iun 2009
Mesaje: 2



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Iun 2009 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului: monturi ?
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Am citit mai multe lucruri despre diferite tipuri de monturi ecuatoriale, dar imi este dificil sa le compar ca si calitate (singurele criterii pe care le-am priceput pana la urma sunt pretul si greutatea pe care o pot ele sustine).

Pe mine m-ar interesa fotografia astronomica cu un instrument de 7-10kg. Stiu ca la greutatea instrumentului mai trebuie adaugate: aparatul, o luneta de ghidare etc. - deci sa zicem maxim 12 kg.

Din cate am priceput eu ar cam fi nevoie de o montura HEQ5 sau chiar EQ6. Acestea ar fi variantele "ieftine".
Intrebarea mea este urmatoarea: ce alte alternative ar fi la monturile Skywatcher?
Exista monturi mai bune, din aceleasi clase, care sa nu fie exagerat de scumpe (maxim 1500 euro)?

Multumesc.
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 08 Iun 2009 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru astrofotografiere ai nevoie de o montura buna ,deci scumpa!
Monturile de la skywatcher sunt bune...dar pentru astrofoto avand in vedere ca tubul optic are vreo 12 kg ai nevoie de cel putin o montura eq6 sau mai mare!
astrofotografiere cere multi bani investiti ca sa iasa lucru de calitate!(din pacate acest lucru ma opreste sa o fac Sad Sad )Stima!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2009 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, mai intai spune exact cu ce vrei sa fotografiezi si ce anume.
In banii aia eu ti-as recomanda ori un Losmandy GM8 ori o montura de la Vixen.
Numai bine!
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Iun 2009 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O montura CGEM de la Celestron: http://www.skywatcher.ro/Cel/monturacgem.htm

Pentru 12 kg, plus accesorii (vreo 2-3 kg) montura minima este EQ6 sau CGEM. CGEM e un EQ6 mai evoluat, motoare mai precise, precizie mai buna a softului, proceduri mai inteligente. Sunt monturi mult mai bune capabile de urmarire buna, insa nu costa 1500euro ci de vreo 5-6 ori mai mult, asa ca nu cred ca te intereseaza.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
silviu9
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iun 2009
Mesaje: 2



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Iun 2009 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor.

Catalin - cel mai mult mi-ar placea sa fotografiez obiectele deep sky. Pentru moment as putea folosi un DSLR - Canon EOS 450D. Ca si instrument am o luneta skywatcher de 80mm si pot avea acces la un telescop de 7", un maksutov, cam de vreo 7-8kg, dar din pacate nu prea potrivit pentru fotografie (f/10). O sa cumpar ceva mai potrivit in viitorul sper eu apropiat.
Insa acum ma framanta cel mai mult montura. S-ar putea face o comparatie intre un EQ6 Pro si un Losmandy GM8 sau o montura echivalenta Vixen (desigur nu acelea ff scumpe)? Am vazut ca EQ6 poate purta greutati mai mari, dar nu am nici o idee despre calitatea mecanismelor, a actionarilor etc.

Horatius - e interesanta comparatia EQ6 cu CGEM. Am citit cateva articole despre CGEM dar fiind destul de recent aparuta nu prea am bagat-o in seama. Apropo, in comparatia ta te-ai referit la versiunea EQ6 SkyScan Pro vs CGEM?
Sus
SDM
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 79



Localitate: Romania

MesajTrimis: 08 Iun 2009 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi prieteni
Monturi și iar monturi...
Să visăm frumos...poate cine știe într-o zi visele noastre vor deveni realitate.
Dacă par prea mari aceste monturi: ,,pe un cal mare și sănătos, poate încăleca un obez, dar și un copil, dar pe un ponei oare cine mai poate încăleca ?"
Problema este că acum calul mare și sănătos este prea scump pentru noi.
Urez tuturor ca tot ceea ce visăm acum într-o zi să devină realitate.
SDM
Mulțumesc



MM01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  322.47 kb
 Vizualizat:  de 5623 ori

MM01.jpg



GM4000_Assy_Med.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  65.75 kb
 Vizualizat:  de 5623 ori

GM4000_Assy_Med.jpg


Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2009 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici cateva ceva despre GM8:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=844
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=617
Eu iti recomand GM8.
Si iti mai recomand sa incepi cu astrofoto cu focale pana in 600-700mm si dupa sa urci in focala. Ai multe de invatat, iar o montura + aparatul nu te scuteste de cheltuiala. Mai trebuie sa investesti in luneta de ghidaj, camera de chidaj, etc.
Numai bine!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9083

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Iun 2009 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un cap ecuatorial de montura germana ,confectionat inca pe vremea lui Impuscatu',cu rulmenti radial-axiali cu bile ,deci cu preluarea completa a jocurilor ,pe axe de 24mm diametru-asa cred.Rugineste la Csillag in curte,nu am mai vazut-o de vreo zece ani.
Solutiile constructive seamana cu cele din a doua poza,nu sunt cele mai bune,eu le-am ales din considerente tehnologice,imi mai executam cate o piesa cand seful imi dadea voie,din ce materiale gaseam.
Monturile pozate in grup,din prima poza, au solutii constructive mult mai bune.Poate vrea cineva sa le discutam ,ca sa stim ce sa cautam la o montura buna.
Am cateva poze clasice,primite de la Dan Vidican si Costel Opriseanu,despre telescoapele-astrografele profesorului Jean Dragesco,alias Ioan Dragescu.Atunci cand acesta a fost citat ca ar avea investiti in dotari,telescoape si mai ales in monturi ,un capital echivalent cu pretul a trei automobile, am crezut la inceput ca exagereaza un pic.Ei bine,acuma cred ca nu a exagerat de loc. Mircea
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Iun 2009 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa faci astrofoto ai nevoie de o montura cu goto (chiar daca se poate si fara goto) din mai multe motive ce usureaza munca. Comparatia mea e intre EQ6 synscan goto si CGEM. CGEM este e o montura dezvoltata plecand de la eq6, insa cu multe upgrade-uri: motoare mai precise, sistem goto mai precis, accepta bara de montare losmandy 3", posibilitatea de a ghida peste meridian (extrem de importanta si putine monturi pot face asta). E noua, insa promite sa fie o montura fiabila: electronica si softul sunt testate de peste 10 ani in celelalte monturi Celestron, montura rezolva o multime de probleme ale monturii EQ6 si, la fel de important, e realizata de aceeiasi oameni care fac si EQ6. Parerea mea, si a altora, e ca aceasta montura CGEM este cea mai buna solutie la ora actuala in jur la 1500-1600 euro. Poate duce echipament pana la 20 kg fara nici o urma de stres, cu putina grija chiar si 25 kg, iar pentru astrofoto din teste eu recomand maxim 15 kg.

Losmandy GM8 e o montura buna, precisa, utilizata de multi cu rezultate, insa are cateva elemente care o fac sa nu fie cea mai buna solutie pentru astrofoto: nu poate urmari peste meridian, sistemul goto Gemini e din epoca de piatra a calculatoarelor, foarte greu de utilizat si neintuitiv, pretul e mai mare, in Europa e putin raspandita. Ca si capacitate e comparabila cu un EQ6 sau CGEM, insa cu o prelucrare mecanica in general mai buna (sunt si monturi losmandy cu probleme de mecanica).

Vixen face monturi bune, modelele mari sunt excelente. Monturile mici insa sunt cam supraevaluate la pret.

Monturile actuale sunt bune, prelucrarea mecanica e buna si variabilitatea la diferiti producatori pe acest segment de pret e cam aceeasi, asa ca in principiu nu vei primi de la nimeni o montura proasta. Sunt insa mici diferente care ofera avantaje unora, si dezavantaje altora. Oricum pe langa montura mai ai nevoie de luneta de ghidaj, autoguider, alte maruntisuri care se aduna.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2009 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:

posibilitatea de a ghida peste meridian (extrem de importanta si putine monturi pot face asta)


Poti sa explici mai bine afirmatia asta? De ce un EQ5 nu poate sa faca asta?
Numai bine!
Sus
SDM
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 79



Localitate: Romania

MesajTrimis: 09 Iul 2009 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi prieteni
Am atașat aici două monturi asemănătoare ca principiu. Acest tip de montură oferă două mișcări, o mișcare a axei telescopului în plan orizontal (360 grade) și alta în plan vertical. Prin combinarea celor două mișcări, axa telescopului se poate orienta într-o mulțime de puncte de pe cer.
Cred că are câteva avantaje: cel puțin la observațiile terestere, axa telecopului poate fi coborâtă sub planul orizontal și pare a fi mai simplă. Față de acestea vă rog să-mi răspundeți la trei întrebări:
1. ce tip de montură este aceasta ?
2. dacă se dotează cu angrenaje melcate pentru comanda în cele două plane, se poate comanda prin MPP (motoare pas cu pas) pentru astrofoto ?
3. de ce nu este abordată de astronomii amatori (cel puțin așa am înțeles eu)
Mulțumesc
SDM



eztouch_02.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.59 kb
 Vizualizat:  de 5282 ori

eztouch_02.jpg



wls-20050416-15-35-01-0608-m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  288.16 kb
 Vizualizat:  de 5282 ori

wls-20050416-15-35-01-0608-m.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iul 2009 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este montura azimutala .
comanda pe ambele axe e posibila , dar produce rotirea imaginii ce se compenseaza cu un alt motoras ce invarte aparatul foto , deci e cam complicat , fata de ecuatoriala unde se pot face poze cu un singur motoras.
Sus
SDM
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 79



Localitate: Romania

MesajTrimis: 09 Iul 2009 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O...da ! Am înțeles. Pare accesibilă pentru c-da manuală și pentru vizual.
Mulțumesc.
SDM
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5566

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2009 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie, montura EZT nu permite motorizare, decat poate, cu modificari importante pentru ca nu este construita pe baza de melc/roata dintata.
Rozeta care se vede in imagine ajuta doar la reglarea frictiunii.

Pentru vizual asa o montura e solida si buna!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact