Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP6765.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Legile universului: abstract sau real ?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 02 Noi 2006 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma refeream la dvs, ID. Daca asta ati crezut, va paste nitel d-na para.
Iar daca aveti impresia ca nu exista oameni suficient de stupizi ca sa confunde realitatea cu modelarea, mai iesiti din casa. deveniti ridicol de rupt de realitate.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 03 Noi 2006 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Rautu, este extrem de clar că prin elaborarea modelelor teoretice se dorește de fapt ușurarea eforturilor de înțelegere a stărilor fizice. Faptul că oamenii de pe stradă nu pot exprima întotdeauna corect semnificația modelelor teoretice, nu înseamnă că ei nu sunt conștienți de adevărata semnificație a acestor abstracții.

Cel mai greu este să realizăm un model teoretic capabil să justifice toate categoriile specifice stărilor fizice.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 03 Noi 2006 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Domnule Rautu, este extrem de clar că prin elaborarea modelelor teoretice se dorește de fapt ușurarea eforturilor de înțelegere a stărilor fizice. Faptul că oamenii de pe stradă nu pot exprima întotdeauna corect semnificația modelelor teoretice, nu înseamnă că ei nu sunt conștienți de adevărata semnificație a acestor abstracții.


Nu m-am referit la oamenii de pe strada ci numai la cei care au ceva cunostinte de fizica si pot intelege ceea ce spunem noi aici pe forum ...

IACOB DUMITRU a scris:

Cel mai greu este să realizăm un model teoretic capabil să justifice toate categoriile specifice stărilor fizice.


La asta m-am referit si eu; ca ne este foarte greu sa realizam un model teoretic fiabil care explice tot ... desi asta se vrea.

Intrebarea e daca cu ajutorul matematicii putem descrie intreaga lume fara a omite nici un aspect a acesteia ?

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 03 Noi 2006 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Eu lucrez curent cu modele matematice- in economic insa.

Practic, modelele mele cauta sa raspunda la o anumita intrebare: "cat e de rentabila investitia?" de exemplu.


Eu cred ca legile Universului, daca exista sunt de aceeasi natura cu legile economiei. In economie, practic nu exista legi scrise undeva in structura materiei, sau oriunde altundeva. Economia pentru a putea merge e nevoie sa se ajunga la un echilibru. Salarii nu prea mari, dar nici prea mici, preturi asemenea. Daca acest echilibru e incalcat ne confruntam cu inflatie, somaj, etc. Deci, economia nu urmeaza nici o lege anume, dar in acest fel e cel mai bine sa mearga, prin urmare urmeaza aceasta cale.
La fel ar putea sa fie si cu Universul. Materia urmeaza cea mai buna cale, caci astfel s-ar putea sa nu existe. Inca un motiv pentru care "legile" universului nu putea sa fie altfel decat sunt.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 03 Noi 2006 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
stelaru a scris:
Eu lucrez curent cu modele matematice- in economic insa.

Practic, modelele mele cauta sa raspunda la o anumita intrebare: "cat e de rentabila investitia?" de exemplu.


Eu cred ca legile Universului, daca exista sunt de aceeasi natura cu legile economiei. In economie, practic nu exista legi scrise undeva in structura materiei, sau oriunde altundeva. Economia pentru a putea merge e nevoie sa se ajunga la un echilibru. Salarii nu prea mari, dar nici prea mici, preturi asemenea. Daca acest echilibru e incalcat ne confruntam cu inflatie, somaj, etc. Deci, economia nu urmeaza nici o lege anume, dar in acest fel e cel mai bine sa mearga, prin urmare urmeaza aceasta cale.
La fel ar putea sa fie si cu Universul. Materia urmeaza cea mai buna cale, caci astfel s-ar putea sa nu existe. Inca un motiv pentru care "legile" universului nu putea sa fie altfel decat sunt.


E interesant ce spui ... avand in vedere diversitatea universului ...

Idea nu cumva factorii interni ai universului influenteaza legile acestuia .. la fel ca in economie, ma refer in special la bursa de valori, cand valoarea actiunilor poate creste sau scadea ... asa si constantele universale care ar modificate de factori interni, implicit ar modifica si legile universului ... poate din acesta cauza radiatia de fond nu e omogena ... poate ...

P.S. Aci e tot o problema filozofica si nu numai; modificarea constantelor universale ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 06 Noi 2006 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rautu a spus:

"Intrebarea e daca cu ajutorul matematicii putem descrie intreaga lume fara a omite nici un aspect a acesteia ?"

Raspunsul meu este categoric:

NU.

Legea general valabila poate fi totusi fi descrisa cu ajutorul matematicii. Conditia de baza in realizarea acestui demers este:

Sa nu mai fie neglijat posibilul aport al geometriei.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 06 Noi 2006 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Legea general valabila poate fi totusi fi descrisa cu ajutorul matematicii. Conditia de baza in realizarea acestui demers este:

Sa nu mai fie neglijat posibilul aport al geometriei.


Puteti fi putin mai clar, ca sincer ... n-am inteles ce spuneti ... e sau nu e ?

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 06 Noi 2006 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legile fizicii pot fi depistate cu aportul exclusiv al geometriei si al analizei matematice.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 07 Noi 2006 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Laughing ,
ceea ce va imbunatati /
parerea d-lui ID.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 08 Noi 2006 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu mă abțin să îpărtășesc păreri. De obicei, eu împărtășesc concluzii.
Afirmația:

"Legile fizicii pot fi depistate cu aportul exclusiv al geometriei și al analizei matematice."

fiind un lucru deja demonstrat, poate fi catalogată ca și concluzie.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 13 Noi 2006 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Eu mă abțin să îpărtășesc păreri. De obicei, eu împărtășesc concluzii.
Afirmația:

"Legile fizicii pot fi depistate cu aportul exclusiv al geometriei și al analizei matematice."

fiind un lucru deja demonstrat, poate fi catalogată ca și concluzie.


Confused e demonstrat ... si cum arata demonstratia asta ... mai de graba e o concluzie la care au ajuns inantasii nostrii de pe vremea lui Newton, ca cea mai buna metoda de a descrie lumea este folosirea geometriei diferentiale ... dar asta nu inseamna ca e batut in cuie ca fiid singura metoda ... poate in viitor ( indepartat ... pe care sincer as vrea chiar sa-l vad Smile ) se va gasi ceva nou care va revolutiona matematica ...

P.S. Acuma na ... n-am ce face, raman cu ceea ce am de la stramosii nostrii si sa inteleg cat mai mult din ceea ce au gandit ei ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Noi 2006 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rautu, nu matematica trebuie revoluționată, ci modul de gandire al oamenilor.

Demonstrația pe care o aștepți se află postată chiar pe acest site. Ca să o poți înțelege, mă tem că trebuie să devi unul dintre primii revoluționari (în sensul amintit anterior).
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 17 Noi 2006 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Rautu, nu matematica trebuie revoluționată, ci modul de gandire al oamenilor.


Modul de gandire ?? in ce sens ... puteti detalia putin ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Noi 2006 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spre exemplu:

La momentul actual exista o confuzie generala cu privire la semnificatia reala a dimensiunilor spatiului fizic. Este adevarat ca acest spatiu este multidimensional, dar numarul acestor dimensiuni este dat de numarul de planuri posibile ale observatiei. Practic, cele trei asa sise dimensiuni ale spatiului si timpul sunt considerate in mod eronat ca fiind dimensiuni distincte. Ele nici macar nu sunt dimensiuni.

Iata un mod de gandire eronat, datorat in primul rand simturilor umane. Eu stiu ca este greu sa te obisnuiesti cu astfel de idei, dar daca aceste afirmatii ar fi adevarate (si ele chiar sunt adevarate), atunci ganditi-va cam care este nivelul gandirii stiintifice la momentul actual.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 18 Noi 2006 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Ele nici macar nu sunt dimensiuni.


Daca nu atunci ... ce sunt ?

IACOB DUMITRU a scris:
Iata un mod de gandire eronat, datorat in primul rand simturilor umane. Eu stiu ca este greu sa te obisnuiesti cu astfel de idei, dar daca aceste afirmatii ar fi adevarate (si ele chiar sunt adevarate), atunci ganditi-va cam care este nivelul gandirii stiintifice la momentul actual.


OK. Sunt deacord cu dumneavoastra ca suntem oarecum limitatzi sau chiar dusi in eroare de simturile noastre. Noi incercam sa modelam lumea care ne inconjoara dupa datele obtinute experimental, in cazul fizicei, sau de observatzi, in cazul astronomiei, dar ceea ce vedem poate fi cu totul diferit, fiind "pacalitzi" de simturile noastre.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact