Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Copernicus.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

pareri ref la 3 "scule" foto


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 11 Dec 2006 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: pana acum...
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
aecrimla a scris:
Pana acum am intzeles ca Atik este mai bun !!


da si nu.
Depinde ce doresti sa faci, si eu cred ca vorbim de deepsky astrofotografie, atunci poti sa ramai foarte bine la EOS300D, rectificata.
Cu ea se pot face dupa rectificare mai departe poze terestrice (familia, hobby) si poze astronomice.
Este, din cauza ca aceasta camera nu era gandita la astrofotografie, putin mai neconvinabil a preda pozele facute de la camera la PC si a le prelucra. Este mai neconvinabil a gasii focus la producerea pozelor si sant niste connect-problems de resolvat, DAR MERGE.
Cu ATIK primesti tot "din o mana" si este mai usor a proceda astrofotografic, dar acum treube sa "cantaresti" decisia. Si daca zici ca ai putea plati o camera Atik, ar fii dat gandul, daca in pretul asta sau putin mai mult, se ia o camera CDD-Astro absolut de profesionala de la SBig sau StarlightXpress.
De asta am zis antai ca ce a scris Alex, este adevarat. Iti dau un link unde poti vedea, ce poze face un prieten cu Camera Canon EOS300D si cu EOS20D, dar tot sub aspectul ca toate connections de la camera la PC sant deja facute si daca-i vezi echipajul, cate cabluri agata de la telescop la PC, crezi ca te pierzi.
Nebulae http://www.watchgear.de/html/nebel.htm
Galaxii http://www.watchgear.de/html/galaxien.htm

Pozele sant facute ori cu un Newton f/4 sau cu un ED 80 (si cateva cu obiective fotografice)

pai asta ma dezavantajeaza, ce nu pot sa Fokusez imaginea decat prin viewfinderul ala mic iar la o Astro Cam pot sa vad direct pe calculator.

Daca este o solutie sa pot vizualiza poza inainte de a face Long exposure pictures si focalizarea sa o vad pe un ecran ar fi super...

_________________
CAVOK
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2006 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
pai asta ma dezavantajeaza, ce nu pot sa Fokusez imaginea decat prin viewfinderul ala mic iar la o Astro Cam pot sa vad direct pe calculator.

aceasta comoditate nu justifica sub nici o forma suma realmente astronomica a unei camere video de mare rezolutie.
cum a reusit prietenul lui Robert sa faca treba super buna cu o camera foto asa vei reusi si tu chiar daca ar fi sa intinzi 1 milion de cabluri intre PC si telescop.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 11 Dec 2006 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Citat:
pai asta ma dezavantajeaza, ce nu pot sa Fokusez imaginea decat prin viewfinderul ala mic iar la o Astro Cam pot sa vad direct pe calculator.

aceasta comoditate nu justifica sub nici o forma suma realmente astronomica a unei camere video de mare rezolutie.
cum a reusit prietenul lui Robert sa faca treba super buna cu o camera foto asa vei reusi si tu chiar daca ar fi sa intinzi 1 milion de cabluri intre PC si telescop.


Daaaaa...... da nu shtiu cum le-a legat , ca daca as sti as face si eu la fel.

Daca poate Robert sau altii care au mai facut asa ceva, sa-mi faca o schema la ce si unde a modificat camera mi-as face-o singur ca pot si eu numai sa vad o schema...

Atunci mi-as lua inca o camera DSLR doar sa pot vizualiza Imaginea inainte de a face poza pe ceva mai mare decat viewfinderul aparatului.

_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Dec 2006 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu stiu cum a facut prietenul meu aceste examene Smile . Exista un program care se cheamaDRSL-Focus si cu acest program este posibil a face intai test-shoot (scurt) unde se poate vedea la o histogram cat de focusat este obiectul (steaua). Adica mai vina inca un cablu intre PC si camera.
Eu o sa intreb prietenu exact ce este nevoit a face connect intre EOS300D si PC si o sa dau informatia aici pe forum.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2006 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am jucat si eu un pic cu aparatul si are inclus un soft "remote capture" cu care pot sa fac o poza si apoi sa o vad pe ecranul laptop-ului. In plus am niste gradatii pe axul motorului care antreneaza focuser-ul si pot face reglaje (inca nu l-am folosit conectat la circuit dar este excelent pentru reglaj fin).Din 5-6 poze test obtineam un focus bun cu powershot-ul.


focuser.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  36.99 kb
 Vizualizat:  de 6393 ori

focuser.jpg



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 11 Dec 2006 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:

Daaaaa...... da nu shtiu cum le-a legat , ca daca as sti as face si eu la fel.

Pai.. vei avea nevoie de 2 cabluri. Cablul USB pe care deja il ai la camera si prin care se vor descarca imaginile in calculator, iar calculatorul va transmite informatiile legate de iso, timp de expunere etc. Aici apare o problema. Prin USB nu se pot comanda expuneri mai lungi de 30 de secunde. Pentru a tine expunerea cat vrei tu, mai ai nevoie de un cablu serial sau paralel care sa mearga de la calculator la mufa pentru telecomanda a camerei. In concluzie ai nevoie de 2 cabluri pentru a face 300D-ul sa lucreze cum trebuie. Nu cred ca te incurca 2 cabluri Smile Bine, se mai adauga cele de la montura Smile dar te descurci Wink
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2006 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Declansatorul flexibil nu poate fi folosit manual ? DSLR focus costa bani...as vrea sa folosesc remote capture.
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 11 Dec 2006 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merge si declansator manual, no problem. Si e usor de bricolat unul, daca nu il ai pe cel original. Varianta cu 2 cable este pentru control full din computador. Dar si eu tot cu declansator manual ma joc fiindca n-am port paralel sau serial la laptopuri si nu-mi plac adapoarele de la usb la serial sau paralel ca numai probleme mi-au facut.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 11 Dec 2006 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
Merge si declansator manual, no problem. Si e usor de bricolat unul, daca nu il ai pe cel original. Varianta cu 2 cable este pentru control full din computador. Dar si eu tot cu declansator manual ma joc fiindca n-am port paralel sau serial la laptopuri si nu-mi plac adapoarele de la usb la serial sau paralel ca numai probleme mi-au facut.


Ar mai fi un impediment legat de temperatura exterioara in momentul observatiei ,,, Nu stiu daca 300 D suporta temperaturi negative la observatii indelungate,,,.
Eu nu am folosit aparatul decat pe timp frumos, cald iar daca i-l voi folosi la temperaturi sub 0 Grade , oare cum se va comporta.?
rezista functional la - 10 - 15 grade ?

merci

_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Dec 2006 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
alexconu a scris:
Merge si declansator manual, no problem. Si e usor de bricolat unul, daca nu il ai pe cel original. Varianta cu 2 cable este pentru control full din computador. Dar si eu tot cu declansator manual ma joc fiindca n-am port paralel sau serial la laptopuri si nu-mi plac adapoarele de la usb la serial sau paralel ca numai probleme mi-au facut.


Ar mai fi un impediment legat de temperatura exterioara in momentul observatiei ,,, Nu stiu daca 300 D suporta temperaturi negative la observatii indelungate,,,.
Eu nu am folosit aparatul decat pe timp frumos, cald iar daca i-l voi folosi la temperaturi sub 0 Grade , oare cum se va comporta.?
rezista functional la - 10 - 15 grade ?

merci

la -10 sau -15 grade nu pot zice, ca la noi nu avem asa temperaturi. Dar prietenul asta a fost la inceputul anului cu o grupa la munte (Alpen) si acolo a avut frig la cam -5 sau -8 grade. Acolo a functionat camera fara baz. Desigur este asa ca in rece, power-akku nu tine asa de lung.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 11 Dec 2006 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sub -10 mai afce figuri, adica se intampla sa nu mai rapunda la nici o comanda pana nu se face un on/off. Cel putin 300D-ul meu asa face. La temperaturi mai mari de -10 nu mi-a facut probleme.
Si dupa cum zicea si Robert, se consuma acumulatorii mai repede. Dar asta se poate fenta. Ziceai ca vrei sa-ti faci observator fix unde o sa ai si sursa de tensiune. Exista adaptor ca sa faci 300D-ul sa functioneze cu tensiune de 220 alternativ.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2006 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general gama temperaturilor de functionare pentru o camera video este cuprinsa intre -10 si +50 grd celsius.
nu vad nici un motiv special ca o camera foto sa aiba alt domeniu de temperatura in functionare.
asadar sub -10 grade nu va mai puteti baza pe nimic pentru o functionare sigura.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 11 Dec 2006 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
In general gama temperaturilor de functionare pentru o camera video este cuprinsa intre -10 si +50 grd celsius.
nu vad nici un motiv special ca o camera foto sa aiba alt domeniu de temperatura in functionare.
asadar sub -10 grade nu va mai puteti baza pe nimic pentru o functionare sigura.

Iata un motiv in plus pentru care as opta pentru un CCD astro si nu un DSLR.

Acum este adevarat ca Senzorul CCD al lui Atik nu are atatzia pixeli disponibili, decat 300 D, dar chiar si asa daca facem un calcul , la cum stau ei acolo reiese:

DSLR 300 D => dimensiune = 22.5 x 15.0 mm CMOS sensor; 8.2 million effective pixels =>24 pixeli / mm patrat.

ATiK 16HR=> dimensiune = CCD Chip size 10.2mm x 8.3mm: Resolution 1390 x 1040 pixels ( 1,445,600 pixels ) => 17 pixeli / mm patrat.

In plus Atic este produsa sa functioneze in conditii de temperatura cat mai scazute cu atat mai bine ( valabil in general la toate Astro CCD ).
Avand in vedere ca nu are parti in miscare ca DSLR-ul si ca partea Soft a camerei ruleaza pe un CPU sau Laptop, nu esti limitat sa folosesti doar functiile Camerei , ca in cazul DSLR, avantajul este net in favoarea Atik...
Chiar daca este o Camera cu un CCD monocrom , poti folosi Filtrele care costa f putin impreuna cu adaptorul ala circular urmand sa le stachezi cu programele aferente.

Intradevar diferenta de rezolutie este notabila intre cele doua dar chiar si asa la 1.45 Mpix rezolutie la Atik se observa daca printezi imaginile 1:1...in rest eu nu cred ca ar conta asa de mult aceasta diferenta pentru un ( Amator de Astronomie ) ca mine .

_________________
CAVOK
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2006 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cat de bine functioneaza laptop-ul si astronomul la sub -10 grade celsius Razz .
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 11 Dec 2006 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
Nu stiu cat de bine functioneaza laptop-ul si astronomul la sub -10 grade celsius Razz .


Pai asta-i ca telescopul este la rece in Observator iar eu la caldura sub observator... intre camera CCD si mine cu laptop va fi doar un cablu... Very Happy

_________________
CAVOK
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact