Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_01-04-2006_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat cumparare binoclu astronomic .


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 04 Sep 2012 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

as incerca 15*70 ca nu-i f scump,dar nu stiu firma daca e f buna.Oricum se zice ca apertura conteaza atat la telescoape cat si la binocluri.


Spor!
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2012 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am comandat un Celestron Skymaster 15x70 nou care imi vine in circa 2 saptamani. La 320 lei fac o economie de 100 de lei fata de ofertele ce le-am gasit pe net. Smile
Am citit ca unele exemplare au probleme cu dublarea imagini si colimarea. Stie cineva daca se pot corecta chestiile astea? Oricum sper sa nu am nenorocul asta.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 05 Sep 2012 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pcris a scris:

Am citit ca unele exemplare au probleme cu dublarea imagini si colimarea. Stie cineva daca se pot corecta chestiile astea?

sper sa fie un binoclu' bun!
Vezi ca sunt pe forum explicatii foarte bune legate de problema asta.
Spor
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2012 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul l-am luat de pe amazon si era 65.95$ acum dupa nici 2 saptamani l-au facut 84.95$ !! Cu dobsonul am patit la fel dar acolo s-a scumpit a doua zi cu doar 200 lei. Mare noroc am avut! Rolling Eyes Luni-marti soseste si binoclul.
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 28 Iul 2013 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru " all in one" si la pretul asta merge, sfatul meu e :la tara cu 0 % lumina reziduala un 7x50 preferabil rusesc dar si japonezele mai vechi sunt in regula.
La oras cu lumina parazita un 10x50 de la aceiasi fabricanti numit mai sus.
La al tau si mai ales la 20x60 rusesc si la mai mare trepiedul e obligatoriu sau constructia dei atm de pus pe umeri.
Doar asa vei descoperii ce poate binoclul.

Salut si bafta cu el.
Flo
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2013 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal , fiind un impatimit al binoclurilor as vedea achizitia unui astfel de echipament cam asa:

1- Daca utilizatorul este un incepator

As incuraja achizitionarea unui 10x50 Wide Angle la un pret nu foarte mare (evolutia tehnologiei este spectaculoasa si in ziua de azi au aparut modele ieftine dar suficient de bune pentru a fi folosite cu succes). Asta deoarece utilizatorul poate folosi acest binoclu la orice , terestru , astronomic fara probleme (ce te faci daca descoperi dupa cateva vizionari ca nu te atrage astronomia pe cat sperai ? macar iti ramane un echipament cu utilizare universala , pana la urma un binoclu e bun la casa omului). Puterea de 10x este maxima utilizabila, fara sa iti obosesti mainile si nu necesita trepied. Aceeasi putere maritoare este foarte buna pentru primele observatii astro si mai mult decat atat , pe viitor, indiferent de telescoapele puternice ce vor fi achizitionate , 10x50 iti va fi de nelipsit langa ele !
Personal pot recomanda cu caldura in acest scop Bresser Hunter 10x50 Wide Angle ce poate fi gasit cu pana in 200 RON. Respectiv :
http://www.meade.de/de/produkte/fernglaese...0b10e636b5
A nu se confunda cu modelul "lidl" indiferent de ceea ce scrie pe el!
Departe de mine sa consider ca este unicul model 10x50 , ci doar cel pe care eu l-am folosit/folosesc si il pot recomanda cu caldura.

2- Daca utilizatorul nu este incepator
Atunci e de banuit ca stie ce are e facut , oricum deja are in mod cert un 10x50 sau ceva apropiat si probabil se va orienta spre 17 / 20 / 25 cu aperturi mari de peste 70mm. Dar si aici vor fi fara doar si poate , caci nu se poate fara , vesnicile probleme pret/caracteristici. Daca este posibil sa achizitionam un binoclu gigant la un pret ceva mai mic si acesta sa faca fata fata cu brio la astro ramane de vazut .
Voi prezenta un review, imediat ce voi intra in posesia lui , un Bresser Spezial-Astro 20x80 (un binoclu relativ ieftin aferent specificatiilor lui)
http://www.meade.de/de/produkte/fernglaese...d5618ebc6c
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 01 Aug 2013 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot ai in posesie acel binoclu,de ce nu ne spui daca e fully coated pe bune,care e pupila de intrare reala,ce model de ocular are(kellner, reversekellner sau vreo varianta asemanatoare)?Asa,dupa poze,pret si greutatea de numai 700 g,ar parea ca e probabil vignetat de prismele din BK 7 in jurul a 4 cm si e facut mai mult din plastic,cam ca toate cele ieftine.Oricum fara sa-l demontezi nu prea te poti lamuri daca antireflexul e prezent pe toate suprafetele lentilelor ocularului,insa e vizibil daca lipseste pe prisme,o fata a obiectivului sau a ultimei lentile a ocularului Wink
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact