| Index |
Index forum |
Autentificare |
Inregistrare
|
Cine este online |
Galerie imagini
|
Calendar evenim. |
Cautare detaliata |
Ghid forum |
Colaboratori
Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.
| Statistici forum |
| |
Numar total de mesaje in forum: 242102 |
| |
Numar de utilizatori inregistrati: 2940 |
| |
Cel mai nou utilizator inregistrat: Ionuț Claudiu Po |
| |
|
| |
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 1450 la data de Lun Mai 11, 2026 |
| |
|
| |
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat
|
| |
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute |
|
| Legenda |
 |
Mesaje noi |
 |
Nu sunt mesaje noi |
 |
Forumul este inchis |
|
|
| Subiectul anterior :: Subiectul urmator |
|
| Autor |
Mesaj |
bogdan69 Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008 Mesaje: 177
Localitate: Bucureti
|
Trimis: 11 Dec 2011 10:55 Download mesaj |
| Titlul subiectului: Dobson 150 f6,7 |
|
|
|
Deoarece nu mai am timp de ATM vand primul meu telescop. Un home made de 150mm cu focala de 1000mm. Oglinzile sunt ORION insa corectate si realuminizate in aceasta vara de domnul Stanescu la lamda/8. Secundara are axa mica de 36mm. Il vind cu parere de rau, am vrut initial sa fac din el un tub ultrausor din titan si balsa, sau un telescop Dobson pliabil intr-o cutie cu maner, insa lipsa de timp ma impiedica. In set dau si doua oculare, unul de 25mm si unul de 12,5. Pentru ca vine Craciunul si toata lumea trebuie sa se bucure dau in pret si un colimator laser. Pretul este fix de 500 Ron. Practic vand un set de oglinzi si accesorii pentru un telescop cu care se pot face observatii imediat
Scuze pentru pozele proaste, dar aparatul e execrabil
Pun si testele dupa corectare:
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
190.57 kb |
| Vizualizat: |
de 1770 ori |

|
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
107.95 kb |
| Vizualizat: |
de 1770 ori |

|
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
295.74 kb |
| Vizualizat: |
de 1770 ori |

|
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
41.37 kb |
| Vizualizat: |
de 1770 ori |

|
|
|
| Sus |
|
 |
zoth Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006 Mesaje: 6221
Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ... Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 11 Dec 2011 12:14 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Testul Ronchi apartine oglinzii primare?
Cum a fost facut de nu apare conicitatea oglinzii?
Ce caracteristici a avut reteaua cu care s-a facut testul?
|
|
| Sus |
|
 |
bogdan69 Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008 Mesaje: 177
Localitate: Bucureti
|
Trimis: 11 Dec 2011 16:21 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Testele sunt de la oglinda principala. Eu nu ma pricep ca sa pot sustine o discutie pe aceasta tema. Daca doreste domnul Stanescu poate sa va raspunda, dar in alt topic. Acesta se poate inchide, telescopul s-a vandut.
Multumesc
|
|
| Sus |
|
 |
|
|
| |
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum Nu puteti vota in chestionarele din acest forum Nu puteti atasa fisiere in acest forum Puteti descarca fisiere in acest forum
|
|