Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Venus_Mercur.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

My first Photo 2 the moon


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 12 Oct 2006 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului: re
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Felicitari pentru prima poza arata bine!
incearca sa faci multe una dupa alta cu mici reglaje inainte -inapoi la focalizare(2-3mm) astfel gasesti punctul optim focal. Foloseste ISO 400 . iso100-200 mananca detaliile fine si nuantele (defapt sunt o pacaleala cica zgomot mic )

La aceasta poza am folosit Iso 800.
Cu mai putzin i-mi iesheau prea Luminoase shi nu se mai vedea nimik.
Iar timpii de expunere = "8..."10.
Mai incerc astazi sa vad ce iese.
Nu am filtre pt luminozitate mare ...dar am citit pe net ca cele mai bune poze ies cind Luna este in descreshtere ( lumina cade sub un alt unghi...etc) prea komplicat pt mine.

RE: la celelalte mesaje din acest topic:


Kum am mai zis eu incerc sa invatz din greshelile mele pt ca mai apoi sa procedez corect.
Apreciez sfaturile tuturor dar cred ca nu se pot compara decat daca am folosi aceleashi instrumente( Totzi) ceea ce se pare este exclus deoarece parerile tuturor difera referitor la eficacitatea instrumentelor.
Camera Foto este 1 iar Tubul Optic prin care facem poze este diferit in functzie de preferintzele fiecaruia.
Camera Foto are mai multe Butoane nu telescopul....
Am admirat pozele facute de colegii Din Timishoara la DSO in luna aceasta sau trecuta.
deshi avem acelashi aparat foto, Tubul optic este diferit.
Sau ,,,stai ka m-am gandit... Mai bine i-mi iau toate tipurile de optica ( din fiecare cate unul) caut sa aibe aceeashi Fokala shi dupa ce incerc postez pozele.
Merg saptamana viitoare la Unguri shi vad ce au ... apoi postez pozele pe forum.
Rog sa nu fie interpretat greshit acest post shi daca gasitzi un ton ironik in mesajul postat ,...rog scuze tuturor,. dar am constatat ca dupa ce mi-a pikat partea de ghidaj a telescopului , s-a strikat shi partea mecanica shi tot ce pot sa fak este sa-l folosesc manual....
Dreptate avea cineva aici pe forum cand zicea ca instrumentele luate de peste Balta ramai cu ele pe kap daca se defecteaza.
am trimis mail celor de la Meade shi mi-au zis ca nu acorda sprijin decat celor din Amerika , adika de unde a fost kumparat telescopul.

_________________
CAVOK
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Oct 2006 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: re
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:


am constatat ca dupa ce mi-a pikat partea de ghidaj a telescopului , s-a strikat shi partea mecanica shi tot ce pot sa fak este sa-l folosesc manual....
Dreptate avea cineva aici pe forum cand zicea ca instrumentele luate de peste Balta ramai cu ele pe kap daca se defecteaza.
am trimis mail celor de la Meade shi mi-au zis ca nu acorda sprijin decat celor din Amerika , adika de unde a fost kumparat telescopul.


Eu zic sa incerci sa pui mana si sa-ti faci un instrumet, in zona exista traditie esti din Arad unde sau construit strunguri foarte bune (si eu am
unul) stiai ca in Apropiere de Arad exista un amator Nicholas Reinhotz care este poate primul roman care a construit acasa in gradina Observator cu cupola unde are telescop home made ecuatorial motorizat cu oglinda de 300mm.
Dar pt inceput poti veni cu telescopul stricat la mine in Timisoara 50km de Arad sa vedem ce putem sa-i facem.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 12 Oct 2006 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: re
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:

La aceasta poza am folosit Iso 800.
Cu mai putzin i-mi iesheau prea Luminoase shi nu se mai vedea nimik.
Iar timpii de expunere = "8..."10.

La ISO mai mic trebuia sa scazi timpul de expunere si totul era ok, nu-ti mai iesea prea luminoasa. La 1/8-1/10 poti avea probleme si din cauza vibratiilor induse de ridicarea oglinzii aparatului si deschiderea obturatorului.

aecrimla a scris:
am citit pe net ca cele mai bune poze ies cind Luna este in descreshtere ( lumina cade sub un alt unghi...etc) prea komplicat pt mine.

Intr-adevar. Cele mai bune fotografii la Luna sa fac in afara fazei de Luna Plina. Atata in timp ce Luna este in crestere cat si in timp ce descreste. Umbrele sunt mai lungi si detaliile sunt mai evidente.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact