Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224479
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Abordarea matematică a precesiei


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 44, 45, 46  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Mecanica Cereasca

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Noi 2007 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, Calin Pop tot face referiri la IERS dar tie nici ca-ti pasa. Poate nu stii ca e vorba de International Earth Rotation and Reference System Service. Poate nu ai auzit de catalogul de stele fundamentale FK5, de Global Positioning System, lunar & satelite laser ranging, Very Long Baseline Radio Interferometry. Toate aceste tehnici au permis construirea unui model care permite determinarea cu precizii pe care tu nici nu le visezi ale precesiei si nutatiei Pamantului. Atunci cand teoria ta proprie se va apropia macar vag de aceste precizii, te rog sa revii.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 23 Noi 2007 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Analiza dimensională a termenilor din ecuația potențialului gravitațional al Pământului, aproximat printr-un elipsoid de rotație, este următoarea:
[ G ] = m^3 X s^-2
[ M ] = kg
[ r ] = m
[ C ] = [ A ] = kg X m^2
Înlocuind, rezultă:
m^3 X s^-2 X kg X m^-1 = m^2 X kg X s^-2
m^3 X s^-2 X kg X m^2 X m^-3 = m^2 X kg X s^-2
Deci dimensional cei doi termeni sunt identici și formula este corectă ( nu am descoperit eu formula, am copiat-o ! ).



precesia_1_809.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  82.28 kb
 Vizualizat:  de 6604 ori

precesia_1_809.jpg


Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 03 Noi 2008 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Formula este corectă dimensional
Raspunde cu citat (quote)

La observația unui membru de pe forumul StiintaAzi, constat că formula pentru potențial

,

dată de Andi este corectă dimensional, deci merită să-i acord atenția cuvenită.



EDIT:
Ok, să înțeleg atunci că dacă am avea



ar însemna că termenul al doilea



al potențialului s-ar anula?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 03 Noi 2008 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da!!!
( va trebui, totuși, să detaliez! )

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 03 Noi 2008 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reproduc din Mecanica cerească a lui Tisserand, pagina 66:
Un elipsoid de revoluție ( de rotație ) exercită asupra unui punct situat pe suprafața sa, pe o paralelă al cărei sinus de latitudine este 1 pe radical din 3, o atracție egală cu cea produsă de o sferă având aceeași masă cu a elipsoidului, având același centru cu elipsoidul și trecând prin punctul respectiv.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Noi 2008 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau să apreciez încă o dată efortul făcut de Andi care a căutat pentru mine acest material relevant. Spre rușinea mea, abia acum l-am citit cu interes în întregime și am înțeles cât de concret este. Mai mult, „coincidența” dintre rezultatele acestui material și ale celui obținut de către Tiberiu Teșileanu și pus la dispoziția mea de către acesta într-unul dintre comentariile sale de pe blogul meu, trebuie să mă pună pe gânduri.

Mi se pare foarte relevant faptul că ambele materiale prezintă același potențial și ajung la aceeași valoare pentru precesie. Trebuie să recunosc în această „coincidență” un argument puternic în favoarea explicației actuale.

Din păcate, deși este un argument puternic, încă nu sunt convins și vă rog să mă iertați pentru asta. Cea mai mare îndoială a mea este legată de direcția precesiei (fiind, dealtfel, prima mea îndoială în legătură cu explicația actuală). În limitele gândirii mele, consider că materialul lui Andi (și al lui Tibi) nu rezolvă problema direcției precesiei.

Așa că, dacă mai aveți puțin timp pentru mine, aș dori să-mi explicați de ce direcția precesiei este perpendiculară pe ecliptică și nu este paralelă cu ea, așa cum ar trebui să fie o precesie determinată de un cuplu aflat mereu în planul eclipticii?

P.S. N-ar fi mai bine să nu „poluăm” acest forum cu o asemenea discuție? N-ar fi mai bine să deschidem o discuție proaspătă în forumul mai teoretic de pe saitul universulcunoasterii.ro?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Tiberiu Tesileanu
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Sep 2008
Mesaje: 82



Localitate: Princeton, NJ

MesajTrimis: 06 Noi 2008 06:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă bucur să văd că ai acceptat faptul că momentul forțelor care acționează asupra Pământului este conținut în planul eclipticii: într-adevăr, acest fapt este implicat de independența energiei potențiale la rotații în jurul unei axe perpendiculare pe ecliptică (să o numim axa z).

Faptul că momentul este în planul eclipticii înseamnă că variația momentului cinetic este cuprinsă în acest plan, și deci componenta z a momentului cinetic este constantă. Modulul momentului cinetic este de asemenea aproape constant, ca o consecință a conservării energiei, și deci unghiul făcut de direcția momentului cinetic cu axa z este aproximativ constant. Cum viteza unghiulară de rotație proprie a Pământului este foarte mare, momentul cinetic este aproape perfect aliniat cu direcția axei Pământului, și deci am demonstrat că unghiul de înclinare a axei Pământului rămâne aproximativ constant.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 06 Noi 2008 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident, momentul este în planul eclipticii doar atât timp cât presupunem că precesia este perpendiculară pe acest plan. Suntem, deci (după opinia mea) într-un cerc vicios: explicăm direcția precesiei presupunând că ea este perpendiculară pe planul eclipticii.

Ca să ieșim din acest cerc vicios ar trebui făcut un raționament independent de direcția actuală a precesiei. De exemplu, din câte înțeleg eu, nu există niciun argument teoretic care să ne împiedice să presupunem că energia potențială este independentă la rotații în jurul axei x paralele cu planul eclipticii. Din moment ce mediem mișcarea de revoluție, această mișcare nu mai poate constitui un reper, iar variația momentului poate fi perpendiculară pe ecliptică.

Așadar, o soluție ar fi să nu mai mediem această mișcare și să obținem valoarea precesiei în funcție de viteza (vectorială) de revoluție a Pământului. M-ar interesa măcar o rezolvare numerică a acestei probleme, în ipoteza că facem calculul într-un număr n finit de puncte pe orbită. Atunci, pentru viteza de revoluție nulă ar trebui să obținem o precesie de titirez (aproximativ paralelă cu planul eclipticii). Așa să fie oare?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 15 Noi 2008 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum depinde precesia de înclinație?
Raspunde cu citat (quote)

Sunteți de acord cu formula precesiei



care apare în atașamentul



din postul lui Andi?

Dacă da, sunteți de acord că din această formulă reiese că pentru unghiuri mici valoarea precesiei crește? Este normal acest lucru din moment ce teoria explicației actuale susține că înclinarea este o cauză a precesiei? Este normal ca micșorând înclinarea să crească precesia?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 15 Noi 2008 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Momentul "analizei dimensionale" l-am depășit.
Cred că putem depăși și momentul "înclinării axei Pământului".
Mai am "puțintică răbdare"!!!

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Tiberiu Tesileanu
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Sep 2008
Mesaje: 82



Localitate: Princeton, NJ

MesajTrimis: 17 Noi 2008 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai înțeles greșit, Abel. Singura presupunere pe care am făcut-o în deducerea energiei potențiale (în afară de aproximația că raza Pământului este mult mai mică decât distanța Pământ-Soare) este că Pământul se învârte în jurul Soarelui pe o orbită stabilă, și că perioada acestei mișcări de revoluție este mult mai mică decât perioada unei eventuale precesii. Această ultimă presupunere este perfect justificată de valoarea foarte mică a momentului forțelor exercitate de Soare asupra Pământului, care la rândul ei e justificată de valoarea foarte mică a excentricității Pământului. Deci nu putem în nici un fel să "presupunem" că energia potențială este invariantă la rotații în jurul oricărei alte axe. Formula pentru energia potențială este unic determinată (în aproximațiile pe care ți le-am expus), și formula respectivă este invariantă la rotații în jurul axei z, nu x.

Apropo, dacă tot vorbim despre axa "x", în ce direcție ar fi axa respectivă îndreptată? Ține minte că trebuie să analizezi sistemul dintr-un sistem de referință inerțial ca să nu trebuiască să te complici cu pseudoforțe, și deci Pământul nu are o poziție fixă pe orbita sa în jurul Soarelui.

Nu știu dacă o să am timpul sau interesul să încerc să fac o simulare numerică a precesiei. Oamenii de știință au făcut deja asta, începând încă dinaintea inventării calculatorului. Dacă te duci la o biblioteca sau la o universitate și cauți cu suficientă sârguință, sunt convins că o să reușești să gasești articolele respectiv. Spun "articolele" pentru că astfel de simulări nu prea au cum să fie incluse în cărți. Cărțile, însă, vor avea argumente similare cu cele pe care ți le-am arătat deja; de exemplu uită-te prin
http://quod.lib.umich.edu/cgi/t/text/text-...no=ABR5166

Din păcate multe din cărțile sau articolele care privesc subiectul ăsta mai în detaliu sunt scrise cu mult decenii în urmă, așa că sunt destul de greu de urmărit din cauza notațiilor.

Formula pe care ai arătat-o în ultimul post seamănă foarte mult cu cea pe care am dedus-o și eu (sau, mai bine zis, au dedus-o Hand & Finch), deci cred că este corectă. Faptul că înclinarea axei este cea care produce precesia este corect. Implicația acestui fapt este că momentul forțelor se anulează când inclinarea e zero, și asta poți să vezi cu ușurință din atașamentul pe care l-ai postat. Ceea ce se întâmplă e că pe măsură ce înclinarea se micșorează, mărimea momentului forțelor necesar pentru a produce o variație importantă a unghiului (așa cum l-am notat eu) devine din ce în ce mai mică. Tocmai de-aia în atașamentul tău, viteza unghiulară se obține împărțind momentul forțelor la o expresie care e proporțională cu
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Noi 2008 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
Momentul "analizei dimensionale" l-am depășit.
Andi, să nu uităm că, din păcate, tu nu ai contribuit cu nimic la depășirea acelui moment, ci am fost nevoiți să așteptăm contribuția lui Electron.
Citat:
Cred că putem depăși și momentul "înclinării axei Pământului".
Și eu cred același lucru.
Citat:
Mai am "puțintică răbdare"!!!
Cred că nu este o atitudine corectă, științifică. Dacă nu ai timp, înțeleg.

Tiberiu Tesileanu a scris:
Singura presupunere pe care am făcut-o în deducerea energiei potențiale (în afară de aproximația că raza Pământului este mult mai mică decât distanța Pământ-Soare) este că Pământul se învârte în jurul Soarelui pe o orbită stabilă
Eu cred că ai mai făcut o presupunere. În materialul tău spui: „Matricea de rotație
de la sistemul XY Z la xyz se obtine rotind întâi în jurul axei Z cu un unghi
, apoi în jurul axei X cu un unghi , și în final în jurul axei Z din nou, cu un unghi
.” (sublinierile sunt făcute de mine). Cum se justifică această ordine de efectuare a rotațiilor? Nu cumva este doar o presupunere pentru deducerea energiei potențiale?
Citat:
Apropo, dacă tot vorbim despre axa "x", în ce direcție ar fi axa respectivă îndreptată?
De exemplu, poți s-o alegi ca fiind linia solstițiilor în anul 2000.
Citat:
Nu știu dacă o să am timpul sau interesul să încerc să fac o simulare numerică a precesiei.
Și eu sunt în aceeași situație. Până atunci suntem chit Smile . Oricum, mulțumesc mult pentru referință. Am răsfoit puțin cuprinsul ei și constat că este foarte bine elaborată. Putem să o folosim cu succes în dialogul nostru asupra precesiei. Încă nu am aflat în care parte a ei se discută mai concret despre precesie, dar sunt convins că este suficient de amănunțită pentru a ne face o idee. Când voi avea timp, o voi frunzări mai atent.

Citat:
Ceea ce se întâmplă e că pe măsură ce înclinarea se micșorează, mărimea momentului forțelor necesar pentru a produce o variație importantă a unghiului (așa cum l-am notat eu) devine din ce în ce mai mică. Tocmai de-aia în atașamentul tău, viteza unghiulară se obține împărțind momentul forțelor la o expresie care e proporțională cu
Deci, vrei să spui că pe măsură ce înclinarea se micșorează, momentul „produce o variație importantă a unghiului ”? Deci, concret, vrei să spui că viteza unghiulară de precesie crește pe măsură ce înclinarea scade?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 17 Noi 2008 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie îmi place principiul lui Maupertuis dar nu și "principiul minimizării acțiunilor"!!!
Am arătat succint cum se calculează precesia luni-solară a Pământului; rezultatul calculelor confirmă teoria. Pentru mine fenomenul este clar.
Dacă Pământul nu avea forma elipsoidului de rotație nu aveam precesie, nutație, etc. dar nici "dureri de cap"!!!
Matematica este un instrument cu care "modelăm" realitatea fizică; fenomenul fizic trebuie înțeles fără forma matematică.
Este adevărat că nu am timpul necesar pentru intervenții prompte și detaliate.
Aștept o eventuală infirmare a calculelor prezentate de mine.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Tiberiu Tesileanu
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Sep 2008
Mesaje: 82



Localitate: Princeton, NJ

MesajTrimis: 17 Noi 2008 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu cred că ai mai făcut o presupunere. [...] Nu cumva este doar o presupunere pentru deducerea energiei potențiale?


Nu, nu este. Cred că am fost suficient de atent când am scris postul meu încât să epuizez toate presupunerile pe care le-am făcut.

Așa cum am încercat să te mai conving (și credeam că ai înțeles), definiția unghiurilor Euler este complet generală. Se pare că încă nu mă crezi... Cea mai generală rotație este dată de o matrice 3x3 ortogonală și cu determinant 1. E ușor de văzut că definiția asta e echivalentă cu a da trei versori perpendiculari doi câte doi, așezați în așa fel încât să formeze un triedru drept. Matricea de rotație pe care ți-am arătat-o este cea mai generală posibilă pentru că fiind dat un triedru oarecare, îl poate transforma în orice alt triedru. Lucrul ăsta e foarte simplu de demonstrat. Deci, din nou, definind unghiurile Euler așa cum am facut-o, nu am făcut nici o presupunere în plus!

Poate ce-ți provoacă ție nelămuriri este faptul că <i>se întâmplă</i> să fie egal cu viteza de precesie. Într-adevar, acest fapt este datorat alegerii unghiurilor Euler. Le-aș fi putut alege în orice alt fel și rezultatul ar fi fost identic, numai că ar fi trebuit să depun mai multă muncă pentru a extrage informațiile utile. Dacă unghiurile Euler ar fi fost , definite după placul tău (dar în așa fel încât toate rotațiile să fie acoperite), atunci viteza de precesie ar fi fost o combinație liniară mai complicată de (unde coeficienții la rândul lor ar fi depins de unghiurile Euler). Repet, dacă ai fi dus calculele până la cap cu o definiție alternativă a unghiurilor Euler (și există multe definiții care se folosesc relativ frecvent), ai fi ajuns la același rezultat.

(Apropo, dacă tot vorbim despre axa "x", în ce direcție ar fi axa respectivă îndreptată?)
Citat:
De exemplu, poți s-o alegi ca fiind linia solstițiilor în anul 2000.


Exact. Și având în vedere că sistemul tău nu are nimic de a face cu axa respectivă (cu excepția momentului solstițiului din anul 2000), înseamnă că axa respectivă nu va avea nici un rol esențial în răspunsul pentru mișcarea de precesie. Singura direcție care poate avea vreun rol este cea perpendiculară pe ecliptică, pentru că este singura care este (aproximativ) constantă pe o întreagă perioadă a mișcării de precesie.

Citat:
Deci, concret, vrei să spui că viteza unghiulară de precesie crește pe măsură ce înclinarea scade?


Da, asta vreau să spun. Îți reamintesc că atunci când s-a dedus formula respectivă, s-a împărțit prin , și deci nu te poți aștepta ca formula să fie valabilă pentru unghiuri de înclinare foarte mici. Dar pentru unghiuri moderate, viteza unghiulară de precesie într-adevăr crește cu scăderea unghiului.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Noi 2008 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
Aștept o eventuală infirmare a calculelor prezentate de mine.
Am tot căutat în materialul prezentat de tine un argument pentru faptul că variația torsiunii pe direcția echinocțiilor s-ar afla mereu în planul eclipticii (ca să putem justifica astfel direcția precesiei), dar, din moment ce ai mediat valoarea torsiunii de-a lungul unui an, variația ei nu mai apare. Așadar, cred că materialul postulează direcția precesiei fără să demonstreze teoretic și independent de direcția reală a precesiei că variația torsiunii ar rămâne în planul eclipticii. Mă poți ajuta să găsesc în materialul tău justificarea teoretică a faptului că variația torsiunii este în planul eclipticii?




Tiberiu Tesileanu a scris:
Așa cum am încercat să te mai conving (și credeam că ai înțeles), definiția unghiurilor Euler este complet generală.
Eu știu că unghiurile lui Euler se stabilesc în funcție de linia nodurilor. Și mai știu că linia nodurilor depinde de planul (xy sau xz sau yz) cu care intersectezi planul ecuatorului (planul perpendicular pe axa de rotație). Așa că stabilirea unghiurilor lui Euler nu este chiar atât de arbitrară cum lași tu să pară aici. Evident, aceasta este singura particularitate la care m-am referit, dar ea este o particularitate foarte relevantă în cazul nostru. Ea coincide cu ceea ce bine spui mai jos în legătură cu viteza de precesie.

Citat:
Poate ce-ți provoacă ție nelămuriri este faptul că <i>se întâmplă</i> să fie egal cu viteza de precesie.
Exact, asta este una dintre probleme! Cum se „întâmplă” asta?

Citat:
dacă ai fi dus calculele până la cap cu o definiție alternativă a unghiurilor Euler (și există multe definiții care se folosesc relativ frecvent), ai fi ajuns la același rezultat.
Din păcate, nu cred asta. Alegerea planului de intersecție se face înainte de alegerea unghiurilor lui Euler (implicit, a liniei nodurilor) și după ce știm în ce direcție variază axa de rotație. Așa că, din câte înțeleg eu, teoria prezentată de tine și de Andi nu justifică în niciun fel direcția precesiei, ci se bazează pe ea, considerând-o evidentă. Ba chiar, e foarte posibil ca o altă alegere să nu mai necesite medierea anuală, ceea ce ar putea duce la o formulă mai generală, valabilă și pentru interesantele viteze de revoluție intermediare.

Citat:
având în vedere că sistemul tău nu are nimic de a face cu axa respectivă (cu excepția momentului solstițiului din anul 2000), înseamnă că axa respectivă nu va avea nici un rol esențial în răspunsul pentru mișcarea de precesie.
Așa ar fi dacă partea pe care am subliniat-o eu în ceea ce spui ar fi adevărată. Din păcate, ea rămâne nedemonstrată încă. Atunci când ai susținut asta, ai avut mereu în minte presupunerea că direcția teoretică a precesiei este identică cu direcția ei reală. E doar o presupunere încă.

Citat:
Singura direcție care poate avea vreun rol este cea perpendiculară pe ecliptică, pentru că este singura care este (aproximativ) constantă pe o întreagă perioadă a mișcării de precesie.
Iată afirmația care confirmă mai clar ceea ce am spus mai sus. Este un argument bazat pe precesia reală și nu rezultă din teorie.

Citat:
Citat:
Deci, concret, vrei să spui că viteza unghiulară de precesie crește pe măsură ce înclinarea scade?


Da, asta vreau să spun. Îți reamintesc că atunci când s-a dedus formula respectivă, s-a împărțit prin , și deci nu te poți aștepta ca formula să fie valabilă pentru unghiuri de înclinare foarte mici. Dar pentru unghiuri moderate, viteza unghiulară de precesie într-adevăr crește cu scăderea unghiului.
Nu face confuzia între unghiuri mici și unghiuri nule. Există o diferență uriașă între ele. Cu unghiuri mici putem face oricâte împărțiri vrem. Tocmai pentru că mi-ai adus argumentul împărțirii cu zero, am modificat cerința mea, formulând-o doar pentru unghiuri mici și nenule. Așadar, dacă pentru unghiul nul îți înțeleg, în parte, obiecția (sau, mai bine zis, amân o discuție cu tine legată de limite de funcții cu valori tinzând la zero), pentru unghiurile nenule nu mai înțeleg care este motivul ce anulează valabilitatea formulei. Nu văd nicăieri în materialele voastre vreun argument teoretic care ar putea distruge generalitatea formulei, obligând-o să rămână valabilă strict doar pentru unghiuri apropiate de 23 grade, așa cum argumentezi tu. Din moment ce analiza teoretică din materiale nu impune asemenea limite, nu mai înțeleg de ce le impui la final când vezi că formula duce la aberații în contradicție cu modelul. Modelul spune că una dintre cauzele precesiei este tocmai înclinarea axei, deci ar trebui ca precesia să se intensifice atunci când înclinarea crește, nu atunci când înclinarea scade.

E ceva putred aici!

În final, aș vrea să vă întreb și pe voi, direct:
-care este direcția precesiei dacă viteza de revoluție este mult mai mică decât viteza de precesie?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Mecanica Cereasca Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 44, 45, 46  Urmatoare

Download topic
Pagina 36 din 46
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact