Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_60743_copy4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Construiti un Helioscop Herschel


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Feb 2012 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un proiect excelent. Astept cu nerabdare continuarea ! Smile
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2012 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Smile
Ei bine, ca sa raman pe investitie minima (asa cum o cer vremurile actuale), am vandut oglinda fostei diagonale si cu banii recuperati mi-am comandat o lama wedge cu dimensiuni apropiate locasului in care urma sa intre: lungime=75mm, latime=55mm si un unghi intre fetele active de 12 grade.
Fata activa anterioara polisata pana aproape de l/8 si fara antireflex (pentru a putea reflecta 4%) iar fata activa posterioara fara pretentii mari, doar l/4 dar cu antireflex (vom vedea mai tarziu de ce).
In imaginea de mai jos se poate vedea lama wedge:



lama wedge.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  121.19 kb
 Vizualizat:  de 9444 ori

lama wedge.JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2012 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Multumesc Smile
Fata activa anterioara fara antireflex (pentru a putea reflecta 4%)

Daca avea antireflex nu ar fi reflectat mai putin, ceea ce este de dorit?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2012 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, ai picat la fix cu intrebarea asta, tocmai voiam sa pun bilantul energetic pe lama wedge.
Sigur, ar fi de dorit sa avem un spot reflectat cu energie mai mica dar ... la o privire mai atenta apar si alte cerinte care cer o rezolvare, si iata care sunt ele:
Reflexia si refractia luminii pe o lama (prisma) wedge se poate reprezenta doar principial ca in a doua imagine postata pe acest topic, in realitate lumina sufera mai multe reflexii si mai multe refractii pe o astfel de prisma deoarece si suprafata posterioara este tot una de separatie intre doua medii diferite.
Iata in figura de mai jos cam ce se intampla pe lama folosita de mine: avem un spot incident pe care l-am considerat de valoare energetica 1 din care 0,04 se reflecta in spotul util iar restul este refractat in interiorul ei. Cand acest rest atinge suprafata posterioara a prismei lucrurile se repeta rezultand in final mai multe spoturi refractate (pe care le-am numit spoturi evacuate) numerotate de la 1 la 4.
Se observa lesne ca spoturile evacuat 1 si 3 au directii in afara traseului optic si vor putea fi scoase usor din sistem.
Mai dificil de rezolvat problema (dar nu imposibil) in cazul spoturilor evacuat 2 si 4.
Voi reveni in postul viitor la aceasta problema dar acum sa raspund la intrebarea ta: lipsa antireflexului pe suprafata anterioara duce la cresterea raportului intre spotul util si cel evacuat 2 la o valoare aproximativ egala cu 3 si mai are rostul de a mari raportul intre energiile spoturilor evacuate in spate si cele evacuate in fata.
Cu antireflex pe ambele fete raportul dintre spotul util si evacuat 2 ar fi aproximativ 1.



bilant energetic lama wedge.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  34.69 kb
 Vizualizat:  de 9379 ori

bilant energetic lama wedge.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 28 Feb 2012 21:10, modificat de 1 data in total
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Feb 2012 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca trebuie sa iei in calcul si polarizarea luminii.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2012 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Efecte notabile in polarizarea luminii apar pentru unghiuri mai mari de reflexie.
Rezultatele practice au demonstrat ca abordarea de fata e suficienta.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Feb 2012 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum spuneam mai sus, va trebui sa acordam o atentie deosebita spoturilor evacuat 2 si 4 (ale caror directii de propagare nu ne avantajeaza) si sa gasim solutii pentru stingerea lor.
Cel din urma, spotul evacuat 4 cu energie destul de mica, va intra in tubul portocular al lunetei si se va stinge pe diafragmele acestuia sau in cel mai rau caz pe diafragmele tubului principal al lunetei.
Spotul evacuat 2, cu energie ceva mai consistenta poate fi stins prin doua metode diferite:
- ori marim incinta ce adaposteste lama wedge astfel incat spotul sa se stinga prin reflexii pe peretii acesteia (solutie adoptata de firma Baader),
- ori adaugam pe traseul de iesire o capcana de lumina de genul unui corp de diafragme care sa stinga acest spot (solutie adoptata de mine).
In imaginile de mai jos avem desenul de executie al corpului de diafragme si rezultatul final iesit de pe strung:



Corp diafragme.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  40.97 kb
 Vizualizat:  de 9320 ori

Corp diafragme.jpg



corp diafragme (realizare practica).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  110.97 kb
 Vizualizat:  de 9320 ori

corp diafragme (realizare practica).JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Feb 2012 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmm, ma intreb: dar daca faci suprafata posterioara a prismei cu neregularitati, eventual un fel de zigzag care sa reflecte in directie opusa spotului 1, adica undeva in jos cum privim la desenul anterior? Cam cum sunt pilele (uneltele de pilit).

Unghiul de 12 grade cum il alegi? Nu poate fi mai mare?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Feb 2012 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, recunosc ca nu mi-a venit o asemenea idee in timp util, poate ar fi interesanta dar nu stiu cine ar putea sapa in sticla un profil zigzag si mai ales cat ar costa.

Unghiul de 12 grade dintre fetele active ale lamei l-am ales preponderent din motive constructive, este adevarat ca un unghi mai mare ar fi permis si o separatie (tot unghiulara) mai mare intre spotul util si cel evacuat 2 dar oricum si acesta ar fi trebuit stins cumva.
Acum ca am stabilit modurile de stingere ale spoturilor cu probleme putem inchega imaginea de ansamblu a viitoarei constructii: la intrarea in corpul prismei voi remonta barelul de 2" iar la iesire capcana de lumina urmata de fostul tub portocular al diagonalei.
Adaptorul de la 2" la 1,25" va juca rol de suport pentru grupul filtrant al helioscopului.
Iata in imaginea de mai jos schita completa a constructiei:



Helioscop Herschel (schema).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.52 kb
 Vizualizat:  de 9292 ori

Helioscop Herschel (schema).jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Feb 2012 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spoturile nefolositoare au daunat la imagine (reflexii contrast) ?
polarizare exista si la 45 grade partiala . eu am folosit la reglajul iluminarii unei camere video prin rotirea unui filtru analizor la un Newton cu primara si secundara secundara nealuminizata .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Feb 2012 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, exista polarizare partiala si la 45 grade insa in cazul de fata dupa prima reflexie spotul util intra perpendicular in ocular si eventuala polarizare a lui nu are relevanta.
Daca spotul util ar mai suferi si alte devieri pana la punctul final unde s-ar face analiza lui atunci polarizarea ar putea fi luata in calcul.

Daca sunt stinse corespunzator spoturile inutile nu deranjeaza imaginea.
In cazul concret al acestui helioscop nu am detectat la ocular probleme deranjante (reflexii ori contrast afectat) dar imi aduc aminte ca pe vremea cand calculam prisma am gasit o valoare a unghiului dintre fete pentru care spotul evacuat 4 devenea paralel cu axa optica a obiectivului si cred ca ar fi putut apare probleme nedorite (in special reflexii).

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Feb 2012 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca in paralel cu filtru din fata ocularului pui un analizor ....chiar folie de la ochelari 3d cinema prin rotirea ocularului cu tot cu filtru obti o variatie a luminii .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Feb 2012 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ar fi interesant de facut si acest experiment, cine are o asemenea folie poate incerca Smile

Si pentru ca tot am pus desenul de ansamblu al helioscopului sa recapitulam pe scurt functionarea lui: fascicolul provenit de la obiectivul lunetei ataca direct lama wedge si este divizat intr-un spot reflectat util cu energie de 4% si mai multe spoturi refractate din care o parte vor fi scoase din sistem iar alta parte stinse.
Dupa cum am mai spus, spoturile evacuat 1 si 3 vor fi indepartate din sistem de o oglinda deflectoare, spotul evacuat 2 va fi stins de o capcana de lumina situata la iesirea prismei iar cel evacuat 4 va fi stins pe diafragmele tubului portocular ale focuserului lunetei.
Spotul reflectat util va intra in grupul filtrant al helioscopului care are menirea sa-i atenueze energia pana la o valoare acceptabila ochiului.
Acest grup filtrant contine un filtru Baader neutru ND3 (care se va folosi obligatoriu permanent si care atenueaza de 1000x spotul util venit de la prisma) si inca un filtru la alegere/preferinta care poate fi tot un filtru neutru (ND0,6 ; ND0,9 ; ND1,8 ) sau solar continuu, contrast booster sau chiar un filtru colorat obisnuit galben, oranj sau verde.
Interesant de remarcat ca prin folosirea helioscopului cu o combinatie de filtre ND3 + ND0,6 ajungem la o atenuare globala cu cea a foliei Baader ND5 insa calitatea imaginii va fi cu totul alta.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Feb 2012 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pomenit de polarizare in sensul ca reflexiile parazite pot fi mai mici decat cele estimate.
Ca filtru neutru nu ai putea folosi un filtru de polarizare reglabil ?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2012 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg, este o idee excelenta care merita incercata Very Happy
Uite de asta imi place mie sa dialoghez pe forum, mai vin uneori idei bune care nu au fost luate in calcul ... La filtrul ND3 nu pot renunta fiind prea riscant dar filtrul suplimentar ar merge inlocuit cu unul de polarizare.

Si ca sa fie treaba terminata pun mai jos si desenul pentru mantaua deflectorului pe care eu l-am realizat din tabla tare de aluminiu cu grosimea de 1mm.
Pe spatele lui este prinsa sau lipita si oglinda care evacueaza lumina suplimentara din sistem si care este una fara pretentii de planietate, am folosit pentru ea un dreptunghi de 60/80mm de oglinda de baie.
Spor la construit!



desen manta deflector.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  33.7 kb
 Vizualizat:  de 9210 ori

desen manta deflector.JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact