Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m38eklein_195.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224007
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Luna


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
astronomu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mar 2012
Mesaje: 62



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 30 Mar 2012 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Luna
Raspunde cu citat (quote)

Seara trecuta am avut parte de un cer foarte curat asa ca am facut mai multe cadre la Luna.

Telescop:80/900
Aparat: Nikon D3100

26 cadre la 1/10 sec

Sper sa va placa!



Lunafin.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  324.82 kb
 Vizualizat:  de 18820 ori

Lunafin.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2012 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos. Ai facut stack presupun. Incearca si la o rezolutie mai mica: iei poza originala, ii dai resize, eventual o convertesti la nivele de gri ca sa scapi de culorile inerente achromatului, o pui in stack si la sfarsit wavelets. Ai aplicat wavelets?
Sus
astronomu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mar 2012
Mesaje: 62



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 30 Mar 2012 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 30 Mar 2012 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sugestie : avem deja un topic important de astrofotografie a Lunii, deschis la astro-foto incepatori.

Nu ma deranjeaza ca ai deschis alt topic care trateaza acelasi subiect, dar te anunt doar ca nota informativa.

Il gasesti aici :

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=87685#87685


Felicitari pentru fotografie !

Inca o sugestie : incearca sa tragi un singur cadru si va iesi mult mai frumos si mai clar.

Evident, tragi mai multe si selectezi ulterior pe cel mai clar. Ma refer sa incerci si fara Registax.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 30 Mar 2012 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite un exemplu, cum mi-a iesit Luna dintr-un singur cadru :

http://www.astrobin.com/full/5867/?mod=none
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Feb 2013 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun si eu aici un videoclip cu Luna, fara suparare. Smile

http://www.youtube.com/watch?v=0KKBCNfZJao
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 06 Feb 2013 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:

Inca o sugestie : incearca sa tragi un singur cadru si va iesi mult mai frumos si mai clar.

Evident, tragi mai multe si selectezi ulterior pe cel mai clar. Ma refer sa incerci si fara Registax.


De ce crezi asta? Ai si vreun argument solid?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Feb 2013 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Argumentul solid sunt multiplele fotografii pe care le-am realizat la Luna utilizand cadre singulare.

Nu generalizez, ca un singur cadru ar aduce mai multe detalii decat o fotografie bine realizata prin tehnica suprapunerilor de cadre, dar in cazul fotografiei colegului nostru i-am sugerat sa incerce si tehnica "mono-cadru" in speranta ca ii va iesi ceva mai bun decat ce postase anterior.

Sigr ca sunt de acord cu faptul ca o fotografie alcatuita din zeci sau sute de cadre suprapuse, corect realizata depaseste la numarul de detalii o expunere unica.

Mai jos iti atasez si argumentul care m-a facut sa ii sugerez sa incerce si aceasta tehnica simpla aplicata de mine . Poti compara apoi numarul de detalii si calitatea/ claritatea cu imaginea colegului nostru caruia ii sugerasem sa incerce si aceasta varianta.

Cele doua poze sunt cadre unice, trase de mine afocal printr-o luneta de numai 60 mm apertura.
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 06 Feb 2013 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu comparam mere cu pere, nu ar trebui sa compari imaginile tale cu imaginea lui. Aparatura, conditiile atmosferice, experienta pot sa difere.
Iti sugerez urmatorul experiment: fa un stacking cu cele doua cadre ale tale si vezi daca rezultatul e mai bun decat fiecare cadru in parte. Nu stiu daca rezultatul va fii relevant din cauza ca ai doar doua cadre pentru stack. Dar cred ca merita incercat...
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Feb 2013 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Dar de ce este facuta comparatia intre o poza in focar cu una afocal?
Sunt domenii optice diferite de unde preiei imaginea - nu mai vorbesc de calitatea imaginii datorate calitatii sticlei si numarului de lentile prin care trece...
Am constatat de multe ori ca o poza, de exemplu, tot la Luna, trasa in focar, pe un acelasi telescop, arata mai putin bine decat una afocal, cu mentinerea raportului de incadrare (ma refer la cadru unic).

Btw, sunt absolut convins ca Teo nu e strain de tehnica stivuirii imaginilor, ce inseamna/presupune si la ce foloseste Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Feb 2013 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aciduzzu a scris:
Ca sa nu comparam mere cu pere, nu ar trebui sa compari imaginile tale cu imaginea lui. Aparatura, conditiile atmosferice, experienta pot sa difere.
Iti sugerez urmatorul experiment: fa un stacking cu cele doua cadre ale tale si vezi daca rezultatul e mai bun decat fiecare cadru in parte. Nu stiu daca rezultatul va fii relevant din cauza ca ai doar doua cadre pentru stack. Dar cred ca merita incercat...


Ca sa nu mai lungim discutia fara rost, eu ti-am explicat exact punctul meu de vedere in mesajul anterior.

Nu au fost comparate mere cu pere ( ci doar imagini selenare obtinute prin tehnici diferite), dar daca doresti sa o faci personal nu ma deranjeaza.

Poti experimenta diferite variante, pentru ca fiecare este liber sa isi perfectioneze tehnica.
Pana la urma conteaza ca rezultatul final sa fie unul frumos !

Nu ar avea niciun rost sa suprapunem doua cadre bune (single frame) pentru ca mare imbunatatire nu ar iesi. Daca am fi avut macar zece sau cateva zeci de cadre bune, cu siguranta ca ar fi iesit un rezlutat mai bun dupa suprapunere .

Era vorba doar despre o sugestie pe care am facut-o unui coleg, sugestie care dupa cum bine stii tine de alta tehnica ( afocala ) deci nu de fotografia in planul focal, fotografiile fiind cadre unice.

Daca consideri ca aici comparam mere cu pere este libera ta optiune sa crezi ce doresti si sa experimentezi ceea ce consideri.

Subiectul il consider incheiat din mesajul anterior, de cand ti-am argumentat si explicat foarte clar continutul afirmatiilor mele anterioare.

De asemenea am spus mai sus ca :

"Sigur ca sunt de acord cu faptul ca o fotografie alcatuita din zeci sau sute de cadre suprapuse, corect realizata depaseste la numarul de detalii o expunere unica."


Numai bine !
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 06 Feb 2013 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da, atata timp cat pastram un ton civilizat, are rost sa lungim discutia pentru ca, dupa parerea mea, prin sfatul tau, l-ai indrumat pe colegul nostru intr-o directie gresita. Si nu ai adus niciun argument pentru asta.

Comparand imaginea ta cu a lui nu ai demonstrat ca tehnica sugerata de tine e mai buna decat a lui ci doar ai comparat doua imagini facute cu instrumente diferite, in conditii diferite si de doua persoane cu experienta diferita (de asta spuneam ca ai comparat mere cu pere). Deci nu poate constitui un argument.

Nu conteaza tehnica prin care a fost facuta captura (afocal sau in focar). Post-procesarea imaginii e la fel. Deci n-am inteles ce ai vrut sa zici cu diferenta de tehnica (focar - afocal) dintre cele doua situatii.

Nu ai neaparat nevoie de zeci sau sute de cadre pentru stacking. Raportul semnal/zgomot creste cu radacina patrata a numarului de cadre. Deci, daca ai patru cadre, raportul asta se dubleaza. La planete, raportul semnal zgomot este foarte mic, de aia ai nevoie de cat mai multe cadre.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Feb 2013 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aciduzzu a scris:

Nu ai neaparat nevoie de zeci sau sute de cadre pentru stacking. Raportul semnal/zgomot creste cu radacina patrata a numarului de cadre. Deci, daca ai patru cadre, raportul asta se dubleaza. La planete, raportul semnal zgomot este foarte mic, de aia ai nevoie de cat mai multe cadre.


E corect.

De aceea am si spus ca nu pun mai presus tehnica unor cadre unice si nu spun ca ar oferi mai multe detalii decat mai multe cadre suprapuse.

Afirmatia mea se referea strict la poza lui.

Sunt intru totul de acord ca stackingul pe cadre bune conduce la detalii foarte frumoase fata de imaginile "single frame".

Sugestia mea fata de imaginea colegului noastru se referea doar la o alternativa, sa incerce si un cadru singular in speranta ca ii va iesi o poza mai buna. Personal in cadrele mele am scos mai multe detalii decat a reusit el la acea data in fotografia respectiva obtinuta prin suprapuneri de mai multe cadre.

Asta este tot ce i-am spus, in speranta ca va obtine ceva mai bun.

Eu nu indemn si nu am indemnat pe nimeni intr-o directie gresita .

De aceea am spus ca nu are rost sa continuam aceasta discutie cand am explicat din start ceea ce explic si acum.
De lipsa unui ton civilizat nu cred ca se pune problema.
Daca tonul discutiei ar aluneca pe un fagas neplacut m-as opri deoarece nu imi sta in caracter sa intretin conflicte.

Daca ai echipament si faci astro-foto ar fi frumos si util pentru toti membrii forumului ( inclusiv pt. mine ) sa postezi imagini obtinute de tine la categoriile respective si sa explici eventualele tehnici utilizate. Din asta am invata cu totii.

Eu inca nu am o camera buna care sa filmeze, asa ca voi continua un timp pe cadre singulare sau cel mult voi face suprapuneri, dar pe un numar restrans de fotografii.

Numai bine !
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 16 Feb 2013 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca topicul cu "Lady Luna in imagini" este inca blocat asa ca postez si eu aici.

Fotografia este facuta luna trecuta prin luneta de 60 mm.

Acum este innorat de mai bine de o saptamana asa ca postez si eu ce am prin baza de date.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 722



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 19 Feb 2013 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vroiam sa fac un mozaic mare despre terminatorul lunar la F/15, insa dupa doar 3 capturi au venit norisorii ... asa ca raman cu asta (pentru moment)


conv_video0009 19-19-40_g4_ap61_stitch.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  75.66 kb
 Vizualizat:  de 18117 ori

conv_video0009 19-19-40_g4_ap61_stitch.jpg



_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact