Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_oct.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie telescop pentru astrofoto


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
flavius_tm
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2014
Mesaje: 55



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Ian 2014 01:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie telescop pentru astrofoto
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Sunt Flavius, sunt din Timisoara si sunt pasionat de astronomie.

Momentan detin un SkyWatcher Dobson 8 inch (203/1200), diverse oculare si accesorii, o camera DSLR Nikon D3100 cu un obiectiv 18-55 mm si un trepied stabil pentru ea.

As dori sa achizitionez pana de Pasti, o montura care sa poata fi folosita pentru astrofoto cu tubul ce il am sau eventual cu un nou tub OTA.

Pana acuma am experimentat astrofotografia cu expuneri wide la 18mm de sub 30 sec cu Nikon D3100 de pe trepied, sau facand poze si video la Soare (cu filtru), Luna, Jupiter, Venus etc.

Acuma as vrea sa merg la pasul urmator si sa pot sa fac poze la diferite obiecte messier M31, M33, M42, M45, M13, M1 si altele. Din cauza bugetului limitat as vrea sa trec treptat la pasul urmator si nu as vrea sa investesc inca intr-un setup cu autoguiding. O montura ecutatoriala motorizata pe ambele axe mai solida si un tub cred ca ar trebui sa fie suficient.

Eu ma gandeam ca ar fi 2 variante:
1. Vand Dobul si iau un SkyWatcher Newton 150/750 si un EQ5 (eventual cu GoTo) + accesorii necesare
2. Iau un HEQ5, EQ6 / EQ6 Pro GoTo, inele si bara de prindere si urc tubul de la dob pe montura

A 2-a varianta nu imi surade foarte mult din urmatoarele motive:
- tubul de 8 inch este destul de greu si deci necesita o montura foarte solida. Monturile HQ5, EQ6 / EQ6 pro sunt destul de scume, mai ales daca vine cu GoTo (up to 4-5000 RON)
- avand focala de 1200 mm, nu o sa incapa bine in cadru multe obiecte Messier mari gen M31, M33, M45 etc

Prima varianta imi surade mai mult, dar as avea cateva intrebari:
- Montura EQ5, daca e de otel, poate sustine foarte bine un Newton de 150/750, nu? (Newtonul acela are 3.66 kg, si cu tot cu camera, inele etc nu poate ajunge mai mult de 5 kg, iar montura tre sa suporte 9 kg)
- As avea nevoie de GoTo? Sau sunt de ajuns motoarele pe cele 2 axe (cuparate separat)?
- Cam cat ar fi timpul maxim de expunere pe care l-as putea obtine pana sa apara star trails cu acest setup? 30 sec, 1 min, 2 min, 5 min?
- Este nevoie de un corector de coma pentru acest tub, daca e F5?
- Daca la un Newton F6 203/1200 am putut sa focalizez cu Nikon D3100 imaginea in plaja de miscare a focuserului telescopului fara a muta oglinda principala, oare la un F5 150/750 va fi nevoie sa mut oglinda principala pentru a putea focaliza in plaja focuserului cu aceeasi camera? Cum va modifica corectorul de coma aceasta focalizare?

In principiu as vrea un setup care sa dea rezultate rezonabile la astrofoto dar fara sa cheltui foarte multi bani.
Daca exista alta varianta mai buna decat cele 2 specificate sa imi ziceti, de genul sa pun camera cu o lentila telefoto 70-300mm pe un EQ1 motorizat?

Multumesc anticipat!

_________________
Regards,
Flavius
Sus
flavius_tm
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2014
Mesaje: 55



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2014 02:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-un final dupa niste discutii pe alte forum-uri m-am cam hotarat sa merg pe un EQ6 simplu cu motoare pe ambele axe, sa folosesc SkyWatcher Dob-ul de 8 inchi (203/1200) care il am deja, si sa urc tubul pe montura (evident avand nevoie de inele si bara de prindere).

Pentru fotografie wide (M45, M31 etc), m-am gandit sa imi iau si o luneta SkyWatcher 70/500 OTA.

_________________
Regards,
Flavius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10671



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2014 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

flavius_tm a scris:
Intr-un final dupa niste discutii pe alte forum-uri m-am cam hotarat sa merg pe un EQ6 simplu cu motoare pe ambele axe, ..
Dintr-o discutie cu un coleg am inteles ca daca vrei upgrade la goto (sau ceva de genul) trebuie schimbata partea de motoare+driver+controler.
Sus
flavius_tm
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2014
Mesaje: 55



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2014 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, dupa mai multe discutii asa ceva am inteles si eu si cred ca voi ajunge sa iau un EQ6 pro pana la urma, daca se poate fara GoTo, cu toate ca e undeva in jur de 5100 lei (cu GoTo).
_________________
Regards,
Flavius
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2014 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

EQ6 syntrek e la fel ca EQ6 pro (mecanica, motoare, port autoghidaj), dar are handcontroller fara goto. Goto obtii cu eqmod si un calculator, de care o sa ai nevoie oricum pentru ghidaj, asa ca poti sa faci ceva economie aici. Asta ar duce fara probleme tubul de 8", plus o luneta aditionala pentru ghidaj.
HEQ5 fara goto pe de alta parte vine cu niste motoare mai slabe, nerecomandabil.

Sunt destule obiecte potivite pentru F=1200mm, stai linistit. Cine vrea wide nu la M31 se gandeste (imaginile spectaculoase la M31 sunt mozaicuri la focale mai mari, pentru detalii), ci la vederi mai de ansamblu cu nebuloase extinse care de multe ori sunt destul de slabe si nu-s chiar o tinta buna pentru incepatori.

Nu prea poti sa nu ghidezi la expuneri mai mari de ~30sec. Mie mi se pare putin, chiar pentru cer urban foarte poluat. E bine sa nu te grabesti cu autoghidajul, risti sa cheltuiesti mult si aiurea, dar trebuie sa-l ai in vedere.

Parerea mea e ca tubul de 8" pe eq6 o sa te tina ocupat multi ani. In rest: da, cu DSLR iti trebuie un corector de coma la F/5-F/6, sau sa renunti (crop) la destul de mult din cadru.

EDIT: 70/500 e acromat, nu prea vrei poze cu el. Poate e bun pentru ghidaj daca are un focuser civilizat.
Sus
flavius_tm
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2014
Mesaje: 55



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2014 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, mersi de sfat.

Atunci poate are mai mult sens sa merg pe un EQ6 SynTrek. Eu am inteles ca nu ar fi nevoie de coma corector pentru F/6 fiind la limita. Ramane de vazut daca e asa sau nu.

Nu cred ca voi avea nevoie de expuneri mult mai mari de 30 sec, poate pana la 2 min, pentru ca pot sa fac mai multe poze si sa le stakui, iar cerul e destul de intunecat si cu putin poluare luminoasa.

Stand in Timisoara din cauza poluarii luminoase si pentru ca nu am masina, nu tin telescopul la mine in oras, ci il las la parintii mei care locuiesc intr-o localitate rurala, in jud Bihor, cu un cer bun, foarte putin afectat de poluare luminoasa. In general o sa fac acolo fotografiile, de cateva ori pe an, cand trec pe acolo.

Uite un exemplu de poze facute iarna asta de acolo (Nikon D3100, 15 sec, ISO 3200, 18 mm): http://www.flickr.com/photos/28153034@N07/11522087466/ si http://www.flickr.com/photos/28153034@N07/11537716823/

_________________
Regards,
Flavius
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2014 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

flavius_tm a scris:
Nu cred ca voi avea nevoie de expuneri mult mai mari de 30 sec, poate pana la 2 min, pentru ca pot sa fac mai multe poze si sa le stakui, iar cerul e destul de intunecat si cu putin poluare luminoasa.


Cu cat ai cerul mai bun, cu atat vrei expuneri mai lungi. Expunerea optima e atunci cand zgomotul cerului e mai mare sau macar comparabil cu zgomotul senzorului, fiecare poza din stack contribuind si la zgomot, nu doar la semnal. Cu alte cuvinte, cu expuneri asa scurte iti trebuie mult mai mult timp total (si nr de imagini) pentru acelasi SNR decat cu (sub)expuneri lungi. La asta ma refeream cand ziceam ca 30 secunde e putin si pentru cer urban puternic poluat. Sigur ca faci cum spui, ideal insa ar fi sa obtii cat mai mult in cat mai putin timp. Dar asta poate e o problema pentru mai tarziu, mai intervin si alte aspecte.

Spor!

PS: sunt in aceeasi situatie, telescopul sta la tara pe cer bunicel. Cu DSLR mergeam in general cu 5m@iso 1600, acum cu CCD 10 si chiar 20m cand montura merge bine, fara poluare poti sa expui destul de mult la un singur cadru.
Sus
flavius_tm
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2014
Mesaje: 55



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2014 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cmatei a scris:
Cu DSLR mergeam in general cu 5m@iso 1600, acum cu CCD 10 si chiar 20m cand montura merge bine, fara poluare poti sa expui destul de mult la un singur cadru.


Ma gandesc ca faceai toate astea cu autoguiding. Nu imi imaginez ca sunt posibile expuneri asa de mari fara autoguiding, corect? Dar sper sa ajung macar la 1-2 minute.

_________________
Regards,
Flavius
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Ian 2014 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Greu de crezut sa depasesti 30" fara guiding. Trebuie sa ai o punere in pol perfecta si un tracking corectat cu PEC.
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
flavius_tm
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2014
Mesaje: 55



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2014 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
Greu de crezut sa depasesti 30" fara guiding. Trebuie sa ai o punere in pol perfecta si un tracking corectat cu PEC.


Chiar daca folosesti un EQ6 Pro SynScan?

_________________
Regards,
Flavius
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2014 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numai cu autoguiding... PEC nu e chiar grozav la montura asta din cauza erorilor neperiodice. Ajuta, dar incomplet si nereproductibil; scade eroarea de tracking, dar nu peste tot.

Cu D3100 (pixel de 4.9 microni) si F=1200, un pixel = 0.84". Sa zicem ca accepti un drift de 2-3 pixeli care n-ar deteriora imaginea prea mult daca tii cont si de seeing, e destul de evident ca nu poti expune prea mult la o eroare (mecanica) tipica de 30-40" total, perioada melcului fiind de 480s.

1 minut, poate, in functie de zona de pe cer si pozitia angrenajelor. 2 minute nu prea cred. Cu eq6 pro synscan goto bla-bla ca a mea, si presupunand aliniere polara rezonabila, foarte usor de obtinut la nivelul asta de acuratete.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact