Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_e2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226019
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

telescopu' a sosit..


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 20 Iul 2012 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului: telescopu' a sosit..
Raspunde cu citat (quote)

...tocmai cu cateva minute inainte de a merge la lucru Smile .Desigur,nu m-am putut rabda sa nu-l vad macar-dupa ce am asteptat aproape o saptamana!
Pe pachet scria mare Sky watcher si undeva pe o parte mai micut Makustov Confused .Mi-am zis:astia mi-au trimis aparat gresit Crying or Very sad !(eu comandasem Pentaflex).Am desfacut cu oarecare indoiala pachetu si comanda mea era acolo.Rasuflai usurat!
Ce sa va zic..la prima vedere nu e mare deosebire intre un Pentaflex de 102/500 si un Omegon 90/1000.Doar ca Pentaflexu e mai scurt,albastru si ...mai scump.Cam cat omegonu impreuna cu montura EQ2 si oculare standard.
Inca nu m-am uitat prin el,doar azi la amiaza a ajuns,iar acum ploua bine.
Sper sa fie o mica diferenta (in bine) intre cele doua,in sensul ca de la cel scurt astept sa vada un pic mai departe in Univers.Daca se va intampla acest lucru (pe un cer bun,desigur) voi fi foaaaarte multumit.Daca nu,doar multumit ca am un telescop mai scurt si il pot transorta mai usor Smile
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 20 Iul 2012 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tin sa multumesc celor care m-au sfatuit referitor la completarea lunetei 90/1000 in DSO,caci n-au fost putini.Desi cei mai multi au zis sa-mi iau ceva mai mare,100mm fiind tot cam aceeasi poveste.Si eu sunt tot cam de aceeasi parere,dar nu 100%.Acel 5% care mi-a ramas fiind exceptia care intareste regula.Sunt FOARTE curios.Voi testa PRACTIC daca intr-adevar exista o diferenta intre cele doua lunete in DSO.
Vreau sa raman OBIECTIV ,adica cat mai realist
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 735



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 20 Iul 2012 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa-l folosesti sanatos, si sa ne mai dai si nou rapoarte Smile
_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Iul 2012 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma cu doua seri m-am uitat cu noul meu 102/500 cu scopu de a vedea ceva DSO.
La prima vedere nu prea e diferenta intre noul RFT si luneta de 90mm.Cu cea de 90 vedeam 70 marire la ocular de aproape 14mm, iar cu cel de 102 -ocular de 15 si ceva la 80 marire.Sa nu uit-la RFT folosesc 2,5 barlow.
Pe cer bun apare un pic de diferenta intre cele 2 in sensu ca RFT-ul vede ceva mai mult si oarecum mai bine,imaginea fiind mai puternica ceea ce avantajeaza observatiile DSO.
Conditiile de alaltaieri seara au fost destul de rele(doar cateva stele mai stralucitoare se puteau vedea cu ochiul liber).
Cu 90mm se poate vedea 7-8 mag pe un cer bun,iar cu celalalt (sper) 10 mag.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 25 Iul 2012 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Iul 2012 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ocular de 20 la cea de 90mmsi 10 la cea de 100 am 50 marire.Am vazut foarte fain roiuri de stele la marirea asta cu 90-ul.Superb!
Eu vreau sa folosesc ceva mai mult pt cel de 102 si am observat ca 80 marire merge bine cu combinatia prin barlow.Esti sigur ca aceasta combinatie nu merge?...eu am incercat-o deja si vede mai bine cu barlow ca si fara.Nu am incercat cu ocularu Plössl de 6mm,marirea fiind tot cam acolo.Interesant e caci prin barlow de 2,5 apo prisma merge inspre telescop,(spre deosebire de alte combinatii)deci intrafocal,avand o imagine buna.Probail acesta e marele avantaj..
Aberatia cromatica evidenta apare de la 120 marire(la DSO,deci lumini mai slabe). Pana acolo combinatii barlow -oculare bune ar avea un avantaj gratie focalei scurte si celor 6mm in plus pe apertura.
Pentaflexu e probabil un Skywatcher.Asta era marcat pe pachet si-i fabricat in China,prisma fiind din taiwan.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 25 Iul 2012 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Iul 2012 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa iti dau dreptate ursamajor.Mi s-a recomandat 6 inch newton.Dar cu acesta montura mea EQ2 era cam "incarcata".
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 25 Iul 2012 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 27 Iul 2012 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca voi vedea doar Andromeda n-am facut mare lucru,caci si cu luneta de 90 se poate vedea suficient de bine.
Scopu' achzitionarii RFT-ului de 100 este tocmai sa vad ceva mai mult decat Andromeda,la mariri mai mari decat primu telescop asta fiind aproape 120 marire cu rezolutii mai fine.
Daca nu se va intampla asa va trebui sa ma multumesc cu ideea ca am o luneta mai scurta,usor de manevrat de culoare albastra Smile celalalt fiind negru
P.S. la mine vremea e destul de capricioasa.de o sptamana,adica de cand mi-am luat noul telescop o singura seara am putut sa vad ceva ,dar nici atunci nu a fost un cer prea bun astronomic(cer negru asa cum e nevoie la telescoape mici)

Cer senin!
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 27 Iul 2012 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 27 Iul 2012 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci de raspuns.Ar fi fain sa vada cat mai multe DSO pe un cer bun Surprised
Cat despre barlow si lentile prea multe este destul de clar ca scade luminozitatea mai mult sau mai putin.Fiecare lentila "mananca" lumina,iar mai departe trece doar ce ramane dupa ce s-a saturat-daca mai ramane ceva.
Tubu optic e doar "jumatate" de telescop se mai spune.Cealalta jumatate sunt ocularele,poate si barlow etc.Telescopu e un ansamblu al acestui "intreg",la ochi ajunge lumina care reuseste sa treaca prin toate lentilele,incepand de la prima lentila din obiectivu' lunetei pana la ultima lentila a ocularului.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 27 Iul 2012 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ca amatorii ca mine ce vor sa vada "mult" cu telescoape mici(pana in 150mm) ar fi mai bine sa se multumeasca daca reusesc sa vada ceva.Asta daca mai sunt si altii in situatia mea,sau poate sunt singurul?
Ideea e ca mi se pare comic sa te uiti printr-un telescop de la 10 inch in sus ca sa vezi lucruri asa marunte.Telescop asa mare pt lucruri asa mici-poate ma intelegeti.Spun lucru asta desi nu m-am uitat printr-o luneta mai mare de100mm si cred pe cei care spun ca "de la 200mm se deschide cerul".Daca prin instrumente mici se vad lucruri faine de nu te saturi sa te uiti,oare cum se vad prin cele de 2-3ori mai mari?Cu siguranta extraordinar/fascinant..
Totusi oare ce zic cei din jur care poate n-au habar despre aparatele foarte mari?Cei mai multi n-au rabdare de explicatii prea detaliate si ajung repede la concluzii pripite..
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2012 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucrurile nu sunt chiar atat de simple, nu se reduce totul doar la apertura.
Apertura mare inseamna multe altele: greutate, cost, aclimatizare, montura, tracking, seeing, portabilitate, si altele.
Acum sa nu crezi ca la 10" se deschide o cu totul alta lume, tot aia este, poate putin mai luminoasa, poate cu putin mai multe detalii.
Scopul nu e sa te gandesti mereu "oare daca mai aveam inca 2mm in plus...", "daca aveam un ocular cu doar 3 suprafete aer/sticla, oare...". Scopul e sa folosesti cu placere (si cu pricepere) ceea ce ai. Si e de recomandat sa gandesti tot cu pricepere urmatorii pasi daca iti doresti mai mult, dar si "doritul" asta tot cu pricepere trebuie administrat.
Spor.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 27 Iul 2012 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pricepere,pricepere...ce vrei sa spui mai exact?Poti sa detaliezi putin ideea?e-un fel de ...intelepciune?..
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact