Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Orion_si_Sirius_19-02-2006_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

service binoclu


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Trocan
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mar 2012
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2012 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului: service binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Exista asa ceva? Unde as putea sa ma duc? Am un binoclu la care nu mai merge reglajul din partea dreapta Sad

are cineva vreo idee?

Multumesc frumos
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2012 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă nu te grăbești, vorbește cu zoth, dar în ultima vreme este foarte ocupat.

A fost lovit sau deformat? A stat în umezeală sau praf?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cristian Trocan
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mar 2012
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2012 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nici una nici alta, are defect reglajul din dreapta (e un 20x80 de lar Barska)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2012 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai garanție la el?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cristian Trocan
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mar 2012
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2012 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iti dai seama ca ma duceam direct Smile l am luat din USA ..cu vreo 115$ Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2012 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai rezolvat binoclul?

Cum se remediază problema decolimării din cauza balamalei? La o distanță interpupilară mare cele două lunete sunt aliniate, dar la una mai mică se depărtează sus-jos cele două imagini și nu pot fi suprapuse prin corecția privirii.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2012 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Tavi, binoclul a ajuns la mine si a fost rezolvat in urma cu vreo doua luni si ceva.
Pe scurt a fost o chestie relativ simpla: ocularul de pe canalul drept era desprins de pe ansamblul ce asigura focalizarea.

In legatura cu intrebarea ta: de obicei nu balamaua e de vina ci colimarea necorespunzatoare.

Fenomenul cunoscut sub denumirea de "aliniere conditionata" apare atunci cand axele optice ale canalelor nu corespund cu axa mecanica a binoclului. Situatia apare in special in urma interventiei pe care amatorii o fac asupra prismelor binoclului fara sa aiba aparatura necesara. Cu alte cuvinte se obtine o aliniere valabila doar pentru o anumita distanta interpupilara. Daca aceasta distanta se modifica, automat se strica si colimarea binoclului.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2012 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul era colimat înainte de a pleca de la munte. L-am lăsat nesupravegheat pe-acolo, posibil ca cineva să-l fi scăpat un pic pe jos... O să verific dacă prismele nu s-au mișcat de la loc. Mulțumesc pentru răspuns!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Adriand
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2013
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2013 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimare 20x80
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Ca sa nu mai deschid un nou topic am sa postez aici...

Am achizitionat un Celestron Skymaster 20x80. Cum a venit de pe alte meridiane si probabil a fost trantit destul de serios pe parcurs, e decolimat destul de tare (atat cat m-am priceput eu sa-mi dau seama din ce-am citit pe net).
Luandu-ma dupa tutorialele de colimare ce pe cloudynights si alte asemenea am reusit sa identific suruburile de reglaj, dar nepricepandu-ma la asemenea indeletniciri, pare ca ce fac eu nu prea are mare efect....

Intrebarea mea este daca imi puteti recomanda un service sau cineva "in tema" care, contra cost ar putea sa indeplineasca acest serviciu.

Mentionez ca locuiesc in Bucuresti
Va multumesc.
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 19 Aug 2013 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iti trebuie o surubelnita subtire (daca nu gasesti iti poti face una) , alegi tinta o stea, si reglezi pana nu se vede dublu, dar mai intai regleaza-ti si ocularul drept sa fie focalizat la fel cu cel stanga
Sus
Adriand
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2013
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2013 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu lucrurile par extrem de simple, dar devin brusc complicate in masura in care experienta lipseste cu totul.

Am sa detaliez in speranta ca voi clarifica putin situatia. Rabdare si tutun.

1. Cand l-am primit si m-am uitat prin el se vedea dubla imaginea si nu reuseam dacat concentrandu-ma foarte mult sa "unesc" luna intr-una singura. Cu stelele nu reuseam nici pe departe. Lucru obositor.


2. Stiam de pe Cloudynights de problema cu decolimarea "din fabrica" a Celestroanelor si m-am apucat grabnic de treaba, ce-i drept pe timp de zi.


3. Urmand un tutorial pe tema am identificat urmatoarele situatii:

a) imagine dubla, incomod de unit

b) privind de la ~ 10 cm "cercurile" ocularelor nu "se vad" pe orizontala, ci cel din dreapta e mai sus cumva.

c) imaginea dublata era mai sus si mai la stanga decat cealalta.

d) alternand ochii, axele nu erau inversate, adica pe stangul vedeam imaginea mai in stanga si pe dreapta imaginea mai spre dreapta si mai jos.

e) pupilele se vedeau perfect rotunde, sau altminteri insesizabil ovalizate.


4. Asa ca ziua urmatoare m-am apucat de treaba (am inteles ca se face mai usor colimarea ziua, poate m-am inselat)

a) Am identificat suruburile de colimare

b) Le-am curatat de gelul/lipiciul caucuicat care le fixa

c) Am montat binoclul pe trepied si indreptat spre o antena la vre 300 de metri

d) Privit prin binoclu si indepartat ochii...umblat la surubul vertical din dreapta un sfert de tura, privit din nou...situatia imbunatatita.

e) umblat si la surubul orizontal, imaginea a devenit usor de unit, si comod de privit ma bucuram si-am zis c-am terminat.


Insa dupa ce am luat binoclul dupa vreun minut si m-am uitat din nou prin el, am vazut imaginea dublata puternic si n-o puteam uni nicicum.
Am luat binoclul de la ochi si m-am uitat prin el peste alt minut: Totul ok.

Ei dracia naibii...

Am zis ca-s eu nebun ( desi acum imi dau seama ca era din cauza modificarii distantei interpupilare, mai bine zis "il strangeam pe nas" sperand sa vad mai bine) si l-am lasat o vreme.

Pe urma am facut testul cu uitatul prin el, focalizatul pe un punct (varful antenei in loc de stea) si indepartatul treptat de oculare.
La 10 cm Imaginea era unita, si indepartarea de oculare "strangea" doar campul aparent.

De la 10 cm incolo insa, imaginea celor doua oculare tindea sa se "desparta" cu imaginea unica "intre ele". Ca si cum ai privi o poza clara prin doua gauri intr-un placaj... Imaginea ramanea clara si unica, doar ca era ocultata ciudat de gauri.
Ce m-a nedumerit insa a fost ca "despartirea" imaginii acestora nu era pe orizontala, cum ar fi fost normal, ci cumva pe verticala.
Adica "imaginea" ocularului drept urca intr-un unghi de 75 de grade spre sus stanga intre 12 si 17 cm departare de binoclu si abia la 20-25 cm revenea in "pozitie orizontala", intre timp insa...nu mai vedeam oricum nicio imagine.

Am trecut peste si l-am lasat asa, in weekend am plecat spre feuda asteptand sa vad cum se descurca minunea cu stelele. Joi seara nor. Vineri seara nor. Sambata seara senin...si luna si Andromeda si-atat.
Confectionat Bi/Lizuca intre timp, montat, uitat, totul ok. Fericire!
Dat agregatul la amici intru minunare si incantarea ochilor.
Cand colo, numai replici din categoria:

Frumos, dar de ce se vede doar printr-o gaura? Eu de ce vad dublu? ...si altele...

Concluzia mea a fost ca, asa cum bine precizeaza domnul de mai devreme, l-am colimat doar pentru distanta dintre ochii proprii si-n rest tragedie.

Intrebare: Si-acu ce fac?

Il las asa si fac pe egoistul sau caut cumva sa rezolv problema....si daca da, cum?
De-aia spuneam c-as prefera sa-l las pe mana cuiva care chiar stie ce face...
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 22 Aug 2013 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Adrian de buna seama este ceva bataie de cap cu colimarea.

Am colimat multe binocluri(fara aparatura, direct, reusind sa le fac utilizbile adica intr-o stare buna, insa o colimare foarte buna ca din fabrica se face ori cu dispozitive ori avand experienta , indemanare si de ce nu si ceva noroc).
Te rog sa ma suni cand doresti( si te ajut ) la nr:
0755835515
cu speranta ca in urma dialogului sa reusesti sa-ti colimezi binoclul tau.
Toate cele bune,
Eugen

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Adriand
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2013
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2013 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru oferta.
Week-end-ul acesta sper sa am cateva ore sa ma ocup de binoclu si am sa reiau totul de la 0, cu mai multa atentie.
Daca nici acum nu reusesc, am sa va contactez pentru sfaturi.
O zi buna si noapte cu cer senin!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2013 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva idei care sper sa va fie de ajutor in operatiunile de aliniere ale unui binoclu:

- In linii mari vorbind, axele optice ale unui binoclu bine aliniat pastreaza atat coincidenta intre ele cat si coincidenta cu axa mecanica a binoclului (axa sarnierei) pe care o vom numi de aici incolo axa de vizare (axa de referinta).
In aceasta situatie binoclul va aparea bine colimat pentru orice distanta interpupilara utilizata.

- Decolimarea unui binoclu inseamna de cele mai multe ori devierea cu un anumit unghi a axei optice a unui canal fata de axa de vizare. Foarte rar sau doar in situatii catastrofice ambele axe optice ale unui binoclu vor prezenta deviatii unghiulare diferite fata de axa de vizare.

- Urmare a situatiei de mai sus consider ca cel mai important pas in alinierea unui binoclu este analiza preliminara a decolimarii lui. Ne va fi de un ajutor fantastic referinta data de canalul care a ramas bine aliniat. Graba de a interveni haotic la reglarea prismelor pe ambele canale poate sa ne coste o gramada de munca in plus, rezultate finale incerte sau ambele la un loc.

- Un canal bine aliniat (dpdv optic) implica o concentricitate buna intre obiectiv, cele trei diafragme ale prismelor si optica ocularului. Verificarea concentricitatii canalului se poate face vizual privind cu ochiul liber prin centrul obiectivului in timp ce tinem ocularul indreptat catre o sursa buna de lumina.
Cei care nu au suficienta experienta (sau siguranta ca privesc prin centrul obiectivului) pot folosi un capacel care intra fest pe obiectiv si in care practica o gaura centrala cu diametrul de 1-1,5mm.

sa aveti spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Aug 2013 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi permit sa intervin si eu daca nu e cu suparare.

Cand e vorba de binocluri cu focale lungi la obiectiv , de foarte multe ori decolimarea se datoreaza mai degraba dezalinierii tuburilor ce poarta obiectivele.

Am intalnit si situatii in care in urma unei lovituri nu prea dure , obiectivul s-a miscat in lacasul sau din tubul tronconic.
Asta duce si la descentrarea centrului optic al obiectivului in raport cu cel al ocularului .

Rezolvarea se poate face intre anumite limite si din reglajul prismelor dar ar fi bine de evitat asta.

Uneori e suficienta doar rotirea tuburilor portobiective , bineinteles dupa depistarea surubului de blocare si slabirea lui.

Cum spunea si Zoth , alinierea uneia din lunete cu axa sarnierei , este cruciala in obtinerea unui rezultat favorabil.

De aceea e bine sa nu se umble la prisme decat dupa depistarea canalului corect aliniat , daca acesta exista.

La rotirea corpului portobiectiv cat si la rotirea obiectivului in lacasul sau , e musai de marcat repere pentru reajustari sau chiar pentru reintoarcerea la pozitiile initiale daca e cazul.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact