Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

aceleasi (vechi) dileme dobson-iene


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Florin Sirius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Feb 2015
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Mar 2016 00:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tubul (versiunea colapsabila-Flextube) 10.4 kg, fara cautator si ocular (nu ca ar conta prea mult) iar montura 12.1 kg. Le-am cantarit personal. Daca mai doresti si alte detalii, te pot ajuta cu placere.
_________________
Binoclu: Bresser Hunter 10x50
Telescop: Sky-Watcher Dobson 203mm/f6 Flextube Black Diamond
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 06 Mar 2016 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de detalii Smile...in urmã cu cativa ani buni,cand am vãzut pt. prima datã un Dob de 8 " cu tub intreg am fost socat cat de mare si greu poate fi...by the way,existã si versiunea de 16" cu tub intreg Rolling Eyes ...in fine,pt. mine e foarte importantã greutatea si dimensiunile unui instrument,din moment ce nu am masinã...deocamdatã mã multumesc cu lunete si Mak-uri de mici dimensiuni,dar pe viitor as vrea si eu un Flextube de 8"...poate cu o monturã Dobson home-made,mult mai compactã si mai usoarã decat cea comercialã
Sus
Florin Sirius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Feb 2015
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Mar 2016 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu aveam masina nici nu ma gandeam la asa ceva. Eu n-am fost surprins cand l-am primit, il vazusem pe cel de 10" cu tub intreg, unde intr-adevar, si eu fusesem impresionat de dimensiuni. Nu degeaba sunt poreclite „boilere” Smile.
_________________
Binoclu: Bresser Hunter 10x50
Telescop: Sky-Watcher Dobson 203mm/f6 Flextube Black Diamond
Sus
Florin Sirius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Feb 2015
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Mar 2016 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O parere despre telescop si dupa experienta de pe teren. Smile Tocmai ce-am venit de la a doua seara de observatii. Din pacate a fost vant puternic in seara asta si n-am reusit sa stau nici macar o ora. Aseara insa a fost ceva mai bine. Am petrecut aproximativ 2 ore sub cer, pana niste nori mi l-au acoperit si a trebuit sa-mi strang sculele si sa plec acasa.
Locul de observatie a fost pe un deal la 20 km de oras.

Cu telescopul m-am obisnuit destul de repede. Am invatat sa-l colimez, desi aici inca nu sunt pe deplin multumit. Colimatorul laser nu intra fest in adaptorul de 1.25" (o fi adaptorul de vina?) si acest joc (chiar daca il strang cu cele doua suruburi de fixare) influenteaza colimarea.
Am verificat pe teren alinierea cautatorului cu telescopul, am mai facut mici reglaje (m-am folosit de Sirius). Colimarea se pastrase binisor, dar nu-mi pot da seama exact (cu precizie) din cauza acelui joc, care modifica pozitia punctului de laser pe oglinda principala, de fiecare data cand il introduc in adaptor.

Mi-a placut sa petrec mult timp cu Jupiter. Acum este si la opozitie. Am folosit ocularul cu focala de 25 de mm, si am putut distinge cele doua benzi mai pronuntate, lunile galileene. Cu ocularul de 10 mm se vedeau si mai bine dar si alte detalii, desi ma chinuiam sa tin planeta in ocular. Dar cel mai bine s-a vazut aseara cand (pe un cer mai bun) am avut si un ocular de 7,5 mm (cred) si am putut vedea si marea pata rosie. E fascinanta planeta asta. Sunt totusi la inceput, inca ma acomodez cu fosuser-ul, cu miscarea tubului si a monturii. Dar ca sa inchei topicul asta... ma declar multumit (inca odata) de achizitia facuta. Astept sa ajung la casa de la tara unde poluarea luminoasa urbana e inexistenta (50 km de cel mai apropiat oras).
Cer senin!
P.S - multumesc d-lui Mircea pentru urari.

_________________
Binoclu: Bresser Hunter 10x50
Telescop: Sky-Watcher Dobson 203mm/f6 Flextube Black Diamond
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 08 Mar 2016 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimatorul laser se poate verifica astfel: îl așezi într-un suport-capră asemănător cu cel cu ajutorul căruia se tăiau lemnele cu fierăstrăul. Proiectezi spotul pe un perete la 2,3 sau 4 m (cu cât distanța este mai mare eroarea se observă mai ușor). Apoi sucești suportul laserului cu 180 de grade. Dacă laserul este decolimat spotul de lumină va avea altă poziție pe perete, respectiv de 2X eroarea. Din șuruburile de reglare ''scoți'' jumătate de eroare. Repeți operațiunea de mai multe ori sucind suportul laserului. Operațiunea este încheiată dacă după o rotire complectă a laserului, spotul luminos rămîne fix.
Treci apoi la colimarea telescopului cu un căpăcel găurit la mijloc. Operațiunea se cunoaște și nu mai insist asupta ei.
Verifici cu colimatorul laser. S-ar putea ca fascicolul să nu bată în cerculețul oglindei principale. Cauza poate fi nepependicularitatea focuserului pe axa optică a telescopului. (în prealabil faci niște manșoane de hârtie ce le înfășori pe laser ca acesta să nu joace în focuser)
S-ar putea ca doar adaptorul de la 2'' la 1,25'' să fie de vină și îl corectezi doar pe acesta optimizînd înclinarea și strângând din nou șuruburile de fixare a ei. Parcurgi întreaga cursă a focuserului și verifici spotul .
Dacă spotul se mișcă pe oglindă când focuserul parcurge cursa este o eroare a angrenajului focuserului.
Dacă punctul rămîne fix și excentric ajustezi secundara. Repeți operațiunea. Pare complicat, dar nu este. și oricum colimarea se verifică la fiecare început de sesiune de observații.
De multe ori focuserele la instrumentele comerciale nu rup gura tîrgului din mai multe puncte de vedere, dar verificate și optimizate sunt utilizabile pentru vizual

_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact