Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
montesJura_mareImbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Prelucrari imagini solare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 06:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici e tot ce s-a putut scoate din el, la seeingul si camera disponibile.
Nu ai centrat si tu grupul in cadru asa ca am lasat si marginile, asa cum au iesit dupa suprapunere, ca sa nu pierd din grupul de pete. Am prelucrat in viteza caci trebuia sa plec la serviciu. Smile Tu scoti in SER filmele tale ? E mai avantajos?



GT JPG PSR ok Capture 7_6_2013 9_01_08 AM_pipp_g2_b3_ap180.jpg
 Descriere:
exercitiu pt filmul https://d.transfer.ro/transfer_ro-18jul-29b8a02141668.zip
 Marime fisier:  84.11 kb
 Vizualizat:  de 9821 ori

GT JPG PSR ok Capture 7_6_2013 9_01_08 AM_pipp_g2_b3_ap180.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sharpcap scoate (doar) SER pt. camera mea, mai scoate si imagini dar nu folosesc. Se zice ca SER e un fel de RAW pe cand AVI ar avea compresie, dar nu m-am documentat sa vad daca asa e.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, am sa citesc mai atent despre Ser... m-ai facut curios. Am optiunea de output SER la ambele camere (Chameleon, QHY5L II) ... vreau sa stiu pe cati biti impacheteaza SER la Chameleon caci s-ar putea sa fie o varianta optimala cel putin pt Soare atunci.
Dar apropo, cum ti-ai prelucrat tu propriul film de mai sus ? Smile
Arata-ne imaginea ta si spune-ne ce solutii ai gasit. Pare foarte dificil oricum.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca un avantaj la SER fata de AVI: stie mai mult de 8 biti, dar umple HDD instant daca nu esti atent.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am oarece retineri in folosirea lui Sharpcap la prelucrari... pare ceva facut pe banda rulanta ori o prelucrare, ca sa devina "bijuterie' trebuie asistata uman ceva mai mult si in amanunt...
SharpCap face sharp in timp real dar variatiile de seeing si transparenta pot compromite chiar punctele forte pentru care s-a initiat acest soft alterand si mai mult informatia capturata, entropia filmului. Prelucrarea on-line a cadrelor inainte de stocare, pe langa faptul ca incetineste viteza de acumulare a lor pe disk se face si liniar sau omogen, adica nu pentru fiecare cadru intr-o masura corespunzatoare. Cred ca Sharp Cap este bun in situatia unui seeing si transparenta constante pe toata perioada capturii. De aceea este foarte important sa stim ce soft folosim functie de conditiile de captura.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sharpcap e soft de captura, nu face prelucrari.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Sharpcap e soft de captura, nu face prelucrari.

OK Valy. In meniul orizontal al lui SharpCap, la stanga setarilor pt reticul o sa vezi o linie pe care scrie NO TRANSFORM. Dupa cate imi aduc eu aminte acum ~ 2 ani exista o functie (transformare) care facea in timp real stacking pt ultimile 2,3,5, 10 cadre cu avans normal de 1 cadru si parca mai avea si un sharpening tot ca o transformare din acelasi vector meniu. Eu ma uit acum la versiunea SharpCap2 beta. Probabil a existat la primele versiuni sau chiar nu s-au atasat transformari (pesemne se atasaza de catre utilizator, ulterior, mai nou) la vectorul din meniu unde scrie NO TRANSFORM. Sper sa nu confund SharpCap cu alt soft cu nume echivalent dar oricum o sa fac investigatii sa ma lamuresc. Este insa interesant de dezbatut posibilitatile acelei componente unde apare NO TRANSFORM...adica cum putem defini niste transformari si ce avantaje am avea, banuind ca ele s-ar face aproape sigur in timp quasi-real, in sesiunea de captura. Am folosit accum 2 ani , pentru broadcast, un asemenea soft.

Fata de Fire Capture, de ce ar fi mai interesant de capturat cu SharpCap in vedera pregatirii prelucrarilor imaginilor solare ? Cu ce il gasesti tu mai util ? E mai potrivit pt camera ta ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Firecapture necesita Java, se pare ca e mai lent putin, Sharpcap necesita .Net framework, care e cam tot un fel de nivel intermediar intre aplicatie si sistemul de operare dar pare mai rapid.
Are transformari dar eu n-am experimentat decat reticol, histograma si indicator de focus care nu prea merge(a) ok.
Sharpcap a fost primul care era pt. basler si l-am gasit functional, ulterior an dat de firecapture, e ceva mai elaborat dar pt. fps mari iti trebuie calculator mai rapid.
Nu stiu daca nu cumva confunzi sau nu cu altceva dar nu vad dece ai face stack sau alte prelucrari in timp real. Oricum daca faci si preview si salvare la fps mari nu prea te tine calculatorul, dar sa mai faci si alte calcule. Sharpcap/firecapture le folosesc exclusiv la captura, nici o alta procesare in timp real.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:

Nu stiu daca nu cumva confunzi sau nu cu altceva dar nu vad dece ai face stack sau alte prelucrari in timp real...


Ufff...ma bucur ca nu a fost nici o confuzie...ma mai tine memoria. Smile
Este exact ceea ce banuisem. Este vorba despre transformari care se pot procura si folosi pentru pre-procesare, la sharpcap. Eu am avut un SharpCap cu asemenea functie continuta. Se pare ca sunt ca niste plugin-uri si sunt utile si pentru transmisii solare live.

Aici gasesti imediat scris in tutorial despre transformarea stacking (de pilda):
http://www.sharpcap.co.uk/

Am crezut ca o foloseai..asta era intrebarea mea initiala. Smile

In legatura cu SharpCap, am incercat astazi la captura solara (pe balcon) sa folosesc SharpCap versiunea beta (am scris sus).
La previzualizare imaginea rezultata a fost foarte stearsa, laptoasa si n-am reusit un contrast puternic cu SharpCap (orice setare as fi facut) asa cum reusesc cu FireCapture (???) desi a recunoscut camera mea, qhy.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Iul 2013 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum e qhy-ul fata de DBK sau Camelon?
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pt. live cred ca au sens prelucrari real time. In ceea ce priveste contrastul, sau alti parametrii, sharpcap si firecapture se comporta identic cu camera mea, la tine o fi chestie de drivere sau cine stie.

Am facut o incercare pe filmulet, stack in AS2! si wavelets in registax6, si unul doar in registax 6 cu ceva mai multa atentie la detalii.



stack 25-800-5000.jpg
 Descriere:
ED 80/600, 5x, folie baader foto, uv/ir cut, basler ace mono, 5000 cadre, stack AS2!, wavelets in registax 6
 Marime fisier:  236.46 kb
 Vizualizat:  de 9680 ori

stack 25-800-5000.jpg



Capture 7_6_2013 9_01_08 AM.jpg
 Descriere:
250/5000, registax6, levels si usm in gimp
 Marime fisier:  16.95 kb
 Vizualizat:  de 9678 ori

Capture 7_6_2013 9_01_08 AM.jpg




Ultima modificare efectuata valy la 20 Iul 2013 00:08, modificat de 3 ori in total
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2013 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:
Cum e qhy-ul fata de DBK sau Camelon?


Inca e greu sa ma pronunt deoarece consider ca inca vara nu a inceput in Romania decat pt cei care n-au nevoie de cer perfect curat (neincarcat de apa-vapori extrem de fini), pentru capturi solare. Smile

Ca o prima impresie, Cameleonul ramane excelent pentru zonele de pe discul solar iar QHY5L II este superb pentru proeminentele foarte active (cu el am facut ultimul T-lapse pe care l-ati vazut), fiind foarte sensibil la o rezolutie suficient de mare fata de proeminente foarte subtiri, fine, in forma de arc (bucle).
DBK31 si DBK41, mono, se pare ca scot si mai bine proeminentele dar si interiorul discului, dupa cum am vazut pe site-uri internationale iar DBK21AU618 vad ca se descurca excelent (claritate mai buna la granule) in lumina alba, cu Herschel.
Nu am avut conditii sa fac comparatii "la sange". Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2013 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari !

Sper ca ma incadrez in topicul potrivit. M-am gandit ca daca tot sunt zile noroase, sa ne jucam un pic cu niste fisiere TIF, rezultate a suprapunerii de cadre (stacking) facute cu AS!2 pt. imagini solare.

Este vorba de o protuberanta foarte draguta, capturata in H-alpha.


Fisierul il puteti descarca de aici:

https://d.transfer.ro/transfer_ro-20nov-a353eb9581.zip

de acum in termen de 14 zile cat timp e gazduit.

Spor ! Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact