Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
_20100906_220110.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Prelucrari imagini solare


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Apr 2012 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Prelucrari imagini solare
Raspunde cu citat (quote)

Discutie desprinsa din topicul "Soarele azi"
mod z




Foarte frumos. Imi plac mai ales ultimele, cu close up . Mi-ar fi placut sa mentionezi exact ce ai folosit si cum ai facut, asta pentru a imi face o idee despre viitoarele mele posibile experimente cu filtrul Baader pe care deasemeni vreau sa-l folosesc intr-o combinatie. Sigur ca si eu vreau sa invat de la altii, ceea ce inca nu stiu ... Very Happy
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Apr 2012 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@URANUS7: Un pic de off topic care ar putea deschide o discutie constructiva pe partea de prelucrare a imaginilor.
Observ ca in mai toate imaginile prelucrate cu "ReaConverter" apar artefacte care strica imaginile.
Imagini care ar putea fi unele dintre cele mai reusite de pe acest forum (si nu numai).

Ai putea deschide o discutie in acest sens pe noua sectiune:
Soft pentru astronomie http://www.astronomy.ro/forum/Soft-pentru-astronomie-f79.html
Sau chiar mai mult, ai putea face ceea ce a facut si moderatorul sectiunii, Emil Kolbert, in:
M81-m82, filtru CCD CLS, brut pentru procesare publica http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=8816
Potential este dar pacat ca se pierde mult din calitate la prelucrare.
It's your call ...

Imi cer scuze anticipat lui zoth (moderatorul acestei sectiuni) pentru eventualele neplaceri cauzate de mesajul meu.
Se poate muta sau chiar sterge, fara nici o suparare.

Va rog, nu raspundeti aici pe teme de prelucrare de imagini.
Off topic inchis.
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 28 Apr 2012 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si multumesc !
Am folosit reflector de 203/1200 dotat cu folie Baader pusa pe orificiul capacului.
Prima poza este afocala cu ocular Hyperion zoom dat pe 24mm si camera Canon A560 fixata de ocular cu suport.
Pozele de detaliu sint facute in prime focus cu camera Celestron NexImage careia i-am flashuit firmware-ul pentru a trage in format RAW ne-debayerat cu 5 frame/secunda si filtru Baader uv-ir cut.
Am tras pentru fiecare avi cite 240 secunde si le-am prelucrat cu Registax 5.1 (pentru ca are debayer), unde am oprit cam 700-800 cadre utile din 1200 pentru stack si un resample.
Problema mea este ca la Soare nu am gasit inca o metoda de focusare perfecta (teoretic) ci doar vizual pe display-ul laptopului cu patura in cap ca altfel nu vad din cauza luminii, pe cind noaptea folosesc iubita masca Bahtinov pe stea. Very Happy

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 15 Mai 2012 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Grupul AR 1476 -lucky shot
Raspunde cu citat (quote)

BMB a scris:
Salut.
Postez si eu prima mea imagine pe acest Forum.
Sper sa va placa.
E un singur cadru (din 7000) achizitionat Sambata 12 Mai. Mai multe detalii aici:

http://maximusphotography.wordpress.com/20...-mai-2012/

Cer senin si fara turbulenta !
Max


Salut Max,

Superb acest grup de pete realizat de tine!
Vreau si eu detalii!

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
BMB
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2009
Mesaje: 696

Motto: Romania e frumoasa ..pacat ca e populata.

Localitate: Magurele

MesajTrimis: 15 Mai 2012 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marian, detalii suplimentare fata de cele mentionate pe imagine ori la link-ul dat de mine in mesaj nu am. Pot doar sa iti spun ce i-am scris si lui URANUS7:

"Momentan lucrez la un film cu cele mai bune cadre din ziua respectiva, care o sa apara postat (ca link) si aici pe acest thread. O sa va convingeti atunci de seeing-ul aparent incredibil de care am avut parte. DIn pacate la focala folosita, turbulenta cu fluctuatii mari face o eventuala suprapunere a celor mai bune cadre aprope imposibila. Inca sunt in proces de prelucrare, insa nu mai am in ultima vreme suficient timp... "

Pe langa imaginea postata mai sus mai am cateva serii din ziua respectiva si la o zi dupa pe care incerc zi de zi sa la mai aranjez pentru procesare. Dar din pacate nu gasesc timpul necesar deocamdata.

Max
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 15 Mai 2012 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricum, imaginea este splendida. Se vad mici erori de aliniere (in special la granulatia solara) insa sunt mici si nu afecteaza calitatea imaginii de ansamblu!
_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
BMB
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2009
Mesaje: 696

Motto: Romania e frumoasa ..pacat ca e populata.

Localitate: Magurele

MesajTrimis: 15 Mai 2012 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marian. Nu ai citit ce am scris in postul de pe blogul meu, si nici pe imaginea postata aici. Very Happy
Nu e nici o aliniere. E UN SINGUR CADRU ! Nu pot sa fac inca o aliniere pentru ca fluctuatiile atmosferei la focala pe care am avut-o erau prea mari. O sa incerc sa selectez doar cele mai bune 30-40 cadre sa vad ce iese, dar nu am mari sperante.
Oricum mersi Wink

Max
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Max, problema s-a rezolvat, dialogul tau cu Marian a fost lipit aici.

mod z

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Iun 2012 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@uranus7: incearca sa reduci saturatia de culoare ca pe mine unu ma cam dor ochii. Sa stii ca si Stanescu face pozele color dar nu vrea sa ni le arate Rolling Eyes Uite de fapt cum arata poza lui originala pe care o tine secreta:


soare_14_iun_c_711.jpg
 Descriere:
Soarele frumos colorat (poza secreta)
 Marime fisier:  88.57 kb
 Vizualizat:  de 11641 ori

soare_14_iun_c_711.jpg


Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 14 Iun 2012 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Iun 2012 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate is exagerate si culoare si luminozitate. Am facut o prelucrare minima la o poza uranus7 si uite ce a iesit:

Daca reduci gamma se intuneca doar imaginea dar am redus rosu (si dupa aia a trebuit sa reduc si verde) si am mai scazut din saturatie ca prea deranja la ochi.



s8fc2_cor.jpg
 Descriere:
redus rosu, verde si saturatia
 Marime fisier:  837.07 kb
 Vizualizat:  de 11625 ori

s8fc2_cor.jpg


Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 14 Iun 2012 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iun 2012 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Toate is exagerate si culoare si luminozitate. Am facut o prelucrare minima la o poza uranus7 si uite ce a iesit:

Daca reduci gamma se intuneca doar imaginea dar am redus rosu (si dupa aia a trebuit sa reduc si verde) si am mai scazut din saturatie ca prea deranja la ochi.


Acum 2 zile, cineva ( "nu spui cine") m-a atentionat ca ies imaginile prea intunecate...si avea dreptate.
Am schimbat macazul. Acum par prea saturate si luminate.
Doru, problema este ca atunci cand nu am lumina suficienta pe senzor mai ales la seeing slab ( + trece prin 2 etaloane ) si am pe Soare diferente mari de luminozitate (zona puternic activa / zona normala ) trebuie sa impac multi parametrii in imagine, dintre care claritatea ma intereseaza cel mai mult ..ori tocmai cand fortez, deranjez saturtia .
Vrei sa las imaginile spalacite? Uite, da-mi aici un exemplu de nuanta si asa am s-o fixez. Bine ? Atentie: cred ca ar trebui sa stii ca anumite nuante avantajaza sublinierea detaliilor iar altele le estompeaza.
Ma incanta interventiile corective. Daca practic, pot sa le urmez, o fac cu placere.

Mai este o problema grava la acest Registax6 si nu mi-o pot explica. Daca fac sa zicem un reglaj a.i. sa iasa asa cum ai aranjat-o tu mai sus si vreau s-o salvez ca si tiff, iese cu mult mai intunecata ( ca acum 7-10 zile in urma , la pozele mele) desi pe ecranul Registax se vede superb, echilibrat. (???)

Acum solutia mea este sa cresc luminozitatea si contrastul in Registax in mod exagerat asa incat sa iasa la salvare, pe folder, o imagine normala.
Salvez 5-7 asemenea "incercari " pana cand in folder gasesc o imagine echilibrata cat de cat ( adica merg "in orb"), dupa care mai cresc claritatea cu Photoshop.
Da-mi o adresa de mail si-ti trimit prin transfer.ro un film, sa vad cum te descurci . Smile
Vorbim deci in termeni PRACTICI aici ! Smile


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 15 Iun 2012 07:47, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2012 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un fragment din discutia dezvoltata pe topicul "Soarele azi II" referitor la prelucrarile de imagini a fost "lipit" de admin aici (de la penultima mea interventie in jos).
Puteti continua discutia/analiza in cele ce urmeaza...


URANUS7 a scris:
Cred ca am sa deschid eu un nou topic, ..., altfel denumit, pentru prelucrari imagini solare "de elita" ... Avem nevoie de experienta tuturor. Smile


Sigur, daca nu va multumeste sau nu considerati potrivit acest topic pentru subiectul specializat pe care vreti sa-l abordati, aveti toata libertatea de a deschide o noua discutie
Smile

Vreau sa va reamintesc ca am mai despartit din aceeasi discutie de baza ("Soarele azi II") o tema ce poate interesa pe multi dintre noi si care se refera la fotografierea protuberantelor.
Linkul este:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=92818#92818

Sper ca cei care au mai multa experienta in acest domeniu sa ne lamureasca despre ce este vorba si cum se poate proceda.

Va doresc mult spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2012 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Un fragment din discutia dezvoltata pe topicul "Soarele azi II" referitoare la prelucrarile de imagini a fost "lipit" de admin aici (de la penultima mea interventie in jos).
Puteti continua discutia/analiza in cele ce urmeaza...


URANUS7 a scris:
Cred ca am sa deschid eu un nou topic, ..., altfel denumit, pentru prelucrari imagini solare "de elita" ... Avem nevoie de experienta tuturor. Smile


Sigur, daca nu va multumeste sau nu considerati potrivit acest topic pentru subiectul specializat pe care vreti sa-l abordati, aveti toata libertatea de a deschide o noua discutie
Smile

Vreau sa va reamintesc ca am mai despartit din aceeasi discutie de baza ("Soarele azi II") o tema ce poate interesa pe multi dintre noi si care se refera la fotografierea protuberantelor.
Linkul este:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=92818#92818
Sper ca cei care au mai multa experienta in acest domeniu sa ne lamureasca despre ce este vorba.

Va doresc mult spor!



Domnle Zoth, daca v-ati referit la textul meu, as dori sa va anunt ca pe mine ma intereseaza in primul rand un topic (sau mai multe) pentru clasa de filtre H-alpha, imagini si interpretari si/sau tehnici de prelucrare. Evident, consider ca o rafinare in clasificarea topicurilor in acest sens ar fi binevenita intr-un viitor apropiat. Daca acest lucru nu este interzis de catre domnul administrator, as dori sa aleg eu numele acestui topic (topicuri) dupa ce, evident, ma voi consulta cu alti membrii amatori, practicanti in aceasta clasa .
Multumesc,

Gabriel C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact