Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33_3awa_2kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum se fotografiaza protuberantele?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 31 Mai 2012 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2012 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un punct bun de plecare in acest domeniu cred ca este situl prietenului nostru Harald Paleske, un amator care isi construieste singur instrumentele:

http://www.unigraph.de/

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 02 Iul 2012 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2012 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
...un amator care isi construieste singur instrumentele...

Ce coțomedii mai sunt si astea: http://www.unigraph.de/instrumente.htm ?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2012 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, nu o spun ca un repros dar avem noi asa in general tendinta de a lua in ras, a desconsidera sau a da cu tifla unor lucruri pe care nu le intelegem din prima secunda ...
Eu cred ca avem multe lucruri de invatat de pe situl lui Paleske,atat in legatura cu instrumentele pe care le construieste cat si cu imaginile pe care le obtine.
Ai intrebat despre posibilitatea de a fotografia protuberantele solare fara sa investesti mii de euro, ti-am dat un punct de plecare si vad ca tot nu e bine, nu mai inteleg ...
E adevarat ca multe din instrumentele lui Paleske contin obiective refractive, chestii care nu prea se rumega si digera pe forumul nostru, probabil dintr-un orgoliu prostesc, dar asta nu inseamna ca nu putem studia principiile folosite.
Mai ganditi-va ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 03 Iul 2012 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2012 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In dictionarul meu cotomendrie e de bine Smile.
Insa e drept, nu inteleg mare lucru asa la o prima "lectura", parte datorat si faptului ca nu inteleg boaba de germana, poate ma ajuta google. Chiar si datorita imaginilor de acolo parca ar merita putin studiu. Totusi cotomendriile alea ma deruteaza, arata "altfel", sau e doar o aparenta?

PS: zoth nu mai lua ad litteram tot ce zic eu Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Un punct bun de plecare in acest domeniu cred ca este situl prietenului nostru Harald Paleske, un amator care isi construieste singur instrumentele:

http://www.unigraph.de/


Sorry, abia acum am citit despre Harald. Foarte interesante solutiile lui. Ar fi singura varianta pentru care inca as mai plati bani pt un instrument dedicat observatiilor solare in lumina alba.
Proiectul lui este extrem de interesant si merita incercat. Trebuie facuta insa o pre-evaluare a costurilor.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foloseste sau nu filtru Ha pt. protuberante?
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Foloseste sau nu filtru Ha pt. protuberante?


Valy, relativ la aceasta poza:

http://www.unigraph.de/images/Instrumente/6zollunifebr2006_3.jpg

Dl. Harald face comentariul :

Citat:
The secondary focus with a CCD camera. On the dovetail connection for LID can be seen, at intermediate silver ring on the left side of a small out-standing pen. This is the exact adjustment of the lever Halphafilterwinkels in the beam path.


Deci DA...insa este o foarte interesanta combinatie intre elemente de tip reflector si obiective refractive iar dupa cum am vazut eu dupa imaginile obtinute, "hibridul" pare foarte eficient.
Nu am inteles inca felul cum evita supraincalzirea in sistem, oglinda secundara fiind substituita de sirul de obiective refractive care ajuta in final la obtinerea proiectiei focale secundare. Exista in sistem si un fel de "iris reglabil" iar sistemul pare sa se fi dezvoltat in timp, in final pana la a avea ambele variante, atat pentru H-alpha cat si pentru proiectie in lumina alba.
Nu am identificat tipul de filtru (aproape sigur un filtru de tip ETALON, greu de realizat si probabil destul de scump). Avand in vedere ca sistemul dispune de un obiectiv cu un diametru neobisnuit de larg (comparativ cu "specimenele" Lunt), una peste alta, daca este corect realizat, acest sistem este cu mult mai ieftin si mai performant. Este parerea mea doar. Smile
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Iul 2013 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hehe n-as zice mult mai ieftin Wink , performant insa da. Uitati-va la montura care tine unigraph-ul de 225mm Shocked plus inca un Newton de 400 pentru lumina alba presupun dupa filtrul Baader? din fata.

Daca dati click pe linkul "Instrumente" din stanga paginii, in partea de jos sunt niste scheme si cateva explicatii.
In esenta instrumentul e un coronograf modificat prin adaugarea unei diafragme in plus fata de cea Lyot chiar in planul conului de obturare a fotosferei. De asemenea lentila de camp clasica la sistemul Lyot a fost eliminata si folosit un singur obiectiv care reproiecteaza imaginea soarelui si a discului ocultator intr-un al doilea focus. Filtrul etalon e aproape de ocular. Din cate am inteles Herald a experimentat continuu facand observatii si prin inlaturarea conului de ocultare pentru restul discului solar pastrand diafragmele care fac sa elimine la maxim luminozitatea cerului. De asemenea am observat ca a experimantat cu doua filtre, un HUC si un OIII combinate si 'tunate' sa obtina imaginea protuberantelor in culoarea naturala violacee din timpul eclipselor.
Nu am gasit exact alte detalii despre etalon altele decat ca pentru observatii la protuberante e suficient o banda de 1nm pentru Unigraph, dar presupun ca foloseste banda mult mai ingusta la imaginea discului in Ha.
Inca un amanunt fata de Lyot clasic, din cauza ca sistemul are focala primara mare conul de oculatie se poate regla excentric pentru a observa detalii de pe o anumita portiune a limbului solar imaginea fiind formata cat mai mult de partea centrala a opticii pentru performante maxime.

Pentru detalii mai amanuntite cred ca un email ar rezolva problema pentru entuziasti Smile
Ce e acolo e pasiunea si munca de-o viata si ma indoiesc profund ca o sa apara asa ceva comercial. E un observator solar in toata regula, poate nu la nivel de "research grade" unde etalonul are tolerante si omogenitate draconice Smile, dar in orice caz suficient sa ramai cu gura cascata.
Ce imi place cel mai mult e ca sistemul e gandit sa poti experimenta mereu cu el, sa-l imbunatatesti pe ici pe colo, sa explorezi mai multe posibilitati. Nu cred ca vrei sa iei surubelnita si sa incepi sa faci asta cu un Lunt sau Coronado Mr. Green .

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
pentru observatii la protuberante e suficient o banda de 1nm pentru Unigraph, dar presupun ca foloseste banda mult mai ingusta la imaginea discului in Ha.


Multumesc Neox. Eu nu pot spune ca aprofundasem materialul asa incat a fost binevenita si clara interventia ta.

Dupa mine insa chiar si pentru protuberante ar fi nevoie de un filtru etalon care sa asigure o banda de cel mult 0.5 Angstromi. Sunt proeminente, in special cele de tip arc, ce se "desfac" in linii aproximativ paralele foarte subtiri, incearcand sa urmeze linii de camp magnetic sub forma de arce. Eu pot seta Luntul meu si pt banda < 0.5 A (DS) dar si pt <0.7.
In general proeminentele prinse la un singur filtru (<0.7A) au in general forme compacte (aproximante) oarecum grosier reprezentate. Time-laps-urile sau imaginile obtinute pe aceasta banda nu sunt atat de spectaculoase ( reale) ca cele facute cu DS.
Am sa exemplific cu ultimul meu T-lapse pe DS:
http://www.astrobin.com/46598/B/

Iata cat de grosier se capteaza la un filtru de banda <7 A o proeminenta activa asemanatoare:
http://www.astrobin.com/22890/

Asadar, voiam doar sa sustin si sa demnstrez ca nu numai pentru discul solar e importanta acuratetea imaginii capturate, adica banda de trecere a filtrului etalon, ci si pentru protuberante.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Iul 2013 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este, dar din cauza ca un coronograf e diferit constructiv fata de un instrument dedicat Ha (gen Lunt) sunt si diferente de latime de banda la care lucreaza un etalon. Un coronograf pur asa cum a fost gandit de Lyot plus versiunile ulterioare prin prezenta conului ocultator si a diafragmelor face posibila utilizarea unui etalon mai 'relaxat'. In plus se pot face observatii in lungimi de unda diferite pe langa Ha, singurul dezavantaj fiind imposibilitatea de a vedea altceva decat limbul solar.
Unigraph-ul pare o varianta care satisface ambele situatii (si profilul solar si disc) desi nici eu inca nu am inteles pe deplin modul de functionare fara con de ocultatie. Incerc sa deslusec notitele la care am facut referire mai devreme dar nici Google translate nu e prea de ajutor Confused .

Presupun ca Dl. Harald foloseste totusi un filtru ERF dar de mici dimensiuni inaintea focarului principal pentru a taia din emisia solara.
Iar diafragmele utilizate fac sa blocheze mult din lumina parazita a cerului crescand contrastul in imagine, desi nu exista nici macar un tub optic inchis. In rest cred ca "de vina" e si obiectivul de 225mm diametru la care rezolutia nu poate fi comparata cu instrumentele mici comerciale.

De fapt daca ma gandesc mai bine chiestia cu cel de al doilea focar "rece" e perfect plauzibila. E practic vechea metoda de proiectie solara dar redimensionata si regandita pentru a functiona in cazul coronografului. In loc sa ai un refractor la care proiectezi imaginea soarelui pe hartie prin ocular, se foloseste un al doilea obiectiv calculat si pozitionat incat sa reproiecteze imaginea soarelui si sa o mareasca dar nu atat de mult ca in cazul clasic. Diafragma/diafragmele Lyot au un rol esential si ele ca pozitie si diametru in schema optica. Filtrul Ha (sau oricare altul) ar trebui sa poata fi pozitionat fara probleme langa ocular asa dupa cum procedeaza dl Harald.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Unigraph-ul pare o varianta care satisface ambele situatii (si profilul solar si disc) desi nici eu inca nu am inteles pe deplin modul de functionare fara con de ocultatie.


Paleske foloseste con de ocultare, doar ca a modificat schema clasica a coronagrafului.
Se vede usor in imaginea de mai jos, schema clasica sus, varianta lui, jos:

http://www.unigraph.de/images/uniprinzip.jpg

Conul de ocultare se vede cel mai bine pe unigraph-ul de 150mm:

http://www.unigraph.de/images/Instrumente/6zollunifebr2006_6.jpg
http://www.unigraph.de/images/Instrumente/6zollunifebr2006_5.jpg

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Iul 2013 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

URANUS7 a scris:
Am sa exemplific cu ultimul meu T-lapse pe DS:
http://www.astrobin.com/46598/B/

Iata cat de grosier se capteaza la un filtru de banda <7 A o proeminenta activa asemanatoare:
http://www.astrobin.com/22890/

Asadar, voiam doar sa sustin si sa demnstrez ca nu numai pentru discul solar e importanta acuratetea imaginii capturate, adica banda de trecere a filtrului etalon, ci si pentru protuberante.


Filmultele sunt extraordinare, ambele, dar in special cel la 0,5A unde se vede aproape 3D schimbul de materie. Cate ore ati filmat ca sa obtineti filmele?

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact