Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Semenic,_Telescopul_e_in_masina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie Barlow pe 2 inch.


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2012 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
...astronomia adevarata.
La ce anume te referi?
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 02 Oct 2012 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Der Pirate-in primul mesaj din topic am vazut cele 2 barlow-uri unu de la APM si celalalt de la Omegon cred.As zice ca celelalt e mai bun pt telescopul tau,chiar daca-i mai scump.De ce? Cred ca trece mai usor lumina prin el.Eu as lua pe cel de la Omegon.Nu am explicatia alegerii,dar eu in locul tau asta as face.probabil deja ai ales ce-i mai bun
Spor!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 02 Oct 2012 00:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy-parerea mea din putina "bruma" de experienta pe care o am cred ca astronomia adevarata incepe atunci cand ochiului ii place ceea ce vede.Pt mine asta inseamna minim 110 marire in DSO si de la 250 in sus la planete.luna ar putea face exceptie,ca-i suficient de mare.Pe limbajul telescopaelor apertura suficenta,focala suficienta si calitate...toate astea merg impreuna,nu se pot separa.Altfel pe mine nu ma satisface din punct de vedere astronomic.Asta nu insemna ca lunetele pe care le am ma multumesc.ceva-ceva am reusit sa vad cu 90/1000,motiv pt care vreau sa-mi"imbunatatesc" putin RFT-ul cu accesorii mai bune si diversificate,folosind marire mai mica desigur.
Scuze pt off-topic
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 04 Oct 2012 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citind pe aici: http://www.excelsis.com/1.0/entry/gso-2-2x...6368d814ed, am observat ca acest barlow este foarte apreciat in randul utilizatorilor. Astfel, am reusit abia astazi sa dau comanda, nu pentru o bucata, ci doua.
Maine le primesc si eventual le fac o proba.
Unul este pentru ocularul GSO 30mm, 70 grade, iar celalalt pentru Hyperion zoom. Obtin astfel la ocularul de 30mm inca doua focale, 15mm cu extensie si 20mm doar cu grupul de lentile, toate astea la 70 grade.
Hyperionul zoom il duc pana in 4mm si de ce nu chiar mai putin. http://agenaastro.com/gso-2-2x-ed-barlow-lens.html

Deasemenea am mai comandat un filtru CrystalView Moon tot pe 2 inch. Sper sa fie bun la Luna, alt filtru pentru Luna pe 2 inch nu am gasit. http://magazin.telescop-expert.ro/filtru-cristalview-508mm.html
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2012 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Der Pirate a scris:
...nu pentru o bucata, ci doua....
Asta-i ca-n bancul ala: am la capul patului doua pahare, unul plin pentru daca mi se face sete, altul gol pentru daca nu mi se face sete Smile
Spor.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 04 Oct 2012 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Der Pirate a scris:
...nu pentru o bucata, ci doua....
Asta-i ca-n bancul ala: am la capul patului doua pahare, unul plin pentru daca mi se face sete, altul gol pentru daca nu mi se face sete Smile
Spor.


Asa pare la prima vedere. Mai sapa Laughing

Hai tot eu: Hyperionul zoom il duc pana in 4mm si de ce nu chiar mai putin. Nu vad cum as face asta doar cu un singur barlow.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 04 Oct 2012 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Der Pirate

Ai fi suprins ce ai putea obtine cu un teleconvertor 2x foto clasic, chiar mai vechi (cel mai convenabil pe m42 pentru adaptarea la T2). In primul rand dispune de corectia distorsiunilor si CA, ceea ce la un Barlow face sa sara pretul bine de tot. Eu am facut un ocular de 10mm dintr-o combinatie de ocular de binoclu de 22mm , inel macro pe m42 si un astfel de teleconvertor. Chestiunea interesanta este ca rezultatul general este mai bun decat la un ocular Apex de 28mm in combinatie cu un Barlow SW ED pe 2" !
Teleconvertoare (mai ales pe m42) gasesti destul de usor. Daca ai deja unul, categoric merita macar o incercare...
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 04 Oct 2012 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck, inteleg ce spui dar, am incercat trei oculare SkyWacher Planetary de 2,5mm, 4mm si 6mm, acelea la 270ron. Nu cred ca mai are rost sa spun ca rezultatul a fost jalnic: rezolutie foarte slaba, reflexii interne insuportabile. Am avut norocul ca le-am putut returna. Am mai incercat varianta ocular zoom + lentila barlow 2x + barlow 2x si spre surprinderea mea, desi cam multa sticla, imaginea era mult mai curata si fara pic de reflexie. Toate astea au fost aplicate unui ocular SP Omegon zoom 8-24. Sunt sigur ca obtin imagini si mai bune cu acelasi setup aplicat ocularului Hyperion zoom. De aici nevoia de doua barlow-uri 2x. Daca existau si 3x il luam pe ala si eram mai castigat: sticla mai putina, pret mai mic.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2012 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca pui ocularul in barlow mai in exterior nu te duce spre 3x?
Pe de alta parte 1200/2 = 600x, esti destul de curajos Smile.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 04 Oct 2012 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Daca pui ocularul in barlow mai in exterior nu te duce spre 3x?
Pe de alta parte 1200/2 = 600x, esti destul de curajos Smile.


Pai da duce spre 3x dar, 1200/2,66 = 451? De unde atata curaj Smile

Prima data se insurubeaza doar lentila barlow-lui la baza ocularului, ceea ce il face 1,5x, adica 5,33mm. Iar acel 5,33mm introdus intr-un barlow complet 2x rezulta 2,66mm. Iar 1200/2,66=451. Deci ma cam incadrez in limitele telescopului. Oricum fiind un ocular cu zomm daca este prea mult nimic mai simplu.

LE: Multe aspecte ne raman ascunse, probabil si cu scop comercial. Este mult mai profitabil pentru furnizori sau dealeri sa-ti vanda un ocular sau mai multe de o anumita calitate si un anumit pret decat un banal barlow. Dar cel mai bine este sa incercam cat mai multe variante si eventual sa ne oprim asupra aceleia care ne convine mai tare. Varianta de mai sus am incercat-o si stiu sigur ca functioneaza mult mai bine decat multe oculare planetare. Ca sa nu mai zic de usurinta schimbarii grosismentelor, poate unul dintre cele mai importante aspecte.


Ultima modificare efectuata Adrian Sirean la 05 Oct 2012 00:32, modificat de 3 ori in total
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 05 Oct 2012 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am studiat si eu anul trecut problema Hyperioanelor si imi aduc aminte ca am respins varianta de zoom tocmai din cauza combinatiei cu Barlow (l-am luat in final pe cel de 5mm care nu are problema asta particulara). Mai exact, ocularul zoom nu merge bine cu orice Barlow si nu este vorba neaparat de calitatea Barlow-ului ci de faptul ca necesita un design optic dedicat. Din cauza asta Baader a scos un Barlow special pentru ocularul lor de 8-24mm (in fine, normal ca Baader afirma ca merge si cu restul ocularelor de la ei):

http://skywatcher.ro/Baader/barlow_hyperion.htm

Aici citez in mod special:
"- optimizat pentru performanta optica perfecta cu ocularul Hyperion Zoom 8-24mm;"

http://hyperionzoomlover.blogspot.ro/2011/...105mm.html
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 05 Oct 2012 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am incercat dar imi pare marketing pur.
Daca si vremea este de partea mea, maine ies la o sesiune de observatii. Si revin cu impresii. Si eu sunt curios.
Daca nici asa nu merge, le returnez si nu vad alta solutie decat acel barlow. Desi nu imi place ideea.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 05 Oct 2012 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mai ales sa incerci si ce zicea Valy cu variatia distantei dintre ocular si Barlow, poate in combinatie si cu distanta dintre Barlow si secundara. Si in ultima instanta poti sa si diafragmezi putin Barlow-ul daca tot e pe 2" ca sa mai reduci si din distorsiuni. Altfel Baader castiga cu Barlow-ul lor si e pacat Smile ...de 455 RON mai bine iti iei cu diferenta acceptabila pe cel de 5mm care merge garantat cu Barlow in cazul tau.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 05 Oct 2012 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faza cu variatia distantei dintre ocular si Barlow, sau cu distanta dintre Barlow si secundara am incercat-o deja. Trebuie prea mult scos din suport sa se cunoasca ceva. Astfel ansamblul nu mai sta bine si nu este prea sigur. Deci exclus.
O varianta mai buna ar fi marirea distantei dintre barlow si ocular cu un tub de extensie Baader dar in acest fel apare inevitabil vignetarea. Deci iarasi exclus. Am intors-o si eu pe toate partile.

Ideal ar fi fost un barlow 3x. Dar eu n-am gasit.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2012 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru puteri mari chiar ai nevoie de 2"?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact