Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224973
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Setup ultraportabil: Smart Telescope vs Tracker+apo


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 88

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2023 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
Stiu,ca se face cu softuri dedicate; dar eu vorbeam de ce a facut Cuiv si de live stacking. Parca despre asta e vorba in topicul asta.


Da, corect. Doar ca eu mai sus m-am referit strict la video-ul asta cand am zis ca e ireal ce a scos Cuiv cu multa procesare. El mai are clipuri cu rezultate din stacking si procesare automata, insa mult mai modeste. Diferenta dintre light processing si heavy processing e enorma.
Am mai zis ca eu cred ca in formatul asta automat telescopul face mai degraba EAA. Astrofotografie zic ca a scos Cuiv din el, dupa achizitie, procesare si editare pe ruta "clasica". E doar parerea mea, poate gresesc.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 19 Apr 2023 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi niste aspecte de luat in considerare:
- mai sus se pomeneste de 15 sec max expunere; aici trebuie vazut cat permite maxim montura Alt-Az pana sa apara "field rotation". Ai scris mai sus ca ei zic ca o sa mai rezolve ceva cu un software update; trebuie vazut cam la ce se asteapta sa mai rezolve si care sunt asteptarile tale.
- tot mai sus scrie ca se poate pune in mod ecuatorial; intrebarea e cum se face alinierea polara. E foarte importanta si de ea depinde cat lungi pot fi expunerile fara ghidare.
- alt aspect, la pretul asta am mari indoieli ca angrenajele sunt facute din alt material decat plastic; oare cat tin pana se uzeaza? Poate gresesc si sunt facute din materiale de calitate.
- desi toata lumea e atenta cu echipamentul, tot se intampla un necaz si sa zicem ca se deterioreaza ceva (o atingere involuntara il face sa cada, etc.); intrebarea e ei asigura reparatii si inlocuire piese mecanice/optica?

Eu personal nu am nevoie de rapunsuri la intrebarile de mai sus. Numai sa verifici ca fiecare aspect e ok cu tine (o fi ieftin, dar sunt totusi niste bani).

Apropo, si Cuiv a facut o serie de filmulete despre Dwarf.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2023 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate am inteles 15 sec e limitare din senzor, atat poate maxim.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 88

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2023 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
Ar mai fi niste aspecte de luat in considerare:
- mai sus se pomeneste de 15 sec max expunere; aici trebuie vazut cat permite maxim montura Alt-Az pana sa apara "field rotation". Ai scris mai sus ca ei zic ca o sa mai rezolve ceva cu un software update; trebuie vazut cam la ce se asteapta sa mai rezolve si care sunt asteptarile tale.
- tot mai sus scrie ca se poate pune in mod ecuatorial; intrebarea e cum se face alinierea polara. E foarte importanta si de ea depinde cat lungi pot fi expunerile fara ghidare.
- alt aspect, la pretul asta am mari indoieli ca angrenajele sunt facute din alt material decat plastic; oare cat tin pana se uzeaza? Poate gresesc si sunt facute din materiale de calitate.
- desi toata lumea e atenta cu echipamentul, tot se intampla un necaz si sa zicem ca se deterioreaza ceva (o atingere involuntara il face sa cada, etc.); intrebarea e ei asigura reparatii si inlocuire piese mecanice/optica?

Eu personal nu am nevoie de rapunsuri la intrebarile de mai sus. Numai sa verifici ca fiecare aspect e ok cu tine (o fi ieftin, dar sunt totusi niste bani).

Apropo, si Cuiv a facut o serie de filmulete despre Dwarf.



Le iau pe rand, din ce am citit si din discutiile cu proprietarii ce il detin deja:

1. La 15 secunde nu e atat de grav star-trail-ul, dar majoritatea vad ca fac in medie expuneri de 10-13 secunde, la unele obiecte 15. Deci putem presupune ca maximul tehnic este si cel real. In EQ mode, rezultatele sunt mai bune, insa nu fantastic mai bune, din ce imagini am primit de la ei. Primul upgrade insa este sa il pun pe alt trepied, nu l-as folosi pe al lui din cauza inaltimii, e foarte scund. Majoritatea celor ce il au il au pe trepied foto. Despre software se vorbeste, insa nu imi este clar daca e limitat acum de soft sau de senzor, nu am gasit inca nimic sigur despre senzor.

2. Alinierea polara se poate face prin unele metode DIY. Am vazut pe net improvizari de mini-luneta polara, un finder laser mai mic, un soi de "crosshair" facut la imprimanta 3d sau un tub/pai scurt. Cuiv are un filmulet cu alinierea lui polara, pare ok, cumva.

3. Fiind nou, majoritatea detinatorilor il au de maxim un an, inca nu am vazut la nimeni unul desfacut, probabil sa nu piarda garantia. Sper sa nu fie doar un wishfull thinking, dar oricat de ieftin ar fi, chiar si din plastic/textolit, nu cred ca ar fi sub calitatea Synta entry-level. Si, in definitiv, si daca ai uzura mare, cred ca poti face angrenaje 3d, la o adica. La un an de folosire inca nu mi-a zis nimeni ca ar fi avut probleme.

4. Da, e foarte bun customer care-ul, din ce zic oamenii. Tipul asta roman a avut probleme cu bateria, tinea doar 50%; Dobsonian Power cu filtrele UHC (schimbate anumite loturi intregi, defect de fabricatie), etc. Toti ziceau ca s-au inlocuit piesele defecte fara sa le trimita inapoi. O baterie neconforma a fost schimbata cu una noua in 12 zile. Telescopul dureaza minim 30 de zile sa ajunga, deci zic ca e ok. Dezavantaj: platesti tu transportul, in functie de piesa cam 8-14 euro. Piese de schimb sunt de la carcasa pana la senzor, din ce am inteles, desi pe site nu figureaza.

Da, le-am vazut pe toate. Dintre toti astrofotografii de pe YT, Cuiv are cel mai bogat material, banuiesc ca este si sponsorizat de ei, nu ca ar fi ceva rau. Sunt singur ca telescopul va avea si limitari si probleme, dar nu pot sa nu recunosc ca sunt usor entuziasmat sa ajunga. Vom vedea...
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 88

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2023 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Din cate am inteles 15 sec e limitare din senzor, atat poate maxim.


Foarte, foarte refractare informatiile. Pe forumuri si grupuri de detinatori se vorbeste de software update la un moment dat. In acelasi timp, altii zic ca nu se poate, fiind limitat senzorul. Ciudat este ca am cautat specificatiile tehnice peste tot si nu am gasit nimic la senzor, in afara de 2 specificatii pe unele site-uri ce il vand: una 19 secunde, alta 30 de secunde. In afara de acestea, nimeni nu specifica expunere, shutter speed, orice, am cautat destul de exhaustiv. Pesimist ar fi sa zicem ca ar avea maxim 15". Suficient zic eu pentru lucky imaging/EAA. Daca ar fi corecta specificatia cu 30", cred ca ar fi cam maximul realizabil, poate chiar prea mult.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2023 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ca l-ai comandat doar discutam discutii Smile ... dar ca idee: daca subiectul e luminos desigur n-ai nevoie de expuneri lungi, mai ai si binning-ul la indemana, in plus te limiteaza si montura ALT-AZ, asta inseamna ca obiectele mai obscure sunt (aproape) de neatacat cu dispozitivul respectiv. Stele luminoase, sau Orion ies ok si la 1 sec expunere, doar ca aici problema e ca n-ai nevoie de acel dispozitiv, o camera pe trepied cu un obiectiv 50f1.8 ar trebui sa te rezolve. Utilitatea lui e cam la limita. Insa ca pachet poate fi util in multe alte situatii mai mult sau mai putin astro: https://www.youtube.com/watch?v=sEPMX4zeQak
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 88

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2023 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam da, caci decizia este luata, insa cred ca sunt utile discutiile ca un soi de ghid de cumparare. Respecta specificatiile? Sunt corecte indicatiile date de cei ce il au deja? Exista utilitate in nisa asta noua sau e doar o jucarie inutila? Si tot asa. Plus ca genul asta de discutii pe diferite forumuri m-au ajutat si pe mine sa iau decizii in privinta unor instrumente, iar daca ce am scris pana acum aici se potriveste cu realitatea, cred ca va mai fi util cuiva.
Cat despre filmuletul pus, ai nimerit exact. Eu am cumparat Dwarful urmand 3 principii: 1. Portabilitate. 2. Capabilitati astrofotografice. 3. Asta! Smile)) https://www.youtube.com/watch?v=Jd_11GHfCbc
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2023 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Regulus a scris:
.. Eu am cumparat Dwarful urmand 3 principii: 1. Portabilitate. 2. Capabilitati astrofotografice. 3. Asta! Smile)) https://www.youtube.com/watch?v=Jd_11GHfCbc
Din punctul meu de vedere ordinea corecta este:
1. Asta!, 2. Portabilitate, .... Capabilitati astrofotografice *) Laughing

*) prin "Capabilitati astrofotografice" inteleg sa ma raportez la asa ceva:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=223419#223419


Regulus a scris:
.. am in plan o mica expeditie intr-o zona Bortle 1-2 ..
Eu as corela cu ideea initiala a topicului. Orion si ceva stele poti face si din Bucuresti, obiecte de finete sau detalii de bortle 1-2 oare pot fi atinse de aparatul respectiv?
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 88

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2023 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect. Pastrez insa ordinea, reformuland: capabilitati EAA/EEVA/VA. Orice acronim care nu implica procesare. De la procesare incolo cred eu ca vorbim de astrofotografie "ca la carte".
Ce face colegul de forum in acele extraordinare imagini, eu nu ajung nici cu un echipament teoretic dedicat astrofoto. Dupa ce am invatat cadre, calibrare, stacking, PA, ghidaj, etc, mai am acel "skill issue" care la mine mai inseamna un hop: procesare/editing. Incet-incet insa sper sa ajung si acolo. Incet pentru ca repet, eu si partea de software nu suntem foarte buni prieteni. Mereu ma prind mai greu de ceva. Laughing Procesul a fost insa lung, anevoios si, ironic poate, foarte satisfacator.
PS: Ca idee, asteptarile mele, sper sa fie si realiste: https://stargazerslounge.com/uploads/month...404870.jpg

valy a scris:
Regulus a scris:
.. am in plan o mica expeditie intr-o zona Bortle 1-2 ..
Eu as corela cu ideea initiala a topicului. Orion si ceva stele poti face si din Bucuresti, obiecte de finete sau detalii de bortle 1-2 oare pot fi atinse de aparatul respectiv?

Exact nu stiu, sincer sa fiu. Insa am vazut imagini de la utilizatori, unele cu filtru UHC din oras si fara filtru din Bortle 3-4. Doar stacking, ce ma intereseaza pe mine momentan. Imaginile erau vizibil diferite. Ma gandesc ca la un Bortle 1-2 ar fi putin mai bune, in teorie.
Adaugand si portabilitatea, zic ca se apropie cel mai bine de ce vreau eu. Plus ca acum caut si un obiectiv entry-level, ramane si o montura/tracker SH daca voi gasi, acum nu ma mai grabesc. Si atunci voi avea raspunsul, putand sa fac o comparatie exacta intre echipamente.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 88

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2023 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Update, in cazul in care mai e cineva interesat:

Am achizitionat un DSLR Canon 200D si 2 obiective: un Canon 75-300 cu rezultate decente la astrofoto, din ce reiese de aici: https://astrobackyard.com/canon-ef-75-300-astrophotography/ si un Pentacon 135mm f/2.8 la pachet, care pare si el oarecum capabil pe astrofoto.

Dar, cel mai important, a ajuns jucaria. Despachetat, asamblat si testat. Revin cu review dedicat telescopului.

Pe viitor, dupa ce imi revin financiar, cred ca urmeaza un APO si o montura usoara, dar asta in episodul urmator. Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact