Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_011009_07_st240_pts7.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224695
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfârșitul Fizicei


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Ce sanse avem ca-n urmatorii 50 de ani sa avem o teorie unificatoare ?
Sub 10%
20%
 20%  [ 2 ]
25%
10%
 10%  [ 1 ]
50%
20%
 20%  [ 2 ]
75%
50%
 50%  [ 5 ]
Voturi totale : 10

Autor Mesaj
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 00:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfârșitul Fizicei
Raspunde cu citat (quote)

Ideea de a descrie limitele fizicii a reprezentat o adevarata provocare. In fiecare zi, portalurile de informatii specifice de pe Internet abunda in prezentarea a noi si noi articole stiintifice, rapoarte privitoare la experimente, modele stranii sau teorii indraznete, ce imping frontierele acestei discipline dincolo de ceea ce ne-am fi putut imagina cu o seara inainte, cand am inchis calculatorul si ne-am deconectat de la retea. O intreaga serie de aplicatii patrunde dinspre laboratoarele de cercetare spre un nou tip de industrie, atenta sa speculeze si sa incorporeze cele mai marunte gaselnite tehnologice in productia curenta.

In ultimele secole fizica a evoluat atat de mult reusind sa unifice diferite ramuri ale acestei stiinte, ramuri care pana atunci erau considerate total diferite. Toate aceste unificari au sugerat faptul ca ar exista o ecuatie fundamentala care sa explice totul. Acesta misterioasa ecuatie este "visul lui Einstein" si a multor fiziceni, acela de a unifica intreaga fizica.

Am deschis acest topic ca urmare a unei afirmatii celebre si viu disputata,
afirmatie a lui Stephen Hawking, conform careia avem una din doua sanse ca in urmatoarele doua decenii umanitatea (a se citi comunitatea stiintifica) sa intre in posesia unei teorii unificate complete. Stephen Hawking tot face aceasta apreciere referitoare la elaborarea unei teorii unificate a fizicii in urmatorii 20 de ani, de vreo doua decenii si mai bine incoace, cel putin de la discursul inaugural sustinut cu ocazia atribuirii Catedrei de profesor de matematica la Cambridge, in 1980, dar teoria tot n-a aparut ...

Va reprezenta sfarsitul fizicei acesta teorie ? Va fi ea elaborata in urmatorii 50 de ani ?

Exclamation In urmatoarele mesaje am adaugat afirmatii ale unor foarte cunoscuti fiziceni in privinta unui "sfarsit al fizicei" ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tom Kibble, de la Colegiul Imperial din Londra: „Eu cred ca avem 50% sanse sa gasim, in urmatorii 20 de ani, o teorie unificata a campului completa, capabila sa descrie toate fortele si particulele fundamentale. Dar ma opun cu tarie ideii conform careia asta va insemna sfarsitul fizicii teoretice- acesta este un mit reductionist“.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michio Kaku: „teoria superstringurilor este teoria unificata completa - theory of everything - sau un nimic - theory of nothing - nu exista cale de mijloc. Dar, chiar si in cazul fericit in care superstringurile vor avea succes, situatia va fi asemanatoare jocului de sah - degeaba stim regulile, asta nu ne face mari maestri. Vor putea trece secole pana ce vom epuiza toate implicatiile si aplicatiile unei astfel de teorii unificate complete“.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gerard ‘t Hooft, laureat al premiului Nobel: „Desi cred ca este de imaginat o teorie finala integratoare, suntem inca la multe generatii departare de ea“.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luciano Maiani, director general al CERN: „fizica nu este ca un fel de catarare pe Everest. Seamana mai degraba cu incercarea de a-l atinge pe zero absolut. Pe masura ce te apropii de scopul demersului tau, noi clase de fenomene isi fac aparitia, solicitand un efort suplimentar pentru intelegerea lor. Experimentele aflate in desfasurare in domeniul fizicii particulelor investigheaza scala Fermi – la energii echivalente cu de 200 de ori masa protonului - si stim ca noi fenomene - precum, poate, supersimetria - trebuie sa apara la energii de zece ori mai mari. Gravitatia cuantica, pe de alta parte, nu va deveni testabila decat cand vom atinge scala Planck, adica de 1019 ori masa protonului. «Predictia» lui Hawking se bazeaza pe ideea ca nimic nu se va intampla intre aceste doua limite si ca toate se vor aranja de la sine, daca putem uni gravitatia cu teoria cuantica, printr-un efort pur teoretic. Parerea mea este ca acest scenariu este departe de a fi dovedit si chiar departe de a fi admisibil“.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eugene Parker: „Ideea ca, prin mazgalirea ultimei ecuatii de camp, fizica va ajunge la capat este naiva pana la extrem. In 1885, de exemplu, Maxwell completa ecuatia campului electromagnetic prin adaugarea termenului deplasarii electrice in legea lui Ampère. Acesta a reprezentat inceputul electromagnetismului, nu sfarsitul lui. Cand Schrödinger si Dirac au scris ecuatia undei in mecanica cuantica, acesta a fost inceputul fizicii cuantice, nu sfarsitul ei. Cand Einstein a scris ecuatiile relativitatii generalizate acesta a fost inceputul teoriei moderne a gravitatiei si a cosmologiei contemporane, nu sfarsitul ei. Ati prins ideea!“.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.


Ultima modificare efectuata Alexandru Rautu la 08 Dec 2006 00:59, modificat de 2 ori in total
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chris Quigg de la Fermilab concluzioneaza cel mai frumos Smile : „nu stiu ce sa spun despre sfarsitul fizicii, dar sper ca se intrevede macar sfarsitul predictiilor stupide facute de fizicienii teoreticieni“.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.


Ultima modificare efectuata de catre Alexandru Rautu la 08 Dec 2006 01:00, modificat de 1 data in total
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 00:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca avem sub 10% sanse de a elabora o teorie unificatoare ... si nici de cum acesta nu ar reprezenta un sfarsit al fizicei ci un nou inceput ... o noua oportunitate de a duce tehnologia spre "extrem" si sa cream lucruri pe care nici nu am putea sa ne le imaginam ... si continui sa cred ca afirmatia lui Chris Quigg e cea mai tare Very Happy si are si dreptate pe de o parte Razz
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 08 Dec 2006 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rautu, o adevarată Teorie Unificatoare ar reprezenta cu siguranță un nou început al Fizicii. Spiritul nostru resimte cel mai mult necesitatea acestei teorii revoluționare.

Eu cred că trebuie să punem în discuție șansele mentalului uman de a prelua această nouă teorie și nu șansele de a fi elaborată.

Gândește-te, majoritatea se așteaptă că această nouă teorie să exceleze în formule matematice salvatoare. Adevărul este că această nouă teorie va trebui să reprezinte în primul rând un cumul de idei salvatoare.

Este omul de știință pregătit să includă în lumea fizicii moderne ca elemente de bază cumulul de idei?

Este Fizica pregătită să nu mai respingă așa-zisele argumente Filosofice (ideile)?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate domu' Iacob? Tocmai dumneavoastra, de la care ma asteptam mai mult! Pai unde sunt aproximarile secventiale? Pai aproximarile secventiale au o finalitate? Eu cred ca o teorie a Marii Unificari nu va insemna un nou inceput ci un sfarsit (hmmm ... e cam tot aia Confused )
Adica mai pe scurt, parerea mea este ca nu poate exista! Pentru ca exista limite ale cunoasterii.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Spiritul nostru resimte cel mai mult necesitatea acestei teorii revoluționare.

mda ... asta e ceea ce ne defineste ca oamenii, acel spirit de cercetaror, un "cautator" al misterilor lumii ... iar o teorie unificatoare va sublinia pe deplin puterea ratiunii umane ...
IACOB DUMITRU a scris:
Eu cred că trebuie să punem în discuție șansele mentalului uman de a prelua această nouă teorie și nu șansele de a fi elaborată.

Gândește-te, majoritatea se așteaptă că această nouă teorie să exceleze în formule matematice salvatoare. Adevărul este că această nouă teorie va trebui să reprezinte în primul rând un cumul de idei salvatoare.

Este omul de știință pregătit să includă în lumea fizicii moderne ca elemente de bază cumulul de idei?

Cred ca stiu la ce va referiti ... asta e unul din motivele pentru care am si spus ca avem sub 10% sanse de a elabora o teorie unificatoare in urmatorii 50 de ani. Momentan omul nu este pregatit si nici nu va fi pregatit chiar daca cineva va veni cu acesta teorie, v-or trebuie sa treaca multe decenii ca teoria sa fie recunoscuta ca "theory of everything", supusa multor teste experimentale ( acesta idee mi-a dat de gandit cu ceea ce se intampla acuma cu "String Theory"; teoretic acesta teorie este complet unificata, dar ca sa fie considerata de lumea stiintifica o teorie a fizicei este nevoie de acel raspuns din partea fizicei experimentale, raspuns care intarzie sa apara de vreo 2 decenii incoace).

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie imi pare rau ca teoria stringurilor nu e acceptata. De ce au nevoie de atatea dovezi experimentale ? Oricum teoria explica atat de multe lucruri. Si cum ar vrea cei care cer dovezi experimentale, sa se puna in evidenta stringurile care sunt atat de mici, sau universurile paralele ? Cum sa putem acum sa plecam in alte universuri ?

Cu toate ca am putea gasi intr-o zi, o teorie care sa para unificatoare nu vom putea stii niciodata daca chiar este. Structurile ar putea fi infinite, si nu am putea sa le descoperim niciodata.
Citisem o carte despre geometriile neeuclidiene, si ce am aflat acolo m-a impresionat. Nu numai ca geometria euclidiana e un caz particular al celei neeuclidiene, dar si aceasta la randul ei e un caz particular din geometria proiectiva, care si ea tot caz particular este. Si astfel fiecare geometrie este o parte cu anumite proprietati. Nu stiu daca s-a ajuns la capat, dar ma gandesc ca se poate continua asa la infinit. La fel si cu lumea.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am votat pentru 75% pentru ca ma incred in posibilitatea SETI de a descoperi viata extraterestra in urmatorii 20 de ani, si atunci totul s-ar putea schimba total.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 08 Dec 2006 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, nu știu dacă ați observat, dar aici era pusă în discuție o posibilă Teorie Unificatoare. Această teorie nu are nimic în comun cu ideea de limită a cunoașterii. Cred că la mijloc este o mare confuzie.

Pe scurt, Teoria Unificatoare trebuie să ne spună pe șleau și convingător (cu argumente științifice) care este cauza unică a tuturor interacțiilor. Restul deducțiilor pot fi considerate „floare la ureche”.

Teoria stringurilor nu poate fi considerată nici pe departe o teorie unificatoare, nu ne spune mai nimic despre cauza unică a tuturor interacțiilor. O teorie unificatoare este confirmată de orice experiment din natură.

Cât despre aproximările secvențiale și finalitatea lor, încercați să vă uitați oriunde în jurul dumneavoastră. Încercați să vedeți de ce acest comportament ne conduce la logaritm natural din 2pi ca și constantă fizică și mai ales încercați să descoperiți care este legătura dintre această constantă și constanta ce ne „aliniază” toate planetele (constanta lui Bode).

Am glumit desigur, sau poate nu.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
IACOB DUMITRU a scris:
Spiritul nostru resimte cel mai mult necesitatea acestei teorii revoluționare.

mda ... asta e ceea ce ne defineste ca oamenii, acel spirit de cercetaror, un "cautator" al misterilor lumii ... iar o teorie unificatoare va sublinia pe deplin puterea ratiunii umane ...

Iar absenta acestei teorii va sublinia pe deplin slabiciunea ratiunii umane. Nu sunt un tip foarte religios dar ingamfarea este cea mai rea meteahna a spiritului uman.
Nu exista o cauza unica a tuturor interactiilor sau daca exista aceasta ne este inaccesibila noua. "Legea lui Bode", ln(4*ATN(1)), numarul de aur etc. sunt "concluzii" la care a ajuns NATURA dupa miliarde de ani de "studiu".
NIMIC nu se va schimba TOTAL. Cate CEVA se va schimba PARTIAL. Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact