Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Halo_lunar_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

pareri ref la 3 "scule" foto


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 10 Dec 2006 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului: pareri ref la 3 "scule" foto
Raspunde cu citat (quote)

am de ales intre 3 disp. foto din care am unul .


1 - Canon EOS 300D , -care trebuie modificat pt AstroFoto

2 - ATiK 16HR + Filter Wheel For 5x 1.25" Filters

3 - Meade Deep Sky Imager Pro II Kit w/ Meade Autostar Suite & Meade RGB Color Filter Set

Link:

1 http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30d/page2.asp

2 http://www.telescope-service.com/atik/start/atikstart.html#ATK16

http://www.telescope-service.com/atik/star...l#Zubehoer

3 http://www.opticsplanet.net/meade-deep-sky-imager-pro-ii-kit.html

Intre Atik si Meade care spuneti ca s-ar merita cumparata.

Camera foto Canon intentionez sa o modific Astro , dar mi-ar trebui o a 2-a camera pt inca un telescop.

Merci.

_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2244



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea 300D este cel mai bun dintre cele 3.
Intre cele doua camere nu stiu care este mai buna. Dar am niste prieteni care au DSI si care nu sunt foarte multumiti de ele.
Numai bine!
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 10 Dec 2006 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Dupa parerea mea 300D este cel mai bun dintre cele 3.
Intre cele doua camere nu stiu care este mai buna. Dar am niste prieteni care au DSI si care nu sunt foarte multumiti de ele.
Numai bine!


Cum am mai zis DSLR-ul i-l am doar ca trebuie modificat si asa voi face, dar mai am nevoie de inca un CCD si trebuie sa aleg intre Meade si Atik....

deci ?

_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2244



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu unul nu stiu sa iti zic. Ar trebuie sa cauti bine pe net si sa alegi. Asa as face eu.
Numai bine!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Dec 2006 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atik e mai bun clar decat DSI care e destul de trotineta.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 10 Dec 2006 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului: date tehnice...
Raspunde cu citat (quote)

...........................................................................................................
1 Atik

Camera ATiK 16 HR

Chip Monochrome: Sony Chip ICX-285 AL
Resolution 1390 x 1040 pixels ( 1,445,600 pixels )
Chip size 10.2mm x 8.3mm - diagonal 13.15mm
Pixel size 6.45 x 6.45 um
BIT 16 BIT
Computer Port USB 1.1 Download time max. 15s
Cooling Peltier cooling (25° below ambient temp.)
Preview funtion only approx. 1 second download time
Power supply 12V DC - 0.8A power consumption
Protective glass optical glass - BK-7

...........................................................................................................

...........................................................................................................
Meade

CCD Sensor - High Sensitivity Monochrome Sony EXview HADT CCD Sensor (ICX429ALL)
Chip Dimensions - 5.59mm (w) x 4.68mm (h); 8mm diagonal (type ½)
Pixels - 752 x 582 pixels (437,664 pixels)
Pixel Size (in microns) - 8.3 microns (w) x 8.6 microns (h)
Temperature Sensor - Built in temperature sensor measures degrees in celsius and matches it to each dark frame
A/D Conversion 16-bit (greater image depth and contrast)
Min. - Max. Exposure Time - 1/10,000 of a second to one hour
USB Compatibility - High Speed 2.0 and 1.1

*************************************************************

_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2244



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atik.
Numai bine!
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 10 Dec 2006 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Eu unul nu stiu sa iti zic. Ar trebuie sa cauti bine pe net si sa alegi. Asa as face eu.
Numai bine!


parerile sunt impartite si inclina in favoarea Meade chiar daca la Caracteristici tehnice Atik este mai bun, dar despre Atik nu am gasit review-uri decat pe siturile dealerilor care nu sunt de luat in seama , parerea mea.

_________________
CAVOK
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Dec 2006 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda.. n-am inteles de ce DSI-ul asta e atat de ridicat in slavi pe forumuri. M-am jucat cu unul si dezamagirea este mare.. foarte mare Very Happy
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Dec 2006 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu dintre cele 3, avand in vedere ca ai un 300D, nu mi-as lua nici unul. Nu stiu la ce vrei sa folosesti un ccd dedicat. Daca vrei sa il folosesti numai pentru ghidare, atunci nu merita sa arunci atatia bani pe un ccd dedicat, mai bine iei un NexImage de la Celestron (care e acelasi lucru cu un webcam Philips ToU II 840k). Dar daca vrei sa faci astrofotografie de lunga durata cu un ccd dedicat, atunci mai bine un Atik. Unul dintre motivele pentru Atik este ca are racire cu element peltier, deci imaginile vor fi mai putin zgomotoase. Nu stiu ce racire si daca are un Meade DSI, insa dupa pretul unui DSI nu e mare lucru de capul lui. Lucrurile de calitate de obicei costa scump. Gasesti pe internet atatea review-uri despre DSI pentru ca e ieftin, e Meade, si atunci lumea il cumpara. Despre Atik nu gasesti pentru ca nu se vand la kilogram, precum la Meade, si sunt mai scumpe. In plus Atik este facut in Europa, nu in SUA, si s-ar putea si de aici sa rezulte o mai putina utilizare a lui.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 10 Dec 2006 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
Atik e mai bun clar decat DSI care e destul de trotineta.


Alex are drepate, dar comparand perturile.
MEADE DSI merge la poze deepsky, dar Atik este sigur o camera mult mai buna, dar costa deja dublu ca MEADE.
Asa ca daca se intreaba ce diferenta este intre producte, trebue sa fie scris, cat vrea/poate fie platit si dupa asta facem diferente bune.

Daca s-ar putea cumpara ATIK, atunci s-ar putea cumpara si alte camere, poate SBig, sau StarlightXpress.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 10 Dec 2006 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Eu dintre cele 3, avand in vedere ca ai un 300D, nu mi-as lua nici unul. Nu stiu la ce vrei sa folosesti un ccd dedicat. Daca vrei sa il folosesti numai pentru ghidare, atunci nu merita sa arunci atatia bani pe un ccd dedicat, mai bine iei un NexImage de la Celestron (care e acelasi lucru cu un webcam Philips ToU II 840k). Dar daca vrei sa faci astrofotografie de lunga durata cu un ccd dedicat, atunci mai bine un Atik. Unul dintre motivele pentru Atik este ca are racire cu element peltier, deci imaginile vor fi mai putin zgomotoase. Nu stiu ce racire si daca are un Meade DSI, insa dupa pretul unui DSI nu e mare lucru de capul lui. Lucrurile de calitate de obicei costa scump. Gasesti pe internet atatea review-uri despre DSI pentru ca e ieftin, e Meade, si atunci lumea il cumpara. Despre Atik nu gasesti pentru ca nu se vand la kilogram, precum la Meade, si sunt mai scumpe. In plus Atik este facut in Europa, nu in SUA, si s-ar putea si de aici sa rezulte o mai putina utilizare a lui.


Vreau sa folosesc DSLR-ul, ( dupa modificarea cu filtrul Baader ) la astro foto pe un SN 6" pe montura LDX75, iar ghidajul cu un Celestron Nextimage pe care i-l am si pe asta + Celestron 102 / 600 Refractor .

Al 2-lea CCD astro ( cred ca va fi ATIK ) vreau sa-l folosesc pe un MAK 180 mm / HEQ5 - GOTO, ghidat cu Tare'ce soft cu 1 din cele 4 Laptopuri,,,, unul este pt SN, al 2-lea pt MAK, ( Laptopurile ( 3 )le-am prins la Superoferta la un dealer in Arad)

1 Asus 7vc
2 IBM T 42P
3 FlyBook V33i
4 Sony ( adus din state ) Sony VAIO® PCG-GRS700


Cum am mai spus aici pe forum in alt topik vreau sa-mi fac un observator fix, de aceea la Mak i-mi iau un Pillar ca sa fie mai stabil, deci spatiul unde sa pun toate sculele nu va fi o problema.
Va fi de genul Top down la o suprafata de aprox 15 Mp( 4,ceva / 3, ceva ).

_________________
CAVOK
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru toata lumea spun ca "E MARE PACAT SA STRICATI ATATIA BANI PE O CAMERA VIDEO CU SENZOR DE 752x582".
Nu v-ati intrebat niciodata de ce exista o diferenta atat de mare la rezolutie intre un CCD de camera foto si un CCD de camera video?
In general camerele video au fost dezvoltate pe baza unui astfel de CCD (752x582) pentru a urmari imagini dinamice unde detaliul conteaza mai putin si chiar nu e perceput de ochi.
Pentru imagini statice eu cred ca o asemenea rezolutie este insuficienta.
Doua tipuri de baza stau la baza dezvoltarii majoritatii CCD-urilor camerelor video:
1.Sony HyperHAD
2.Sony ExviewHAD
ambele modele au fost dezvoltate in varianta 1/3" si 1/2" ca marime, si ambele posibilitati, monocroma si color.
Veti putea intalni desigur si alti hibrizi cu diverse terminatii dar baza de plecare e mereu aceeasi.
O camera video monocroma cu astfel de senzor are de obicei o sensibilitate care poate ajunge la 0.01 Lux si un raspuns foarte bun in infrarosu, lucru care o avantajeaza mult la astro (exceptand rezolutia).
O camera video color cu acelasi tip de senzor poate ajunge la cel mult 0.1 Lux si un raspuns aproape inexistent in infrarosu (din cauza filtrului montat in fata senzorului). este mai spectaculoasa ca e color dar e catastrofala la performante.
Din punct de vedere constructiv avem de aface asadar cu "aceeasi Marie dar mereu cu alta palarie".
Singura imbunatatire pe care o vad utila este racirea cu element Peltier la unele camere.
Concluzia: daca tot vrei sa-ti iei camera video si ai bani de stricat, macar ia una cu rezolutie mai mare (1390x1040).
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 10 Dec 2006 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului: pana acum...
Raspunde cu citat (quote)

Pana acum am intzeles ca Atik este mai bun !!
_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Dec 2006 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: pana acum...
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
Pana acum am intzeles ca Atik este mai bun !!


da si nu.
Depinde ce doresti sa faci, si eu cred ca vorbim de deepsky astrofotografie, atunci poti sa ramai foarte bine la EOS300D, rectificata.
Cu ea se pot face dupa rectificare mai departe poze terestrice (familia, hobby) si poze astronomice.
Este, din cauza ca aceasta camera nu era gandita la astrofotografie, putin mai neconvinabil a preda pozele facute de la camera la PC si a le prelucra. Este mai neconvinabil a gasii focus la producerea pozelor si sant niste connect-problems de resolvat, DAR MERGE.
Cu ATIK primesti tot "din o mana" si este mai usor a proceda astrofotografic, dar acum treube sa "cantaresti" decisia. Si daca zici ca ai putea plati o camera Atik, ar fii dat gandul, daca in pretul asta sau putin mai mult, se ia o camera CDD-Astro absolut de profesionala de la SBig sau StarlightXpress.
De asta am zis antai ca ce a scris Alex, este adevarat. Iti dau un link unde poti vedea, ce poze face un prieten cu Camera Canon EOS300D si cu EOS20D, dar tot sub aspectul ca toate connections de la camera la PC sant deja facute si daca-i vezi echipajul, cate cabluri agata de la telescop la PC, crezi ca te pierzi.
Nebulae http://www.watchgear.de/html/nebel.htm
Galaxii http://www.watchgear.de/html/galaxien.htm

Pozele sant facute ori cu un Newton f/4 sau cu un ED 80 (si cateva cu obiective fotografice)

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact