Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m8-m20-final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224490
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Compromis


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Dec 2011 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai adaptorul are un barlow de obicei si la un f/10 -15 nu se mai simte aberatia lumina e mai paralela.
orice ai face nu poti avea la un binoclu detaliile ce vezi prin telescop chiar si cu adaptor.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2011 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un binoclu adevarat obiectivele se calculeaza tinand cont de dispersia suplimentara produsa de prisme sau altfel spus acromatizarea se face la nivel de ansamblu obiectiv + prisme.
In felul asta prismele devin "invizibile" pe traseul optic.

Cristi, am inteles ca esti interesat de achizitionarea modelului APM de 100mm:
http://www.apm-telescopes.de/apm-100-mm-ed...30715.html
E posibil sa fie o clona, nu stiu cat de reusita, dupa modelul Miyauchi de 100mm:
http://www.binomania.it/binocoli/miyuchi100.php
Dupa mine este un instrument foarte greu la 7,2kg dar trecand peste asta ceva inca nu-mi suna bine, si anume alaturarea notiunii de lentile ED cu cea de semi-apo.
De regula un instrument semi-apo nu are lentile ED. Din pacate sunt multi dealeri care amesteca notiuni nu de putine ori incompatibile.
Recomand o documentare mai amanuntita pentru aceasta achizitie, nu de alta dar iti cam cunosc nivelul de exigenta.
Cateva linkuri sper utile:
http://www.binomania.it/binocoli/giapponevscina.php
http://www.binomania.it/binocoli/GHT_30-50...t120mm.php
http://www.binomania.it/binocoli/miyauchi141/miyauchi141.php
http://www.binomania.it/binocoli/miyauchi1..._part2.php
http://www.binomania.it/binocoli/Docter_as...ctem_1.php
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1258




MesajTrimis: 01 Dec 2011 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da ai dreptate, si eu dupa ce am citit parerile de pe CN am avut ceva intrebari legate de calitatea ED a acestui instrument! Pacat, suna frumos. Smile Iar o alta varianta inseamna in lumea asta a instrumentelor si un alt prag financiar. Parca nu as vrea sa trec de la Equinox la ceva mai slab, nu ca luneta asta ar fi ceva de supertop, insa ofera imagini f bune si ca sa dau o mie de euro pe ceva mai slab....mai bine pas. Dar poate vin si alte idei in acest sens.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Dec 2011 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei ceva portabil, altceva nu stiu.

Daca nu, ia doua dobsonuri de 200/1200, scurteaza tuburile ca sa apropii primarele de secundare, pune niste secundare mai mari, mai pune si doua diagonale bune, si vei avea un instrument care va bate orice altceva. Cred ca te va costa cam tot vreo 1000 de euro, dar munca va fi o gramada.

_________________
Dragos N
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1258




MesajTrimis: 01 Dec 2011 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eiiii, nici chiar asa, eu vreau sa-l pot lua pe munte cu mine Smile Fara camioneta.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Dec 2011 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCT + binoviewer = portabil, apertura mare, 0 aberatie cromatica, fara probleme de focus.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1258




MesajTrimis: 01 Dec 2011 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:
SCT + binoviewer = portabil, apertura mare, 0 aberatie cromatica, fara probleme de focus.


Multumesc Horatius, in cazul asta iti dau perfecta dreptate deoarece vrand nevrand, cautant, am ajuns si eu cam la aceeasi concluzie. Mi-ai luat vorba din gura ca sa zic asa! Insa lasam ideea sa se coaca!
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 01 Dec 2011 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-ai mai enervat tu pe la inceput dar cand vad ca avem aceeasi obsesie 'binoculara', ma gandeam sa te iert Smile . Acum oscilez intre a-mi lua inca un tub optic pe langa Skywatcher-ul reflector de 150mm f/5 plus inca doua oglinzi zenitale, respectiv sa il vand si cu diferenta de rigoare sa-mi iau un monstrulet de binoclu in genul celui indicat de tine. Desi telescopul mi l-am luat mai mult pentru deep sky, actualul BTC 15x70 din dotare ma face sa-mi reconsider serios optiunile. Oricum in telescop mai investesc numai pentru observatii planetare.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1258




MesajTrimis: 01 Dec 2011 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
M-ai mai enervat tu pe la inceput dar cand vad ca avem aceeasi obsesie 'binoculara', ma gandeam sa te iert Smile . Acum oscilez intre a-mi lua inca un tub optic pe langa Skywatcher-ul reflector de 150mm f/5 plus inca doua oglinzi zenitale, respectiv sa il vand si cu diferenta de rigoare sa-mi iau un monstrulet de binoclu in genul celui indicat de tine. Desi telescopul mi l-am luat mai mult pentru deep sky, actualul BTC 15x70 din dotare ma face sa-mi reconsider serios optiunile. Oricum in telescop mai investesc numai pentru observatii planetare.


Interesant cum poate scapa omul de dusmani, mai sunt si alte persoane in situatia asta? Ca vreau sa ma orientez ce instrumente sa-mi mai cumpar! Smile
Asa, si pana la urma ce ti-ai lua, poate-mi dai si mie idei!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1258




MesajTrimis: 02 Dec 2011 01:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:
SCT + binoviewer = portabil, apertura mare, 0 aberatie cromatica, fara probleme de focus.

As vrea sa-mi mai lamuresc un aspect. Sa plecam de la notiunile folosite pentru sunet de mono si stereo. Revenind la instrumente as vrea sa asociez mono cu luneta/sct/mak/etc si stereo cu binoclul. Dupa cum am mai vorbit vizualizarea stereo ne da senzatia de 3D, si poate nu numai senzatia, poate asa e realitatea, de volum, de spatiu, pe cand imaginea mono e mai lipsita de detalii si celelalte ingrediente.
Daca luam un SCT, care pleaca din start cu imaginea mono, si ii punem acel binocular, avem doua imagini mono( practic find aceeasi imagine care merge pe doua canale) sau imaginea se transforma in stereo si automat are si 3D, volum, spatiu, etc?? Stiu, asta tine de ochi, creier si tot lantul personal, insa instrumentul in sine ce rol joaca in acest caz? La binoclu e simplu, doua canale independente unul de altul, dar in cazul unui singur canal al luminii?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Dec 2011 02:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai tu nu ai nevoie la imagini astronomice de 3D nici cu binoclu nu simti la planete luna sau deep sky adancimea la stele in 3D.
la distanta enorma la care se afla bolta cereasca e prceputa ca 2D .
ai obtine ceva 3D daca ai mari distanta intre cele doua obiective la mii si milioane de km.
Important e ca primesti informatia din plin , e ca si cum ai stacui ce primesti de la cei 2 ochi .
Eu cu adaptor binocular pus pe Newton de 250mm si 380mm am simtit o imbunatatire a detaliilor si a senzatiei de culoare la panete ( poate si din cauza aberatiei prismelor
Laughing ) pe langa efectul de aselenizare pe luna sau privit pe fereastra navei .
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1258




MesajTrimis: 02 Dec 2011 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:

Eu cu adaptor binocular pus pe Newton de 250mm si 380mm am simtit o imbunatatire a detaliilor si a senzatiei de culoare la panete ( poate si din cauza aberatiei prismelor
Laughing ) pe langa efectul de aselenizare pe luna sau privit pe fereastra navei .


Ce model?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Dec 2011 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

un model ieftin poate cel mai ieftin http://www.astronomics.com/main/product.as...ct_id/7725
sigur in ziua de azi cand pretentiile sunt mari mai ales la romani Wink ar fi bine de cautat si anlizat cuplarea unui asemenea adaptor cu campul ocularelor . daca vrei 82 grade nu ar merge modelul asta.
el are la intrare si un barlow. altfel fara barlow nu ai distanta necesara la Newton dar la Cass sau Schmidt-cass ai avea .
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 02 Dec 2011 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Efectul stereoscopic se obtine când mărimea bazei (distanța dintre axele optice ale globilor oculari) este comparabilă cu distanța pâna la subiect. Procesarea imaginilor o face creierul. În cazul distanțelor astronomice, baza nu poate fi comparată cu aceste distanțe și practic vei avea tot o vedere monoculară- cum zicea și dl. Stănescu.
Dar, avâd doi receptori, (două lunete, sau două telescoape) cantitatea de lumină (informație) colectată crește proporțional cu mărirea suprafeței obiectivului (practic D x radical din 2).
Acesta este motivul pentru care imaginea dată de binoclu era mai spectaculoasă decât imaginea obținută prin căutător.
în privința binocularului, acesta împarte informația pe două canale pentru a putea fi percepută cu ambii ochi. Din experiența mea cu un binocular Maxbright atașată unui maxutov 180, pot săți spun că imaginile furnizate sunt un regal. Senzația de privit - cel puțin a Lunii- ca prin hubloul unei nave spațiale sunt aproape copleșitoare. Pentru planete senzația este asemănătoare. Cînd privești cu ambii ochi este extrem de relaxant.
Am constatat însă o diminuare a luminozității, firească aș zice, ceea ce face mai greu perceptibile obiectele de cer profund.
Pentru cei ce fac observații la ocular, un astfel de accesoriu este aproape o necesitate, dacă n-ar fi prohibitiv ca preț.
Într-o vreme mă gândisem și eu la un al doilea maxutov pus în paralel cu primul, ar fi rezultat un mak echivalent de 25 mm apertura. La același preț ajung și cu un SC 11 + binocular, pentru care nu trebuie să schimb montura (vorbesc doar de observații vizuale)
În final concluzia mea este: un instrument peste 180 mm apertura ți un binocular

_________________
mihai
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1258




MesajTrimis: 02 Dec 2011 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
În final concluzia mea este: un instrument peste 180 mm apertura ți un binocular

Multumesc pentru explicatii!
Pana la ce factor de marire poti urca in conditii bune cu acest setup?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact