Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
bublleklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224692
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Plierea Spatiului


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
krazilec
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2006
Mesaje: 8



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 10 Oct 2006 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Plierea Spatiului
Raspunde cu citat (quote)

Einstein a zis ca viteza luminii nu poate fi depasita, dar se poate plia spatiul sustin unii savanti. Cred ca toti stiti despre teoria aceasta, dar eu nu stiu cum ar putea fi realizata aceasta "fapta". Poate ma lamuriti voi.
_________________
Most discipline is hidden discipline, designed not to liberate but to limit. Do not ask Why? Be cautious with How? Why? leads inexorably to paradox. How? traps you in a universe of cause and effect. Both deny the infinite.
-The Apocrypha of Arrakis
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 10 Oct 2006 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ce savanti sustin ca se poate plia spatiul?
... as citi si eu asa ceva. Very Happy
(poate pliez scoala) Laughing

... banuiesc ca e vorba de gaurile de vierme, care fac scurtaturi in spatiu-timp. In principiu spatiul fiind curb, o scurtatura ar fi posibila daca ai destula energie pentru a deforma spatiul atat de mult incat sa faci contact cu alt punct din spatiu.
Teoretic, spatiu-timpul este pliat intr-un anumit sens, adica este "cret" din cauza neomogenitatilor (sau invers, apar neomogenitati din cauza incretirii spatiu-timpului... e cam cu cine e prima> actiunea sau reactiunea) Daca ai suficienta masa-energie, atunci poti sa mai faci o incretitura... Rolling Eyes

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 12 Oct 2006 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, mai multe decât Lucia nu prea știu nici eu. Interesant ar fi de găsit o legătură cu experimentul Philadelphia. Oare acel vapor dispărut s-a deplasat cu viteză mai mare decât a luminii, deci printr-o gaură de vierme? Oare, chiar a dispărut acel vapor? Oare numai prin găurile de vierme se poate deplasa ceva cu viteză mai mare decât a luminii? Oare se poate deplasa ceva cu viteză mai mare decât a luminii? Ce ar însemna pentru un corp să se deplaseze cu viteză mai mare decât a luminii? Oare ar fi posibil să vedem un corp lângă noi, iar peste o secundă să îl vedem la un miliard de kilometri (indiferent prin ce metode ar fi ajuns acolo)? Nu ar încălca aceasta teoria lui Einstein?

Dacă, de la Einstein încoace acceptăm că spațiul este relativ depinzând de observator, nu cumva am putea presupune că viteza luminii este infinită? De exemplu, primul care a observat că lumina are o viteză finită, a fost Romer, când a constatat că sateliții lui Jupiter sunt eclipsați inconstant. Oare ce Fizică ar fi rezultat dacă Romer ar fi reușit să impună ideea că lumina are viteză infinită, doar că mișcările sateliților sunt influențate de observatorul aflat pe Pământ? Astăzi, când suntem obișnuiți cu relativitatea datorată observatorului, am putea privi cu alți ochi posibilitatea ca mișcarea sateliților să fie influențată de observator, dar pe vremea lui Romer, aceasta era de neconceput.

Ei, ce ziceți, nu cumva viteza luminii este infinită, iar constanta c indică doar faptul că fenomenele depind de distanța lor față de observator?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
krazilec
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2006
Mesaje: 8



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 12 Oct 2006 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calatorind prin gaurile de vierme nu incalci regula lui Einstein, pentru ca ea se refera la dimensiunea noastra. Atunci cand pliezi spatiul te deplasezi prin alta (dimensiune), iar acolo cred eu ca nu e valabila regula aceasta.
_________________
Most discipline is hidden discipline, designed not to liberate but to limit. Do not ask Why? Be cautious with How? Why? leads inexorably to paradox. How? traps you in a universe of cause and effect. Both deny the infinite.
-The Apocrypha of Arrakis
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Oct 2006 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Oare ce Fizică ar fi rezultat dacă Romer ar fi reușit să impună ideea că lumina are viteză infinită, doar că mișcările sateliților sunt influențate de observatorul aflat pe Pământ?

Oare ce Fizica ar fi rezultat daca toti fizicienii ar fi reusit sa impuna tot felul de idei aberante? Cred ca o fizica aberanta!
Suntem la sectiunea Fizica nu la sectiunea SF. La aceasta sectiune, alta dimensiune inseamna alta dimensiune si nu alta lume, alt univers. Nu vorbiti despre diverse filme si romane SF pe aceasta sectiune. Dealtfel cred ca ar fi bine ca si ideile "neconventionale" sa fie prezentate si discutate pe un capitol separat. Unii din noi s-au cam saturat de tot felul de teorii "neconventionale" prezentate de cei care s-au hotarat sa revolutioneze fizica chiar pe acest forum.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 12 Oct 2006 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe un forum de Fizică ai dreptul să pui întrebări, fără să fii aruncat la SF. Cine cunoaște răspunsul corect, îl dă fără ezitare și fără prea multe ifose. Cine nu cunoaște răspunsul, ar face bine să nu se afișeze de parcă ar fi niște savanți tobă de carte și care nu tolerează nicio abatere de la cunoștințele actuale. Tu, dragon, mai ai mult de învățat până să-ți poți exprima un punct de vedere demn de a fi luat în seamă de oameni serioși.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 12 Oct 2006 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

d.p.d.v. pur fizic, experimentul Philadelphia e o legenda. Personal nu vad (nici cu ceea ce putem acum) posibilitatea realizarii lui.
Gauri negre microscopice au cam reusit astia sa creeze. Dar pana la teleportare-gauri de vierme-iesire in alte dimensiuni... intr-adevar ajungem in domeniul SF-ului.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Apr 2007 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6561391.stm
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 17 Apr 2007 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
d.p.d.v. pur fizic, experimentul Philadelphia e o legenda. Personal nu vad (nici cu ceea ce putem acum) posibilitatea realizarii lui.



Sau poate ca NU..... , sau ma rog nu in totalitate, .....

Prefata la mesajele mele din acest topic.....

Poate ca nu ma descurc asa bine ca multi dintre cei ce posteaza in teorii despre fizica, sau legate direct sau indirect cu Fizica , dar in momentul cand vad ceva interesant, pot face deosebirea ca asa ceva nu am mai vazut sau auzit , ....
Fac referire atat la imagini, audio sau / si combinate in marturii filmate in care cercetatori mai mult sau mai putin renumiti; mai putin - nu din cauza ca nu au lucrari publicate sau activitate stiintifica de actualitate , doar ca poate ceea ce stiu sau dezvolta ei nu sunt tinute pt imbogatirea cunostintelor " marelui public " decat ca zvonuri sau mai rau ca idei fara o baza stiintifica solida !!! ..........

Deci: reluand sirul dizertatiei mele , in unul din din multele filme ( Documentare ), pe care le-am vazut, de altfel foarte interesante, am auzit referiri la experimente de tipul " Philadelphia " in care oameni de stiinta Americani au recunoscut nu doar ca au avut de-a face cu asa ceva , ci ca ei chiar au adus imbunatatiri si au dezvoltat teorii si procedee care pot fi mai eficace decat cele intamplate in anii 50-60 din care s-au inspirat cei care au creeat filmul, filmele ce trateaza acelasi subiect....

Si mai zic ceva : la fel ca un proverb Romanesc " de unde nu-i foc, nu iese fum " la fel su cu acele filme artistice tip; Experimentul Philadelphia , un sambure de adevar exista, si va aparea atunci cand lumea va face fata acestor descoperiri care acum sunt tinute secret.... Sad


lucia lucia a scris:
Gauri negre microscopice au cam reusit astia sa creeze. Dar pana la teleportare-gauri de vierme-iesire in alte dimensiuni... intr-adevar ajungem in domeniul SF-ului.


Acum Chiar ca nu mai este de domeniul SF : Am vazut recent un film ( documentar) despre un om de stiinta American care involuntar, prin teoriile dezvoltate de el, a avut ocazia sa ia parte la experimente unde chiar Dilatarea si comprimarea spatiului era subiectul activitatii sale.

Numele lui nu mi-l amintesc, dar am sa caut intre filme sa vad cum i-l cheama si stiu sigur ca a luat parte impreuna cu alti oameni de stiinta la dezvoltarea si implementarea tehnicii "EXTRATERESTRE " in aparate de zbor , altele decat cele conventionale pt uzul US MiL.... si care cand a vazut in ce s-a implicat ; s-a cerut afara si de atunci are parte doar de "NECAZURI ".... gata am gasit .... Numele lui este Bob Lazar ....

http://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Lazar .......

......iar filmul Documentar la care fac referire este : Contact UFO

Nu vreau sa fiu, irascibil, in mesajele mele doar ca poate exista si alt adevar decat cel ce apare scris sau imagine destinat publicului larg.

Eu doar atat doresc, sa vad pe "pelicula" , sau imagine de film digitala , ca cineva de acolo "de sus" , afirma un lucru contrar cu tot ce stiam noi in acel moment..... pe un post TV de larga audienta....

Dar asta sigur nu se va intampla de curand, si pana atunci singurele info' vor fi de genul Pro Tv sau Antena1, etc.... unde nu vom afla mai NMK.


Multumesc pt rabdare in parcurgerea acestui "post"



Mircea A.

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 17 Apr 2007 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am plictisit sa spun că ceea ce se cheamă fizică umblă cu chestii verificabile.
Lucia stie mai multa fizica decat noi toti la un loc, d-le Albu. Problema se pune in modul urmator: OK, plierea spatiului e posibila, ok, putem s-o facem... dar cu ce energii??? crearea unei microgauri negre a costat echivalentul energiei SUA pe 5 ani Exclamation Si e o ... simpla deformare punctuala a spatiu-timpului.
Nu ca nu se poate... sunt unii pe aici care au aratat ca e posibil orice Exclamation Laughing .
Nu ne putem baza pe imagini/marturii/nu mai stiu ce chestii/ care nu pot fi repetate. Degeaba vine dl. X cu un film despre cum a trecut el printr-o gaura de vierme daca nu descrie exact modul, tehnologia, matematica, orice ce i-a permis asa ceva.
Din păcate, asta-i lumea-n ce traim.
Degeaba vine nu-știu-care-marinar sa spună că trecea prin pereți după ce-a suferit Philadelphia. Daca acum mai poate să treaca, poate să stea și acasă.
Degeaba vine RaduM Question să spună că a făcut legătura dintre Cele 5 Universuri, Metafizică, Filosofie Buddhistă și cromodinamică cuantică, dacă nu aduce probe și nu justifică foarte clar.
Știința e consrvatoare la extrem... și mi se pare normal să fie așa.
Dacă știința ar fi liberală, nimeni nu ar mai ști nimic.
(puteti să mă citați)

Ceea ce stiu sau dezvoltă "ei", (care ei, care noi Razz ) se publică în momentul în care merită publicat. De asta pot să vă asigur.

_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 17 Apr 2007 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorry, mi-a cazut netul.
Continui: Ca Question referent al European Journal of Physcs, d-le Mircea, va invit sa încercați să publicați ideile Dvs. în respectiva revistă (ceea ce Lucia deja lucră Cool). Asta dacă nu e o revistă prea conservatoare pentru opiniile Dvs.
Nu de alta, dar poate vreți să se cunoască și chestiile pe care le susțineți. Ca să nu vă mai irosiți potențialul pe forum-uri, încercând atacuri la spusele unui elev de liceu.... care chiar are ceva de spus Very Happy .
Herbert, Dune:
Religia (stiinței, conspirație i- nm- ) e bună. Pentru alții.

_________________
הבה נגילה
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 18 Apr 2007 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
M-am plictisit sa spun că ceea ce se cheamă fizică umblă cu chestii verificabile.
Lucia stie mai multa fizica decat noi toti la un loc, d-le Albu. Problema se pune in modul urmator: OK, plierea spatiului e posibila, ok, putem s-o facem... dar cu ce energii??? crearea unei microgauri negre a costat echivalentul energiei SUA pe 5 ani Exclamation Si e o ... simpla deformare punctuala a spatiu-timpului.
Nu ca nu se poate... sunt unii pe aici care au aratat ca e posibil orice Exclamation Laughing .
Nu ne putem baza pe imagini/marturii/nu mai stiu ce chestii/ care nu pot fi repetate. Degeaba vine dl. X cu un film despre cum a trecut el printr-o gaura de vierme daca nu descrie exact modul, tehnologia, matematica, orice ce i-a permis asa ceva.
Din păcate, asta-i lumea-n ce traim.
Degeaba vine nu-știu-care-marinar sa spună că trecea prin pereți după ce-a suferit Philadelphia. Daca acum mai poate să treaca, poate să stea și acasă.
Degeaba vine RaduM Question să spună că a făcut legătura dintre Cele 5 Universuri, Metafizică, Filosofie Buddhistă și cromodinamică cuantică, dacă nu aduce probe și nu justifică foarte clar.
Știința e consrvatoare la extrem... și mi se pare normal să fie așa.
Dacă știința ar fi liberală, nimeni nu ar mai ști nimic.
(puteti să mă citați)

Ceea ce stiu sau dezvoltă "ei", (care ei, care noi Razz ) se publică în momentul în care merită publicat. De asta pot să vă asigur.


1 Fizica nu este bazata pe chestii verificabile, la fel ca orice alta stiinta care se bazeaza mai mult sau mai putin pe legile naturii.


"Biologia; Medicina; etc, ..."
...Singura stiinta care urmeaza aceeasi cale .... de la inceputuri este Matematica, ... asta pana cand se va dovedi ca cineva va demonstra ca tot ce a fost luat in considerare este gresit si trebuie refacut tot de la capat.


Mai greu in cazul Matematicii sa ajungi la asemenea concluzie...!.... parerea mea...


CUM AM MAI SPUS... Fizica nu a fost materia la care am fost "Beton" timpul Scolii, dar,. ....principiile de baza le-am asimilat si acum vad cu alti ochi ceea ce am invatat in anii pe cand eram Elev.

raduM a scris:
OK, plierea spatiului e posibila, ok, putem s-o facem... dar cu ce energii??? crearea unei microgauri negre a costat echivalentul energiei SUA pe 5 ani Si e o ... simpla deformare punctuala a spatiu-timpului.....


Daca Plierea Spatiului este posibila, inseamna ca eliminam din start una din variabile, care pana acum era considerata ca atare, si mai ramane, "Timpul".

Daca una din "variabile" este considerata "constanta" , rezolvarea unor ecuatii de "stare" este mult usurata, datorita insusi rezultatului final.... "COMPRIMAREA atat a SPATIULUI cat si a TIMPULUI" sau/si/ori. in aflarea unor rezultate care sa redea adevaratele rezultate dpdv stiintific, palpabile si tot odata logice in comprimarea uneia ( cel putin ) din cele 2 "CONSTANTE" , CONSIDERATE DE NESCHIMBAT .... , AR TREBUI SA REVOLUTIONEZE fIZICA "ALTFEL" DECAT CUM O STIM NOI CEI DE AZI.


De necesarul de energie pt efectuarea acestori experimente , eu zic sa nu-i plangem pe Americani ca " Au si de unde, si mai ales Au si cu ce " sa faca fata la astfel de experimente.....


Parerea mea.!



raduM a scris:
Dacă știința ar fi liberală, nimeni nu ar mai ști nimic.


Intradevar o cugetare care merita sa fie citata, "fie ca va apartine , fie ca este preluata " dar......

...Daca stiinta ar fi LIBERALA ce ar fi rau in asta ?

Sa nu uitam ca tocmai Liberalismul a stat la baza evolutiei Biologiei, prin Darvin, sau, a Astronomiei, prin Galilei, sau al Geografiei, prin Columb, care au avut alte pareri decat contemporanii lor "CONSERVATORI"


....poate ca s-ar gasi mai repede si mai sigur solutii la multe din problemele cu care ne confruntam astazi, din toate punctele de vedere, tocmai datorita conversiei multitudinii de puncte de vedere in rezolvarea "poate" a acelorasi cazuri in care exista dubii referitor la rezultatul final.

Eu consider asta mai repede un "Atu" ! decat un dezavantaz , fie pt persoana sau organizatia care sustine un anumit pct de vedere FIE PT ORICE INDIVID CARE VINE CU O SOLUTIE PALPABILA CA REALITATEA ESTE CEA DEMONSTRATA DE EL ....SI NU ALTFEL....


raduM a scris:
Ca referent al European Journal of Physcs, d-le Mircea, va invit sa încercați să publicați ideile Dvs. în respectiva revistă (ceea ce Lucia deja lucră ). Asta dacă nu e o revistă prea conservatoare pentru opiniile Dvs.
Nu de alta, dar poate vreți să se cunoască și chestiile pe care le susțineți. Ca să nu vă mai irosiți potențialul pe forum-uri, încercând atacuri la spusele unui elev de liceu.... care chiar are ceva de spus


Daca cititi atent mesajul meu, si altele din cadrul acestui topic, veti vedea ca Fizica, ca stiinta nu este si nu va fi punctul meu forte, in activitatea mea pe acest forum.

Nu am idei care merita publicate in nici una din publicatiile mentionate de dvs, si chiar sa fi avut , timpul nu-mi permite sa fac asa ceva ......
Apreciez ca Dvs sau altii au inclinatia inspre cercetare si/sau publicare a rezultatelor lor in publicatii de profil, la care desigur lucreaza asiduu , dar si rezultatele vor fi pe masura" sa speram " .....

Nu am sarit la gatul nimanui mai ales cu afirmatii nefondate....


Pt mine (Dictonul) " Quod Erat Demonstrandum " se aplica si in cazul cand oameni de stiinta sau cei implicati in diverse domenii in care stiinta joaca un rol primordial fac afirmatii sustinute de dovezi ( imagini ) , sunt la fel de valabile, pana in momentul in care altcineva i-mi demonstreaza , tot pe baza de dovezi, fie ele vizuale sau scriptice ca altfel este "adevarul" de aici incolo.....


HAI SA ZICEM CA:

" ...Dvs a-ti spus ca eu m abazez in afirmatii mai ales prin prisma reportajelor pe care le-am vizionat si nu prin prisma unei aprofundari stiintifice sau cercetari al anumitor subiecte,..... "

( Presupun ca aveti peste 30 de ani si a-ti auzit de )

Nicolae Ceausescu


ce a-ti zice daca, "MAINE L-ATI VEDEA CANDIDAT LA PRESEDENTIE IN URMA SUSPENDARII LUI ???" (eu nu sustin suspendarea lui ) "STIIND CA EL A MURIT IN DEC 1989 "....

pe cine veti crede atunci .... "mai ales daca are tine in mana ziarul de a 2-a zi al unuio cotidian cu raspandire nationala in care sa apara si data curenta ????

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Apr 2007 07:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucia a scris:

Citat:
Daca ai suficienta masa-energie, atunci poti sa mai faci o incretitura...


Ce înțelege Lucia prin "suficientă"?

Energia unui foton este suficientă pentru o astfel de măreață realizare?

Nu cumva "găurile de vierme" (mai mici, mai mari) sunt pretutindeni în Univers?

Domnul Dragon a scris:

Citat:
Oare ce Fizica ar fi rezultat daca toti fizicienii ar fi reusit sa impuna tot felul de idei aberante?


Eu sper ca să trăiesc momentul în care Fizica Teoretică se va impune.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Apr 2007 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi sunt matematician ca pregatire, trebuie sa recunosc ca exista o faimoasa teorema a lui Goedel, teorema de incompletitudine a aritmeticii. Nimic din ceea ce e facut de om nu e perfect Smile
De cate ori citesc postarile lui Mircea Albu imi promit ca o sa evit sa mai zbor. Cel putin prin spatiul aerian al Aradului Very Happy
Fotonul e suficient pentru a face o mica-mica incretitura in jurul lui dar ca sa treci ditamai nava cu pasageri cu tot ai nevoie de "un pic" mai multa masa decat a Soarelui Smile
D-le Iacob, eu sper ca să trăiesc momentul în care Bunul Simt se va impune. Dupa aia poa' sa se impuna orice Very Happy
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Apr 2007 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde ce înțelegeți prin "simț". De obicei simțurile ne cam induc în eroare. Oricum, totul este relativ.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact