Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oglinda concava


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2012 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia cărțile lui Alexescu și ce mai găsești în biblioteca online despre oglinzi și studiază-le temeinic. Când ai priceput cum stă treaba, vezi dacă poți face rost de toate materialele specificate, dacă poți să-ți faci un dispozitiv de măsurat săgeata, un aparat Focault și un Ronchi. Studiază topicurile colegilor neox și so999 care au arătat pe larg cum se face și ce probleme au întâmpinat pe parcurs. Dacă nu ești convins 100% că poți face toate astea, mai bine mai așteaptă până vei avea tot ce e necesar pregătit. Nu are rost să te uiți pe youtube, în cele câteva minute de prezentare totul pare miraculos de simplu! Doar că nu e cum pare! Smile
Și mie mi s-a părut acum vreo 2 ani că aș putea face o oglinjoară, dar pe măsură ce citeam mă îndepărtam tot mai mult de posibilitățile mele, în special în privința spațiu-timpului. Am vrut calitate bună mai repede, așa că am cumpărat optica și am construit restul.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Apr 2012 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inainte sa te apuci de slefuit trebuie sa citesti ceva teorie de optica si apoi sa incepi cu carti de optica practica ce se gaseste de exemplu in "Laboratorul Astrofizicianului Amator"
Autor: Matei Alexescu
http://95.76.157.166/sarm/carti/Laboratorul/
sau Observatorul astronomului amator de Virgil V.Scurtu.
asa am inceput si eu cu cartile astea.
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2012 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bun, ne apucam de citit

stiti cumva unde gasesc in bucuresti un loc de unde sa iau discuri de sticla pentru crearea oglinzii?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 26 Apr 2012 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La orice geamgerie.

Sa nu iei sticla mai subtire de 10 mm !

Ideal ar fi sticla de 12 mm grosime sau cat mai groasa .

Bucati ramase de la geamuri mari se mai gasesc, si pretul va fi mic pentru ca sunt resturi pe care de obicei lucratorii de la atelierele de geamgerie le arunca.

Discurile poti sa le tai chiar tu si ar fi indicat.

Vei avea nevoie de 2 discuri identice cu diametrul de aproximativ 12 - 14 cm .

Nu te incumeta la diametre mari pentru ca e greu de lucrat pt. inceput, plus ca ai avea nevoie de sticla mult mai groasa. Un diametru de 12 cm ar fi perfect pentru prima prima oglinda pe care o vei slefui.

Uite, aici am postat un filmulet in care poti sa vezi exact cum se face :

Filmuletul il pastrez de mult timp pe un CD .

http://www.youtube.com/watch?v=2hM_W1xFvR8&feature=youtu.be
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2012 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am gasit o firma SC Aktron SRL care are sticla de 19mm cea mai groasa, care este foarte buna ca grosime.

sa vad ce preturi au
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2012 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex, e bună sticla de 19, poți face oglindă de 200-250 dar e grea și destul de scumpă, începe cu un diametru mai mic și grosime mai mică pentru prima oglindă, așa recomandă toată suflarea ATM-ului. Dacă o spargi sau o strici să nu fie mare pagubă, da? Raportul Diam/grosime să fie cam de 10.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Apr 2012 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chestia cu "incepe cu cel mai mic diametru posibil" nu e neaparat obligatorie fara de care ratezi orice sansa sa scoti o oglinda buna, parerea mea. Daca zici ca ai gasit sticla de 19mm poti incerca o oglinda de 150mm care ar fi un minim mai respectabil decat 120. Sticla mica nu inseamna neaparat ca e mai usor de manipulat, din contra in unele momente ar putea deveni chiar un incovenient.

Spor!

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2012 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am cautat pe internet oxid rosu de fier si vad ca este de mai multe feluri(H110, H130, H190) pe bizzo.ro.

De care imi trebuie pentru slefuit Question
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 29 Apr 2012 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oxidul rosu de fier fabricat la Orastie era cel mai bun pt. polisarea oglinzilor.

Eu am cumparat 2 pungi din Magazinul Bucur Obor si au fost foarte bune.
Sus
Lord_Paul
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2011
Mesaje: 43

Motto: Cel mai bun mod de a-ti respecta cuvantul, e sa nu ti-l dai niciodata! Napoleon Bonaparte

Localitate: Orastie

MesajTrimis: 30 Apr 2012 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tin sa specific ca, din pacate, oxidul rosu nu se mai fabrica la Orastie de ani buni, sectia de "pigmenti" din cadrul S.C. Chimica S.A Orastie incetandu-si activitatea, halele fiind dezafectate acum. Sa ma scuze moderatorul pentru mica interventie off-topic! Multumesc!
_________________
SkyWatcher FlexTube Dobsonian 305mm/1500mm, f/4.9
GSO 200/1200, f/6
ocular zoom 7-21mm
oculare Plossl Omegon 32,25,12.5,6,4 si SW HR Planetary 3.2mm si 2.5mm
filtre colorate, moon crystal, polarizator si UHC, filtru solar, Omegon Barlow Achro 2x,3x
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 30 Apr 2012 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lord_Paul a scris:
Tin sa specific ca, din pacate, oxidul rosu nu se mai fabrica la Orastie de ani buni, sectia de "pigmenti" din cadrul S.C. Chimica S.A Orastie incetandu-si activitatea, halele fiind dezafectate acum. Sa ma scuze moderatorul pentru mica interventie off-topic! Multumesc!


Asa este, de aceea am si folosit timpul trecut.

Cel pe care l-am cumparat acum doi ani din magazinul Bucur Obor ( desi nu era de Orastie ) si-a facut treaba bine in tentativa de a slefui o oglinda de 230 mm diametru, dar nu am finalizat proiectul cu succes deoarece sticla era extrem de subtire .

Poate sa incerce la Bucur Obor intrarea dinspre ceasul acela mare ( spre parc ). E acolo o sectie de feronerie care vinde si asa ceva. Eu am nimerit oxid rosu de calitate buna la acea vreme. A scos frumos luciul oglinzii si i-a redat transparenta .
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Apr 2012 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cat de omogen sau pur e oxidul asta de fier obisnuit. In mod normal (cel putin pentru un slefuitor mai avansat) e recomandabila macinarea in tambur cu bile de otel cateva zile si apoi spalare pt o polisare superioara.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2012 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intrebat la o firma de sticla, au de 12mm, ceilalti care au de 19mm sa fie sanatosi, nu mai raspund la email.
K-glass se numeste si este din Cluj.

M-au intrebat daca trebuie si slefuita. Trebuie??? ca sa le spun.
Banuiesc ca nu, ca asta fac eu, logic Razz .
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Mai 2012 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi bine sa nu aiba tensiuni interne ...
Sau deja am pretentii exagerate ? Rolling Eyes
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mai 2012 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti mai jos un mesaj pe care fostul nostru coleg Tavi F m-a rugat sa-l postez in numele lui:

Din postura de vizitator, inca mai citesc sectiunile care ma interesau ale forumului, dar nu pot ramine impasibil la "exploatarea nanometrului"... atitudine pe care o dezaprob!



Nu sint necesare cunostinte temeinice ingineresti si nici simulari..., ci un simt tehnic minimal pentru a ne da seama ca orice operatiune de prelucrare a unor piese asigura tolerante strins legate de avansul lucrului! Deci exista o dependenta intre precizia executiei si avans (viteza acestuia).

Sintem "noi", ATM-isti, constrinsi sa obtinem suprafete sferice sau asferice (eliptice/parabolice) prin operatii de strunjire si rectificare?! Credeti ca "brazdam cu plugul"? Ajustam lentilele "din dalta"?! Luam oglinzile "la rindea"?! Daca ar fi asa, atunci, DA... putem exclama cu toata forta: WOW...!!! NANOMETRU!!! O asemenea precizie e inimaginabila, incredibila si irealizabila! INSA realitatea e total diferita! Incepem slefuirea prin degrosarea cu abraziv aspru, apoi avansam treptat la sortimente tot mai fine (pina la praful decantat, cu granule de ~3microni). Iar in final aplicam POLISAREA (lustruirea) - foarte lenta (executata corect) si avind o precizie inerenta suficient de mare nevoilor noastre... astfel incit vom putea ghida forma optica spre profilul dorit! Banalul test Foucault e extrem de sensibil!



Recomand cartile ATM vechi ale autorilor romani (Victor Nadolschi; Matei Alexescu si Virgil Scurtu) care DOREAU sa stimuleze pasiunea si sa atraga oamenii catre domeniul slefuirii componentelor optice (asta e ideea- in rindul AMATORILOR!).

Citeva observatii:

- evitati tentativele de slefuire a unor discuri de sticla avind raportul diametru/grosime>10;

- in metoda clasica, lungimea normala a unei curse duble, in timpul slefuirii fine, e de 1/3..1/4*D, adica discul superior (viitoarea oglinda) va depasi marginea discului inferior cu 1/3..1/4 din raza discurilor;

- acordati o atentie deosebita presarilor la cald si rece, pentru formarea corecta a polisorului.

Ca parere personala, consider ca oglinda clasica D150mm; F1500mm; sferica si grosime sticla minim 15mm (preferabil 19mm) e cea mai potrivita varianta pentru incepatori. Sticlele float actuale sint foarte bune pentru scopul vizat. Nu doresc favorizarea prejudecatilor: pot fi abordate direct cu succes si oglinzi mai mari, parabolice (dadusem cindva un exemplu al unui american, pe topicul initiat de "horea_florin").



Libertatea de exprimare forumistica e permisa tuturor, chiar si unora care n-au atins in viata lor abrazivii si sticlele, dar acum emit conceptii idealiste (si nejustificate in mod real), fara ca macar tot ei sa ofere alternative la fel de perfecte (eventual si accesibile). Din pacate, eu cred ca replicile lor nu fac altceva decit sa descurajeze actiunile practice.



Acum va urez succes, indiferent daca cineva va tine sau nu cont de parerile mele... eu fiind un ATM-ist etichetat "incepator", de catre "experti"! Asa "incepator" cum oi fi, nu ma deranjaza, ba chiar ma mindresc! Am realizat un telescop newtonian, un Cassegrain DK, doua sisteme de oglinzi Gregory, o oglinda plana si alte lentile biconvexe si planconvexe. Daca as fi cerut, din start, sfaturi pe acest forum, atunci n-ar fi fost exclus ca eu sa nu fi devenit nici macar incepator! Uite ca, pe vremurile mele, nu mi-a sugerat nimeni "sa-mi bag mintile in cap... deoarece am de pipait nanometri!" (oricum, de felul meu sint rezistent la astfel de sugestii)



Inca ceva: Poate ca acest subiect m-a sensibilizat (dorindu-mi sa intervin) si datorita faptului ca, la rindul meu am inceput, in primavara lui 1992, prin slefuirea unei lentile plan convexe din plexiglass, D=~40mm; F=~200mm. Discul de plastic l-am prins cu o ventuza pe una dintre suprafete, apoi executind manual miscari de rotatie pe o axa oblic variabila fata de cea de simetrie a ansamblului (lentila+ventuza+tija de tinere), marginea discului frecind pe o piatra plana de polizor fixa, cu granulatie medie, am reusit obtinerea unei convexitati! In piatra de polizor formindu-se evident concavitatea tiparului negativ. Pe urma am frecat lentila cu "glaspapir" foarte fin (parca granulatie 1000), si in final cu o cirpa de bumbac... In astfel de conditii, realizasem prima mea lentila surprinzator de buna (mult mai buna decit unele "rahaturi" de lupe presate vindute prin tirguri)!

Deci (fara referire la mine), sfidarea procedurilor consacrate nu denota neaparat superficialitate, ci poate semnala prezenta spiritului creativ, inovator! Acum sa nu intelegeti ca sugerez si aprob slefuirea oglinzii principale a telescolului pe o piatra de polizor!



In speranta ca prezentul mesaj va ajunge postat pe forum, ii multumesc d-lui Silviu (zoth) pentru ajutor.



Bafta tuturor! Iar amatorilor care simt o atractie infima catre domeniul ATM-ului (al slefuirii oglinzilor), le recomand, pentu un anumit tip de auto-motivare, sa ia exemplu de la persoana ce apare la inceputul unui filmulet al carul link l-a dat "UFO" (in topicul "Cum se construiesc marile oglinzi")... Persoana la care ma refer e o FEMEIE care spunea cum incepuse sa-si slefuiasca propriile oglinzi, inca din adolescenta!!!



Tavi F.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact